Gay/adjective/:light-hearted and carefree

Tööle sõites kuulasin nagu ikka Vikeraadiot, kus tutvustati tänaseid ajalehti. Ühe teemana toodi välja rahvastikuminister Riina Solmani arvamus, et lapsele on kõige õigem ja õnnelikum kasvukeskkond perekond, kus on ema ja isa. Mul läheb iga kord seest keema kui ma seda väidet kuulen. Mitte et ma oleks selle peremudeli vastu, jumala eest mitte, aga kaua võib sellel teemal nii rumal olla ja kinniste silmadega ringi käia. Kas tõesti iga hinna eest peab lapsel olema ema ja isa? Aga kui need ema ja isa on lahku kasvanud ja vaid tülitsevad? Kas see on ikka kõige parem keskkond? Kas halvem on naabri-Mari, keda kasvatas vaid isa, või tuttava tuttav, keda kasvatas vanaema või keegi sinuga ühest külast, kes kasvas üldse üles onu Kallega, sest ta vanemad olid joodikud? Miks me ikka veel rõhutame, et see üks peremudel on teistest kõikidest parem kui me teame, et on nii palju erinevaid mudeleid? Mind on kasvatanud ema, vanaema ja tädi, mulle on eeskujuks pere loomisel olnud hoopis mu onu. Mis te selle mudeli kohta ütlete? Julgen öelda, et minust on suhteliselt adekvaatne inimene kasvanud. Iseloom iseloomuks, aga väljaspool blogi olen ma suhteliselt kirgas kriit.

Mu meelest oleks aeg see perekonnamudeli ümber nämmutamine ära lõpetada. On palju suuremaid probleeme kui see, kes kellega ja kas magab. See öeldud, tahan ma ka rõhutada, et gay´ks olemine ei ole vaid vikerkaarevärvides lipuga paraadidel osalemine. Gay on täpselt samasugune nagu sina ja mina, lihtsalt oma magamistoas teiste huvidega. Aga kas sina tead, mida mind magamistoas huvitab või erutab? Ei tea. Suure tõenäosusega sa ei tahagi seda teada. Miks meid siis peaks huvitama, mida seal teevad gay´d?

Ma järelvaatasin eile “Pealtnägija” lugu Taivo Pilleri ja Mart Haberi perest (saate siit ise vaadata). See oli nii armas lugu, nii armsad inimesed, näha juba kaugelt, kui palju on selles peres armastust ja kuidas nad naudivad lapsevanemaks olemist. Kas tõesti on kedagi, kes julgeb öelda, et nendel lastel ei saa olema õnnelik lapsepõlv? Issand, ma oleks ise hea meelega nende laps. Need lapsed saavad ilmselt väga korraliku hariduse ja tulevad väga laia silmaringiga, mitte mingid kitsarinnalised kommentaatorid, kes oma nina otsast kaugemale ei näe. Mis rumal jutt inimkaubitsemisest ja lapse ostmisest. Kuulake nende intervjuu ära kui te arvate, et nad tegid Ebay-s tellimuse ja neile saadeti postiga kaksikud. Gay-peredes on lapse saamine väga läbimõeldud (ja keeruline protsess). Erinevalt heterovanematest, kes võvad süüdiamtult sigida, peavad gay-paarid tõestama, et nad sobivad vanemateks. Kui see pole diskrimineerimine, siis mis on. Kust üldse ka võetakse, et lastest ilmtingimata samuti gay´d tulevad? Kas see on mingi teaduslik fakt või on inimesed lihtsalt niivõrd rumalad.  Ja kui neist lastest tulevadki gay´d, siis mis selleski halba on? Kohe päriselt küsin.

Gay tähendab tõlkes ka kerget ja muretut. Parem olla gay (selle sõna igas tähenduses) kui kibestunud ja kurb, traditsioonilises suhtes.

21 thoughts on “Gay/adjective/:light-hearted and carefree

 1. no eeldusel, et gaysid oleks arvestatav hulk, et nende pärast peavoolu muuta. eeldusel, et gayd on tagasihoidlikud oma seksuaalsuse osas (mitte nagu näiteks see lgpd laulukoor – tähelepanuvajaduse näide siitsamast Eestis), eeldusel, et kõik gayd on ilusad, head, parajalt jõukad ja armastavad lapsi.

  huvitaval kombel tuuakse võrdluses hetero perekonnaga alati selline näide, et head, elus hästi toimetulevad, lapsiarmastavad gayd vs joodikutest heterote perekond.

  aga kui on selline võrdlus – narkomaanid, ringitõmbavad, üleelusuuruselt oma seksuaalsusega liputavad ENT samaaegselt osavalt oma vähemusõigusi nõudev gay kooslus vs traditsiooniline perekond ema ja isaga?

  ema ja isa roll lapse elus ei seisne vaid nende isiksuseomadustes, vaid traditsiooniliste pereväärtuste, naiseks olemise ja meheks olemise õppimises. kui inimene seda enam oluliseks ei pea, siis tõesti on nii, et naine lebab diivanil õlts käes ja mees küürutab lapiga mööda maja põrandat pesta. justkui oleks ok, aga siiski nii …ebaloomulik.

  • Muidugi ma toon sellise näite, sest alati justkui rõhutatakse, et gayde juures kasvamine on KÕIGE HULLEM ASI, mis ühele lapsele juhtuda saab. Ei ole ju, ongi sada muud hullemt varianti? Ja peremudeleid nagu ma ka tõin välja on mitmeid toimivaid, mitte nö traditsioonilist.

   Naiseks ja meheks olemist ei pea tingimata oma emalt ja isalt õppima. Nagu ka see paar ütles oma intervjuus, siis neil on piisavalt sõbrannasid, kellest ilmselt mõnest saab lapsele selline isik, kellega naistejutte rääkida. Või noh selles perekonnas ma arvan, et ei teki üldse probleemi, et laps ei saa vanematega rääkida nö meeste ja naiste asjadest.

  • Mida ma just lugesin? Suunatud siis ikkale.

   Et see siis sinu meelest on tavaline peremudel, et mees lebab diivanil õlts käes ja naine küürutab lapiga mööda maja põrandat pesta, aga vastupidine oleks veider? No kurja – just sinusuguste pärast meil tekibki arusaam, et naine ongi ainuld koduperenaiseks võimeline ega mitte millekski muuks.

   Kindlasti ei arvatagi, et kõik geiperekonnad oleksid musternäidised ideaalperekonnast, aga pigem saagu kaks endaga hakkama saavat geid ühe lapse kui “Kodutunde” perekonnad sigivad seitse-kaheksa last, aga neil pole isegi neid kuhugi magama panna. Sellistele perekondadele peaks sigimise ära keelama, ausalt ka. Ja ma ei räägi siin ajutistest majandusraskustest või pankrotist, vaid olukorrast, kus pärast kolmandat last saadi aru, et ega raha ega ruumi ega süüa lastele ei jätku, aga ikka oli vaja edasi neid lapsi vorpida. Sellised perekonnad võivad kas või 10 last saada, keegi ei kurjusta, aga kui kaks geid tahavad ühe lapse lapsendada, siis see kadalipp, mida nad läbima peavad, on meeletu. Ja see on nii ebaaus.

   Need perekonnaväärtused on ikka nii loll teema, et ma ei suuda. Perekond ei pea olema naise-mehe vaheline asi. Vot sinusugused kommentaatorid valivadki ilmselt EKRE, teevad kõik kodutööd samal ajal, kui mees nurgas õlut libistab ja naine lihtsalt kraamib. Ma ei suuda lihtsalt, nii närvi ajavad inimesed, kes asja selliste klappidega vaatavad.

   • miks sa, printsess, diskrimineerid mehi nagu nende õllejoomine oleks halb? miks sa diskrimineerid koduperenaisi, nagu nende panus oleks vähene, et ainult perenaiseks olemisest ei piisa (ma räägin reaalsetest perenaistest, kes reaalselt oma kodus ise majandavad, mitte ei lase mehel kõike teha)?

    tegelikult on üks väga huvitav nähtus sündinud/sündimas – nimelt kogu selle feminismi bs-ga on paljudest mitte just kõikse teravamatest pliiats-naistest saanud kodus mõnulevad maod, mees käib ja siblib mitmel rindel – käib tööl, koju jõudes asub koristama ja süüa tegema, lapsi kantseldama, pesu pesema, naise soove täitma ja reaalselt naine ongi see, kes diivanil persetab õlts käes. minu point on selles, et kui seda meeste juures nii pahaks pannakse, siis äkki ei langetaks ise sellesse rolli? kaks kodus askeldavat vanemat on ikka enam kui üks? aga nüüd on naine muutumas selleks fat-assiks, kes laseb jämeda peeru ja käsib mehel veel lilli istutada. no, krt, mida siin normaalset on? samal ajal mehed muutuvad järjest naisetaolisemaks, õrnemaks, hellemaks.

    mees ei võrdu õllejoomine ja ka naise õlletamises ei ole midagi halba, point oli natuke suuremas pildis.

   • Ikka, sinu jaoks oligi õige ainult mehe-naise vaheline suhe. Ei ole ju niimoodi. Ja ma kritiseerisin seda, et arvatakse, et mees võib neid asju teha, aga naine ei või (see õllejoomine). Tegelikult võivad mõlemad, aga ilmselgelt igapäevaselt niimoodi juues on juba probleem majas mõlemal. Mitte niimoodi, et mehel pole, aga naisel on.

    Mina ei tea, mis naisi sina tead, aga ma ei tea ühtegi sellist, kes mitte midagi kasulikku ei teeks. Ning jah – koduperenaise asi on muidugi kasulik, sest siis käib mees tööl ja kui see on neile sobiv peremudel pikemaks ajaks, siis niimoodi ongi. Just see asi, et mees toob raha ja naine teeb kodutöid. Minule sobib see asi ainult sel ajal, kui ma lapsega kodus olen, rohkem mitte. Sest ma tahan ise raha teenida, ise tööl käia. Ja see tähendabki, et kõik muud kodutööd lähevad ka võrdselt – ei ole niimoodi, et mina tulen töölt, hakkan sajaga kraamima, aga elukaaslane vahib lakke. Ei, mõlemad toome raha sisse ning maksame makse ja mõlemad teeme võrdselt asju. Tihti võtavad naised lisaks töötamisele veel selle ülesande ka enda peale, et on mehele lapsehoidja eest ja teevad nende eest asju ära. Kui neile see sobib, siis palun väga, aga on ju kuulda ka seda, et naised hädaldavad, et miks see niimoodi on. Ja kui siis põhjust otsima hakata, siis tuleb välja, et naine on ise mehe nii mugavaks algusest peale muutnud, aga nüüd on hilja juba teda ümber õpetada.

    Peremudel olgu selline, mis inimesi õnnelikuks teeb. Ja ka mees-mehega ja naine-naisega peremudel pole vale. Ma ise olen hetero, aga mul on geist sõber, kellega ma väga hästi läbi saan. Ja ma olen alati tolerantne selliste asjade suhtes. Jah, siinkohal võiks öelda, et miks ma EKRE suhtes tolerantne pole, aga ausalt ka – kopp on ees nendest, sest alati peab keegi nende lolluste pärast vabandama. Miks nad ei võiks inimestel lihtsalt rahus olla? Nagu keegi sunniks neid ennast teise mehega magama või midagi sellist.

    Mina isiklikult pooldan küll seda, et gei-ja lesbipaarid võiks lapsendada. Lihtsalt mure ongi nende inimeste pärast, kes seda naeruvääristavad, mis tähendabki seda, et neid lapsi hakatakse kiusama. Vot see ajabki närvi, et Eesti ühiskond ei ole nende troppide pärast selleks valmis. Ja niikaua, kui meil on ikka neid peded ahju inimesi (EKRE eesotsas), siis see olukord ei muutugi iial paremaks.

   • Ja õnneks ei pea meil lapsega kodus olevad emad ka ilma rahata olema, vaid selleks on vanemahüvitis (ja enne seda dekreeti minemise raha), mis küll ei kesta niikaua, kui ma ilmselt lapsega kodus olen, aga siiski suureks abiks. Ja seda saadaksegi vastavalt sellele, palju sa enne teenisid – seega eelnev elukvaliteet saab samamoodi edasi minna.

   • Või siis lapsevanem, kes lapsega koju jääb, ei pea muidugi ainult ema olema, võib vabalt isa olla. See on pere enda otsustada.

  • Sulle ei meeldi lgpd laulukoor (ma ise pole neist kuulnud aga ju oled paremini kursis), kuid miks pead normaalseks näiteks EKRE misiganes värvi äratuse massilist räuskamist ja tähelepanu nõudmist? Mille pagana pärast arvavad mingisugused rassistlikud ambaalid, et neil on õigus oma nõudmistega inimestele meedia vahendusel piltlikult öeldes elutuppa ronida ja sama hingetõmbega tahavad teistel vähemustel sama moodi oma meelsuse väljendamist keelata? Mis sai “ela ise ja lase teistel ka elada” põhimõttest?

 2. Lugesin seda Solmanni mõttevälgatust ja lihtsalt kurb hakkas. Kooseluseaduse üle lõi lokku mingisugune marginaalne, ent see-eest ülilärmakas vähemus. Ja siis selle põhjal kuulutab tädi, et “ühiskonna” arvamusest sõideti üle. Kelle ühiskonna, vabandage väga? Ma ei tea reaalis mitte ühtegi inimest, keda kooseluseadus kuidagi seganud oleks, kisa tegid Vooglaiu-sugused ja kaabud ja nende trolliarmee kommentaariumis. Enamus rahvast ei reageerinud sellele kohe mitte kuidagi, sest see lihtsalt ei puudutanud neid. Terve mõistusega täiskasvanutel on üldiselt savi, mida teised teovõimelised täiskasvanud omavahel teevad. Ainult mingisugused erilised mõrapead kulutavad kogu auru teiste elude dikteerimisele, selle asemel, et oma probleemidega tegeleda. Ja siis tulevad mingid poliitprostid trollide najalt odavat populaarsust koguma… Tülgastav lihtsalt. Kas Solmanil endal ei ole piinlik?

 3. Jaa….meie pere on tõeline vähemus. Esimeses abielus (23 aastat) heteroseksuaalne paar, kolme ühise lapsega. Olen väga õnnelik ja veel õnnelikum oleksin kui ka teistel inimestel oleks nii.

  • Et nagu esimeses abielus (23 aastat) homoseksuaalne paar kolme lapsega teeb siis sind kuidagi vähem õnnelikuks?

   Üleval Ikka kommentaari on äärmiselt piinlik lugeda. Ma seda põhilist soga seal ei viitsi isegi kommenteerida. Ainult seda, et Gayd nagu liputavad oma seksuaalsusega ja nõuavad häälekalt oma õigusi. Palun saage aru, et meil ei oleks näiteks naistel valimisõigust kui naised omal ajal ei oleks seda häälekalt ja nö liputades nõudnud. Ka meid, naisi, võrreldi tol ajal ahvidega a la “praegu lasete naisted valimiskasti juurde, järgmisena juba ahvid”.

   • mind huvitab, kris, kas sa tunned piinlikust tavaliselt ka siis kui herr ilvesel piinlik on eestlaste pärast?
    no vasta – jah/ei, rohkem polegi vaja vastata

 4. Muidugi on kõige parem peremudel selline, kus on ema ja isa. Peab olema, ainult sellisest kasvukeskkonnast saavad normaalsed inimesed tulla. Teate, sellise arvamusega võite kukele kerida. Ausalt ajab mind ka närvi! Ja ma ei ole just sageli Printsessiga nõus, sel korral olen. Näiteks olen mina kasvanud peres, kus olid ema ja isa, näiliselt olid mõlemad olemas. Reaalsuses oli ainult ema, sest lapsevanemaks olemisest isa osa ei võtnud. Kõige rohkem selleks, et karjuda ja räusata kui me mõnikord lastena lärmakamad olime või mänguasjad laokile jätsime. Ja siis see va õlle kaanimine diivanil ja mitte ainult õlle ja vägivaldsus sinna otsa. Aga oli vast ideaalne keskkond kasvamiseks. Ma ei olnud õnnelik laps. Mul läks aastaid aega, et sellest lapsepõlves nähtust, kogetust ja õpitust välja tulla ja õnnelikuks täiskasvanuks saada. Jah, kõigil ei ole selline lapsepõlv, aga väga paljudel on. Ja kõik, kes mulle tulevad rääkima, et ideaalne on ema ja isaga kasvada, ajavad jama, sest reaalsusest ei tea nad mitte midagi. Ideaalne on ema ja isaga kasvada siis, kui ema ja isa suhe on terve ja võrdne. Et üks ei pane rusika jõudu maksma ja ei tee teist pihuks ja põrmuks. Ideaalne on elu ainult ideaaltingimustel. Iga kell kasvab laps, kel on emb-kumb vanem vägivaldne, üksikvanemaga peres mitte seal, kus ta peab pidevat riidu taluma. Inimesed ei pea hambad ristis kannatama ja taluma paarisuhteid, mis on õnnetud ja milles neid halvasti koheldakse. Eriti mitte selleks, et mingitele “traditsionalistidele” meele järele olla. Aga õigus, alles hiljuti kirjutas proua Helme sellest, et koduvägivald kaob kohe ära, kui naised enam oma töö eest sama palka ei taha, mis mehed ja üleüldse võiks naised vaiba alt roomata.

  Püha müristus tõesti!

 5. need arvamusavaldused liigituvad valdkonda: mehed on värdjad, hakkan naisi armastama. ehk siis kui endal on sitad kogemused oma isadega, ei muuda see isadust kui sellist valeks ja ei asenda seda millegi “paremaga” – homomehega või lesbi..eee..meespoolega.

  • Oled sa kukkunud või? Loetu mõttest sa aru ei saa. Kes on väitnud, et isadus on vale? Vägisi selle ideaalperekonna koos hoidmine, kus on ema ja isa, on vale, kui tegemist ei ole tervisliku elukorraldusega. Et minu isa oli nagu ta oli ei tähenda, et ma peaksin mehi värdjateks või oleksin selle tõttu lesbiks hakanud. Idioot oled? Retooriline küsimus on see, juba tõestasid, et oled. Aga mul tõesti ei ole roosasid prille selles osas, et kõik inimesed on ilusad ja head ja neid peab vägisi oma elus hoidma. Ei pea. Ja parem on mitte. Lesbi ma muidu ka pole, sa ei pea muretsema, et ma sulle külge lööma tuleks. Kuigi rumalad inimesed välistan ma muidugi soost hoolimata. Kordan…püha müristus.

 6. Olen absoluutselt nõus sellega, et eeldused õnnelikuks inimeseks kasvada on just nendel lastel, kes kasvavad turvalises, õnnelikus ja hoolitsevas keskkonnas. On väga palju tõendeid selle kohta, kuidas vägivaldsetes ja/või alkohoolikute/narkomaanide perekondadest tulevad katkised inimesed – see on palju suurem probleem kui see kui keegi kasvab tavalises rahumeelses peres, kus on onud-tädid, vanaemad-vanaisas või kaks ema või ainult ema või isa või mis iganes muu keskkond. Lapsele on kindlasti parem kahe ena hool ja armastus kui ühe ema hirm ja valu ning lisaks ühe isa vägivald ja peks.

Leave a Reply