Kas riietus reedab ameti?

Et kõik ausalt ära rääkida pean ma alustama sellest, et selles postituses ma üldistan.Noh et keegi ei tunneks end jälle puudutatuna, et miks ma kõigi eest sõna võtan, aga ausalt ma ei viitsi igas postituses välja tuua igasugu erandeid. Naabri- Mallest tädi Karini ja onupoja naise õe sõbranna Mareni.

Ehk siis ma ei arva loomulikult, et kõiki inimesi saab riietuse järgi “paika panna”, kuid viimasel ajal on mul tekkinud üks tähelepanek. Kui ma näen tänaval kunstripsmete, kunstküünte, suurte kuldehete, lühikese seeliku, kontsakingadega, ülipäevitunud naisterahvast, siis võib kaheksal juhul kümnest öelda, et tegu on liinitöötajaga. Näiteks töötab ta mööblitehases pakkijana, piimakombinaadis pakendajana, kalatööstuses fileerijana. Kas ma eksin? Kas te ei ole tähele pannud, et laias laastus on nii, et mida lihtsam töö (ma ei arva ka, et liinitöö oleks lihtne ja ma ei oska seda kuidagi paremini kirja panna, et see ei kõlaks üleolevalt, aga selles mõttes lihtsa, et ei mõtle väga ja lihtsalt teed masinlikult ühte asja, ei pürgi kuhugi edasi ja oled rahul seal ja sellega, kus oled), seda rohkem on naised sätitud ja pööravad tähelepanu oma välimusele. Kusjuures jälle mainin ma igaks juhuks ära, et sätitud ja sätitud naisel on suur vahe. Mõni naine meigib end ka iga päev ja kannab kontsakingi, kuid mõjub sealjuures daamina või väljapeetult, teine aga oma leopardikampsunis ja punases huulepulgas lihtsalt…lihtsalt noh.

Ja mu tähelepanek ei ole vaid Eestist. Skandinaavias samamoodi.

images

Noh ja Eesti ehitaja tunneb ka riietusest ära, öelge mis tahate. Armani teksad, Guess kirjaga valge pluus, valged tennised/tossud, tätoveering ja kuldkett. Päevitus ja musklid aksessuaarideks.

Kõige hullem on kui need kaks näidet pesa punuvad ja lapsed saavad. Siis käivad lasteaias väikesed Mirabilia- Chryztelled, kelle kallid riided mustaks ei tohi saada, sest vanemad tahavad need Soov.ee-s või mõnes beebigrupis sama raha eest edasi müüa.

Aga miks see nii on? Kas riietega kompenseeritakse midagi? Mida? Kellele ja mille jaoks?

11 thoughts on “Kas riietus reedab ameti?

  • Ma isegi ütleks, et firmasid aetakse taga küll ka mujal (Rootsi, Taani, Norra, Soomet ma nii ei tea), aga see on kuidagi selline… Ma ei tea, stiilsem? Vaoshoitum? Silmatorkamatum? St et me kõik tunneme mingid brändid ära, aga pole seda siltide ja kirjadega eputamist. Vist?

 1. Ma olen nõus, et lihttöö selles mõttes, et pigem tegu solaariumiadminni, poemüüja, koristaja, küünetehniku jne ametiga, kuna vabrikuid ja liinitöid ei Eestis ega ka Põhjamaades eriti enam polegi. Ise pikemat aega Norras elanuna (ja mitte sellist tööd tegevana hahaha:)), panen tähele, et siin need sinu kirjeldatud välimusega pigem välistööjõud (Poola, Eesti, Vene, Tai või Aafrika päritolu), aga see teatudmõttes ka kinnitab su muljet, kuna jah..eks nad ju pigem lihttööd tegema tulnud. Niikui on idaeurooplane või asiaat, kel kõrgharidus, on tegu tagasihoidlikumalt (stiilsemalt) riietujaga miskipärast:)

  • Nojah, ma tegelikult jah sinna nimistusse tahtsin panna ka sinu poolt toodud ametid, aga laias laastus jääb samaks see nö lihttöölise mõiste. Ja nendes Skandinaaviamaades teistmoodi riietuvate inimeste koha pealt olen igati nõus. Mida rohkem kulda, seda kindlamalt on tegu koristaja vms töötajaga Ida-Euroopast. Samas jällegi pean ma ütlema, et kui mingil määral skandinaavia naine on kohati umbisikuline, siis mulle natuke meeldib idaeuroopalik naiselikkus linnapildis. Mingi piirini.

 2. Blogijad võiks teised inimesed juba rahule jätta. Pidevalt on teemaks, et miks nad teevad nii ja miks nad teevad naa ja üleüldse miks ei olda nii, nagu blogijatele loogiline tundub. Noh näiteks miks ei kanna kõik krunne ja tenniseid koos kleidikestega ja miks ometi ei käi teised ringi peente Eesti disainerite kottidega, mis on taaskasutusest tulnud või vaimuka/sarkastilise teksti või nunnu kassipildiga. Miks ometi? Tõesti…
  Las need teised inimesed olla…
  PS! Olles viinud läbi vist nüüdseks tuhandeid tööintervjuusid lihttöölistest juhtideni, julgeksin küll väita, et elukutse ja riietumisstiili vahel küll nii tugevat seost pole, et sellest kohe teema teha. Ja ma ei räägi eranditest, mida sa palusid mitte teha… Tahaks näha, millises tootmises on nii, et liini taga olevaid inimesi vaadates jäävad silma peamiselt kunstripsmed ja leopardimustrilised dekolteega pluusid või kulliküüned.
  Võibolla mõnele lihtsalt meeldivad asjad, mida mingil põhjusel maitsetuks peetakse?
  Nii palju teiste halvustamist on su postitustes…

  • Ja kommenteerijad võiksid neid kohutavaid blogisid mitte lugeda. Mul on ka tunne, et mitte millestki ei või kirjutada:D
   Ma pole öelnud, et liinitööline töö juures on leopard-minis, vaid peale tööd:)

 3. Eestis on tehaseid küll ja küll, kus tehakse liinitööd. Võibolla mitte klassikalises mõistes liini taga seistes, kuid üksluist ja rutiinset kindlate liigutustega töid küll. Ma arvan, et tehasetöölisi on kordi rohkem kui küünetehnikuid 🙂 Olles suure osa oma elust tehastes töötanud, võin kinnitada seda üldistust, et sealsed naised löövad end vabal ajal rohkem lille küll. Iseasi, kas leopardimustrisse peitudes. Kuna nende tööpäev möödub kas vormiriietust kandes või on töö nii tolmune, et sinna nagunii korralikke riideid ei pane, siis on täitsa arusaadav, et nad muudel hetkedel pingutavad välimuse nimel rohkem. Nüüd on juba maitse asi, kuidas sellise lille löömise tulemus välja kukub 🙂
  Ma ise kipun üldistama mitte tööst vaid haridusest lähtuvalt – et madalama haridusega inimesed kipuvad rohkem blingi kandma kui kõrgemalt haritud. No ja siis kohe meenub üks mitmekordse kõrgharidusega naisterahvas, kes rohkem bling olla ei saa 😀 Päris palju muidugi sõltub sellest, mida kantakse suhtlusringkonnas.

Leave a Reply