Norra spetsialiteet /Funny things in Norway

Mõnikord kui ma ikka Norra asjaajamise või üldse selle peale, kuidas siin mingid asjad käivad  mõtlen, siis paneb see mind muigama.

Näiteks avastasin ma selle aasta alguses, et mulle ei laeku Eestist lasteraha. See jooksis mulle kontole, mida ma aktiivselt ei kasuta, vaid kasutan seda laenu maksmiseks. Ühel päeval siis pank helistas ja teatas, et teate teil on laen maksmata. Mina muidugi ei saanud aru, sest lasteraha pidi katma osa makstavast summast. No selgus, et Eesti mulle lasteraha ei maksa, et seda peab tegema Norra. Kui Eesti Sotsiaalkindlustusametist sain ma kohe ja väga põhjalikud ning selged vastused, mida ja miks ja kuidas, siis Norras ajan ma nüüd asju korda märtsikuust alates. Kui lähen kohale, ei tea keegi midagi, kui kirjutan kirja, saan vastuseks, et taotlus on läbi vaatamisel ja menetlusaeg on kuus (KUUS!!!) kuud, kuid Eestile on nad vastanud, et ma pole esitanud piisavalt dokumente. Ma ise muidugi tunnen, et ma olen juba enda vanavanaema sünnitunnistuse koopia ka neile saatnud koos muude andmetega, aga kui ma siis jälle küsin, et mis siis puudu on, saan vastuseks “taotlus on läbi vaatamisel”. Püha issand jumal, anna kannatust, eks.

Teiseks veidruseks on pangakonto avamine. Ei ole nii, et lähed panka ja avad konto. Pead tõestama, kellele ja mille jaoks. Mis otstarbel hakkate pangakontot kasutama? Ma ei teadnudki, mida vastata, sest noh…pangakonto lihtsalt on selline asi, mis igal inimesel olemas on. Ei ole piisav argument. Mina oma kontot vist avasingi paar kuud. Jooksin ühest ametist teise ja muudkui viisin uusi dokumente kuni vanavanaema sünnitunnistuseni välja.

Ja kolmandaks väga veidraks, väga positiivselt veidraks asjaks on “innvilget frikort” ehk siis selline paberilipik, mis ütleb, et aasta jooksul oled sa arsti visiitidele kulutanud rohkem kui ette nähtud omaosa (2185 NOK), ülejäänu kantakse sulle pangakontole automaatselt tagasi ning edaspidi on arstiabi (sh psühholoog, psühhiaater) tasuta, sinise retseptiga ravimid (sh antidepressandid) tasuta. Mul on selline “frikort” nüüd olemas.

Mitte et neid imelikke asju vaid kolm oleks, aga üheks postituseks piisab küll.

Ahjaa, siiski üks asi veel. Lillehammeris, mida külastab kogu aeg turistidevoor, ei ole valuutavahetust. Mis te arvate kui paljud pettunud turistid poes küsimas käivad, kas see tõesti vastab tõele?

IMG_0992.JPG

Sometimes when I think about how things are in Norway, it makes me laugh a bit. Strange things. The most known strange thing is that everything happens “soon”, “in a while” and no one knows exactly when it is. In a day, week, month or six months.

Like at the moment I am trying to get my “barnetrygd” (child benefit) documents and application under control. I have tried to do so since March. When I ask what is the status, I get the answer “we are working with it”, when I ask how long does it take, they send me a link, where it says it can take up to six (!!!) months, and when things in Norway can take up to six months, you will never get the answer in 5,5 months or earlier, you get it in six months. I renewed my application in July, I guess I will things under control in January 2017. The weird part is that the authorities in Norway have told the authorities in Estonia that I am missing some documents, although I feel like I have send in even birth certificate of my great grandmother. When I ask, what kind of documents are missing, I get no answer. Give me strenght to hold on, right.

The other weird thing is opening a bank account. You cannot walk into the bank office and just say you need an account. What is the purpose of this they ask you? I didn’t know what to answer. A 9-years old can have a bank account. It’s not like that in Norway.

I think it took me 2 months to open an account + 2 more to get a debit card and it’s actually a wrong one, it’s like for babies or old people, just to be used in shop, but to pay for plane tickets or other things over internet…oh no! I didn’t have patience to go back and get a normal debit/credit card. These four months to get any kind of account and card were enough for me.

Then there’s this positive weird thing – “innvilget frikort”, which is a piece of paper saying that you have paid more for doctor’s visits and medicine that own share is (2185 NOK). The amount you have paid over this, will be returned to your bank account automatically within 3 weeks (lets see if it actually takes 3 weeks or more) and rest of the year doctor’s visits (inc psychologist) and some medicine (incl antidepressants) are free of charge. I now have one of this “frikorts” for 2016. Funny stuff!

There’s of course many more weird things, but three is enough for one post.

Oh wait. One more. There is no money exchange in Lillehammer. In a town which is visited by loads of tourists. That’s smart! Really smart!

 

 

5 thoughts on “Norra spetsialiteet /Funny things in Norway

   • Jah, mul on ka mulje, et nui on võimalik, siis üks õige norrakas venitab, võtab haiguspäeva (tredagers), või kolm ilma arstitõendita jne. Näiteks on puhkuste perioodil ja õhtuti lennujaamas täielik kaos, kuna sel ajal kallis personali tööl hoida (kõrgem tasu), on minimaalselt töötajaid ja pagasijärjekord lindi ääres isegi tund jm veidrused. Pisikestes pühapäeviti avatud toidupoodides 1 kassa ja megaaajärtsid iga pühapäev.. Ja ametid venitavad dokumentide ja otsustega – menetlusajad absurdselt pikad (tean seda ühe seesuguse ameti töötajana).
    See on jah absurd, et valuutavahetust pole. Samas õnneks igal pool saab kaardiga maksta.
    Oslo üks väheseid valuutavahetusi Tavex on muide Eesti firma (Tavid). Vbl nad oleks isegi huvitatud Lillehammeris avama?

 1. Pingback: Üks asi, millega ma Norras ilmselt kunagi ei harju / One thing I will not get used to in Norway – estonianwithabackpack

Leave a Reply