Influencerite kombel veepaastul

Sõbranna jagas seda linki, kuidas Õhtu reporter proovis omal nahal järgi influencerite seas populaarset viie päeva veepaastu ehk five day water fastingut. Kolm päeva pidas vastu, sest muidu oleks ära minestanud ja kartis oma tervise pärast. Samal ajal kui temal kadus viimanegi energia, siis Juhani Särglep pakatas samal ajal energiast ja surfas täiega. Jäime sõbrannadega arutama, et kas tegelikult on nii, et influencerid täiega valetavad kaamerate ees ja tegelikult hoopis minestavad samamoodi.

Mina, loll nagu ma olen, pean ka kõik kohe omal nahal ära katsetama. Ja katsetasingi. Selle erinevusega, et ma patustasin kohviga ja kolmapäeval sõin ühe võileiva. Nüüd natuke kahetsen, et patustasin, sest ma ei saa öelda, et 100% hakkama sain, kuigi tegelikult oleksin saanud.

Disclaimer:  Ma ei arva, et viiepäeva paast on mõistlik. Ma ei näe põhjust seda uuesti teha. Ma kindlasti mitte ei kirjuta seda selle pärast, et seda soovitada. Ei soovita üldse!

Aga räägin endast ja oma kogemusest.

Alustame sellest, et ma olen elu aeg olnud kehvade söömisharjumustega. Kui kunagi Norrasse vahetusõpilaseks läksin ja ütlesin, et ei söögi hommikul, nõudis mu vahetuspere, et ma sööma hakkaksin, et muidu ei lase nad mind kodust väljagi. Hakkasin hommikuti sööma, harjusin ära ja meeldis (kellele ei meeldiks üldse süüa?), Eestisse tagasi minnes langesin tagasi oma vana rutiini juurde ja hommikusöök kippus jälle meelest minema. Aga ma sõin lõunat. Mid aeg edasi ja mida kaugemal asus töökohast toidukoht (noh nii 200-500m), seda laisemaks ma muutusin ja aina tihedamalt jätsin ma ära ka lõunasöögi. Ma lihtsalt ei viitsinud sööma minna. Ja mõnikord olin ka nii tööhoos, et mulle ei meeldinud pausi teha. Aegajalt ikka käisin söömas koos teistega, aga väga laias laastus võib öelda, et umbes sellest ajast kui ma tulin Tallinnasse tööle (2004.aastal) ei ole ma lõunat söönud. Viisteist aastat. Hommikusööki ka.

Teeme nii, et te ei ütle mulle, et kas ma ei tea kui ebatervislik see on. Muidugi ma tean, ma ei ole rumal. Ma olen laisk ja mugav ja harjunud niimoodi toimima. Siinkohal tahan ma vaid rääkida sellest, kas ja kui keeruline oli viis päeva söömata olla.

 1. päev ei saanud ma mitte midagi aru. Kõht tühjaks ei läinud, aga pole ka ime, sest kui ma söön 90% ajast vaid õhtul, ühe korra päevas, siis mul ei saagi kõht tühjaks minna. Lihtsalt raske oli võidelda harjumusega külmkapist midagi näksimiseks võtta.
 2. päev läks peale lõunat korraks kõht tühjaks, aga vesi ja kohv ja good to go again. Energiapuuduse või muude hädade üle ei saanud kurta. Õhtul ostsin Idale ja ta sõbrale pitsat koju kaasa. Autos mõnusa pitsalõhna sees 20 minutit olla oli küll piin.
 3. päeval energiapuudust ja väsimust ei tundnud ikka. Ühe korra kui liiga järsult tõusin hakkas pea natuke ringi käima, aga see ei olnud ka midagi erilist mu jaoks, sest seda tuleb muidu ka aegajalt ette.
 4. päeval ei suutnud vastu panna harjumusele külmkapist midagi süüa ja tegin endale võileiva. Natuke olin väsinud ja mõtlesin tegelikult, et võiks läbi saada, et tahaks süüa. Isegi mitte niivõrd näljast, vaid soovist süüa. Süüa millal ja mida tahan.
 5. päev on kerge. Kõhus on küll õõnes tunne, aga näljatunnet ei ole. Jõin kasemahla. Patustasin ilmselgelt, aga ma mu elu eesmärk ei olnudki iga hinna eest viis päeva vaid vett lahmida, tahtsin vaid teada uudishimust, kas saan hakkama.

Kokkuvõte: Minu jaoks, kelle söömisharjumused on täiega ebanormaalsed, oli see viis päeva suhteliselt lebo. Tegin kõike seda, mida igapäevaseltki. Otseselt trenni, matkama ja jooksma ei oleks ehk läinud, aga ma ei usu, et oleksin ka rohkem aktiivselt liikudes pilti taskusse visanud. Nii et influencerid ei pruugi ikkagi valetada kui ütlevad et joovad viis päeva vaid vett. Kas see tervislik ja vajalik on, see on juba hoopis teine küsimus.

Küsite, kas ma kaalu/varurasva/rasva/mida iganes ka kaotasin, siis siinkohal jään ma konkreetse vastuse võlgu, sest ma ei ole end kaalunud. Ei enne ega pärast. Riided on seljas samasugused, midagi suuremaks ei jäänud, seega  kaalu ei kaotanud. Aga ma sõin ju ka, nii et eks see kaalulangus selle nahka läkski:D  Samas ma isegi ütleks, et ma ei tunne end üldse halvasti, pigem isegi hästi. Suurim miinus selle paastu juures? Pea ei lõika vapsee. See on ebameeldiv kõrvanäht. Kõikide asjade tegemine on võtnud kauem aega.

Do not try this at home! Ma proovisin teie eest.

 

12 thoughts on “Influencerite kombel veepaastul

 1. Kui nagunii regulaarselt ei söö on esimene päev ilmselt üsna lihtne. Ma ei hakka siinkohal jälle rääkima sellest, et sööma peab, inimene! Miks sa oma keha piinad? Katkine grammofon nagu ma olen, ikka läks nagu alati. 😀 Aga mina enda näitel, kes ma söön mingi 4-5 korda päevas ja teen tõesti 5-6 korda nädalas trenni, ei suudaks seda teha. Ma läheks tigedaks näljast ja siis sellest, et ma ei saa trenni teha. Pluss, mis see mulle ikka niiväga annaks onju. Tervisega ma ei eksperimenteeri…enam.

  • Ma ei piina, ma olen lihtsalt laisk. Kui teised ütlevad, et kamooon, tule kaasa, siis mõnikord viitsin end toolilt püsti ajada ka:D Ja kui keegi hommikusöögi teeb, siis muidugi söön, aga muidu ei viitsi ja no pealegi ma tahan viimase hetkeni magada.
   Aga jaa, ma olen nõus, et need, kes söövad regulaarselt, nende jaoks on see ilmselt lausa võimatu

   • Ma saan sust aru. Ma olen samasugune välja arvatud, et ma söön hommikusööki (ilma selleta viskan peagi pildi taskusse), aga lõuna- janõhtusöök jäävad tihti vahele. Enamasti laiskusest. Süüa ju võiks, aga süüa teha hästi ei viitsi.
    Mina maksan lõivu selle eest pea kroonilise rauapuudusega juba giimased kümme aastat. Ja, raisk, ei õpi…

 2. Ma olen heas vormis olnud terve täiskasvanu ea,kaal on regulaarselt 54 (olen lühike), teen trenni jne.Söön vähemalt 4 korda päevas .On olnud perioode kus olen söönud vähem ja jube kuidas kaal langeb kohe,näen haiglaslik välja kui ma ei söö normilt.Seega ma ei saa aru kuidas see on võimalik ,et paljud räägivad nagu sina et nad söövad vaid õhtusööki (jätavad hommiku ja lõuna vahele) kuid kaal ei lange .kuidas on võimalik bii vähese toiduga olla ülekaaluline ? Kas see kui te kirjutate et ”ei söö midagi enne õhtut” tähendab seda et näksite terve päeva lihtsalt ja õhtul sööte veel paar portsjonit järjest ?

  • Ei, ma ei näksi midagi ega söö õhtul rohkem kui sööksin kui sööksin kolm korda päevas. Ma pole küll mingi toitumisspets, aga kas polegi nii, et kui sööd vähem, siis keha talletab seda rohkem?

   • See säästurežiim, millest pasundatakse, et kuidas hakkad vähe süües maagiliselt paksuks minema, see on müüt.
    Jah,ainevahetus pikema nälgimise peale aeglustub, aga see ei ole sugugi nii suur vahe kui kaalulangetajad, kes enda meelest söövad nii vähe – nii vähe, uskuda tahaksid.
    Pigem kipub lihtsalt enamus inimesi alahindama toidu kalorsus ja ülehindama liikumisega põletatut.

 3. Ole valmis, et kaal hakkab nüüd mõnusalt tõusma, kui oma tavapäraste söömisharjumuste juurde tagasi pöördud. Paast on suurepärane viis seedetegevust efektiivsemaks teha ja kaalus juurde võtta, soolestik on nüüd puhastunud/puhkust saanud, et toiduaineid kiremini omandada.

 4. Hahah! ma olen ka…. aastakümneid vist juba… ainult korra päevas, õhtul söönud. Selle aasta veebruaris mõtlesime kaasaga, et prooviks tervislikumalt ja teen nüüd nii endale kui talle hommikuti putru või omletti vms, aga see on ikka suht sundimine mu enda jaoks. Vahel ikka skipin hommikusöögi ja tunnen end harjumuspäraselt hästi 🙂 tööle jõudes tass kohvi ja niimoodi õhtuni. Lõunal üldjuhul ei söö, ma lihtsalt ei suuda nii tihedalt süüa 😃 või kui on mingi ärilõuna vms, siis ei söö õhtul enam. No pmst tahaks öelda, et sööge siis, kui kõht tühi ja vsjoo. Ja minu oma ei lähe iga 4 h takka tühjaks. Ennetamaks laitjaid, tervise ja kaaluga on eluaeg kõik korras olnud. Aga eks igaühele oma. Ma usun, et selle viiepäevase paastu teeks ma ka suht muuseas ära 🤷‍♀️

  • Tead, mul on tegelikult ka nii, et mul ei lähe kõht tühjaks lihtsalt selleks ajaks kui teised lõunat söövad, on erandpäevi ja muidugi on päevi, kus lihtsalt tunnen,e t tahan laua tagant püsti, aga põhimõtteliselt on mul kõht tühi umbes õhtul kuue-seitsme paiku. Selles mõttes on näiteks Idaga reisimine hea, ka tööreisimine, et ma ise unustan pausid jm ära ja jooksen päev otsa ringi, aga lapse pärast peab tegema pause (ja sööma). Nii et tuleb öelda, et lapsega koos reisimine on lausa tervislik!

 5. Mis ajast paast on influencerite asi? Ma olen teinud kolm korda viiepäevast veepaastu ja see on võimalik ilma igasuguse minestamise ja kehva enesetundeta. Kuidas on see võimalik et sa ei kaotanud kilosid? Mina kaotasin kuus kilo ja tagasi ma neid peale söömise juurde naasmist pole võtnud. Ja muidugi võileiba keset paastu süüa on lollim tegu mida teha saab. Paastumise juures on muideks väga tähtis soole tühjendamine ehk korralik kõhulahtistamine et kogu sisikond saaks tühjaks mürkainetest. Ühe korra paastusin kolm päeva ilma kõhtu puhastamata ja enesetunne oli ka kohe kehvem paastu ajal. Peale paastu peab hakkama väga ettevaatlikult paastust väljuma ja esimene päev üldjuhul ainult vedelikega.
  Paast kohe kindlasti ei ole ebatervislik kui seda teha õieti. Pigem on sellel palju kasutegureid. Mina sain oma magusasõltuvusest lahti peale seda ja organism enam suhkrut ei nõudnud.
  Ei tea miks üldse igasugused skeptikud oma pead vaevavad paastuga kui nad pole uurinud asja ega tea midagi ja ainult influenceritele ära panna.

  • Rahu! Ma ei teinud midagi ära panemiseks, vaid selleks, et sõbrannadega arutasime, et see suhteliselt võimatu. Kui ma tahaksin päriselt paastuda, küll ma siis välja uuriks, mis see täpselt on ja ei patustaks ka mingi võilievaga. Kilosid ma ei kaotanud tõesti, st ma ei saa kindlalt öelda, sest ma ei kaalunud ennast, aga riided on seljas samasugused ja kuut kadunud kilo ma ikka märkaks, sest see on umbes täpselt nii palju kui ma ülekaalus olen.

Leave a Reply