Peatage hullus!

Linnahall on aastaid olnud üks kole lagunev kivimürakas keset linna, mida kaunistab venekeelne “kunst”. Alates poppidest venekeelsetest väljenditest, mille tähendust ei teata kuni lihtsalt suvaliste kritseldusteni. Борис был здесь  ja Liina on lits. 

Kedagi pole need seganud. Koht ikka kutsunud inimesi seal fotosessioone tegema. Ma pole kuulnud, et Muinsuskaitseamet oleks kedagi seal taga ajanud või palunud seinasid pesta. Kõigil on lihtsalt suva olnud.

Ja siis kaetakse kole hall telliskivist tondiloss graffitikunstiga. Kohe on see midagi kohutavalt koledat, millest tuleb vabaneda. Ennekuulmatu, et keegi niimoodi üht ehitist “sodib”.  Kedagi tuleb karistada. Mis sellest, et avalikkus linnaruumi tekkinud kunsti pooldab. Keda see huvitab. Hoonete sodimine on keelatud. Seadusevastane. Kõik.

Ma saan aru,  et tegevuseks ei küsitud luba. Olgu. tehke projektijuhile trahv. Noomige teda. Aga ärge tegelege lauslollusega. Milleks see maha pesta? Kunstimaitse on inimestel erinev, kõigile ei pea ega saagi meeldida, kuid laias laastus on ju tegu siiski ägeda kunstiteosega. Ei riiva silma. Ei solva. Pigem kaunistab linnaruumi.  Sinimustvalge trepp on lihtsalt cool.

graffiti-linnahall-mart-sults-seinamaaling-79429022.jpg

Koleda tondilossi asemel, mida linna külastavad turistid raudselt on aastaid käsi laiutades vaadanud ja mõelnud, mis värk on, on tekkinud moodne tänavakunst. Kas see tõepoolest on hullem kui niisama täissoditud seinad? Ei, ma ei usu, et värv ehitist lõhub. Hoone on niikuinii… vana, väsinud ja mäda. Fakk noh, te isegi ei ole suutnud ära otsustada, kas Linnahall taastada või maha lammutada ja nüüd on see graffiti kõige hullem asi, mis juhtuda sai? Päriselt? Kus me elame?

Savisaar kandideerib kohalike omavalitsuste valimistel. See on okei. Aga Linnahalli üle võõpamine on kuritegu. Peatage ometi see hullus! Laske tänavakunstil elada! Või peaks Edward Von Lõnguse ka kriminaaliks nimetama?

Anna oma allkiri mahapesemise vastu: http://petitsioon.ee/keelame-piradose-maalingu-eemaldamise-linnahallilt/#btn-sign

12 thoughts on “Peatage hullus!

 1. Sultsil oli tegelikult luba olemas..luba oli nii Linnavalitsuselt kui ka Linnahallilt endalt. Luba ei saadud Muinsuskaitseametist, aga otsustati maaling ikkagi teha. Ehk siis päris niisama lambist keegi pimeduses tegemas ikka ei käinud.
  Pluss Aktuaalses Kaameras öeldi, et kui ükskord seda Linnahalli taastama hakatakse, siis too sein üldsegi lammutatakse, sest pole taastatav. Seda enam absurdne tundub see käsk maha pesta..

 2. Hmm. Minu kaks senti: tänavakunst oli seal ENNE. Nüüd on seal lihtsalt maitselage “kunstiteos”, kohe kindlasti jutumärke väärt. See polnud ainult “mingi venekeelne sodi”, mis seal oli, nagu sinu ülemiselt pildilt mulje võib jääda, vaid ladina tähestikus joonistused. Näiteks siin: https://c1.staticflickr.com/6/5730/22088050819_c6272c2a9e_b.jpg See on palju rohkem tänavakunst ja graffiti, kui kiilaneva poliitiku organiseeritud nõmedus.

 3. Hmm. Minu kaks senti: tänavakunst oli seal ENNE. Nüüd on seal lihtsalt maitselage “kunstiteos”, kohe kindlasti jutumärke väärt. See polnud ainult “mingi venekeelne sodi”, mis seal oli, nagu sinu ülemiselt pildilt mulje võib jääda, vaid ladina tähestikus joonistused. Näiteks siin: https://c1.staticflickr.com/6/5730/22088050819_c6272c2a9e_b.jpg See on palju rohkem tänavakunst ja graffiti, kui kiilaneva poliitiku organiseeritud nõmedus.

 4. Ma olen nõus, et see kivihunnik on kole ja kuna paistab, et seda korda keegi tegema ei hakka, oleks targem see üldse ära lammutada, saaks ehk mingi ilusa merevaate, kui muud ei ole. Aga see ei ole tõepoolest tänavakunst, maitselage on õige sõna. Tänavakunst on statement, annab edasi iga kunstniku emotsiooni ja sõnumit. Tänavakunstnikud suhtlevad omavahel ja ühiskonnaga sel moel. “Guugelda” näiteks Melbourne streetart, see on sõnumiga tänavakunst. Linnahall on nüüd lihtsalt üleni ära mäkerdatud, mingit sõnumit omamata. Hipsterlus hipsterluseks, sel pole hipsteritega mingit pistmist, mis neile seintele joonistati. 😀

  • See “hipsterlus” oli nali ja seotud sellega, et Telliskivi linnakus on tänaseks väga paljud seinad üle joonistatud. Nagu mingi stiil kole “ilusaks” joonistada ja Telliskivi = hipsterid eksole 😛

  • Ei no ma saan aru, et poliitika ja valimised ja maitseasi ja Sults nõme ja reeglid ja seadused, aga minu point on: 1) ajuvaba on seda maha pesema hakata, eriti kuna see tglt ei riiva silma ja 2) seitse päeva lasti inimestel joonistada ja keegi ei näinud?

   • See seitse päeva on omaette küsimus 😀 Ma ei tea, kas olid joonistamise esimesel hetkel ka juba kohe pildid meedias…
    Ma arvan, et 100% tuleb see maha pesta! Tegelt võiks sellise teo eest olla ka mingi seaduslik karistus. Aga kõige kiftim on ikkagi linna eraldatud 15 000 eurot ja Jüri Ratase üleüldised sõnad, kuidas Tallinna elanikud on rahul ja kõik see rahulolematus, millest räägitakse koguaeg, on väljamõeldis 😀

Leave a Reply