Kuidas ma Tuuli Roosma saadet vaadata ei suutnud

Tuuli Roosma reisisaated on alati mu lemmikud olnud. Kuna ma kunagi noorena olen mõelnud, et tahaks Aafrikas vabatahtlikuna tööd teha, on Aafrika saade mulle eriti huvitav vaadata. Vaatan seda nüüd veidike teise pilguga kui 20-aastaselt ja pean tunnistama, et mul on natuke siiski hea meel, et ma sinna ei läinud. Uued kultuurid ja uued elamused ning kogemused on muidugi alati vaid teretulnud, kuid kohati tundub Aafrika mu jaoks liiga intensiivne. Hästi põnev on vaadata ja targemaks saada, ma olen tänulik Tuuli Roosmale ja ta perele, et saan seda turvaliselt läbi televiisori vaadata.  Kohati on mu jaoks see kõik nii võõras ja niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii vale. Nii vale, et eile ei tahtnud ma saadet isegi vaadata. Lihtsam ja mugavam on pea liiva alla matta, onju.

Naised, kes on meeste orjad ja väikesed tüdrukud, kes müüakse lehmade eest vanadele meestele abieluks. Kuidas ja KUST selline barbaarne traditsioon on alguse saanud? Ma ei hakka ei saadet ümber jutustama ega Samburu tüdrukute lehte ümber tõlkima, saate lehelt ise lugeda, millega organisatsiooni asutaja Josephine võitleb ja miks. Väike katkend “isutekitajaks”:

Josephine decided that she could not sit on the sidelines while young girls where being raped, abused, mutilated and if they got pregnant, forced to kill their own children. She begun by rescuing her own cousin who was married off to a man almost her father’s age. Things quickly went south when she had to call for the intervention of the police when her uncle opted to marry off her rescued cousin’s younger sister as a replacement bride. The backlash from the community was unfathomable. Elders put a curse on her.

57317052_2312036712153161_5372883952765763584_n.jpg

Helmestatud naised/tüdrukud on kaunid küll, AGA kahjuks ei ole lugu nende helmeste taga sugugi nii värvikirevalt kaunis. Samburu traditsiooni järgi määratakse 9-aastased tüdrukud mehele vanemale sugulasele, helmestamine tähistab “kihlumist” seksuaalsel eesmärgil ja traditsiooni kohaselt ehitab tüdruku ema oma maja kõrvale hüti, kus sugulasest “abikaasa” saab oma seksisooviga tüdrukut igal ajal külastada.

Hoolimata ähvardustest ja needmistest jätkab Josephine oma tööd tüdrukute päästmiseks. Ta ei saa mitte mingisugust riiklikku ega kohalikku toetust vaid peab hetkel 300 tüdrukut eraannetustest üleval pidama. Julge nagu Pipi! Meie aasta Aafrikas lehel on üleval Tuuli Roosma pere üleskutse: “Meie pere toetab ka kindlasti Josephinet. Võimalik on ka meie pere toetusega ühineda, võime teha eestlaste ühise välisülekande. Ei oska muud välja pakkuda kui Tuuli Roosma konto EE132200221010059202. Selgituseks: Samburu tüdrukud.”  Ma oleksin tahtnud suurema summaga toetada, aga see kuu on mul rahaliselt natuke keeruline, toetasin aga siiski kasvõi natukesega. Toetage teie ka. Seda oli lihtsalt kohutav vaadata. Samal ajal kui mina kaklen oma lapsega, sest ta ei pane selga neid riideid, mida mina tahan, peab mõni teine sama vana laps alluma seksuaalselt oma vanemale sugulasele.

*Pildid Meie aasta Aafrikas FB lehelt.

9 thoughts on “Kuidas ma Tuuli Roosma saadet vaadata ei suutnud

 1. Just, ning samal ajal sallivuslased inisevad üheskoos valgete südamete laulu saatel õõtsudes, et ikka tuleb Aafrika täismeestele peavarju pakkuda…

  • Just, selleks neid saateid vaja ongi. Valus ja talumatu vaadata, aga ehk avardab mõne lillelapse silmaringi.

  • Mina olen avatud ühiskonna poolt, ma saan aru, miks inimesed liiguvad ja pooldan teiste aitamist, küll aga saan ma aru või eeldan, et saan aru, mida sa mõtled ja osa sellest on tõepoolest ka hirmutav. Samas ma püüan siiski olla avatud meeltega ja mitte lasta hirmudel enda otsuste üle võimust võtta.

 2. Selline suhtumine tuleb patriarhaalsest ühiskonnakorraldusest ja toksilisest maskuliinsusest. Võta naiselt kõik õigused ja tee temast seksi- ja sünnitusmasin. Eestis esindab sellist suhtumist muidugi EKRE. Kuna Eesti naised on oma peamised õigused juba kätte võidelnud, siis tagasi mehe omandiks on neid raske muuta. Küll aga saab mõjutada ja uuristada- piirata naiste pääsu ülikooli ja töökohtadele, lastetutel naistel keelata Eestist lahkumine, muuta elatise maksmise seadust, abordiseadust,jms. Hoiatavaid näiteid ei pea kaugelt Aafrikast otsima- Poola ja Ungari on siinsamas.
  Et meie naiste vabadusi ära ei võetaks, tuleb olla valvel ja kui mõni kaabudest julgeb teha pool piiksu naiste õiguste vähendamiseks, tuleb koheselt reageerida. Sest pärast võib olla hilja.

  Esimesel kommenteerijale, kes mõelda soovitab… tee seda! Mõtle kõigile neile Eesti naistele, keda meie valged Eesti mehed peksavad- igal aastal saab 3500- 4000 naist raskeid või üliraskeid kehavigastusi. Lähisuhtevägivallas on tapmissagedus 1:10 naiste kahjuks st. iga naise poolt tapetud mehe kohta tuleb 10 meeste poolt tapetud naist. Iga kolmas Eesti mees on olnud naise vastu vägivaldne, iga 10. Eesti mees on löönud rasedat naist. Elatisvõlglaste jm. taoliste “pisipättide” arv on kümnetes tuhandetes. Ja siis mõtle, miks me vajame võrdsemat, turvalisemat ja hoolivamat ühiskonda.

  Eveliis, tubli, et toetad ja hoolid! Teen sama.

  • Ma arvan, et selliseid organisatsioone lausa peab toetama. Sel kuul sain vähe panustada, aga ehk mõnel teisel kuul läbi PayPali rohkem. “Meie aasta Aafrikast” lehelt vaatasin, et kokku juba ca 1500 eurot kogutud ja see on nii tore. Kuigi jälle kui lugeda, et ” $50 can buy personal items for a semester, $85 can feed a girl for a month. $100 can buy full school uniform with school shoes, $150 can pay for medical insurance for a girl for a year. $600 can pay Tuition for a whole year, $1,500 can sponsor a girl for a year
   $2,500 can support holiday camp for girls” ja et abivajajaid on ju palju, siis ma loodan, et paljud (üleüldse, üle maailma) toetavad seda organisatsiooni, et võimalikult paljudele sealsetele tüdrukute anda võimalus. Elada.

   Aga kui veel tagasi selle õõvastava teema ja seksorjastamise juurde tulla, siis olgu, ma saan aru, et patriarhaalne ühiskonnakorraldus ja toksiline maskuliinsus, pluss kultuur(itus) ja traditsioonid, et nii on alati olnud, aga kuidas, kuidas ometi saab traditsiooniks, et TÄISKASVANUD mees võib nö abielluda LAPSEGA, vähe sellest, temaga seksida ja ta vigaseks peksta, et raseduse puhul loode sureks. Kuidas saab sellisest asjast traditsioon? Ma ei õigusta kuidagi naiste seksi-ja sünnitusmasinateks tegemist, aga päriselt, mis dimensioonis on võimalik, et selleks tehakse lapsed. Ma tean,e t see on naiivne, aga mu aju lihtsalt tõrgub vastuvõtmast mõtet, et sellised asjad nagu laste abielu, tüdrukute ümberlõikamine ja helmestamine üldse võimalik on.

  • KZ ja kuidas aitab neid siinseid naisi, keda väärkoheldakse, see, et avasüli võetakse vastu moslem-mehed? kuidas sa ei näe seda vastuolu? moslem ei hakka sul iial geide ja teiste vähemuste ainuüksi eksisteerimistki taluma, moslem sul tuleb valge naise õiguse eest mitte peksa saada võitlema või? halloo!

   • Ma kirjutan pika jutu mille sa eeldatavasti läbi lugesid, aga arusaamine jäi tulemata. Seletan siis veelkord- sina eeldad, et kõik siia tulevad pagulased on: 1. moslemid 2. üksikud mehed 3. vägivaldurid. Reaalsus on see, et Eestisse tulevad pea eranditult pered (jah, ka moslemipered), kes ei erine vähimalgi määral juba siin elavatest usklikest peredest. Katoliiklased, jehoovatunnistajad, nelipühalased jt. eestlastest usklikud on sama konservatiivsed või isegi konservatiivsemad, kui paljud moslemid. Iga moslem pole usuhull, sageli on usk neile vaid kombetäitmine. Vaata kasvõi Meie aasta Iraanis veelkord läbi. Ja paljud ristiusu erinevate voolude esindajad on usuhullud. Ometi elavad nad meie seas ja keegi ei saada neid siit minema.
    Mis ma öelda tahan- naisi peksavad ja lapsi vägistavad igast rahvusest ja usutunnistusest mehed, osad on sellised värdjad, suurem osa ei ole. Kui moslemiks olemnie on justkui eeldus vägivallaks ja ateist/kristlane olemine eeldus, et inimene on vägivallatu, siis Eestis ei oleks neid koletuid numbreid, mida ma välja tõin. Kui sa pooldad seda, et Eestisse võivad kolida vaid katoliiklased ja jehoovatunnistajad, siis saad samasuguse arvu vägivaldureid, homofoobe ja pedofiile juurde, nagu sel juhul, kui siia tulevad moslemid.

 3. Eks jah oli pisut raske vaadata, aga peab mõistma, et see on osa nende kultuurist. Ma ei õigusta, aga samas võtame näiteks Aasia või India või isegi Dubai. Keskmisele eurooplase jaoks tunduvad paljud asjad seal nii võõrad ja valed. Näiteks, et Dubais peab osades kohtades naine ikka peakatet kandma. Endal on plaan peatselt Türki minna ning lugesin ka väga huvitavaid fakte nende kultuuri ja kommete kohta. Mõned asjad üllatavad, aga enamasti tekkis mõte, et meie kultuuriga võrreldes on tegu väga põneva kohaga. Lähen siitkaudu: https://www.novatours.ee/puhkusereisid/turgi/antalya nii, et kui keegi soovib liituda, siis andke märku 😀 Nende kombed, traditsioonid ja kultuur on nii erinev meie omast. Kohati on ka raskesti mõistetavaid hetki. Aga ma püüan ennast maa peale tuua ja sisendada, et neil on nii kombeks ja see on osa nende traditsioonidest. Selle muutmine on sama hea, kui keegi üks hetk ütleks, et me ei tohi laulupidu enam korraldada. Sestap võtabki kohanemine ja muutmise protsess aega. Sellele peab hästi lähenema ja väga tore, et selle saate puhul oli muutuse algatajaks keegi kohalikust kogukonnast. Veelgi enam, ta on jõudnud sellega ka maailma meediasse. Nii et nõus, tasub toetada neid. Aga samas ei saa oodata, et muutus oleks nähtav nt. aasta pärast. Seal kulub aastakümneid selleks, et olukord muutuks. Soovitan kõigil pisut rohkem maailmas ringi rännata ja näha oma silmaga kuidas asjad käivad 🙂

 4. Pingback: Milline on õige ja vale heategevus? – estonianwithabackpack

Leave a Reply