Oma raha eest pean ostma vä?

Ühel õhtul kui Idaga magama jäime läks jutt kuidagi raha peale. Ilmselt oli jälle Idal mõni idee, kuhu raha paigutada. Püüdsin talle siis seletada, mis hetkel maailmas toimub, et kütuse hinnad on kõrged, elektrihinnad röögatud, kõik on läinud nii kalliks ja inimesed peavad hästi raha kokku hoidma, et sügisel-talvel hakkama saada. Oma suureks imestuseks tundus mulle, et Ida sai täitsa kenasti aru. Selgitasin, et seepärast ei saagi iga päev poest kommi osta, et kui tahame spaasse minna, siis tuleb kokku hoida ja saamegi minna.

Ei läinud rohkem kui päev kui läksime Idaga kuhugile ja loomulikult oli juba esimeses tanklas Idal raha taskus põletamas. Saaks vaid mingit snäkki osta. Pööritasin silmi ja ütlesin, et me ju eile alles rääkisime kokku hoidmisest. Ida vaatas mulle otsa, ütles, et aga see (mida tal vaja osta oli) maksab ju vaid euro ja pealegi on see tema raha. Vastasin, et aga kogumine algabki ju väikestest summadest, et kuidas me siis spaasse läheme ning sain vastuseks, et “ma ei räägi ju praegu sellest”. Lõin käega. Sain aru, et mu jutt oli olnud hane selga vesi.

2 thoughts on “Oma raha eest pean ostma vä?

  1. Raske on anda soovitust, kuid mulle tundub et Idale on vaja selgemaid piire, kui Ei, siis Ei. Jah, tööl olles jonniva lapsega võidelda, stressata on tüütu ja aega kulutav, aga kõikidel lastel ka täiskasvanutel ei ole selget ettekujutust rahast kui palju midagi saab selle eest. Võibolla talle tuleb raha hulka visualiseerida näiteks joon kus on spaa eelarve nt 400EUR ja siis see summa mis kogumiskarbis on, selline nagu lapse mõõdupuu ja siis hakata kriipse vms tegema kui raha on sisse läinud. Kogumiskarbist, parem kui see pole lihtsasti avatav, eriti emotsioonide lainel toimiva lapse puhul. Või näidata 1 tahvel sokolaadi bensukas = 2 tahvlit poe soodukalt jne. Kirbuka pluus makab 5 eurot, midaiganes fänni särk 13 eurot, mitu särki saab taaskasutuest. Seda efekti mis keskkonnale vis liiga raske seletada. Aga võibolla mingite hirmsate dok filmide näitamine avab ka silmad. Kokkuvõttes, sellistel üle keskmise sissetulekuga peredel ongi veidi raskem rahatarkust õpetada, sest noh kergem on leppida kui vaielda. Pikas jooksus see vist edu saavuta… Aga olen õnnelik, et kõik minu lapsekasvatamise vead pole halba vilja kandnud ja kokkuvõttes täitsa mõistlikud inimesed kasvanud. Pole olnud täiuslik ja nagunii ei saagi selleks;) Aga edu ja jõudu järjekindel olemises.

    • Keegi soovitas “tom õpib rahamängu” raamatut, olen sellest palju head ka varem kuulnud. Püüan sellest alustada.
      Kusjuures kui me reisil käisime, siis suutis küll minuga koos hotellide jaoks raha koguda, tegin selgeks, et mida rohkem kogume, seda parema hotelli saame lubada. Siis sai kenasti aru. Aga nüüd spaaga… ammu oleks spaas käidud, aga ma põhimõtteliset ei pane raha juurde ja tundub et ta mõtleb, et noh kui seekord saab raha otsa, siis saab järgmine kord koguda uueati.
      Aga see spaaeelarve mõõdupuu on täitsa hea mõte. Aitäh!

Leave a Reply