Täiega vedas mul, et ma edukas olen/ei ole.

Mu vanaemal on kombeks öelda, et “ei ole meie perekonnale antud (vedamist)”, aga ma tegelikult julgen öelda, et mul on elus tegelikult väga vedanud. Või on see siis vedamine? Äkki hoopis õiged valikud?

Edukas ma ei ole, aga mis on üldse edukas? Mille järgi edukust mõõta? On mingid kindlad standardid või on edukus iga ühe jaoks tibake erinev.

Mul on kaks tuttavat, kellel on väga jõukad vanemad. Üks neist töötab emme-issi ettevõttes ja on loll nagu lauajalg, midagi ei tee, aga keegi ei ütle ka midagi, sest noh…Teine keeldus emme ja issi ettevõttesse tööle minemast, ei tahtnud, et keegi ütleks, et tal on vedanud jõukate vanematega, tema tahtis ise. Teebki ise, lihtsat tööd. Ta võiks ka olla edukas nagu see esimene tuttav, aga ta valis teise tee. Või äkki on ta edukam? Juba siin on inimestel erinev arusaam edukusest ja vedamisest. Mõne jaoks ongi vedamine see, et saad emme-issi kulul tööl käimist mängida, teise jaoks on see piinlik. Erinevad inimesed, erinevad valikud.

Aga minu vedamine – kuidas siis sellega lood tegelikult on? Põhikoolis ütles onu mulle: “Liisu, õpi keeli!” Ja ma õppisin keeli, alustasin inglise keelest. Keskkoolis “sattusin” Norra vahetusõpilaseks. Kas “sattusin” või vedas mul või olid mul mingid eeldused? Ei olnud puhas viieline, aga võib olla oli üheks vedamise põhjuseks hea keeleoskus? Mul vedas, et sattusin perekonda, kes huvitus kunstist ja kunstiajaloost. Ma hakkasin ka sellest huvituma, lausa nii, et sain võimaluse siin aasta kunstiajalugu õppida. Kas mul vedas või ma olin ära õppinud norra keele ja näidanud, et tahan õppida? Stipendiume Norras õppimiseks olen ma vist saanud kolm. Kas need kukkusid mulle sülle? Ma pean ausalt ütlema, et ma ei ole võib olla kõige lahtisema peaga olnud, aga ma olen visa ja järjekindel. Kui midagi tahan, siis teen ära. Ei leia vabandusi ega ettekäändeid, vaid teen proovi.  Kukun ja komistan, nutan natuke ja pühin põlvedelt tolmu ning proovin uuesti.

Esimese päristöökoha sain tänu keeleoskusele. Kõnekeskuses, Kolisin selle pärast Tartust Tallinna, käisin tööl ja samal ajal ka koolis. Kolmandal kursusel. Kõnekeskuse töö on kõige hullem töö maailmas, aga ma sain sealt korraliku müügikooli. Ma õppisin müüma. Mitte inimestele asju pähe määrima, see pole kunagi mu taktika olnud, müüa saab ka teisiti. Vedas, et mul ei kästud ka midagi pähe määrida, vaid lastigi müüa. Võib olla vedas mul järgmise töökohaga? Mul ei olnud erilisi kogemusi peale keele, aga selle töökoha  ma sain. Vedas?

Vedas, et sealt ka mehe endale leidsin. Kas vedas, et sain hea mehe või on need õiged valikud? Mul oli sel ajal suhe, oli fun ja emotsionaalne – üles ja alla, üles ja alla – ma teadsin, et see ei ole suhe, mis püsima jääks. Polnud minu inimene. Miks me nii kaua koos olime üldse, noh kes teab, aga ega seal vahet polegi. Mul oli oma peas välja mõeldud, milline peaks olema mees, kellega ma tahan koos elada elu lõpuni. Kui poleks sellist leidnud, oleks ma ilmselt kassidega vanatüdruk, aga vedas…leidsin Mareki. Lapsega ka vedas. Hea, et juhtus. Muidu elaks ma teiste teadmistega. No et lapsed on nõmedad ja mõttetud.

Mul on vedanud, et mulle on pakutud nii palju põnevaid töid ja projekte. Täiega on need lihtsalt sülle kukkunud. Ma olen lihtsalt istunud ja oodanud. Eile võtsin end kokku ja kirjutasin paari kohta, kus ma tahaks töötada või kellega koostööd teha – sain vastuseks, et võime proovida küll. Vedas.  Teisipäeval kutsuti mind ühele töövestlusele, räägiti, mis tööülesanded on ja ma ütlesin poolkogemata, et nii lihtne töö. Vedas, et ma ehituses töötades endale igasugu erinevad dokumendid ja nõuded selgeks tegin. Vedas, et ma tean, mida FDV tähendab. Selle FDV-ga tuleb mul meelde, et kui Norras ühe esimese projekti tegime ära, sain kliendilt kirja, et FDV ka vaja esitada. Mis asi see veel on, mõtlesin ma, midagi ei jäänud üle, pidin kliendile ütlema, et mul pole õrna aimugi, mis see on. Ta oli abivalmis, saatis mulle näidised ja õpetas. Järgmises töökohas oli FDV dokumentide täitmine lapsemäng. Vedas.

Tulles tagasi alguse juurde, et “ei ole meile antud seda vedamist”, siis mul on ikka täiega mitte vedanud ka. Ilmselt ei pea ma nendel mittevedamistel pikemalt peatuma. Kõik teavad. No ei vedanud. Või tegin ma valesid valikuid? Kas see on võimalik? Praegu ei saaks just öelda, et ma tunnen, et mul elus vedanud on. Samas joon ma hommikukohvi vaadates aknast lumist Lillehammerit. Munapühad saan ma veeta imelises kohas. Vedas, et mul siin sellised inimesed on. Minu inimesed. Kes, isegi siis kui mulle tundub, et mul pole elus üldse vedanud, panevad mind mõistma kui palju mul vedanud on.

21034288_1486175334754339_4874202662932377188_n.jpg

8 thoughts on “Täiega vedas mul, et ma edukas olen/ei ole.

 1. Kui sa hinges oled hea ja soe inimene ning teistele halba ei soovi, siis minu arvates tulebki see kõik endale ka tagasi.
  Juba ema õpetas, et teistega tuleb käituda nii, nagu sina tahad, et sinuga käitutakse.
  Minu jaoks oled sa ääretult sümpaatne inimene, oma arvamuste, mõtete ja tegemistega. Nii vahva on näha seda ilusat poolt, kuid ka seda teist, koledamat poolt, kus saad aru, et kõik elus ei lähe alati nii, nagu tahaks. Kõik ongi reaalne elu, mitte sa ei kirjuta ainult heast, püüdes end näidata paremini teistele.

  Eks elus on alati miski halb millekski heaks vajalik. Ka see on oma nahal läbi elatud. Üks koondamine võib teatise saamise hetkel tunduda maailma lõpuna, kuid vaadates sellele 10 aasta pärast tagasi-saad aru, et oled oma eluga just seal, kus olema pead.

  Everything happens for a reason, you just might not know the reason yet… või midagi sellises sõnastuses…

  Ilusat rahvusvahelist naistepäeva Sulle ja Idale ka!

  • Ma arvan, et eelkätt enda suhtes oleks ebaaus püüda näidata end ja oma elu ilusamana kui see tegelikult on. Reaalses elus on kõike ja nii on lihtsam elus hakkama saada kui kuhugi peitu ei poe.
   Sulle ka ilusat naistepäeva!

 2. No aga mõnes mõttes on ju ka karm töö ja õiged valikud vedamine. Vedamine, et sündisid just sellesse perre, ning said sealt kaasa teatud eluvaated ja hoiakud. Vedamine, et teatud hetkel olid teatud sõpruskonnas ja mitte teistsuguses (hästi paljud sõprused saavad ju alguse mingist veidrast juhusest ning pole teadlik valik).
  Mina küll tunnistan, et oma ameti leidsin läbi vedamise. Kandideerisin kohta ja valdkonda, mis oli minu jaoks täiesti tundmatu. Osutusin valituks, esimesed paar kuud olin ahastuses, et kohe üldse asja ei jaga ning tänaseks päevaks aastaid hiljem olen liikunud samas valdkonnas mitu ametikohta edasi ning naudin oma tööd.

  • Ma ei nöustuks siinkohal. Karm töö ja valikud ei ole vedamine. Ja no nende nö oigetesse peredesse sündimisega on ka nii ja naa. Tean just mitmeid inimesi, kes on sündinud suht kehvadesse tingimustesse, aga seda enam ise pingutanud, et mitte samasse auku kukkuda kui vanemad.

 3. Mina jällegi oma elu puhul usun, et mul on üpris palju pistmist vedamisega. Jah, mul oli koolis lahtine pea ja olin edukas õpilane ja ka üle keskmise töökas, kuid erilist edu see mulle tööturul otseselt pole toonud.
  Oma praeguse töökoha sain tõesti ise otsides, kuid mul ka vedas, et minu email sattus just õigel hetkel just nende inimeste postkasti. Mul on vedanud, et ma sattusin nii toredate inimeste juurde, kes on mind igati toetanud ja aidanud ja usaldanud. Jah, ma olen ka töönarkomaan, kes teeb meeletult selle nimel tööd, aga ma teen ka tööd, mis mulle meeldib. Ja mul veab, et saan seda teha. Rikkaks sellega ei saa samas, aga noh… ega kõik ei saa ka rikkad olla, muidu ei tunneks rikkad ennast erilistena 😀
  Ja mulle ka tihti tundub, et mul on vedanud, et mul on tutvuskonnas palju huitavaid ja häid inimesi. Ise ma tihti ei pea ennast üldse selliste sõpruste ja tutvusti vääriliseks (ei pea ennast nii huvitavaks või heaks inimeseks).
  Seega ma küll arvan, et mul on heade asjadega elus vedanud 🙂

  • No aga kui su email oleks olnud täielik kräpp, kas sul siis oleks ka vedanud või poleks nad su kirjale reageerinud? Järelikult seal oli ikka sisu ka.
   Tuttavate ja huvitavate inimestega on mul ka nö vedanud, ise ei pea ma end ka kuigi heaks või huvitavaks, aga vot tuttavaid on küll seinast seina, üks huvitavam kui teine. Ja muide, minu arvates sina oled ka üks ääärmiselt huvitav inimene. Hea ka;)

Leave a Reply