“I drank to drown my sorrows, but the damned things learned how to swim.” (Frida Kahlo)

Alkohol maitseb tihti hästi. Punkt. Ei, ma ei arva, et ma olen sellepärast alkohoolik. Punkt. Kas ma joon liiga palju? Võib-olla. Mis eristab siis mind alkohoolikust? Ma ei tea.

Ma  tegelikult leian, et see on natuke silmakirjalik, et öelda, et mulle meeldib vein, ma olen veinisõber, aga sina, kallis sõber, kes sa iga õhtu teleka ees kolm-neli õlut jood, reedel pudeli viina sisse keerad, laupäeval pead parandad ja pühapäeva-õllega teleka ees istud, oled alkohoolik. Samas aga ma natukene nii arvan. Ma arvan ka, et erinevus alkohooliku ja nö hobi-alkohooliku vahel on see, et teine suudab piiri pidada, ta suudab lõpetada või üldse joomata jätta ning ta ei tee purjus päi idiootsusi. Okei, tantsib baariletil või käristab naistele Veuve Cliquot välja, need ka jah lähevad idiootsuste alla, aga ma pidasin silmas kaklemist, purjuspäi rooli istumist ja muud sellist. Alkohoolikul on pohmakas, tema ainus mõte on peaparandus ja ta võib hea peatäie pärast kõik muud tööd-kohustused nurka visata.

Alkohoolik leiab alati põhjuse joomiseks. Alati on midagi tähistada, alati on midagi, mis kurvastab, alati on see kellelgi teise süü, et juuakse. Või on olnud raske tööpäev või tuleb telekast jalgpall või on ilus ilm või jumal teab, mis. Alkohoolikut ei huvita miski, mis ümberringi toimub, ta ei tunne asjadest rõõmu.

Halvimal juhul tekib tal depressioon. See ajab jooma. Tal ei ole alkoholiprobleemi, depressioon lihtsalt ajab jooma. Ta joob, et unustada. “Väikest printsi” olete lugenud? Seal on selline peatükk:

Järgmisel planeedil elas joodik. See külaskäik oli väga lühike, kuid tõukas väikese printsi sügavasse kurvameelsusesse.
“Mis sina siin teed?” küsis ta joodikult, kelle ta leidis suure hulga igasuguse tühjade ja täis pudelite ees sõnatult istumas.


“Joon,” vastas joodik süngel ilmel.
“Mispärast sa jood?” küsis väike prints.
“Et unustada,” vastas joodik.
“Mida unustada?” päris väike prints, kellel temast juba kahju hakkas.
“Et oma häbi unustada,” tunnistas joodik ja laskis pea norgu.
“Missugust häbi?” uuris väike prints, kes tahtis teda aidata.
“Häbi, et joon!” kostis joodik ning sulgus lõplikult vaikimisse.
Ja väike prints läks nõutult minema.
“Suured inimesed on ikka tõepoolest väga imelikud,” ütles ta endamisi, kui ta oma teekonda jätkas.

(“Väike Prints”)

Kuigi ma alustasin oma postitust provokatiivselt sõnadega “alkohol on hea. Punkt”, siis ma lõpetan teistsuguse statement’iga- Alkohol lõhub suhteid. Punkt. Tegelikult kui ma midagi põlastan, siis on see arutu joomine.  Joomine ja purjus inimesed tekitavad minus ebakindlust ja hirmu. Kui teil on mõni sõber, kes joob liiga palju, siis ärge lööge käega, et ah läheb üle või ta ju alles nii noor või tal on hetkel rasked ajad. Mured ei upu alkoholi, nad õpivad ujuma. Alkohoolik ise ei näe probleemi. Teised näevad.

Aga kuidas alkohoolikut aidata? Kui tal pole probleemi ja ta abi ei taha?

//Alchol tastes good. Period. No, I do not consider myself as a drunk because of that. Period. Do I drink too much. Perhaps. What is the difference between me and a drunk then? I don’t know.

I actually agree that it is a bit hypocritical to say that it makes me a winelover, when I drink wine, but you, dear friend, with your 3-4 daily beers, weekend vodka, hanover beer and Sunday evening TV beer, have a problem. But still I think so a bit anyway. I think that the difference between a drunk and a “hobby-drunk” is that the first doesn’t know how to stop, where are the limits, cannot admit that he/she has a problem, blames others and just cannot handle alcohol in a meaning that he/she will totally loose control over reason. Drunk driving, fighting…just some of the examples.  Alcholic gets hang overs, thinks only about how to fix it and for a good party with lots of alcohol he/she can forget all duties and about family. He/she is present right then and there, notthinking of consequences. 

There is always a reason. Bad day. Good day. Nice weather. Someone has done something wrong. Hard day at work. Good day at work. Nagging husband/wife. No joy of small things, just he/she and the bottle. 

In worst case he/she is depressed. It makes the drunk drink. Not that they have a problem. They just drink because they are depressed. They drink to forget. have you read “Little Prince”? There is following chapter: 

“The next planet was inhabited by a tippler. This was a very short visit, but it plunged the little prince into deep dejection.

“What are you doing there?” he said to the tippler, whom he found settled down in silence before a collection of empty bottles and also a collection of full bottles.

Tippler

“I am drinking,” replied the tippler, with a lugubrious air.

“Why are you drinking?” demanded the little prince.

“So that I may forget,” replied the tippler.

“Forget what?” inquired the little prince, who already was sorry for him.

“Forget that I am ashamed,” the tippler confessed, hanging his head.

“Ashamed of what?” insisted the little prince, who wanted to help him.

“Ashamed of drinking!” The tipler brought his speech to an end, and shut himself up in an impregnable silence.

And the little prince went away, puzzled.

“The grown-ups are certainly very, very odd,” he said to himself, as he continued on his journey.”

Although I started my post with provokative words that alcohol is good, I end with a different note. Alcohol ruins lives. Period. I don’t like drinking. Meaningless drinking. Drunk people make me insecure and afraid.

But how do you help an alcoholic? Who hasn’t got a problem? And doesn’t want help?

4 thoughts on ““I drank to drown my sorrows, but the damned things learned how to swim.” (Frida Kahlo)

 1. Inimest, kes abi ei taha ega probleemi tunnista, on väga keeruline aidata. Just selle viimase tõttu. Ja noh, eks oleneb probleemi olemusest ka. Ma tean paari neiut, kes on oma peikadele aru pähe saanud sellega, et on neid nende kõige “erksamatel hetkedel” filminud. Hiljem kaine peaga pannakse videod ette ja näe, imetle ise ka kui normaalne sa oled, eks. Kutid on aru saanud küll, et lähevad liiga ülemeelikuks. Aga see ongi minu meelest kergem variant. Lihtsalt oma piiride mitte teadmine ja sõprade ees kõvatamine.

  Raskem on siis kui juuakse üksinda ja salaja. Või noh, mis salaja. Kui enamik ümberkaudseid aimab ja mõistab, aga sinna see jääbki. Muidugi see salaja joomine on juba üheks märgiks sellest, et inimene tajub isegi oma tegusid ja mõistab, et teeb midagi valesti.

  Eks siin aitavadki erinevad asjad (kui üldse). Mõne puhul aitab see kui leitakse põhjus miks ta joob. Teise puhul kui pannakse rõhku perekonnale (a la “mis tunne sul on kui 10 aasta pärast ei mäleta sa laste lapsepõlvest midagi, sest olid pidevalt vines?”). Kolmandal tekib hirm kui asi tervisele hakkab ja mõndasid ei saagi aidata. Aga üldjuhul hakkab asi rääkimisest ja usaldamisest.

  • Eks see teeb jah olukorra keeruliseks kui inimene ise abi ei taha ja probleemi ei näe, samas on aga jube nadi nagu käega lüüa, et no kui ei taha abi siis ei taha, et las olla. Ja siis pealt vaadata, kuidas alkohol kõik hävitab. Mul ühe tuttava tuttava tuttavaga läks nii, et kõik vaatasid pealt ja mõtlesid, et noh pole ju ikka nii hull probleem, egt noor ja edukas naine, ei temast alkohoolikut saa. Praegu müüb oma kodu ja lastest jäi ka ilma. Kurb ju

 2. Hmm.. Ma joon iga reede filmi kõrvale kaks õlut… Üksi kuna mu mees läheb alati kell 20.00 magama. Kuna meil kaks last ja temaga ma ju ei saa jätta, samas kuidas sa kutsud külla kellegi, kui su elukaaslane alati juba magab kaheksast?

  • Iga reede kaks õlut:) Mu lemmikhetked vanasti olid kui sain üksinda teleka ees reede õhtul mõnd nõmedat filmi vaadata ja veinipudeli avada.
   Iga reede kaks õlut üksinda pole miskit. Kui sa IGA ÕHTU üksinda kaks õlut jooks, siis juba oleks natuke imelik, ma arvan

Leave a Reply