Küünlad. Palju raatsite raha välja käia? 

Ma olen täielik küünlahull. Nagu pimedam aeg aastast saabub peavad siin majas küünlad põlema. Soovitavalt lõhnaküünlad. Pikka aega on mu lemmikud küünlad olnud Võhma valgusevabriku küünlad, eriti šampanjapidu. Praegu hakkasin mõtlema, et aga huvitav, miks ma neid sel aastal soetanud pole? Kust üldse tekkis see mõte, et peaks midagi uut katsetama?

Mingi süü on ilmselt sellel, et jälgin Costany blogi ja sealt jäi mulle silma tema küünalte reklaam. Tundusid hästi huvitavad ja tellisin kaks tükki ära. Krõbedast hinnast hoolimata. Pean tunnistama, käsi südamel, et need on vaieldamtult ühed parimad küünlad, mis meie kodus on olnud. Lõhnavad imehästi ja kohe kui uksest sisse astud, viskab ninna mõnus magus brülee lõhn. Nii hubane ja mõnus ja jõulune ja kodune. Ma olen ära harjunud, et see on meie kodu uus lõhn. Miinuspooleks on see, et küünaltel on üsna lühike põlemisaeg ja ma ei raatsi neid enam kogu aeg põletada, sest ikkagi 25 eurot küünal. Samas ma päriselt tunnen kiusatust minna tema e-poodi ja uued küünlad tellida.

Aga ma olen ju tegelikult koi. Ma ei raatsi. Kuigi tahaks. Ja (Eesti käsitöö) küünlad käivad minu jaoks pimeda ajaga kokku nagu Roosma ja Tuuli, nagu Pärnu ja muulid, nagu Saaremaa ja tuulik. Millised on teie lemmikud? Kust teie küünlaid ostate? Palju raatsite raha välja käia?

44 thoughts on “Küünlad. Palju raatsite raha välja käia? 

 1. Ma ei hakka välja kirjutama, mis summa ma olen maksimaalselt nõus küünla eest välja käima, aga no ikka suurema, kui Costany küünla hind. 🙂

  Minu jaoks on lihtsalt paar asja tähtsad:

  – kasutatud materjalid
  – väljanägemine
  – põlemisaeg

  Mulle meeldivad väga need lõhnakombod, mis Triinu on valinud, aga ütlen päris ausalt, et konkreetselt nende küünalde eest ma seda raha välja ei käiks – just arvestades põlemisaega. Samas oleks see probleem lahendatav, kui kolme tahi asemel teha ühega. Siis muidugi kaob jälle see uudsus ja eelis konkurentide ees. Kahe otsaga asi.

  Muidu meeldivad mulle näiteks WoodWicki küünlad (puidust tahiga, teevad põledes mõnusat häält) ja odavamatest näiteks Bomb Cosmeticsi omad. 🙂

  • Ja mul on Triinu küünaldega just tunne, et omg telliks kohe ja rohkem ja veel ja veel ja veel, kui poleks koi, eksju:D Sest no see lõhn on NIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII hea! ja mu jaoks on lõhn,mis poleks nö odav ja pealetükkiv, üks olulisemaid asju küünla juures

  • Eesti Wiera puidust tahiga küünlad on võrratud. Võrratud! Põlevad kauem kui 24h ja maksavad (meil Kukupesas) 8,50€. Ja on täiesti imelised. Erilised lõhnad, värsked, aga magusad, ja nimed on ka ägedad (Hiiepuu vägi, Jäine männimets…). Pead proovima, Eveliis!

  • Woodwicki kyynlad on nyyd kyll eesti epoes niii yle hinnatud et kole lausa..yleeile ostsin inglismaalt selle kõige suurema 50h põleb 19,99£ ja eesti epoes on ta 42,90€ nagu OMGGGG!:)
   Ytlen igaksjuhujs et mingit allahindlust sel kyynlal ei olnud et ta 20£ sain😁

 2. Ostan kõige tavalisemaid valgeid või šampanjavärvi antiikküünlaid, enamasti veel toidupoest. Need näevad klassikalised välja ja sobivad igas olukorras. Kuna küünlaid põletame pimedal ajal peaaegu iga päev ja tegemist on sõna otseses mõttes ära põleva asjaga, siis väga kalleid lihtsalt ei raatsi osta, kuna ei näe nii suurt vahet nendest saadavas elamuses.

  • Neid ostan ma ka, peavad alati kodus olemas olema, et küünlajalga ja lûhtrisse polema panna. Nende puhul ongi oluline, et annaks hubasust, lõhn pole üldse oluline. Ostan hinna järgi:)

  • Äkki vahepeal on midagi muutunud, aga umbes aasta tagasi soetatud Elli küünal on niiiiii vähese lõhnaga, et minu jaoks tundus natukene raisatud raha. Küünla maht on küll suur, aga lõhnainet on sinna sisse pandud poole vähem, kui tesitesse, natukene kallimatesse küünaldesse (käisin ühe käsitööküünla valmistajaga koos koolitusel ja tema arvas, et lihtsalt on vähe seda kallist lõhnainet sisse pandud, et hind parem oleks).

 3. Mina olen küünalde fänn, aga raha kohe üldse nende eest välja ei käi. Pigem laotan teeküünlaid igale poole lihtsalt. Lõhnaküündlaid olen eluaeg jälestanud, pigem põletan viirukeid, sest küünlad on oma aroomidega tihtipeale lääged ja võltsid. Aga peika kodust avastasin mingi vaniljelõhnalise suure küünla, mida wc-s põletasime, ja see oli lihtsalt amazing! See avas mind natuke lõhnaküünaldele, aga üle 10euroseid vist ei tõuseks mu käsi kunagi tõstma 😀

  Minu vaieldamatu lemmik on aga kurgutšakra küünal, mille ema mulle kinkis aasta!!! tagasi ja mida siiani veel põletan. See on pikas klaasis ja päris lahe + lõhnab kuidagi maagiliselt ja rahustavalt. Leidsin selle netist ka lõpuks üles https://www.bioaromaforyou.eu/et/a/5-chakra-vishudi
  Põlemisaeg 100t ja 12€, selle ma isegi oleks nõus uue ostma, kui ainult kord aastas vaja osta 😀

 4. Fännan ka küünlaid. Teeküünalde puhul tekivad südametunnistuspiinad, sest nende ümbrised ei idane ega mädane. Õnneks saab neid viia ka Kuusakoskisse.
  Aga eelpool mainitud Wiera küünlad on ühed lemmikud. Joiki ostan ka.
  Valin ilmselt emotsiooni järgi, kuid eelistan pigem midagi erilisemat ja pigem käsitööd. Samuti vaatan, millest tehtud on (ei taha sünteetilisi lõhnaaineid). Samas 25 eurot ei raatsi ka käsitööküünla eest välja käia.

 5. Costany küünal on minu jaoks mõttetult kalli hinnaga, eriti kuna see on suht väike ja lühikese põlemisajaga. Kuna väga häid ja korralikke, pikema põlemisega on alla 10 euro küll ja veel, siis jään nende juurde. Teeküünlaid ostan palju, eriti siis just kui mõnda uut lõhna näen.

  Eelmisele kommenteerijale – ka minul jääb neid ümbriseid palju järgi, kuid panen kõik kõrvale. Mul on üks tuttav algkooliõpetaja ja igal aastal osalevad nad just nende ümbriste kogumisvõistluses (vb oligi kuusakoski oma) ja siis saavad minu omad ka endale, kõigil kodus kogutakse.

 6. Olen ka väga suur küünalde fänn ja läbi proovinud vist kõik turul pakutavad lõhnaküünlad, raisanud raha neile ikka meeletult. Hiljuti sattusin tuttava juurde, kes teeb oma hobiks ise küünlaid sojavaha helvestest. Tal on mingi salaauk, kust ta saab mega häid lõhnu ja keerab ise need küünlad kokku. Omahind tuleb ca 2.50-3 eur. Ostsin ka omale neid helbeid ja moosisin mõned lõhnad temalt endale ja tegin omale umbes 30 küünalt, nüüd pime aeg mureta. Super rahul, et selle isetegemise avastasin. Rasket pole ka midagi.
  Aga selle Costany küünla kohta pean küll ütlema, et ca 5 eurose omahinnaga küünalt müüa 25 euroga on julm 😀

  • Lihtsalt infoks, et meie omahind ei ole kindlasti 5€. Meie küünlad valmivad peaaegu 20€ eest ja edasi müüme neid 24,90€-ga. Miinusesse ju ka jääda ei taha 🙂 (võrdluseks ütlen, et mahu poolest on meie omad kolm joiki küünalt).

   Aga eks igale asjale on ju oma klientuur ja loodetavasti saame kunagi ka oma küünla hinna madalamaks. Pöidlad pihus!

   • Vaata, ma pidasin silmas küünla omahinda. Sul ei ole kirjas, millest küünal on tehtud, aga kui sa ütled, et seda tehakse Haapsalus, siis ilmselt Amiis ja seal kasutatakse sojavaha. 350g sojavaha hind on ca 3 eurot, 3 tahti 30 senti, sutsakas lõhna 50 senti, purk ca 1 eur. Teebki siia-sinna 5 eur. See, et Amii need valmis teeb, mind ei huvita, mina rääkisin küünla omahinnast. Vat!

   • Küünla omahind ei ole ju ainult materjalikulu. Lisanduvad kulud tööjõule, ladustamisele ja transpordile.

 7. MUlle väga meeldivad suured purgis olevad küünlad, aga mind kohutavalt häirib, kui sinna midagi peale kleebitakse. Eriti, kui neid kleepse veel hästi maha ei saa.
  Ma tahan, et mul oleks ilus klaasanum heleda küünlaga, mitte et seal on peal mingi etikett. Seega ilmselt sellise raha eest Costany küünlaid ei ostaks.

 8. Sain ühe Triinu küünla kingiks, ei ole midagi halba öelda aga ise ei telliks, hind ikka liiga kallis, sama raha eest saab rohkem head aroomi 🙂
  Minu lemmikud on nt VOH küünlad mis ka taaskasutatavates purkides.
  Nurme SummerSun lõhn ka ülimalt mõõõõnus, teised lõhnad ka.
  Kallimatest olen Blomus Sea Salt&Sage ostnud, põleb kaua, imeline lõhn.
  Aaaaaastaid oli lemmik Yankee Candle kaubamärk. Küünlad, autolõhnastajad….mmmm. Ülemistes üks pood neid müüs aga seda poodi pole enam, ei teagi, kust leida.

 9. Mina olen siis nagu koi, sest üle viie euro pole seni raatsinud lõhnaküünla eest maksta. Ega ma neid sageli ostagi, aga teatud periood aastast ikka. Siis kohe ON vaja. Et oleks teistmoodi. Muidu mu kodu lõhnab ikka ka, aga ilma küünalde kaasabita. Mulle kingiti aastaid tagasi üüratu pudelitäis parfüümi, mille lõhn mulle väga meeldib, aga enda peal oli kuidagi võõras. Seda ma pihustan tolmuimeja filtri peale ja teatud kohtades peidus on mul veel selliseid pehmeid topsukesi, millele seda lõhna iga teatud aja tagant pihustan. Hea õrn aroom on kogu aeg, katkematult, kuniks see pudel tühjaks saab ja kuskil aasta pärast see juhtub. Siis ostan uue, kas samasuguse või siis sarnase. Aga jõululõhn see pole, seega siis toimetan lõhnaküünaldega ja mul on sügavalt ükskõik, mis küünal see on, peaasi, et lõhn oleks sobiv ja piisavalt mahe. Ega mul tavaliselt üle kolme-nelja küünla kulugi hooaja kohta. Magamisruumidesse ma lõhnu ei taha. Teeküünlaid kulub rohkem, aga ega neil pole ju hinda kah eriti. Mul on nii vinged tahulised valgusega küütlevad teeküünlapokaalid (taaskasutus, juhhuu!), et patt oleks teeküünlaid mitte osta.
  Aga jah, olen muidu koi. Mitte taotluslikult, lihtsalt kogemata tarbin vähe. Vahel loen, kuidas üks või teine lubab aastas midagi vähem tarbida, mitte nii palju kleite osta või muidu laristada ja siis mõtlen, et mis on need summad, mis neilt läbi sõrmede tühja-tähja eest välja voolavad? Küünalde hind annab kergelt aimu.
  Vahel on mul veidi kahju, et mina nii ei saa. Mõni kleit või mantel on nii ilus ju. Või muu asi. Aga nii kui hinda näen ja kui see minu mõttes seatud hinnapiirist üle on, siis see hind muundub mul mõtteis töötundideks ja aju annab signaali, et nii palju töötatud tunde ei ole ma oma elust kaotanud selleks, et osta mingi emotsioonihilp ja siis see hilp muutub kohe poole inetumaks mu silmis. Ses suhtes on hea süsteem, et ma tõesti ei larista millegagi, samas vahel poleks paha endale ka tilu-lilu osta ja selle üle rõõmu tunda. Lastele ostan, siis aju on ilusasti vait ja ei nurise millegi üle 🙂

 10. Costanyl oli ju mingi heade môtete purk samasugune, see bisness ei lâi nud ja tegi sinna kyynlad… kyynla eest 25 euri vâlja kâia ei ole okei…

  • Kas ma mäletan valesti või need olid samuti mingisuguse ulmelise hinnaga? Küünaldest aga nii palju, et kahjuks on palju odavamaid ja paremaid variante, mistõttu sellise hinna eest sellist küünalt ei ostaks. Proovinud ei ole, aga paremaid juba kasvõi põlemisaja mõttes. Rääkimata välimusest. Oleks küünlal vähemalt mingisugune originaalne ja omapärane disain, siis ei jääks hind kuidagi ette ja huvitava toote eest võiks rohkemgi maksta. Hetkel on minu jaoks tegemist 2 eurise Luminarci potsikuga (täpselt selliseid nägin just Maximas müügil), mistõttu tekib mul pisikene error. Ei suuda sellise suvalise disaini juurest sellist väärtust näha, mida küstakse.

 11. Kuulge, teeme nii, et ei ründa Triinu Liisi küünlaid. Jah, hind on kõrge ja põlemisaeg lühike, aga siiski…
  Lugege tema mõtteid sel teemal – http://www.costany.ee/2018/11/kogu-tode-ja-muudid-kuunaldest-meie.html
  Ja teate kui kurb on, kui teed midagi südame ja hingega ning siis loed, kuidas keegi seda maha teeb. Ma ise alles hiljuti sain seda omal nahal tunda ning tuli kurbus küll hinge kui oled lõpuks saanud tehtud midagi sellist, mis sulle endale nii oluline ja nii suur tundub ning siis hakkad kohe (mitte konstruktiivset) kriitikat saama.
  Ei ole tegu mõttetu ega koleda tootega, tegu on kalli tootega. Loodetavasti saab ta hinna varsti alla ja nagu lugeda võisite tulevad ka soodsamad väiksemad küünlad juba müügile,

  • Koledus on ju puhtalt maitse asi ja kõigi jaoks ei pea see küünal mitte-mõttetu ega ka mitte-kole olemas, kas Sa mitte isegi pole sel teemal kuskil sõna võtnud? Võib-olla eksin, aga midagi justkui mäletan.

   • Ma ei saa sellest kommentaarist päris täpselt aru. Minu enda kommentaari mõte oli, et maitsed, soovid ja võimalused on erinevad, aga isiklikust vaatenurgast ütlen, et nii kurb on kui teed midagi enda jaoks olulist ja suurt ning saad vaid negatiivset kriitikat.
    Triinu-Liisi puhul on imetlusväärne, et ta võttis kriitikat kuulda ning juba tulevad valikusse ka väiksemad küünlad ühe tahiga.
    Mu meelest on ta lihtsalt tubli, et oma unistused täide viib. Samamoodi nagu Miiu näiteks oma poekesega. Thumbs up sellistele ettevõtlikele inimestele, See ei ole kerge!

   • Aitäh, mina hoian sinu tegemistele ka väga pöialt! Sinu ettevõtlikkus on mulle ka väga inspireeriv olnud. Ma jätkuvalt tahaks sinuga mõtteid vahetada kui sa vedu võtaks!

 12. Vastus postituse pealkirjas olevale küsimusele – raatsin lõhnaküünlale välja käia kuni 10€. Seetõttu see suurem jääb minu poolt soetamata ning ootan huviga väiksema versiooni tulemist. Tho ma oleks õnnelik, kui keegi selle mulle kuuse alla kingitusena poetaks 😀
  Ma ei kahtle, et tolle küünla tootmise hind ongi kõrge ja sestap ka niisugune lõpuhind. Ei kahtle ka, kas see küünal on hea. Purgi kujundus on nii ja naa. Mulle samuti pigem meeldivad ilma kleepsudeta, võimalikult minimalistlikud ning erilise kujuga purgid. Ilmselt on turgu ka sellise hinna juures – kasvõi Triinu fännide näol ja neid on ju palju. Ja ilmselt väiksemal küünlal saab olema veel rohlem turgu. Mulle tundub, et kuni 10€ oste teevad inimesed spontaansemalt, aga 20+ ostud ikka natuke läbimõeldumalt. Eriti, kui tegemist sellise tootega, mis ei kesta. Ei pea silmas lühikest põlemisaega, vaid üleüldises mõttes, kõiki küünlaid.
  Soovin neile edu ja ootan väikeste küünalde tulekut!

 13. Tunnistan ausalt, et väga ei raatsi raha sellele (st küünaldele) kulutada. Harva juhtub kui ostan omale koju lõhnaküünlaid, see periood, mil intensiivselt küünlaid põletasin, jääb küll praegu juba peaaegu 10 aasta taha. Seetõttu pean ka tunnistama, et näiteks Joik või Elli küünlaid oleksin nõus ostma, aga 10 eurot on ka hinnapiir. Pealegi olen aastate jooksul muutunud “lõhnaküünalde fännist” inimeseks, kes enam tugevaid lõhnu ei kannata – vanill tundub imal ja ajab pea valutama, igasugused muud magusad lõhnad liiga intensiivsed.

  Kuna ma ilmselgelt ei ole nende suurte küünalde sihtgrupp, siis mu arvamus ei ole nii oluline, sest võimalus, et ma neid küünlaid ostma hakkan, on igal juhul väiksem kui teiste ostjate puhul.

  Paar asja on siiski silma jäänud. Hinnatasemelt leian, et kui on suur küünal (eriti veel kolme tahiga), siis ma saan aru, miks hinnatase on selline nagu see on. Kas ma ISE ostaksin sellise hinna eest omale küünla, on üks küsimus, aga üleüldiselt… arusaadav. Samas pean olema eelkirjutajatega nõus, et praegu jätab küünla välimus soovida, eriti see purk. Võimalus küünalt nö kinni panna on hea, aga purk on…. jah, tõepoolest, jätab odava mulje, ning hinnatundlikuma kliendi puhul võib ehk tekkida küsimus, et miks (sellise näiliselt odava purgiga) küünal nii palju maksab.

 14. Ei ostaks. Turul on paremat käsitööd kui 90 ndate Luminorci suure kleepsuplärakaga. Selle raha paneks ikka prantsuse parfüümi ostuks.

 15. Mina pole eriline küünlafänn. Väiksed lapsed kodus, siis ei leidu eriti hetki nende põletamiseks. Kunagi ostsin Joiki omasid, aga mingi hetk avastasin et nad ajavad mul pea valutama. Mul mehe tädi kinkis hästi mõnusa küünla, mingid kuivatatud puuviljad vms tükid on sees, ei ole anuma sees. Tollega ei teki mul mingit halba enesetunnet. Müüakse vist Mustris ja Kodusalongis. Wiera küünal on ka, aga midagi ei meeldi tolle juures ka. Kui kodus elekter ära läheb, siis kasutan 😂

 16. Minu meelest suur osa siinsest kriitikast on just konstruktiivne. Näiteks see, et põlemisaeg on liiga lühike – saab arvesse võtta edaspidi. Et hind on liiga kõrge ja ei ole proportsioonis saadava väärtusega – samuti saab üle kalkuleerida ja leida lahendus. Sellise tagasiside üle on paljud ettevõtjad tänulikud, mitte ei võta seda kui “nii kurb on kui teed midagi enda jaoks olulist ja suurt ning saad vaid negatiivset kriitikat”. Kas peaks tõesti kogu tagasiside olema, et tõesti on ilus ja hea lõhnaga, oleks mõni märkus ka, aga ma parem siis ei ütle, et sa õnnelik oleks? Tõsi ta on tubli ja see on hea ettevõtmine, kindlasti kliente leidub… Seetõttu peakski tulevikus arendamise tarvis teatud infot kõrva taha panema. Eestlased enamjaolt on ikkagi hinnatundlikud.

 17. Ma olen siit vist kõige koim, sest ma ei raatsi üle paari euro küünalde peale kulutada. Õnneks mind kallimad küünlad väga ei kutsugi, sest lõhnaküünlad ajavad mul enamasti pea valutama, eriti jubedad on mingid Bolsiuse küünlad, need on nii vänged, et juba 10 minutiga peavalu garanteeritud. Meeldivad aga igasugused ilusad küünlaalused, nii et teeküünlaid põletan hea meelega.

Leave a Reply