Üks asi, millega ma Norras ilmselt kunagi ei harju / One thing I will not get used to in Norway

Väikesele poisile, Idavanusele, tuleb ema järgi. Poiss ütleb emale, et tal on kaka püksis. Sulaselges norra keeles, mis tähendab, et ta oskab end väljendada eks? Õpetaja vaatab poisile otsa ja küsib, et miks sa siis ei öelnud, me oleks su mähkme ära vahetanud. Mina mõtlen, et miks nad ometi ei õpeta last, kes rääkida oskab, wc-sse küsima. Järgmisel hetkel palub teine õpetaja oma rühmal silma peal hoida, sest keegi on veel püksi kakanud ja vajab mähkme vahetamist. Nelja-aastane mähkmetega, kes püksi kakab, ei ole mingi haruldus.

Sama lugu räägib üks mu tuttav lapsehoidja. Ema mures, et laps juba neljane, aga ei küsi potile, et ole hea ja aita. Lapsehoidja üritas, kuid poiss eelistas ikka mähkmesse kakada. Ema naeratas ja ütles, et näed kui tark laps, ta teab ise, et ei ole veel valmis mähkmest loobuma. Küll jõuab.

Mina mõtlen, et kas tõesti mähkmetega kooli? Ma ei kujutaks ette, et ma peaks Idal mähkmeid vahetama. Ta on juba ju täiesti väikese inimese moodi. Mitte mingi beebi. Aga Norra vanemad olla liiga stressis, et peale rasket tööpäeva selliste asjadega tegeleda. Ma ei tea, mis stressist nad räägivad. Maal, kus antidepressandid on tasuta* ja värske krabi-skjell maksab 29 nok** ning tööpäev lõpeb kell kolm.

IMG_3976.JPG

//There is one thing I will never get used to in Norway. Children wearing diapers when they are 3-4-5 years old.  A little boy in Ida’s kindergarten, probably same age as Ida, says to her mom that he has “number two” in his diapers. The teacher hears it and says that he could have told it to her, so that they could have changed the diaper. It makes me wonder. If the child can speak, why they will not teach him to ask to go to the toilet, instead of teaching him to ask when he wants a diaper changed.

At the same time another teaches says she needs to go to change someone’s diaper. “Number two,” she adds. I feel sorry for them. It must be awful to change diapers to someone who is not a baby anymore. A friend of mine who works as au pair, says that mother of the children she is babysitting for asked her to get her smaller child (4 yrs) diaperfree. The boy still preferred to boop in the diaper. “Smart child,” the mother had said, “knows that he is not ready yet. But there is enough time.”

Enough time? Will they go to school weraing diapers. I could really not imagine myself changing diapers to someone who can speak and looks like a small human being. Norwegian parents are said to be too stressed to think about things like that after work. Stressed? Stressed in a country, where antidepressants are free*, fresh crab-skjell costs 29 nok and work day ends at 15:00? 

*Tasuta antidepressantide saamiseks peab siiski olema see maagiline frikort, mis mulgi on /For the free antidepressants one of course needs to have this magical frikort.

**Eile poes käies maksin ma jäätise eest rohkem kui värskete mereandide eest. Ja no rohud olid üldse tasuta/ I went to store yesterday. Ice cream cost more than fresh seafood and antidepressants were for free. Funny fact;)

13 thoughts on “Üks asi, millega ma Norras ilmselt kunagi ei harju / One thing I will not get used to in Norway

 1. Aga võib olla see ongi selle “heaolu” kõrvalprodukt. Kui vanematel on endil pidevalt hea siis ei tule mõttessegi teha nii, et kellelgi võiks kasvõi tibakenegi ebameeldiv olla. Ma küll kahtlustan, et mähkmed püksis ei pruugi olemine kõige meeldivam olla aga märgade aluspükstega on ilmselt veidi ebameeldivam…

 2. Mul lapsi pole, aga teisi UK, USA jt riikide blogisid aeg-ajalt lugedes tuleb ikka see ette, et mainitakse, et nende lapsed on mähkmeis. Kindlasti on see ühest küljest lapsevanemale mugav – täpselt nii nagu on mugav 4-5 aastase lapse ringikärutamine kergkärus, kui laps võiks (ja peaks?) juba ise ringi liikuda.
  Aga põhiargument, mis minul silma on jäänud, on see, et järelikult laps ei ole ise valmis. Kui on valmis, siis ta enam ei taha ja võtab ise mähkmed ära.

   • Nojah, eks me eestlased vist eelistamegi, et meie lapsed oleksid üsna varakult iseseisvamad kui mujal. Algab see ju kõik võimalikult varasest potitreeningust ning lõppeb sellega, et juba esimese klassi lapselt võib eeldada, et ta läheb ja tuleb koolist üksi – mitte ei käi tal lapsevanem (või lapsehoidja) järel kuni ta 12-aastaseks saab.

   • jah, mulle meeldiks küll kui ma ei peaks 24/7 last viima-tooma igal poole või kogu aeg kaasas olema. Eks näis, mis välja tuleb. Vbla saab laps superiseseisev ja minus lööb välja superkanaema

 3. Mu laps on vist hingelt norrakas. 😀 Ma üritasin pikalt ja kuigi aprillist on laps mähkmevaba ja augustist käib lõpuks potil kakal ka (sinnani lasi paksu kaarmi püksi), siis õnnetusi juhtub endiselt 1-2 korda nädalas ja enamasti on need ikka number kahe õnnetused. Meie pesamuna peaks olema kaks kuud vanem kui Ida, räägib maast ja ilmast üle aasta, nii et oleme pissimise ja kakamise teemal selle aja sees palju kordi pikalt vestelnud… Ja ma olin kindel, et temal käib kõik kiiremini kui vanematel vendadel, ikkagi tüdruk ju, aga võta näpust, kõige aeglasema arenguga, kui teemaks on mähkmed.

  • Ma ise lootsin väga, et Ida saab mähkmevabaks enne kolme, sest noh see tundus minu jaoks selline viimane piir, aga mingi hetk tuli hirm peale, sest Ida keeldus potile minemast, kuigi varem käis seal kenasti. Ja siis ühel päeval täiesti lambist, keeldus õhtul ka mähkmest ja sellest ajast oligi korras selle looga. Ju siis oli valmis.

   • Mul tegelikult laps päris mähkmevaba ei ole, öösel ja lõunaunede ajal on ikka jalas. Kui nüüd hakkab lasteaias uinakuid tegema, siis seal ei tohi mähkmeid kanda, nii et hakkan sageli pissiseid riideid koju tooma, ühe poisiga on selline kogemus juba olemas.

   • Ei tea, kas ta seda kambavaimu ikka magades tunneb. 😀 Aga eks varem või hiljem saab ta sellest “tudumähkmest” ka lahti. Eelistan varem, aga kuna ma ise oleksin vajanud mähkmeid (mille asemel oli voodis kummivakstu) veel koolilapsena, siis ma võtan olukorda üsna vabalt. 🙂

 4. Vabandust, aga mulle tuli kohe meelde raamat ” Me peame rääkima Kevinist”, st lapsel oli konkreetne plaan miks mähkmeid kanda ja ema terroriseerida….:(

  4- aastaste puhul, ma arvan, on õige aeg juba mööda lastud. Keegi pole küll tööl enam mässudega, aga kardetavasti saab neil vanematel olema kordades raskem, kui aastase puhul. Kus uute reeglite õppimine käib asja juurde.

  Mine tea, ehk on 10 aasta pärast uus nn täiskasvanuks saamise riitus. Et tänasest võid juua alkoholi, teha suitsu, võtta naine, valida ja mitte enam kanda mähkmeid:)

 5. mina pole eriti potitreeningu usku lapsevanem. Usungi, et laps läheb ise, kui on valmis minema. Minu laps hakkas juba aastaselt pissima kohe suurde potti, omal initsiatiivil. Proovisin suunata, et käiks kakal ka seal, kuid laps ainult röökis ja keeldus potile istumast. Kolmesena juba hakkas hing täis saama selle püksi kakamise peale. Muul ajal mähkmeid ei kandnud ainult kakamiseks küsis või siis kakas öösel, sest proovisime ka nii, et päevaks kordagi mähet ei pannud. Minu meelest me selle suure üritamise ja potile panemisega tekitasime talle ainult stressi juurde. Üks hetk ta siiski(mitte veel neljasena) hakkas omal soovil potil ka kakamas käima. Lihtsalt ta pidi oma peas selleks valmis olema. Minu meelest see potti kakamise probleem paljudel lastel. Ja lõppu pean siiski ära lisama, et ma ei saa aru, mis mõte sellel alla aastase lapse potitreeningul on.

Leave a Reply