Väike Ida palub abi

Olen sellel aastal toonud paljude inimeste südamesse rõõmu ja silmadesse naerupisaraid, liigutanud ja rõõmustanud teid oma lapsemeelsete väljaütlemistega ja seiklustega. Olen meenutanud teile, et lihtsuses ja lapsemeelses siiruses peitubki võlu – see kipub argipäevas ununema. Armastan teid selle eest, et te minu tegemisi olete nautinud. 

Aga nüüd on mul teile väike palve. 

Juba kümme aastat elavad minu vanemad oma majakeses metsa sees. Idüllist jääb puudu vaid üks tilluke asi – oma saun. Mis maja see ilma saunata on! Mind teeb see kurvaks, sest ma tahaksin nii väga, et saaksime kõik koos laupäeviti saunas käia. Ma tahaksin oma vanemaid aidata, kuid selleks on mul teie – heade inimeste abi vaja. Oleksin ääretult tänulik kui te saaksite mind rahaliselt aidata. Ikka südame järgi ja võimaluste piires. 

Minu emme kontonumbri saamiseks palun kirjutage talle sõnumitesse. Ma ise ei tunne veel nii palju numbreid, ma oskan vaid kirjutada. Luban, et kõik meid aidanud inimesed saavad meie saunas ära märgitud ja korraldan toetajatele ka tänuürituse. 

Olge hoitud ja armastage üksteist! #blessed

*****

Kui te arvate, et ma olen lolliks lolliks läinud, siis ei ole. Loll olen ma alati olnud, nii et kus seal ikka minna. Lugesin lihtsalt seda postitust ja mul hakkas paha. Kurb ja kahju väikesest nunnust poisist, kellest aferistist ema on otsustanud teha toote ja rahamasina. On üks asi teenida raha oma lapsega erinevates projektides, kuigi ka siin on küsitav, kus läheb piir, aga see palve on ikka juba eetikast ja moraalinormidest nii kaugel, et piiri pole enam isegi näha.

Ma ei ole “Väikeste hiiglaste” saadet vaadanud, ma ka kirjutasin sellest, miks mulle sellised saated ei meeldi, kus vanemad oma ego upitamiseks või edevusest oma täiesti tavalisi lapsi kuhugi telesaatesse registreerivad, kuid ma usun klippide ja reklaamide põhjal, et väike Oliver oligi seal nunnu. Ja siis avastab ema, et see on geniaalne teenimisvõimalus. Kas ta ei mõtle, mida väike Oliver aastate pärast tunda võib kui ta lugema õpib ja loeb, mida “ta ise” on meediasse kirjutanud? Või õpetab ta oma pojale maast madalast, et see ongi õige moodus elamiseks?

Ühesõnaga…Meie majast on tõepoolest saun puudu, nii et…Me ju ka lahutame teie meelt. See oleks vaid aus, et teie meile nüüd sauna kingiks.

 

37 thoughts on “Väike Ida palub abi

 1. Lugesin Su postitust ja mõtlesin, appi Sa oled öösel peaga kõvasti vastu seina jooksnud 😀 Hea, et mul on kombeks lõpuni lugeda, järgmine reaktsioon oli “MEHH…”
  Ma annetan teie saunale kibu, kui saun valmis 😛

 2. Ma mõtlesin, et kirjutan vaatamata sellele, et me ei tunne – et mina toon õlled, aga siis eestlaslikult mõtlesin ümber. Aga siis lugesin Marimelli postitust ja lähen vist siiski õllede järgi:)

  Head uut aastat! Saagu Idale saun, laps peab ometi puhas olema.

 3. aga ma naeran, kui sa selle lolluse peale päriselt sauna saad:D kõik teevad omast arust nalja ja tassivadki sauna kokku.

  • Siis ma võiks oma blogi ümber nimetada Kratiks ja hakkaksin selliseid postitusi vähemalt iga kuu treima, sest TEGELIKULT on meil vaja veel ka koerakuuti, garaaži, külalistemaja, aiamaja, lapsele mängumaja, traktorit, uut murutraktorit, aeda, kasvuhoonet. Issand, selle loetelu järgi poel asja, mida meil vaja EI OLEKS….nii et, kallid inimesed, kui te just saunaga ei saa abiks olla, siis ehk mõne asjaga üleolevast loetelust?

 4. Lugesin ka seda postitust ja korraga mõtlesin, et te ka lolliks läinud 🙂
  Oliveri abipalve.. on minu arvates täitsa ebaeetiline!!! Ma ei läinud ju üldse närvi onju 🙂 teades, kui paljud lapsed meil Eestis söövad kord päevas vb heal juhul sooja toitu, rääkimata sellest, kui paljudel peredel puudub soe vesi/ elementaarsed peremisvõimalused jne, muudest asjadest rääkimata!!
  Oehh, ma tahaks uusi hambaid.. korraga mõtlesin, et peaks kellegi blogiinimese kampa võtma ja kampaania korraldama..saaks teatud summa kokku nö, saan uued hambad ja parandatud ka ja ülejäänu raha annetan edasi järgmisele, kes vajaks ka naeratust 🙂

  • Jaa, ma unustasin oma loetelust hambad ka veel! Aga tõesti, vot see postitus OLI ebaeetilisuse lagi ja eriti veel ema mõtted selle palve taga. Nuud kodus seletab 4-aastasele, et Eesti rahvas ei armastagi teda? Öõvastav

   • Just just..selline asi paneb mind vanduma, mis taguotsaga see ema mõtleb!!
    Oliver on tore laps ja jäägu talle see lapsepõlv nagu on..kuulus on enivei..aga ema kasutab sedasi ära!! 😢

 5. Palun lõpetage. Oliveri ema on oma viga tunnistanud. Palun pange end tema ema olukorda ning mõelge, mida teie tunneksite lugedes seda postitust. Või mida tunneb Oliver? Tema õed-vennad?

  Oliveri sugulane

  • Mida ta ema tunneb? Loodan, et piinlikkust. Mida Oliver tunneb? Hetkel ilmselt seda, kuidas talle lugu serveeritakse. Ei ole nii, et ups, vaata, nad ei armastagi sind. On ups, kahju nunnust LAPSEST, kes ema ahnuse pärast koledasse skandaali kisuti ILMA et laps arugi saaks, mis valesti on. Mul on siiralt kahju. Olles ise nelja-aastase üsna õrnahingelise lapse ema, siis ma tean, millest ma räägin. Lapsed ONGI siirad ja lapsemeelsed ning nende maailma on lihtne purustada vale suhtumise ja moonutud tõega.
   Mu blogilugejad teavad, et ma olen otsustanud teatud inimestega mitte suhelda, ent ma ei anna edasi oma suhtumist oma lapsele.

   • Lugupeetud Sugulane. KUSKOHAS TUNNISTAS OLIVERI EMA OMA VIGA? KUS????
    Tema kiri Delfile oli vastupidi üks suur eneseõigustamine, demagoogia, pettumus teistes inimestes ja kibestumine.
    Loodan samuti, et tunneb piinlikkust. Aga kardan hoopis, et õigust jääb ülegi.

  • Oliveri 16 aastane õde ongi ise ju Oliveri nimele need sots meedia kontod teinud ja haldab neid, ehk siis ise nad panevad hagu alla ja eksponeerivad oma “kuldmune munevat kana” nii nagu saavad. On see tõsi, et Oliver esineb isegi firmapidudel?! On see lapsele kohane? On kohane panna oma laps rahateenimise vankri ette ja teda tegelikult EKSPLUATEERIDA?

  • Minu arust tunnistas ema, et tegu oli rumal. Aga ei kahetsenud ega saanud aru teo ebaeetilisusest. Hakkas hoopis ennast õigustama ning kõiki teisi siunama ja süüdistama. Oleme üks paras tondikari, kes raha ei raatsi kinkida. Nii sain mina sellest kirjast aru!

 6. esiteks, head uut aastat blogi perenaisele ja külalistele 🙂 teiseks, minu mõtted oliveri teemal. seda ikka juhtub et julgemad lapsed filmides, reklaamides. mitmed (hollywoodi) näitlejad juba lapseeast alates asunud publikut võluma. kui see neile meeldib, siis minu enda meelest okei, et nad pere sedasi abistavad- oletan et mingi kopika nad ikka saavad. ise enda last (ega ühtegi lähedast) ei sunniks midagi sellist tegema, sest mu jaoks see labane ja tühine, nagu televisioon üldse, aga teistele enda arvamust peale ei suru, kui pole kannatanuid. st et laps koolitarkusest ega lapsepõlvest ilma ei jää, jne. igal ühel omad eelistused.
  hetkel on aga just kannatanuks väike oliver, kes nö tanki lükati, sest teistel jagus nahhaalsust tema lapselikult häbitud ja naiivsed soovid kirja panna ning esitleda neid sel moel nagu seda tehti. kannatanu ongi tema, sest nagu Eveliis välja tõi: EESTI RAHVAS EI ARMASTAGI TEDA. loodetavasti last tegelikus elus selliste tõlgendustega ei traumeerita, kuigi suhtumine temasse ja perekonda ilmselt muutunud. selles mõttes ränk fopaa, erinevate ülesannete delegeerimine ühiskonnale, lapsele. ambitsioonid emal ka armsad aga omal moel metsikult koomiline rüütellikkus, mis põimunudki sellise indiapärase ärakasutamisega (ekstreemsus seal, lapsi invaliidistatakse et nad kerjates rohkem raha teeniksid). jah, jõudu neile, loodetavasti pole mitte maailm rikutud vaid ainult mina 🙂

 7. laste ärakasutamise kohta- minu meelest on jällegi täitsa okei, et laps aitab elamises korda hoida, vastavalt eale ja võimetele. ka juba nelja aastane võiks aidata korjata marju või kartuleid. ilmselgelt mitte tööstuslikus koguses 😀 , aga moe pärast koos teistega. koristab natuke enda tagant- mustad riided pesukasti, nõud kraanikausi juurde, jne. aitab emmel koogitainast segada. et seda me loodetavasti veel ometi ju ahistamiseks ei pea. selles mõttes meelelahutus võib olla töö nagu iga teinegi.

 8. Natuke teise nurga alt seda asja vaadates: Olgu selle rahakogumisega kuidas on, see jääb ema südametunnistusele, aga mind paneb muretsema hoopis see Oliver ise ja tema tulevik, mida, mulle tundub, praegu nii kohutavalt rikutakse. Selline kuulsus ( ka laps ise ju teadvustab ja lausa deklareerib, et ta on kuul(s)us ja staar) nii noores, õigemini alles lapseeas, võib olla lapsele lausa ohtlik! Vaadake neid kunagisi välismaa lapsstaare (kasvõi “Üksinda kodus” Macaulay Culkin) – ja mis on neist hiljem saanud.. Need peaksid olema üsna hirmus ja hoiatav eeskuju. Enamus neist on hiljem oma eluga puntras, kui see “nunnuperiood” mööda läheb ja neid enam ei kasutata. Ka Oliveri fenomen seisneb praegu ju ainult selles , et ta NII NOORELT niimoodi rääkida oskab, väike, armas, lõbus, sõnaosav nunnuhäälne poisiklutt on. Aga ta kasvab. Kas te arvate, et 7-8 aastase poisi käest samasugust juttu kuulata või esinemist vaadata enam kellelegi huvi või lõbu pakuks? Kahtlen tõsiselt, et mitte. Ja mis siis saab? Laps peab toime tulema sellega, et ta polegi enam keegi. See võib lapse psüühika jaoks väga tõsine löök olla. Ja siis võib ta hakata uuesti iga hinna eest seda kaotatud tähelepanu püüdma hoopis negatiivseid asju tehes. Kas ema mõtleb sellele? Kas teised pereliikmed mõtlevad sellele? Kas lastekaitse mõtleb sellele? Aastad lähevad kiiresti…
  Selle kommentaari lisasin muide ka tänases Delfis ilmunud Heli Künnapase artikli alla, sest lihtsalt hämmastav, et mõni suudab mõista ja veel heaks kiita sellist lapsega manipuleerimist. Tuletab natuke seda Ameerika Toddlers & Tiaras sarja meelde.. Emad klanivad oma lapsed üles ja tõukavad poodiumile kätteõpitud trikke tegema. Juba see saade tekitas minus tülgastust. See “Väikesed hiiglased ” ju suht sama- osad lapsed tehakse staarideks, teised saadetakse pisarsilmil minema. Aga tähesära ei kesta kellelgi lõputult..

 9. Õige jutt.

  Olles Oliveri emaga minevikus kokku puutunud siis pean tunnistama, et selline manipuleerimine ei tule mulle teps mitte üllatusena, kahjuks! Ekspert ‘mahhinaator-ohver’.

  Tema lastest on mul aga siiralt kahju. Kõik andekad ja toredad, kes oma ema kapriiside tõttu pidanud elus palju kannatama. Ma arvan et parim abi mida kogukond sellele perele pakkuda saab pole mitte mingi unistuste maja vaid psühholoogiline (just lapsi silmas pidades). Kuidas seda reaalselt ellu viia on muidugi kordades keerulisem kui kellegi pangakontole eurosid kanda.

  Olen ka üsna kindel, et Sandra, kes sa siin postitasid Oliveri sugulasena oled tema õde ja kontode haldaja? Kui nii, siis tahan sulle öelda seda, et keegi pole teie kui pere vastu ja keegi ei soovi teile halba. Meil on lihtsalt mure selle üle kuidas last sellise moel kasutatakse ühe täiskasvanu poolt, et omaenda huve edendada. On ju selge, et sellises vanuses pole Oliveril sellist kontseptsiooni kui ‘unistuste maja’. Oliver vajab kõige enam armastavat ja hoolivat peret ja sa oled piisavalt vana, et mõista et perekondlik õnn tuleb teisi teid mööda. Kui teil on aga finantsiliselt keeruline olukord, siis see ei ole häbiasi ja abi kindlasti leiduks. Aga selleks ei pea kasutama oma lapsstaarist väikevenda.

 10. Pingback: Ma räägin nüüd tõsiselt. Meil on unistus – estonianwithabackpack

Leave a Reply