Pinnebrød ja lapse sünnipäev

Teate, miks mulle Norras laste sünnipäevad meeldivad? Need on lihtsad ja ülepingutamata. Käisime täna Ida lasteaiasõbra (endise?)peika sünnipäeval ja vaadake ise neid pilte. Vaja oli lapsi, lund, pepukaid, kõrget terrassi äärt, lõbusaid lapsevanemaid, vorste, grilli ja pinnebrød ning tulemuseks oli maailma kõige vahvam sünnipäev. Ja pole siis ju imekspandav, et kohale kutsutakse kogu lasteaiarühm. Ei ole erilisi kulutusi ja planeerimist sünnipäeva pidamisel. Ilm ei mängi ka mingit rolli – suvi, sügis, talv, kevad – sünnipäeva saab ALATI õues pidada. Nii mõnus!

Ida oli seda sünnipäeva pikalt oodanud, sest ikkagi Magnus ju…Isver, mulle tuli praegu meelde, kuidas nad lasteaia alguses kogu aeg kaklesid. Nagu kass ja koer. Ida tuli kogu aeg koju ja ütles, et Magnus tegi haiget. Magnus läks ilmselt koju samasuguse jutuga. Sellest kasvas aga välja sõprus.

img_6809img_6797img_6796img_6793img_6803img_6805img_6792img_6790img_6791img_6794img_6807img_6800

Sünnipäev ise ei läinud just kõikse paremini. Kui me kohale jõudsime, hüüdis Magnus teistele lastele, et vaadake Ida tuli ja see tähelepanu ehmatas Ida täiega ära. Mind vist ehmataks ka, kui ma isegi täiskasvanuna kuhugi seltskonda saabuks ja sellise tähelepanu osaliseks saaks. Eriti kui keel ka natukene takistuseks on.

Ühesõnaga pidin mina ka sinna jääma, sest Ida ei leppinud teistega. Pool tundi hiljem ütles ta mulle, et võin ikkagi ära minna. Ma läksin. Jõudsime Jaagupiga linna Klaudiale järgi kui Magnuse ema helistas, et Ida on natuke kurb. Läksin tagasi, Magnuse ema lohutas ohjeldamatult nutvat Idat ja Ida nuttis, et tahab ääääraaaa kojjjju. Keegi ei teadnud, miks see nutt täpselt tuli, aga no tuli. Koju jõudes ütles Ida, et nüüd ta tahaks tegelikult tagasi, sest kook jäi ju söömata.

“Me ei saa ju enam tagasi minna,” selgitasin talle ja küsisin, et mis siis juhtus, et ta ära tahtis tulla. Ida kehitas õlgu ja ütles, et tegelikult ei juhtunudki midagi. Ehtne naine. Oma tujudega. Naistepäeval ju ikka võib natuke tujutseda ja ümber mõelda.

3 thoughts on “Pinnebrød ja lapse sünnipäev

 1. Jaaa see on nii lahe ,meil rootsis samamoodi .Olen juhtunud eesti laste sünnipäevadele ja vahel öra ehmatanud .Esiteks on kõik niiii üle liialdatud .Jääb mulje nagu vanemad oleks võlgu võtnud peo ja pillerkaare jaoks .Kõike on hästi palju ja kõik on hästi kirev. Vanemad on enam vähem ülikordade ja ballikleitidega ,viimse piisani viimistletud .
  Sellest ei ole midagi halba muidugi ,kindlasti on need sünnipäevad meeldejäävad ja lõbusad aga minu jaoks natuke too much .
  Meil rootsis enamjaolt lihtsus on A ja O. Samas ei ela stockholmis ,vb suurtes linnades teisiti .
  Aga just see et kõik lapsed on kutsutud ja siinswd lapsed ei ootagi mingit klouni või printsessi või midagi üüratut,kuid alati on lapsed hästi lõbusas tujus .Mina leian et kui laste sünnipäevad on liiga ülepingutatud siis esiteks on see liigne mõttetu stress vanematele ja tekib kuidagi pinges tunne nii lastel kui vanematel,sest kõik on to the max .
  On olnud mitu korda kui mul laps on mängumaale eestis sünnipäevale kutsutud ja siis viimasel hetkel tühistatakse ära .Ei ole olnud haiguse tõttu ,vóin arvata et vanemad lihtsalt võtsid liiga suure koorma kanda .Viimane kord olime kutsutud tuttava lapse sünnale ,kutsutud oli terve klass ,vanemad nägid jubedat vaeva .Grill lihad ,salatid ,tordid ,näomaaling (telliti inimene selle jaoks) ,hoov oli kaunistatud nagu filmides laste sünnipäeval. Kohale tuli minu lastega 4 last .Vabemad pärast kirusid et miks keegi ei tulnud jne .Toitu oli järgi nädala jagu ,sünnipäevalaps oli silmnähtavalt (vanemate vingumise tõttu ja liigsete ootuste järel) kurvavõitu . Täiesti mõttetu trall ,oleks võinud lihtsamalt .
  Usun et need ülepunnitatud sünnipäevad on tegelikult vanemate enda soov näidata end mingist teatud küljest.Meil siin on õnneks lihtsus just see mis väga ”popp” .Ei ole vaja üle pingutada ,peaasi et lastel lõbus !

  • Ma olen täiesti sama meelt, et Eestis on sünnipäevad liiga ülepingutatud ja tekitavad metsikut stressi, mingi hull planeerimine ja organiseerimine. Paljud ütlevad, et bronnivad mängumaa, sest pole kodus ruumi, aga meil on ju pargid ja igasugu muid vahvaid kohti, kus samasuguseid tasuta pidusid korraldada? Pigem mulle tundubki, et see on selline “pean ka tegema suure sünnipöeva, sest kõik teised teevad”. Muidugi on mannavahu sünnad ka vahvad, aga ma ka alati mõtlen, et püha jeesus, mis raha sinna alla pannakse. Saab ju nii lihtsalt. Ja nii lõbusalt.

 2. Väljas pidamine pole alati poseetamine. Minu lapse sünnipäev on novembri alguses, kui on kas porine või ligane ja kui ma tahaks teha Norra moodi sünnipäeva õues, siis külalised lihtsalt ei tule. Kolmetoalisse korterisse ka palju ei mahu. Mitmepäevase pralle asemel on lihtsam ja odavam sugulased ja lasteaialapsed mängutuppa kutsuda. Blogijate ja perekooli must be käitumine ei tähenda, et kõik nii teevad. Mulle meeldib, et rühmast kutsutakse kõik ja oodatud on ka õed-vennad. Tänu sellele saab rühm hästi läbi, sh vanemad. Laste sünnaks on vaja palju juua ja küpsisetorti. Ei morss ega tort pole kallid.

Leave a Reply