Milline on vana maja saatus? /What to do with the old house?

Meil on hoovi peal vana palkmaja. Selline, et kohe kohe kukub kokku, aga on liiga armas, et seda maha lammutada. Mina, oma elava kujutlusvõimega olen pea kümme aastat unistanud, mida kõike sinna teha saab – saunast külalistemajani. Marek, kes on kaine mõistuse kehastus, on pigem ikka olnud seda meelt, et ega siit enam asja ei saa, sest juba katus on täiesti olematu ning palgid ikka täitsa mädad.

Viimasel ajal oleme me Marekiga ikkagi jõudnud ühisele arusaamisele, et maja tuleks taastada, aga meil kummalgi pole õrna aimugi, kuidas seda teha ja milline võiks olla sellise projekti maksumus. Odav see lõbu ilmselgelt ei ole. Kui juba katuse umbkaudne maksumus võtta. Ma ei kujuta ette, et meil selline vaba raha hetkel kusagilt tagataskust võtta oleks, mis juba tähendabki, et maja mädaneb edasi, kuni on nii mäda, et sellega pole enam midagi teha.

Jube kurb olukord mu meelest. Ühelt poolt tahaks nii taastada, teiselt poolt aga ütleb kaine mõistus, et pole võimalusi. Mida teie teeksite? On sellisel majataastamise projektil üldse mingit mõtet?

154543_785565938148619_6302185146040548996_n.jpg

We have an old log house in our yard. In my mind it looks so wonderful and with my live imagination I have often dremt about what we could turn it into – from guest house to sauna. As you can see it is really old, the logs need to be changed and not to mention the roof, which probably should be replaced as a first step. Otherwise it will not survive. The rain and the snow will destroy what´s left of it now. 

I can just guess what the costs of a project this big could be and although I am a dreamer I don´t  see this kind of money left in our wallets at the moment. It is kind of a sad situation. The house should be renovated, but how, where do we get the means for this. Sad to tear down something so beautiful or just watch it die slowly.

20 thoughts on “Milline on vana maja saatus? /What to do with the old house?

 1. Leia kõigepealt üks palkmajaspetsialist, kes majakese lihtsalt üle vaataks ja tuvastaks kui palju reaalselt tuleks mädasid palke välja vahetada. Uue katusega tuleb niikuinii arvestada. Ja kui psetsi hinnang käes siis saab juba päris plaane ja visioone tegema hakata.

 2. Mina kindlasti taastaks, kui vähegi võimalik. Olen suur vanade majade patrioot ega kujutaks end eile valmisaanud uusehitises ette. Taastasin oma ema tagasisiaadud maja, ehitusaastaga 1851, kus vahepealsel nõukaajal olid elanud mitmesugused inimesed, oli ikka väga lagunenud, aga asja sai. Tegin mitmes osas, esimese poole töödest sellises tavapärases vanaaegsemas remondistiilis, et üks töömees teeb seda, teine toda, oli väga närvikulukas, teise osa peale võtsin firma ja arhitekti. Oli väga mugav, aga väga rahamahukas. Vana maja puhul väidetakse olevat rusikareegliks, et 20% esialgsest hinnast kulub rohkem, sest pole iial teada, mis kuskilt seina või lae seest välja koorub. Mul just nii läks, küll lae lahtivõtmisel ja põrandalaudade eemaldamisel. Laias laastus tegin nii, et kui vähegi kannatas, taastati vana, uus tuli alles juhul, kui laud või palk täitsa mäda oli. Ja ülemine korrus vajab veel nii mõningaidki tõid, aga hetkel pole õnneks või kahjuks ei raha ega pauerit nende korraldamiseks. Kui selle aasta jooksul soojustust suudan lisada olen endaga väga rahul. Maja teenib muidugi hetkel Airbnb-ga ka päris ilusti oma vajaduste rahuldamiseks raha :).

  • Mul oleks sama mõte see airbnb-ga panna tagasi teenima, aga esmalt tuleks ikkagi leida see rahakott, et nii kaugele jõuda. Mina olen ka vanade majade austaja ja seepärast nüüd hakkasingi uurima, et mida ja kuidas ja kas.

 3. Pildi peal tunduvad palgid küll kobedad (kui tegu on kõnealuse hoonega). Kui ei saa kohe taastama hakata, saab ka konserveerida, nt katusel vett läbilaskvad kohad ära lappida. Palkmajadel kipuvad alumised palgid mädanema, neid saab välja lõigata ja asendada.
  Ja kui ikka kogu onnike väga vilets, saab selle koost lahti võtta nagu lego, palgid ära nummerdada, sobivas kohas säilitada ja hiljem mingis muus vormis uuesti seinteks üles laduda.

  • Tegu on jah pildiloleva hoonega, nii palju kui ma olen aru saanud, siis alumised palgid on mädad, teised peaks korralikud olema.Ilmselt tuleb nii teha nagu ka Nell kirjutas, et keegi peab üle vaatama ning siis saame juba konkreetseid plaane tegema hakata. Minul oleks küll kahju maha lammutada.

 4. Ma toetan ka seda ideed, et lasta kõige pealt olukord ära hinnata. Ja ma ei tea nendest asjadest eriti, aga kui äriplaani kirjutaksid, et sellest majast nö majutusasutus teha, mis Sulle ju ka tööd pakub, kas siis mingit toetust ei oleks lootust saada?

  • Ma olen äriplaanide peale mõelnud, aga ma ei usu toetuse saamisesse Eestis:) Olen siin varasemalt ühe või teise plaani jaoks uurinud, kas on võimalusi toetuste saamiseks, alati on see olnud “just see valdkond, mida ei toetata”.

 5. Kuniks rahakott paksemaks läheb, tuleks tegeleda vaid hädavajalikuga. Tuleks jägida et katus läbi ei sajaks. Kui sajab, siis vahetada eterniit sel kohal. Mina teeksin ka lihtsa vihmaveerenni, et räästast allaladisev vesi seinu ei märgaks pritsides. Kui need peamised asjad on paigas, siis võite kasvõi 50 aastat veel mõelda, kas ka ülejäänud korrastada või mitte.

 6. Mina võtsin hinnapakkumise vana palkmaja seisukorra hindamiseks Taastusehituse OÜst, ei olnudki väga kirves! Ootame nüüd suve algust, et saaksime siseseinad paljaks kiskuda ja nad kohale kutsuda. Meil on vaja renoveerimisplaani, sest ei oska enne edasi liikuda kui saame eemale vajunud palkide seisukorrast spetsialisti ülevaate. Hoovis on ka vana (kunagi elati seal) palkidest ait, mille seisukord on kordades kehvem ent plaanime kindlasti taastada 🙂

  Praeguse elumaja puhul on õnn see, et katus (eterniit) on õnneks terve ja selle annab isegi juppidena lahti võtta, sarikad paika ning sama eterniit peale kuniks jõuame raha koguda ja uus katus tellida 🙂

 7. On ka erinevaid õpitubasid palkmajade taastamise jne kohta, kuhu võid pakkuda oma maja, et tullakse õppima ja tegema. Meie kandis nt suvel oli aktivist, kes taotles kuskilt projektiraha ja siis otsiti kohalikke kelle juures vene sauna ja suitsusauna renoveerimisi teha.
  Lihtsalt selline mõte, mida tasub googeldada?

  • Minu esimene mõte oli ka, et äkki koostööd teha näiteks Viljandi Kultuurikolledži rahvusliku ehituse eriala tudengitega või mõne muu projektiga. Ma ei kujuta ette, kas sellest midagi tolku oleks, aga no uurida ja küsida võib alati 🙂

 8. Kui see on seesama maja, mis on pildil, siis näeb ta vägagi kobe välja. Mis vahva kivist juurdeehitis tal on?

  Alumise palgirea aeg-ajalt vahetamine on palkmaja puhul rutiin, aga see ei tähenda veel seda, et kogu ülejäänud maja oleks mäda ja mahakandmisele. Peaasi on katus korras hoida (harjalaud peab olema ka!! ja sellel vist on ka?) ning oleks mõistlik talle panna ka vihmaveerennid räästastesse, siis ei pritsi vihma ajal katuselt langev vesi alumistele palkidele ega hakka neid mädandama. Stiilse vihmaveerenni palkmajale saab näiteks nii, et lööd kaks tollist lauda nurkapidi kokku. Plekkrennid sinna muidugi ei sobi. Ilus majake on ja sellest saab teha väga ägeda asja! Esimese hooga ei hakkaks ma isegi mitte katust vahetama, vaid parandaks lihtsalt lekkivad kohad.

  • See on jah seesama maja. Kivist osa on mingi garaaž või kuur, sellest saaks superägeda ruumi. Maja enda katus on vist täitsa ok, et ongi vaid vaja lappida, aga just selle juurdeehitise osa on mäda ja sissekukkumas. Eile arutasime, et alustame selle lappimisest ja teemegi vihmaveerennid, et võidame aega ja ei tõmba maha, sest raha pole restaureerimiseks. Kes teab, võib olla järgmisel aastal on ja siis oleks juba kahju

 9. Kui tal on katus korras ja seintele vesi enam ei pritsi, siis võib ta restaureerimist oodata vabalt oodata ka 10-15 aastat:) Või noh mis restaureerimist – sul on uut alumist palgirida vaja ja vundament ära parandada. Mul on 100-aastat vana palksaun, millel on kunagi aastakümneid tagasi vahetatud alumine palgirida. Puht ilu pärast vahetasime eterniidi ära sindli vastu (ise võtsime katuse maha – see on poole päeva töö kahekesi, vanad sarikad jäid, uued roovid ja sindel peale – polnud üldse kallis) ja ma arvan, et see ehitis kestab ja kestab ja kestab aastakümneid veel.

 10. tead, väga paljud ehitusmehed, kes ei ole palkmajadele spetsialiseerunud, tegelikkuses ei saa aru, millal on palk mäda ja millal mitte. absoluutselt hädavajalik on kutsuda palkmaja spetsialist. vanad majad näevadki vanad välja, see ei tähenda, et nad mädad on.

 11. Pingback: Fassaadi taga – estonianwithabackpack

 12. Pingback: Hullumaja!… Meri kohiseb, lambad määgivad… – Standing outside. If anyone asks, I am outstanding

Leave a Reply