Kehad & dieedid

Mingi hetk viskas mulle iga hetk kui ma Facebooki avasin Meghani ja Harry (liba)uudiseid ette. Jube tüütuks muutus Eks ma muidugi ise olin süüdi, et olin uudishimulikult nende kohta lugenud ja nii neid mulle ette pilduma jäigi.  Viimasel ajal viskab mulle kogu aeg ette kehade ja dieediteemalisi postitusi. Siinkohal pean ma küll ütlema, et mul on kahtlus, et keegi kuulab mind pealt. Räägin mina kodus, et kaal on ikka ülemõistuse suur ja mis juhtub järgmisel hetkel? Igalt poolt hakkas ette pilduma erinevate toitumisnõustajate, bodypositivity, dieedisoovituste reklaame ja postitusi.

Esiteks mul on nii kopp ees sellest, et õppige oma keha armastama ja iga keha on omamoodi ilus, okei laias laastus ehk ongi, aga mina vaatan ennast peeglist ja mõtlen, et miks ma peaksin seda keha armastama hakkama kui ma tegelikult tahan hoopis teistsugust keha. Ma ei pea end koledaks, üldse mitte, ja enesehinnanguga ei ole mul tõesti ka probleeme, aga ma tean, milline ma tahan välja näha. Miks ma siis ikka veel ei näe? Lihtne: mugavus. Ma võiksin iga päev jalutada ja ma võiksin iga päev joosta, ma võiksin palju asju, aga ma ei viitsi, sest kole ilm. Asi pole sugugi selles, et mulle ei meeldiks liikuda. Reisil olles tuleb mul 11 000 sammu täis nii, et silm ka ei pilgu. Kodus on lihtsam leida ettekäändeid. Üks mu lemmikuid, mida ma ikka enda rahustuseks olen korrutanud, on see, et need paganama tabletid, et kui nende söömise nüüd järele jätsin, siis kaovad ka kilod. Hahhaaa, naljakoht. Mõnikord ma ikka vist ei taha endale tunnistada, et olen kohe 40 saamas ja ainevahetus ei ole enam selline, et lähed õhtul magama ja hommikuks oled viis kilo kergem. Kui sai end (kasvõi tablettidest) paksuks söödud, siis kaalu kaotamiseks tuleb midagi ette võtta.

Vahemärkusena. Tegin Facebooki lahti ja esimese asjana tuleb mulle ette järgmine lugu:

A while back, at the entrance of a gym, there was a picture of a very thin and beautiful woman. The caption was “This summer, do you want to be a mermaid or a whale?”

The story goes, a woman (of clothing size unknown) answered the following way:

“Dear people, whales are always surrounded by friends (dolphins, seals, curious humans), they are sexually active and raise their children with great tenderness.
They entertain like crazy with dolphins and eat lots of prawns. They swim all day and travel to fantastic places like Patagonia, the Barents Sea or the coral reefs of Polynesia.
They sing incredibly well and sometimes even are on cds. They are impressive and dearly loved animals, which everyone defend and admires.

Mermaids do not exist.

But if they existed, they would line up to see a psychologist because of a problem of split personality: woman or fish?
They would have no sex life and could not bear children.
Yes, they would be lovely, but lonely and sad.
And, who wants a girl that smells like fish by his side?
Without a doubt, I’d rather be a whale.
At a time when the media tells us that only thin is beautiful, I prefer to eat ice cream with my kids, to have dinner with my husband, to eat and drink and have fun with my friends.
We women, we gain weight because we accumulate so much wisdom and knowledge that there isn’t enough space in our heads, and it spreads all over our bodies.
We are not fat, we are greatly cultivated.
Every time I see my curves in the mirror, I tell myself: “How amazing am I ?!

 

Ilus sõnum, ma olen nõus. Pildil oli ka ilus naine. Pluss-suuruses naine. Ma ei ütle, et ta ei võiks “ilus vaal” olla, aga mina isiklikult ei taha sellist sõnumit endale sisendada. Mida siis ette võtta? Kui ei taha sisemist jumalannat leida ja oma “vaalakeha” armastama hakkama. Dieet ikka. Nägin Marimelli postitust Simeonsi dieedist ja esimese hooga mõtlesin kohe, et davai, ma proovin ka. Täpselt paar tundi hiljem loobusin, sest ma teadsin, et ma ei viitsi iial kaaluda, preppida, kaasas kanda mingit toitu. Ma lihtsalt ei viitsi. Ma tunnen ennast. Täpselt samal põhjusel jätsin ma pooleli Fitlapi, kuigi kava retseptid tundusid mulle hästi sümpaatsed ja nii palju kui ka tegin, maitsvad. Aga ma ei kujutanud ette end iga söögikorda täpselt kaalumas ja läbimõtlemas, kas ikka tohib. Ma ei oska end piirata. Ma ei pea silmas seda, et ma kugistaks igapäevaselt alla pool grillitud kanakoiba, jooks peale liitri Coca Colat, vaid seda, et ma ei taha “ei” öelda kui lähen restorani ja näen menüüs midagi ahvatlevat, mõeldes, et pagan, selle või tolle peaks asendama. Ma ei taha. Me läheme homme Villa Wessetisse, kus on minu meelest ääretult hea menüüga restoran. Ma ei kujuta ette, et teised naudiksid oma õhtusööki, samal ajal kui mina nosiksin kodus kaas preppitud toitu. Lisaks tahan ma “ojadena” šampanjat kui lähen abikaasaga romatilisele date´ile.

Orgu toitumiskava kohta ütleks ma sama –  kaalu, mõõda, jälgi, hoia. Ei viitsi.  Lisaks pean tunnistama, et ma ei prooviks Orgu kava kunagi, sest tema reklaamvõtted on mulle lihtsalt ebameeldivad. Jah, nii pinnapealne olengi. Aga laias laastus on kõik need toitumiskavad ühesugused – kaalu koguseid, jälgi mis suust sisse ajad ja maksa X summa kuus.

Ma olen viimased paar aastat olnud täitsa teadlik toituja, umbes aasta on mu toidust 70% taimne ja julgen öelda, et ka tervislik, ma tean, mis on lubatud (kui tahad sale ja terve olla), ma tean, mis on keelatud (kui ei taha vinguda nagu mina), ma tean, mis mulle sobib ja ei sobi, selles mõttes ma tunnen oma keha ja oma organismi. Seda ei uurinud, kas kahed tabletid omavahel ja minu depressiooniga kokku sobiks (ega ka alkoholiga), olgu, sain lisaks veel umbes kaheksa lisakilo, aga vahet ei ole, see oli minu tookordne valik ja ilmselt ka vajadus. Täna seda vajadust ei ole. Seega olen ma söönud normaalse inimese kombel, vähendanud igasugu tipsutamisi, aga ei ole ikka miski toidu- ja joogipühak – reedel jõin koos sõbrannaga kaks pudelit vahuveini ja lisaks natuke veini ka, laupäeval sõin Idaga Hesburgerit, ometigi aasta algusest olen ma kaotanud ca kolm kilo. Näha pole muidugi suurt midagi, kuid kaalunumber oli teine. Ilma preppimata, end piiramata ja kellelegi maksmata. Kasutades lihtsalt oma kainet mõistust. Seega ma mõtlen, miks üldse toitumiskavad? Kellele? Jajaa, ennetades kommentaare, kindlasti on inimesi, kellele nad vajalikud on, aga sellised massilised liitumised? Kas inimesed ei oskagi enam ise oma aju kasutada, et kui keegi ette ei ütle, siis ei oska midagi ise teha.

Ma ütlen ausalt, et “vaalaks” jääda ma ei taha, aga ma ei suuda kunagi leida endas nii palju tahtejõudu, et siduda end mõne kaalulangetusprogrammiga. Kui kaine mõistus ei aita tervislikud ja normaalselt süüa, siis mingi hetk pean ma kas oma sõnu sööma ja 1) liituma Orgu/Fitlapi/Simeonsi grupiga või 2) ütlema “Merineitsit pole olemas ja kui oleks, siis ta ei oleks nii tark, ilus ja armastuväärne kui vaal.”

Elame-näeme!

17 thoughts on “Kehad & dieedid

 1. Väga nõus – kellele need toitumiskavad? Kui inimene ei suuda oma peaga nii elementaarse asja nagu söömisega või siis otsustamisega, et mida süüa hakkama saada, siis… mul pole sõnu. Ennast teades, kui ma end mingite toidukaalumistega ahistama hakkaks, ma sööls trotsist just üle ja patustaks.
  Sama enesearmastuse kohta. Lumehelbekestele on vaja sisendada, et on ok 20-30kg ülekaalus olla. Ikka peab ARMASTAMA. Õudne 😀

  • Jah. Ma kõlan ilmselt ebameeldiva inimesena, aga no ausalt ei ole ilus vaadata tugevas ülekaalus noorte pilte – poseerivad rämpstoiduga ja räägivad enesearmastusest JUST sellisena nagu nad on.

  • Minu meelest see on nüüd vähe ülbe lahmimine, et “kellele need kavad on” ja “nii elementaarse asja nagu otsustamisega”. Ma ei ole kunagi ühtegi kava ostnud, küll aga olen kaalunud seda. Mitte sellepärast, et ma tahaks alla võtta – olen piisavalt noor ja sportlik ja tervislik kokkaja, et saan oma kaalu säilitamisega hästi hakkama. Küll aga on mul räigelt siiber toidukordade planeerimisest (aitab raha säästa ja väldib emotsioonioste), et ma olen kaalunud toitumiskava abi ideede saamiseks ning nädala toiduplaani koostamiseks. Ma usun, et toitumiskavad on väga head asjad, paremad kui äärmuslikud moedieedid tervisliku eluviisi juurutamiseks. Ja vahel polegi muud vaja halbadest harjumustest vabanemiseks.

   • Sama siin – toidukordade planeerimine on mu meelest ka tülikas. Aga selle olen lahendanud tavalise guugeldamisega 😀 esmaspäeval kirjutan (vähemalt poole) nädala menüü üles ja käin poes ära 🙂 Ning tõsi, raha kulub niiviisi vähem.

 2. Mul abikaasa ca aasta otsa kõrval rääkis, et kaal kasvab ja peaks ikka selle Fitlapiga liituma. Ta ise ei viitsinud üksi asja ette võtta eksole, ikka et naine teeks ära ja hoolitseks tema eest ka.
  Jõulud läksid natuke käest. Esiteks me kokkasime kahekesi paar päeva nii palju head toitu, mis tuli siis ära ka süüa. Pluss iga päev ühe või teise sõbra juures ja väike vein ja siis tuli aastavahetus otsa. Jaanuaris oli raske ola ja nii akkasime üksteist motiveerima ja halva ilmaga õue ajama jalutama.
  Kuniks sai minul mõistus otsa – igapäevane heitlus “mis süüa teeb?”
  Tegin Fitlapi liitumise ära, sain nii palju toiduinspiratsiooni ja nüüd siis teeme kahekesi nii liikumist kui toitumist. Kaalusime ainult esimesel päeval, et aru saada, millistest toidukogustest siis räägime. Edasi oleme ise portsjonit hinnanud ja jälginud nö talupojamõistusega.

  Meil on see toitumiskava pigem motivaator. Et kui juba, siis ei saa libastumist endale lubada. Mul on selline sisemine trots ja viieliseks olemine veres. Kui sai otsustatud, siis täispangaga. Ja kahekesi on hea. Mõni õhtu on üks või teine “eiviitsi” faasis, siis teine kohe torgib takka. Ja no kuna alagatus tuli teiselt poolelt üldsegi pika läbirääkimisfaasiga, siis ma ei saa ju ei öelda ka. Nii tore, kui mees ise enda eest hoolt tahab kanda.

  Ahjaa. 9 päeva olen nüüd siis toitu jälginud nö ja -3kg.

  • Kusjuures sellega ma olen küll nõus, et Fitlap oli jube mõnus ideedepank, muudkui vaatasin, mida süüa teha ja väga hea vaheldus oli. Ses mõttes, et lihtsad ja kiired argitoidud + maitsvad ja tervislikud. Aga asjade kaalujat minust ei saa kunagi, ma olen selleks liiga mugav.

 3. Minu jaoks on täiesti vastuvõetamatu, kui keegi annab mulle ette päevamenüü, mida peaksin sööma. Sama asi kokkamisega – mul ei ole aega ega tahtmist iga päev süüa teha ja päris kindlasti ei viitsi ma nii tihti mingeid uusi toite leiutada/otsida/kokata. Ma teen tavaliselt ahjus suur koguse liha või suure potitäie mingit muud asja umbes nädalaks valmis. Seda saab siis süüa nii lõunal kui vajadusel ka õhtul. Mul õnneks on see geen, et ma võin ühte ja sama sööki süüa väga pikka aega. Ja see jätab palju aega muuks – nt trenniks 🙂

  • Noh ma olen ka see, kes hea meelega sööb teisel päeval eelmise päeva soojendatud toitu, sest mugav on, rohkemaks ajaks ei oska ja ega ei tahaks ka teha ette. Muidugi kui ma oleks nüüd ekstreemselt ülekaaluline, siis küll ma kaaluks ja teeks nii nagu kästaks, juba tervise nimel, aga selle kümne ülekiloga ma ei suuda end motiveerida nii järgida mingit konkreetset kava.

   • Ma ei jälgi kellegi kava aga kasutan äppi, et enamvähem päevane kaloraaž kontrolli all hoida. Jah, see tähendab ka kohati toidu kaalumist. Aga ma ei tegele praegu mingite preppimistega 🙂 Kaalu kasutan kodus olles. Mujal vaatan enam-vähem silma järgi, et väga üle ei sööks.

 4. Kôik dieedid/toitumiskavad, mis iganes nime taha nad ka end peidavad, taanduvad ühele asjale – kaloridefitsiit! Nii et kui sul on vaja kaalu langetamiseks tarbida 1500 cal siis void ka ainult kummikomme süüa ja kaalu kaotada niikaua kui sa üle 1500 kalori ei lähe. Iseasi, kas sa tunned end hästi sellise toitumise juures. Teine tähtis asi on treeninguväline liikumine ehk siis igapäevane füüsiline aktiivsus väljaspool jôusaali, mis kulutab umbes 2 korda rohkem kaloreid kui tund aega trenni tehes – kui saad päevas 10000 sammu kokku (läheb ka arvesse lihtsalt kodus ringi tammumine, tualetti minemine, prügi välja viimine, lapsega teleka ees tantsimine 🙂 ) siis kaal ka langeb. Pôhitôed on väga lihtsad, kui need endale selgeks teed siis pole vaja igasugustele eri dieetidele oma raha kulutada.

 5. Mul on trennistaaži küll ainult 10 aastat ehk vaid neljandik oma elust kuid nii palju olen omal nahal selgeks saanud, et korralik jõutreening on väga hea viis oma kehakoostise muutmiseks. Ma ei ole oma toitumises 100% nö puhas, ma armastan väga magusat ning ma saan seda endale ikkagi lubada, kaal püsib juba pikemat aega paigal aga mõõdulint ja riided näitavad, et pekist saab vaikselt-vaikselt lihas. Enne jõusaali käisin paar aastat rühmatrennides (a´la bodypump) ja HIIT trennides aga nii palju visuaalseid muutusi pole varem olnud. Lisaks on ka füüsilist jõudu palju-palju rohkem.

 6. Selle pealtkuulamise kohta… kas su seadme mikrofon on kättesaadav erinevatele äppidele (FB, Insta, Google, etc.)? Kui on, siis pole midagi üllatavat, et “vajalikud” reklaamid su ette satuvad.

 7. Pingback: F**kjuu, sa “paks” sotsiaalmeediastaar!

Leave a Reply