See pole okei

Kohati on mul tõepoolest tunne, et ma enam ei mõista, mis on okei ja mis ei ole. Kohati on mul tunne, et ma olen lausa teiselt planeedilt, sest kui ma vaatan kui tavaliseks on igasugu asjade pärast inimeste sotsiaalmeedia häbiposti riputamine, siis ma lihtsalt ei mõista seda. Jätame kõrvale selle, et trendiks on saanud absoluutselt igast vestlusest screen´ide tegemine ja siis selle sobival hetkel “letti laotamine”, et kedagi häbistada. Muidugi on olukordi, kus ma mõistan, et oma tagalat on vaja nö kindlustada, kuid see pidev “keegi kirjutas, sul on koledad kunstripsmed, teen sellest kuvatõmmise ja panen oma kontole üles koos kommentaariga, et oska elu nautida ja ära ole kade” on minu jaoks lihtsalt nii piinlik. Ma ei mõista seda. Või ei, ma püüan mõista, et tänasel päeval on okei olla selline nagu sa oled, kõike peab tolereerima ja kõik on aktsepteeritud ning oma “kriitikaga” peab ettevaatlik olema, sest iga arvamus võib võrduda solvangu ja mainekahjuga, aga tegelikult ma ei mõista. Kius ja solvangud on minu jaoks midagi muud. Midagi sisulisemat. Kasvõi “lilleke, kust sa siia sattusid”, sest erudeeritud ja intelligentsed inimesed lihtsalt ei ütle nii. Kuigi ma natukene arvan, et ka see teema on nüüd üle võlli keeratud, aga las see olla, ma tean, et nii arvamine on juba väär, ma tea, ma tean, las ta jääb eksju. Kui ma veel siiski natuke selle häbiposti teema kohta midagi tahan öelda, siis ma arvan, et see mainekahju teema on midagi sellist, millega püütakse kas odavat kuulsust (vaadake, mind kiusatakse, see on paha!) või siis püütakse sellega teenida lihtsalt raha. Minu arvamus. On see nii või mitte ma ei tea, aga vägisi selline mulje jääb.

Nüüd aga siis selleni, millest ma rääkida tahtsin. Ma ausalt ei tea, miks ma kõigepealt räägin aiaaugust, kui tahan aiast rääkida. Andke mulle andeks see heietamine.

Nädalavahetusel jäi mulle silma ühe noore ema story, kus ta oli pahane Olerexi peale, et seal vaid naiste wc-s laste mähkimislaud oli, kasutades oma pahameele väljendamiseks muuhulgas teematrelle #seepoleokei (ja vist isegi linkis selle story @seepoleokei instagrami kontoga). Et kas siis aastal 2021 vahetavad mähkmeid vaid emad, et selline suhtumine ei ole okei. Mingil põhjusel see häbiposti panemine ärritas mind. Ma olen üsna kindel, et Olerex ei mõtle aastal 2021, et mähkmeid vahetavad vaid naised ja tahab süvendada stereotüüpe. Ma olen kindel, et Olerex pigem püüab teha lihtsamaks beebidega reisivate vanemate elu, pannes wc-sse üldsegi mähkimislaua. Olerex on tankla. See on esmajoones autole kütuse ostmiseks, mitte mähkmevahetusjaam. Seega sellise asja etteheitmine on minu arvates lihtsalt juba tobe norimine. Olgu, ma saan aru, et beebiga reisib üksinda vaid isa ja tal tekib kimbatus, et kuidas siis see mähe seal tanklas vahetada kui selleks peab minema naiste wc-sse. Võib olla ma eksin, aga minu arvates on üsna paljudes tanklates vaid üks naiste, meeste ja inva-wc, st et ei ole palju kabiine kõrvuti ehk siis mees saab oma beebiga vabalt minna ka sinna tualetti, kus uksel on “naistele”. Aastal 2021 peaks mees olema nii palju mees, et seda ju julgema? Või kui tõesti ei ole muud varianti, siis peaks aastal 2021 mees olema nii palju mees, et koputama naiste wc uksele, vaatama, kas seal on kari naisi ees ja küsima, kas tohib minna sinna lapse mähet vahetama. Kui oma beebiga reisivad koos ema ja isa, siis kas tõesti on see selline asi, mille pärast #seepoleokei teematrelle kasutada ja kütusejaam häbiposti tõmmata? Ma mäletan ise üldsegi, et tihti on mähkimislaud hoopiski invawc-sse pandud, sest seal on rohkem ruumi. Kas see tähendab siis, et lapsevanemaid peetakse invaliidideks või et mähkmeid vahetavad vaid invaliidid? Ei tasu ju iga asja proportsioonist välja tõmmata.

Või mida teie sellest konkreetsest teemast arvate? Kas #seepoleokei, et igas tanklas pole igas meeste, naiste ja inva wc-s mähkimislauda või #seepoleokei, et võrduse nõudmisega minnakse aegajalt üle piiri? Ma olen ka beebiema olnud, ma olen alati väga hinnanud neid kohti, kus on mõeldud väikelaste vanematele, kuid ausalt ei oleks ma kunagi tulnud selle peale, et heita ette Selverile, Olerexile jne, et neil pole olemas eraldi imetamistuba, mähkimistuba, mängutuba, söögitegemistuba, et beebide vanematel oleks mugavam. On tänuväärne kui selliste asjade peale mõeldakse, aga vihastada, et mis mõttes meeste wc-s ei ole mähkimislauda…ma ei tea.

21 thoughts on “See pole okei

 1. Ses suhtes Olerex ei ole enam ammu lihtsalt tankla, Olerex on muutunud tanklast poeks ja toitlustuskohaks. Ma nägin seda sama hüüatust, et mähkimislaud oli ainult naiste WC-s. Minu meelest võiks see mähkimislaud siis ollagi inva-WC-s, sest sinna minek ei tekita mehel vast nii palju kõõrdi vaatamisi, kui naistetualeti uksest sisse marssimine. See viimane kahtlemata tooks kõõrdpilke, sest inimesed ei ole alati mõtlemisvõimelised. Aga ma olen ka üsna kindel, et tegelikult on selle mähkimislaua naiste wc-sse paigutamisel olnud aluseks eeldus, et enamasti vahetavad mähkmeid naised.

  • Okei, toitlustuskoht ja pood, fine, aga ma siiski jään arvamusele, et sellise asja peale solvumine on naatukene egoistlik. Ei saa ju nii olla, et vaid nõuame muudkui oma õigusi. Miks on vaja alati millegi vastu võidelda, näha asjas midagi paha, miks mitte (on just vaja) pigem teha ettepanek. Ja on see siis nii paha, et mähkimislaud on naiste wc-s, sest eeldatakse, et rohkem vahetavad mähkemeid naised? Kas tõesti on see solvumiskoht?

   • Võitlema üldse ei pea ja solvuma ammugi mitte, sest see ei muuda laias laastus midagi. Küll aga ma arvaks, et see pagana mähkimislaud võiks olla ka meeste WC-s ja kui vaja siis ka köögis, sest see ei ole mingi tohutu suur kulu ja ruumi ta ka tingimata tohutult ei võta. Samamoodi nagu klient ei pea võitlema ja häbiposti panema, ei peaks kaasajal ettevõtted ka eeldama, et nagunii on enamasti nii. Kisamise ja avaliku näpuga näitamise asemel oleks kodanik võinud minna ja kirja kirjutada Olerexile. 🙂 Aga eeldamine on kõikide fuck-upide ema nagu üks minu kolleeg on aastaid öelnud ja minu kogemus näitab, et tal on alati õigus. Kui selle häbiposti paneku peale nüüd meeste WC-sse ka mähkimislaud tekkib, siis ei ole ju otseselt mitte kui midagi katki. Said kõik õppetunni.

   • Tahtsin tegelikult veel lisada, et ma ei olnud oma kommentaariga üldse sinu väidete vastu. Pigem ma saan aru, miks meesterahvas võis olla kimbatuses, kui selgus, et mähkimislaud on vaid naistetualetis. Minu vend ei läheks ka naiste WC-sse mähet vahetama. Lõpuks on vist kõikidel inimestel õigus olla, mõelda ja tunda nagu nad soovivad. Läbi interneti jõuab see arvamus palju suurema hulga inimesteni ja kõigil teistel on õigus omakorda sellele arvamusele anda hinnang jne. Ja sealt see solvumiskultuur alguse saabki. Kõik inimesed ei ole üldse lahendustele orienteeritud. Mõni annaks mehele, kes naiste WC-s lapsel mähkmeid vahetab käekotiga. Mina ütleks tere ja läheks edasi. Ma olen isegi ühiskasutatavas tualetis käinud, mehed naised segamini siis. Inimesed on lihtsalt nii erinevad. Mis sulle-mulle on okei, mõne teise jaoks on täiesti välistatud. Kui ma Dubai lennujaamas astusin kogemata sisse WC uksest, kus olid vaid augud põrandas (jah lugesite õigesti) läksin ma sealt tagurpidi välja ja otsisin sellise, mida minul oleks mugav kasutada. Ühesõnaga kes karjub, kes kohaneb olukorraga… Ita Everit parafraseerides, vaata ja imesta. 😉

 2. N-ö vähemused lähevad tihtipeale oma nõudmistega nii kaugele, et tekibki tunne, et see diskrimineerib hoopis tavakodanikke. Ise sildistavad ennast (otseselt – poes näiteks vegan tooted jmt), aga süüdistavad ülejäänud maailma neile liiga tegemises. Ei lähe ju sellele emmele nüüd ütlema, et mind häirib naiste vetsus mähkimislaud, sest mul pole nii väikeseid lapsi ja see riivab mind ja #seepoleokei.

  • Oletame, et sa tahad lapsi ja ei saa lapsi, siis see ju riivab sinu tundeid eriti, sest tuletab sulle meelde, et naisena peaksid sa olema ka ema, aga ei ole? Igasse äärmusesse saab minna, on see vajalik, on minu arvates palju olulisem

  • nii õige märkus! see on umbes kui käid tööl ja teenid enam-vähem palka, siis oled sa eriti nõme inimene kui ei ela kaasa “kodustele emmedele” kes eeldavadki, et kõik asi peaks neile suure soodustusega või hoopis puhta tasuta olema:(

 3. Ma juba tahtsin öelda, et Olerexis polegi eraldi meeste-naiste WC-sid, siis aga meenus, et osades vist on jah. Siiski enamikes tanklates, kus ma olen käinud, on kõik WC-d kõigile kasutamiseks.
  Erandiks siis jah invaWC, mis on ka mitmetes kohtades ühildatud ja loodud ka võimalused lapsega seal toimetada.Või polegi rohkem wc-sid kui see üks ja ainus, kus ka invaliid toimetama mahub. Kohti, kust solvuda leiab küll ja veel. Aga tõesti seepoleokei, kõige üle kogu aeg vinguda. Vaheta see mähe ära ja asi ants. Kui häirib, siis tõesti, kirjuta otse Olerexile, ehk nad mõtlevad mõned lahendused üle ja korrigeerivad kui võimalik. Aga kõigi meele järele niikuinii olla ei saa. Kuigi Olerex on tanklakett, kes alles nüüd hiljaaegu on alustanud oma majade ehitamisega, siiani on nad üsnagi mahutanud ennast ära olemasolevatesse ruumidesse nii nagu on õnnestunud. Mõnes polegi avalikku WC-d. Jälle võimalus saag käima tõmmata ju? Ei?

 4. Mina olen üldse selline imelik inimene, et kui vähegi võimalik, siis ma väldiks lapsel mähkme vahetamist avalikus wc-s. Kuna ma tanklasse satun tõenäoliselt ikka autoga, siis see mähkmevahetus toimuks hoopis auto tagaistmel. Ja poleks vahet, kas seda teeb isa või ema.

 5. Pingback: mehed käivad imik kaenlas, tutte vahtimas? | Jane blogi

 6. sellest peaministri kommentaarist, et see lillekese asi ei olnud vist ka ok.
  no isegi peaministri oma ema ütleb, et
  Kristi Kallas: Siimu karjääri suhtusin rahulikult, aga Kaja on ikkagi minu laps, väike ja kõhnake.

  lilleke, väike ja kõhnake jne
  jõulist ja tugevat peaministrit ei ole ju meil selles ülemaailmses kriisis.

  • Ma ausalt ei kujutaks ette kui ma oleks näiteks peaminister ja siis mu ema ütlesk, et oh issand muretsen lapse pärast, sest ta väike ja kõhnake (ok, minu kohta neid sõnu ei saaks ka kasutada, aga põhimõtteliselt). Ma tahaks, et mu ema ütleks, et on jah väike ja võib tunduda lilleke, aga ma tean, et ta teeb ära/saab hakkama, sest ta on tugev ja tark naine, kes ei löö põnnama raskuste ees ja võtab väljakutsed vastu! vms. Muidugi emad jäävad emadeks, aga siiski ma ei tahaks, et ta avalikult mind sellises situatsionis “lillekeseks” nimetaks

 7. Ma tahtsin juba sinu ühte eelmist postitust kommenteerida, et kommenteeriks ja arvaks kui julgeks 😃🙃😆. Ma olen väga rahulolevalt läinud Tondiraba jäähallis tüdrukute wc-sse kui meeste järjekord oli umbes kilomeeter…et lõpuks ometi õiglus. See viimane oli muidugi nali. Ja veel. M täht wc uksel võib tähendada ka memmesid. Või ei või?

 8. Teemast natuke kõrvale, et kas vaja skandaali teha või mitte, aga minu mees oli beebiga kodune kui mina käisin tööl. Ja reaalselt oli koguaeg hädas, sest kõik mähkimislauad, hiljem ka väiksed pissipotid jms, olid alati igalpool naiste WCdes. Ka sellistes kohtades, kus ongi 10 kabiini naistele ja siis on keerulisem igale uksele koputada ja kõik välja ajada. Lisaks olid tihti imetamistoad ühised naistele, sh näiteks Pelgulinna perekeskuses, kus käisid lapsega regulaarselt ujumas. Ja kui tema tahtis pärast lapsele piima soojaks teha ja rahulikus kohas pudelit anda, siis oli see keerukas, sest parasjagu nt neli imetavat naist ei ole kõik sellega nõus, et üks mees nende keskel pudeliga mässab. Seega pidid tema ja peale ujumist näljane beebi, ootama, kuni imetsmistuba tühjaks jäi. Skandaali ei teinud ja sai alati hakkama, aga see ei tähenda, et see kergelt stereotüüpne suhtumine ema+beebi alati koos, talle mõningaid ebamugavusi ei valmistanud. Lisaks osales tema koos beebiga EMMEDE JA BEEBIDE võimlemisringis (miks mitte VANEM JA BEEBI või lihtsalt BEEBIDE võimlemine vms). Oligi seal ainuke isa (vb seda just selle nime pärast nagu oleks oodatud ainult emad, kuigi tegelikult oli tegemist tavalise beebivõimlemisega). Hiljem oli ainuke isa EMADE ja laste muusikaringis. Võib ju tunduda mõttetu võitlus ja puhas semantika, aga mingis osas võiksid vaikselt hakata kasvõi ringide nimed muutuma, et saata ühiskonnale sõnum, et ei pea just emme-ema see olema, kes ringi tegevuses osaleb. Ja kui vaikselt hakkaksid ilmuma ka meeste vetsudesse mähkimislauad ja pissipotid jms, siis oleks ka see samm edasi, et nt kui pere on kohvikus söömas ja lapsel vaja mähet vahetada, saab valida, kas läheb ema või isa, mitte et alati ja automaatselt läheb ema, sest vaja minna naiste vetsu. Vb ema tahab ka see viis minutit istuda niisama ja oma kohvi lõpuni juua, samal ajal kui isa mähkmed vahetatud saab. 🙂 Et võib tunduda mõttetu teema, samas on minu jaoks ka mõttetu see kui üldse ühiskonnas muutusi ei toimu. Jah, see pole vast päris #seepoleokei teema, küll aga on see minu ja ilmselt ka paljude teiste jaoks siiski oluline teema ja kui sellistele asjadele avalikult tähelepanu juhtida, hakkavad ilmselt muutused kiiremini toimuma. Ilmselt kui kasvõi nt siinmainitud Olerexile otse kirjutada, saab sealt viisaka vastuse, et tänan tähelepanu juhtimast ja sinnapaika see jääb. Avalik diskussioon paneb tavaliselt muutused kiiremini käima.

  • Mulle väga meeldis su arvamus, näitabki ka teist poolt ja selgitab, miks võiks muutused vajalikud olla. Võimlemisringide jms suhtes olen 100% sinuga üht meelt, et see on äärmiselt tobe, et on “EMMEDE ja beebide” asjad, aga nende mähkimislaudade koha pealt ma jään natuke eriarvamusel. St et ma ei vaidle vastu, et need võiks olla ka meeste wc-s, aga minu arvates ei ole selline avalik häbipost okei. Pigem siis avalik arutelu. Ei pea kirjutama otse vaid Olerexile, vaid teha postitus stiilis, käisime, arvame ja kas oleks ehk aeg teha muudatusi ja mitte eeldada, et kõik beebidega on emade rida. Ehk siis mind ausalt ärritas selline ründamine. Seda on viimaseal ajal lihtsalt liiga palju. Kohe kui midagi ei meeldi, on @ ja # ja kõikidele nö peksmiseks üles.

  • Olen nõus ,see ”emme- beebi” teema on tõeliselt ajastunud mõtlemine .
   Aga no igal asjal on ka positiivne pool ,vaevaöt et su mehel midagi selle naisterahvaste seltskonna vastu oli 😎

 9. Välismaal on inva wc enamjaolt ka mähkme vahetuseks, seintel on märk ka nii inva kui beebi . Samas enamus tanklates ei olegi mingit mähku vähetamiskohta (kahjuks) .

 10. naiste WCs on ju kabiinid… st mind ei häiriks üks mees seal mähkmeid vahetamas. aga pigem võiks see olla jah inva-WCs (nagu ka mitmel pool on), nö neturaalne pind, kus on tavaliselt rahu ja vaikust
  aga mul käis ka mees lapsega võimlemas (ma ei mäleta, mis selle ringi nimi oli ja ei huvitanud ka) ning jõudis selle 15 minutit pärast võimlemist minuni ka, st ei olnud mingit probleemi söötmiskoha puudumises (Nõmme kultuurikeskuses vist polegi sellist kohta)

 11. Ma arvan (võin muidugi eksida), et kui tolle kodaniku ülejäänud postitusi vaadata koorub välja üks tüüpiline vinguviiul, kes käesoleva maailmakorra ja ühegi valitsusega rahul pole.

  Tekkis ka küsimus, kuidas ta teab, et meeste vetsus pole mähkimislauda. Kas käis ise piilumas või kurtis mees, kelle ta oli mähet vahetama saatnud sel ajal kui ise bensu tankis🤔

Leave a Reply