Käed eemale Victor Crone´ist ehk Eurovisiooni võiduvalem

Ei saaks öelda, et ma ei oleks Victor Crone koha pärast pettunud, aga ei, ma ei süüdista ei lauljat, ei kaameramehi ega muud, mis seotud laulmise ja esinemisega. Minu arvates oli meil äärmiselt hea laul (tunduvalt parem kui Rootsi rootslase laul!), väga sümpaatne ja kena esineja ning tema esitluse kohta ei saa mitte midagi halvasti öelda. Kurvaks teeb, et inimesed seda siiski teevad. Ise me valisime ta Eestit esindama, olime rahul ja õnnelikud ning nii nagu ikka – kui esikohta ei saa, siis on vaja natuke ikka peksta ka.

See on ebaaus.

Väga lihtsalt põhjusel. Eurovisioon ei ole ammu enam lauluvõistlus ja laupäevast finaali vaadates lubasin ma endale, et kui võidab Rootsi, Itaalia või Põhja-Makedoonia, siis mina enam Eurovisiooni ei vaata. Sest see pole Eurovisioon, vaid Sotsiaalvisioon, Poliitkorrektnevisioon. Seda, et hääli antakse omadele, teame me juba ammu. Ka oleme me harjunud, et Rootsi annab kindlasti punkte Eestile, Soome annab kindalti punkte ja ka teised lähiriigid. Seekord ei saanud Victor ühtegi punkti Rootsi žüriilt. Selle pärast ei pea olema pettunud. Teate miks? Sest Rootsi on poliitkorrektne. Ta ei hääleta naabrite poolt, see võib tunduda ebaaus, kokkumäng, aga me oleme tolereeriv ja kõigi Euroopa. Me anname oma hääled isegi kehvemale laulule, sest nii on poliitiliselt korrektne.

Samamoodi ei ole vaja teistel riikidel Eestile vaja anda punkte, sest me oleme nii väike ja tähtsusetu maa, et meile ei ole vaja pugeda. Suhted meiega ei ole nii olulised kui suhted mõne teise riigiga. Lisaks veel ei olnud meie laulul poliitilist sõnumit, meil ei olnud laval “rõhutud” kaasmaalast, feministi või jumal teab, keda veel. Meil oli laval lihtsalt ilus mees.

Kallid inimesed, mul on teile järgmise aasta Eurovisiooni võiduvalem. Isegi kaks. Kolm. Esiteks tuleks valida laulma mustanahaline, siis paluda Mart Helmel seda kommenteerida, soovitavalt sõnadega “kui on must, näita ust”, seejärel panna kõik eksministrid, Euroopa parlamenti saadikud Twitteris säutsuma ja voila! ma võin garanteerida, et võit tuleb Eestisse. Teine variant on meid esindama saatma vene rahvalaulikud, paluda jällegi kellelgi avaldada arvamusartikkel, et kas see ongi Eesti muusika ja jällegi! või tuleb.  Ideaalis võiks lausa mustanahaline laulda vene keeles ja siis ei ole isegi kahtlust, et me võidaks! Seda muidugi eeldusel, et Mart ja Martin Helme meedias oma arvamust avaldaks ja välismeedia meie poliitikute abiga selle uudise üles korjaks.

Nii lihtne olekski 2020. aastal võit Eestisse tuua.

 

37 thoughts on “Käed eemale Victor Crone´ist ehk Eurovisiooni võiduvalem

 1. Aga äkki jõuame kunagi sinna, et ei hala ja ei muretse mingite lauluvõistluste pärast…noh samal ajal, kui Iisrael ja Palestiina üksteist kordamööda pommitavad seal samas kõrval. Kui ma asjad perspektiivi panen, siis minu meelest on ikka väga kurb, kuidas kõige suurem tragöödia on, et Rootsi laul ei võitnud ja Hollandi oma võitis ja…Issand jumal see on üks tohutu raha raiskamise trall.

  Ma ei pea üldse sinu öeldut silmas, lihtsalt põhimõtteliselt on minu meelest kõik see vale.

  • Kui perspektiivi panna siis muidugi on see kõik täiesti ebaoluline ja tähtsusetu, AGA kuna see võistlus siiski toimub ja mina olen selle fänn olnud algusest saati, siis mu meelest on natuke jama see, mis Eurovisioonist järele on jäänud.

   • See sama on ju tegelikult kogu maailma meelelahutusest järele jäänud. Seetõttu ma vist ei suudagi enam pettunud olla, alguses olin ma ka Eurovisioni muutumises pettunud, aga nüüd on juba üsna ükskõik. Kõik lihtsalt on ühtlaselt halb. Või olen mina maitsetu, seda ei saa me välistada. Ma saan aru muidugi, et inimesed võivad olla pettunud, kõigil on see õigus. Ma olen pettunud, et inimeste jaoks on suurem probleem Eurovisioni hääletus kui inimelud. Kummaline.

   • Ka võib olla, mulle see hääletuse osa pole üldse probleem ja seetõttu ilmselt tunduvad asjad tasakaalust väljas.

    Muide minu loosung sinu postituse valguses oleks, et käed eemale poliitilise sõnumiga lauludest. 😀 Kusagil pole parem koht neid laulda, kui terve maailma silmade all. Mõnda on kõige parem laulda Iisraelis, sest noh..Iisrael.

   • Ma vihkan poliitilise sõnumiga laule. (välja arvatud Island. Island oli äge!) Võtame näiteks Saksamaa. Mu õde ütles, et nagu Merkel oleks kirjutanud. Rohkem täpsemalt ei saaks öelda.

   • Tead ma ise ka imestan, et mulle Island meeldis. Kuulsin seda esimest korda Vikerraadios, kus Olavi Pihlamägi (vist) sellest rääkis, et jube lugu ja saatejuht ka ütles, et vabatahtlikult never ei kuulaks. Ma siis olin valmis mingiks õuduseks. Minu üllatuseks oli aga väga kihvt lugu ja kui veel sõnad said ka tõlgitud, siis meeldis täiega. Ma oma tabelis panin nad kolmandaks lausa

 2. Ma ei saa päriselt sellest vingumisest aru. Mul on ka üle aasta olukord, kus võitjaga pole rahul, aga samas saan ka aru, et on neid, kellele lugu meeldib. Holland oli ju täiesti draamavaba valge mees laval. Ei ole ju nii, et iga aasta võidab mingi vähemus, kes suudab rohkem kära teha.

  Sinule Rootsi laul ei meeldinud, mulle väga meeldis. Naljakas on oma isiklikku eelistust põhjendada sellega, et ollakse liiga poliitkorrektsed ja selle pärast antakse/ei anta hääli. Selge see, et on poliitilist hääletamist (Kreeka ja Küprose igaaastane 12 punkti vahetamine on lausa hale), aga lõppude lõpuks asi on maitses – minu lemmik oli Island, aga sõber ei kannatanud seda ‘lärmi’ silmaotsaski, Itaalia oli minu jaoks mõttetu, sõber ei suutnud uskuda, et ta ei võitnud. Ma ei arva, et Rootsi peaks meile andma 12 punkti ainult selle pärast, et rootslane on laval, kui neile laul ei meeldi.

  • Kuule, Rootsi laul oli ikka VÄGA poliitkorrektne, nalja teed vä? Laul oli väga hea, aga kui sa ei näinud seal ka poliitikat, siis no ma ei tea, peab ikka päris pime olema:)
   Muidugi on maitsed erinevad ja kõik ei saa rahul olla, aga vingumine ses mõttes on tõepoolest mõttetu. Mu jaoks ka ei olnud Holland üldse eriline ega ka võistluse parim laul, aga mul on hea meel, et ta võitis, sest oligi lihtsalt ilus laul ilma etenduse.

   • Ma ei saa aru, mida sa mõtled selle all, et laul oli poliitkorrektne. Umbes täpselt iga jumala laulu sõnum oli ju poliitkorrektne ja ei käsitlenud otseselt mingeid eriliselt tundlikke teemasid (isegi Island ei öelnud otsesõnu midagi vastuolulist oma laulus).

   • Laval on mustanahaline laulja koos mustanahaliste gospeli-mamadega ja teil ei teki ühtegi seost, et see on selleks, et tõestada kui hästi erinevad kultuurid ja rahvused kokku sobivad? Ma ei usu, et ma ainus olen…
    Ja veelkord rõhutan, et MINUL ei ole probleemi ei laulja ega lauluga. Don´t kill the messenger!

   • Ei tea kas asi on sinu ingl keele oskuses või milles aga lool ei olnud poliitikaga ju mingit pistmist ? See et Jon on tumedanahaline laulja rootsist ,kas see on imelik sinu meelest ? Meil siin rootsis tunedanahaline ei ole just harukordne nähtus ja vägagi norm .
    Joni kirjutatud laule oli eurovisioonil see aasta veel ,nii et ta ei ole mitte vaid ainult vana hea laulja vaid ka väga hea laulukirjutaja .
    Mama’de gospel tagaplaanil oli ka väga effektne!

   • Jah, ju minu inglise keele oskuses ongi asi:D
    Ma olen seletanud, mida ma silmas pidasin ja on täiesti okei jääda eriarvamusele. Mina nägin poliitikat, sina mitte:)

 3. Sinu võiduvalemiga poleks küll Holland võitma pidanud. Hollandi laulul polnud poliitilist sõnumit, ei olnud laval “rõhutud” kaasmaalast, feministi või jumal teab, keda veel. Laval oli lihtsalt ilus mees. Ma arvan, et Eesti oli lihtsalt liiga sama tüüpi lauluga nagu Holland ja seetõttu läksid kõik sellise “ilus mees – kena viisike” hääled Hollandile, sest ta oli lihtsalt parem.

  Ja ei ole ma ka mitte kuskilt lugenud ja kuulnud Victori kirumist või süüdistamist. Pigem ikka tuntakse kaasa.

  Poliitkorrektsusega on ka nii, et eks inimene loeb ikka välja seda mida ta tahab lugeda.

  • Sa nägid zürii hindeid? Minu “võiduvalem” on selle põhjal öeldud nagu ma ka kirjutasin, et kui oleks võitnud Rootsi, Põhja-Makedoonia või Itaalia, siis ma enam ei vaataks ka seda võistlust, sest rohkem poliitiline ei saaks olla.
   Victori kirumist on ikka, loe vaid kommentaare:)
   Ja mina ei taha küll kusagilt mingit poliitkorrektsust ISE välja lugeda, ma lihtsalt näen seda, mis sinna pandud on. Kas sa arvad, et Itaalia oleks saanud nii kõrge koha kui ei oleks protestihääli saanud?

   • Õnneks ma kommentaare ei loe 🙂 Ainult blogides 🙂
    No mina näiteks ei näe Rootsi laulus poliitkorrektsust. Või Itaalia omas. Mul pole mingit vahet mis värvi inimene laulu laulab või mis usulahu esindaja ta on. Seetõttu panevad mind imestama ka Itaalia “protestihääled”, minu meelest oli see lihtsalt lahe lugu, eristus kõvasti teistest, sest oli ainus nö räpisugemetega lugu. Kui Põhja-Makedoonia loos ka mindi poliitiline sõnum või nö korrektsus oli, siis minust läks see suure kaarega mööda. Nii tühine lugu oli, et kui zhüriilt hääli saama hakkas olin imestunud, et üldse selline lugu olemas oli. Ja ma usun, et pigem on enamus vaatajad – hääletajad minu moodi, kes ei jõuagi süveneda nö mingisse laulu sügavamasse poliitilisse tähendusse selle 3 min jooksul mil see ette kantakse.

  • Holland oli “lihtsalt ilus mees”? Või nagu üks eelpool kommenteerija ütles “draamavaba valge mees laval”? See mees oli GEI JU! Ja sellepärast meie Victor ei saanudki palju hääli, sest ta oli ilus HETEROmees! See saigi talle saatuslikuks.

   • Jaah, seda ma sain alles täna (kusjuures Perekooli lugedes) teada, et Hollandi laulja oli gay. Ja see loksutas nii palju paika jälle mu peas, just see “ahaaaa, seepärast siis niimoodi” ning me ei pea spekuleerima, kas Stefan oleks talt hääli võtnud.
    Aga kuna see teadmine tuli mulle alles peale selle postituse kirjutamist, siis ma ei hakka seda muutma voi kustutama.

 4. Poliitkorrektsus on ju ikkagi pigem proov kasutada sellist sõnastust või vältida mingeid teemasid, et püüda kellegi solvamist vältida. Seega on natuke ebaõnnestunud su sõnastus, kui väidad, et Rootsi laul oli poliitkorrektne, sest laulsid kõik mustanahalised. Ma olen nõus, et see võis ehk olla Rootsi strateegiline samm, et vähemuste lavale viimisega hääli saada. Poliitkorrektsusega pole siin suurt midagi pistmist, peale selle, et laul oli tavapärase sõnumiga, mis kedagi ei solva.

  • Ma lisaks siiski, et kuigi mustanahaliste kasutamine võis olla strateegiline, siis ikkagi on kummaline väita, et see on “poliitiline”. Justkui lubatud oleks siis ainult valgenahalised lauljad või äärmisel juhul mustanahaline laulja koos valgete taustalauljatega, kui ei taha poliitiline olla.

 5. Aga minule Põhja-Makedoonia meeldis: kandev, selge ja kõlav hääl ning kaunis laul. Minu poolest oleks vabalt võinud võita. Hollandi vastu pole ka midagi aga minu jaoks jäi tema hääl natukene nõrgaks. Island oli minu maitse jaoks õudne 🙂

  Itaalia fenomenist ei saa mina aru aga ju ma pole sellise muusika sihtrühm. Rootsi laul meeldis aga korraks pani kulmu kergitama küll kui lavale justkui gospelikoor saabus. Aga olen sinisilmne ja keeldun uskumast, et see on poliitkorrektsus – laulja on ju rootslane (mis siis, et Londonis sündinud), küllap olid ka taustalauljad. Äkki oleks hoopis poliitkorrektne olnud see, kui oleks valitud blond ja siniste silmadega laulja (nõ tõupuhas rootslane Sinu kirjelduse kohaselt)?

  Kokkuvõtvalt arvan, et seda tulekski võtta meelelahutusena ning iga laulu kaugematesse tagamaadesse ei ole mõtet süvitsi minna. Muusikamaitsed ongi erinevad ning eks naabritel ka sarnasemad, mistõttu on osaliselt selgitatav naabrite eelistemina puntide jagamisel.

 6. Selle aasta finaali kuulates oli tunne, et meid on mingist infost välja jäetud, sest tegu oli nagu halbade/mittemidagi ütlevate/meelde mitte jäävate/poliitkorrektsete/tolerantsust kuubis pulbitsevate laulude võistlusega. Et igale ühele midagi (siinkohal räägib see, kes raadiot ei kuula ja erinevates variatsioonides laululahinguid, talendiotsinguid ei vaata ja ei fänna). Ja ma lihtsalt arvan, et see oli minu viimane eurovisioon, kui kellegile mingi hääle andsin, sest lôpuks meeldib mulle ikka see laul, mis meeldib, esinegu seal kasvõi tehisintellekt. Lihtsalt kurb, et lauluvõistlusest on aastatega saanud selline asi 😂.

 7. Ma ei saa aru, mis aastatest osad siinsed kommenteerijad seda võistlust vaatavad? Viie-kuuekümnendatest? See võistlus on kogu aeg ühesugune olnud. Kõik võib vajadusel mängu panna – tuletan meelde, et Dana International võitis 21 aastat tagasi, tolerantsete inimeste rõõmuks. Eesti võitis 19 aastat tagasi musta nahavärviga mehe abil. Lordi sai “protestihäälte” toel võidu 13 aastat tagasi. Peale seda tuli lesbide laul, siis venelaste “üldsegi mitte poliitiline pala” jne jne. Iga aasta (vähemalt niikaua kui mina mäletan ehk üheksakümnendate keskelt) käib üks ja sama jutt, et see võistlus ei ole enam see mis vanasti. Millal vanasti? Kui vanad need kurtjad siis õige on? Ma saan aru kui mu 70 aastane ema seda juttu räägiks, et näed kui tore et vanasti võitis Diggi loo, diggi ley, kahju et selliseid palu enam ei hinnata….

  • Kusjuures tead, mina mõtlesin sama asja, kui kommenteerimise siin lõpetasin. Äkki see on nagu paljude mälestustega, et vanasti oli ikka rohi rohelisem ja päike kollasem jne? Et asi on alati selline mannetu olnud, aga mälestustes on ilusam? Minu mälestustes küll on. Ma viimase 20 aasta võistlusi uuesti vaatama ei viitsi hakata, aga küllap on sul tegelt õigus. Oma poliitilised küsimused on alati olnud ja neid on alati kasutatud. Ja maitsetus poppi on ka alati jagunud.

 8. Esimest korda vaatasin Euroviisut aastal 74, Soome TV-st muidugi. Tilu-lilu oli nagu vähem – muusikat seevastu rohkem. Aga aega tagasi ei pööra ja praegune on kelle jaoks entel-tentel, kellele tasemel muusikaüritus

  • Nojah, aga see et tilu-lilu oli vähem ja muusikat rohkem kehtib üleüldse kogu muusikamaailma kohta mitte ainult Eurovisiooni.
   Ja ma ei suuda uskuda, et keegi hakkab Eurovisiooni vaatama mõttega, et oi kui tore, saab 3 tundi head ja tasemel muusikat nautida. Üritusena on see kindlasti aga vägagi tasemel, kui vaadata kogu korraldust, lava tehnilisi lahendusi, vaheklippe ja kõike muud mis sinna juurde käib.
   Mina näiteks ei hääleta enam ammu. Viimati vist andsingi hääle Lordile. Ei näe pointi. Samas kogu seda trianglit jälgin suure huvi ja kaasaelamisega.

 9. Tãnapäeval tahetakse lihtsalt kõigest ja kõigist teha raha, rasside/meeste-naistevaheline võimuvõitlus ja vägikaikavedu või vähemuste vôimalus oma seisukohta välja öelda. Ja see on see, mis mind seda postitust kommenteerima pani, sest minu jaoks tõesti oli eurovisioonil vãhe meeldejäävaid ja ilusaid lugusid. Ja minu viga on ilmselt see, et unistaja minu sees loodab, et palagan saab ühes või teises kategoorias otsa ja jõutakse lihtsate ja puhaste asjadeni. Lauluvõistlus on lauluvõistlus ja inimeste vaheline suhtlus on vahetu, mitte vaid sinise ekraanitaustal märkide vahetamine. Ps. Ja ei ole 70 aastane mutt, kes heldimusega 50ndate mussi taga nutab.

 10. Käed eemale Itaaliast. Kus see poliitika siin on? Otseselt poliitilist palagani tegigi ju Island, aga selles osas ütled hallelujah ja kui hea laul. Muusika ongi puhtalt maitse asi. Victor laulis ju otseselt mööda, laval oli igav, videoshow oli ju väga halvasti tehtud. Mis siis loota.

  • Itaalia sai protestihääled, sest nende peaminister (vist oli eks?) ütles, et kas see ongi siis itaalia muusika. See pole poliitika siis?

   • Protestihääled?? Kui sul nii hea fantaasia on, siis ole hea ütle, kes need protestihääled andis? Žürii või rahvas? Too see ka veel välja, et Mahmood pole korralik Itaallane ja et siis sinna läksid ka hääled. Mine vaata, Mahmoodi laulu videot on vaadatud 80miljonit korda. Victoril ainult 1,4 miljonit. Äkki oli ikka tegemist sellega, et Soldi laul läheb (siiani) paljudele Euroopas peale, sest noh, muusikamaitse on selline!

   • Miks sa nii närvi lähed? Kas me peame ühele arvamusel olema? Sulle meeldis muusika, mulle ei meeldinud poliitika. Kui MINA arvan, et laulu edule aitas kaasa ka rumala inimese tviit, siis see on minu arvamus ja see on lubatud?

   • Ma pole üldse närvis. Ma argumenteerin Sinuga. Ei pea olema ühel arvamusel muusika osas, absoluutselt. MUUSIKAmaitse ongi erinev. Mulle väga meeldis laul ja laulja ja video ja tõesti, Itaalia oli Eurovisiooni lemmik. Nõus. Isegi hääletasin nende poolt (ilma protestis ta). Aga ma toon Sulle fakti, et No ilmselt ta meeldis ka paljudele teistele, aga see ei ole nagu miski argument. Ainuke poliitiline hääletamine oli Kreeka ja Küprose vahel. Ja, et rahvahääletuse lemmik oli Norra, kas see on ka poliitiline? No Saamidele tähelepanu tõmbamiseks. Kui Sa nii fänn oleksid, siis teaksid ju, et žürii hääled antake reedese peaproovi põhjal. Äkki Victor laulis seal veel halvemini, ja teised, no natuke paremini.

 11. Ma olen ka Itaalia loo fänn. Puhtalt muusikaliselt. Kas keegi oskab öelda, mis muusikastili see esindab? Kas esindabki üldse või on lihtsalt tema enda stiil? Lihtsalt nii äge biit!
  Aga kuulata Eesti laulu, kus sama käik jookseb sama käigu järel. Kordus, kordus, kordus. Kohutavalt igav!

Leave a Reply