Norra naiste enesepettus

Ma kannan hetkel riideid suuruses M ja L. Ei saa öelda, et mulle meeldiks LARGE riideid kanda, aga midagi pole ka teha kui mu suur tagumik lihtsalt väiksematesse riietesse ei mahu. Ei hakka ma end vägisi kuhugi väiksemasse suurusesse sisse toppima, vaid sellepärast, et saaksin öelda, et olen SMALL.  Peegel on mul ka kodus olemas, seega ma ei saa ka kuidagi selle taha pugeda, et riided oleksid ootamatult kapis kokku tõmmanud.

Küll aga tundub mulle aegajalt, et Norra naistel ei ole kodus peeglit või on neil ebaadekvaatselt kõrge enesehinnang või elavad nad mingis soovunelmas. Nad  tahavad 36/38 suurus olla. ISEGI kui on silmaga näha, et nad seda ei ole. Näiteks tuli poodi naine, kes väitis, et kannab tavaliselt 36 suurust, mõnikord harva 38 suurust, aga nüüd peab Eesti toote ostma suuruses 40 ja see on täiesti hullumeelne, sest ta ei ole suurus 40. Meie suurused on väikesed. Ma ei hakka siinkohal vaidlema, kas on või ei ole, aga SILMAGA oli näha, et sa naine oli minust suurem. Kliendile aga seda ei ütle, noogutad lihtsalt kaasa. See naine ei olnud ainus, kes end väiksemaks nägi. Tuli poodi teine naine, pikk nagu kraana ja jällegi sama ümbermõõduga nagu mina, aga kah suurus 36. Tee või tina, aga suurust 38 ei proovi. See on solvav.

Okei, ma olen nõus, et Lindex ja H&M suurused on tibake suuremad kui mõne teise brändi numbrid, aga jumala eest aru ma ei saa, mis vahet seal on, mis suurus su riietel sees kirjas on. St olgu, ütleme, et sa oled Lindexi 36. Kas siis tõesti mõjub nii masendavalt, et kannad Tallinn Dollsi 38 suurust või Zara 40? Ka siis kui ma kandsin enamuse ajast riideid suuruses 36, oli mu kappis IGASUGUSTE numbritega riideid. Mingit vahet ju ei ole? Või on?

15 thoughts on “Norra naiste enesepettus

 1. Ühes vahvas poes öeldi, et teate, neid numbreid ei tasu vaadata – tsehhis pannakse rõivale see number külge, mis enne ette jääb ja sildid parasjagu otsas pole 🙂
  Vaevalt et see tõsi on, aga tädi üsna veenvalt ütles.

 2. Minul jälle vastupidine kogemus Change pesupoest. Olen koguaeg teadnud, et olen suuretissiline ja ega ka ümbermõõt ei ole just väike…
  Minu üllatuseks sai Changes 95E-st hoopiski 80K 🙂
  Igal pesupoel on oma numeratsioon ja ma ei tunne ennast seepärast enam ammu halvasti.
  Põhiline, et pesu tõesti istub hästi seljas ja toetab ning vormib keha ilusa(ma)ks.

 3. norra minevatele partiidele teised nr külge ja jokk:P
  aga la senza/changega mul sama efekt. nad mõõdavad üle ja ütlevad ise, mis nr sulle läheb, aga samas ega mõõdulint ju ei valeta. aga see ongi vb ka kaval viis saada naisi end mõõtma: “meil on suurused natuke teistsugused, mõõdame igaks juhuks üle”, sest ega ma poleks muidu never neil lasknud ja ma pole kindlasti ainuke. tulemus – best fit ever. mida iganes nad tegid, see töötas.

 4. Ma olen ka pikka aega kandnud 38 ja M suurust. Kui üks hetk tuli mängu L ja 40, siis tekkis küll wtf efekt, et kas ma olen nii paksuks läinud… haige värk, 40 ja PAKS. Süüdistan selles meediat ja tema ajupesu.

 5. Sama jama on jalanõudega. Olen kandnud jalanõusid nr 37. Nüüd ei taha isegi 38 enam õieti jalga minna, kisub 39 poole. Mitte kitsas ei ole (st jalg aastatega laiemaks läinud), vaid lühike. Hiljaaegu sain teada, et jalanõude suurusnumbrid ongi ajapikku muutunud, mitte mu varbad märkamatult pikemaks kasvanud.
  Imelik see suurusnumbrite üle põdemine, ega siis number ole suurelt selja peal väljas. Peaasi, et rõivas hästi selga istub. Erinevaid suusrusnumbrite süsteeme on ju palju – mõne riideeseme sees lausa terve nimekiri, kõik järjest olemas, nii 38, 40 kui 42, M, L ja XXXL nii Prantsuse, Inglise kui Itaalia süsteemi järgi ja USA ka veel lisaks. Hiinast rääkimatagi. Vali aga, milline number rohkem meele järgi on 😀

  • Sama ja ma mõtlesin, et olen ainus 🙂 Kuskil 20- eluaastani olin 38, siis vaikselt liikusin 39- ks ja nüüd on nii, et saapad on veel 39 ja kingad juba 40. Kusjuures, liist on pigem kitsas ja ei ole läinud laiemaks ka, samuti pigistab pikkusest. Kuna ma olen veel ka üsna pikk (173 cm) ja üsna sale (54 kg), siis on jupp raskust praegu eriti pikkade saabaste laiusega, kuskil 39 st lähevad saapsääred ka laiemaks märgatavalt ja siis sahistan nagu kalamees nendega ringi. Või panen 5o EUR otsa ja lasen sääre kitsamaks teha. Kusjuures igal saapas ei saa kitsamaks teha ja mõnele küll saab, aga tulemus pole enam ilus ja ühesõnaga on saapaostust saanud tõsine peavalu 🙂

 6. Kuskil just oli uudis ameeriklaste kohta, et nende keskmine rôivanumber on palju muutunud ja rôivatööstus peab hakkama ümber orienteeruma. Et ikka enesepettus säiliks.

 7. Elan ka Norras. Ning Põhja-Euroopa rõivad ongi teiste suurustega. Itaalia S naine ja Norra S naine ongi erinevas suuruses.

  Ma olen 180 pikk ning ma ei saagi näiteks Itaalia või Hispaania riideid vaadata. Kui laiuselt lähevad selga siis pikkuselt oleksin ma nagu lasteriietega. Ja kui võtta suurem suurus (no Itaalia L näiteks) siis laiuselt on lai ja pikkuselt ikka lühike. Korduvalt testitud.
  Viimastel aastatel olen ostnud enamasti vaid Taani toodangut. Aluspesust mantliteni. Kuna ostan enamus asju netist, siis ei pea suuruste (laiuste ja pikkustega) pead vaevama ning tean, et Skandinaavia suurus mulle istub. Pole veel ühtki rõivast pidanud tagasi saatma.

  Tuleb leppida, et Skandinaavias ongi teised rõivanumbrid – pikkadele.

 8. Suurused peaksidki vastama reaalsele populatsioonile. M ehk medium peaks olema keskmine naine. Ja sealt siis üles-alla teised suurused. Ma ise kannan XS-i, aga selles küsimuses asun “paksude poolele”. Kui sinusuguse kehaga naine kannab M-L, siis vabandust väga, aga mida siis päris paks naine kandma peaks? Sinu L suurusest üles skaleerides peaks paksul olema 6XL vähemalt. Jah, on olemas sellised päris paksude riietepoed, aga reaalsus, eriti väljaspool Eestit, ongi selline, et enamvähem 1/3 populatsioonist on päris paks. Kelle kõrval sina oleksid “small” või isegi XS. Kes siis lõpuks on see “medium size”, kelle järgi suurused skaleeritakse – vähemuses olev peenike inimene, kellesuguseid jääb järjest vähemaks, või riigis kõige laiemalt levinud ümar kehakuju ehk kõige tavalisem (mediaansem) kehakuju üldse.

  Kunagi oli aeg, kus peeti näiteks Beyonce tüüpi keha ilgelt paksuks ja ebamõistlikuks. Nüüdsel ajal pole see isegi mitte paks ehk fat enam, vaid öeldakse “slim thick” või midagi sellist (jõukas paksuks treenitud pepu kohta). Keskmist heaoluriigi rahvast vaadates olekski Beyonce tüüpi keha selline kena keskmine medium. Kes end päris paksuks laseb ja kõhu ka ette sööb, see oleks siis L. Ja sina oleks Beyonce pepu kõrval pisike S. See ongi ju reaalsus?! 😀

  Ka Eestis vaatan praegu noori keskkooli/ülikooli tüdrukuid, ja enam pole nii, et peaagu kõik oleks peenikesed pilpad (nagu minu noorusajal oli:D), vaid keskmine kehaehitus on selline mõõdukalt kurvikas. Vanusega need kurvid ainult kasvavad. Mis reaalsuses küll rõivatootjad veel elavad… Kuskilt iidamast aadamast ajast on mingi nr 38 mõõdetud, mis oli vist 60ndatel, kui iga tavalise naise pihaümbermõõt oli 60 cm. 🙂

Leave a Reply