Norra asjaajamine vol miljon

Nii umbes kevadel taotlesin ma ühele projektile vajalikke dokumente. Möödus nädal, möödus kaks. Vaikus. Uurisin, kas taotlus on kätte saadud. Sain vastuse, et dokumendid vaadatakse läbi umbes kolme nädala pärast ja saan teada kui midagi on vaja muuta või täpsustada.

Suvi tuli vahele.

Nüüd mõtlesin, et peaks uuesti uurima, kas kõik sai korda. Saatsin kirja samale kontaktisikule, lisades küsimuse SAMALE meilivahetusele, kus projektist juttu on. Sain vastuseks – “see luba antakse projektipõhiselt, millisest projektist me räägime?”

Ema, anna padruneid! Selline küsimus on võimalik vaid Norras. Vastasin viisakalt, et juttu ikka samast projektist ja arvasin (naiivselt) et nüüd on asjalood korras. Muidugi ma eksisin. “Aga sa ju saatsid taotluse, mis tuleb saata projekti lõpus, mitte alguses, see on vale dokument, sina ei saagi seda taotleda, seda peab teine ettevõte tegema.”

Eeemmm… Aitäh, et mulle seda siis ütlesid kui ma dokumendid saatsin ja küsisin, kas kõik on õige. Ehk siis tuletas see mulle jälle meelde, kuidas Norras asjad käivad. KUI ISE TÄPSELT EI KÜSI, siis keegi ei anna sulle teada, kas midagi on vaja muuta või kas kõik on korrektne. Kui on dokumentide ülevaatus ja seal on mingi viga, siis seda sulle ei öelda. taotlus läheb lihtsalt paberihunniku alumisse otsa ja kaevatakse sealt välja alles siis kui ISE küsid.

Täna oli mul postkastis kiri. Paberkujul. Inkassonõue. Mul on jäänud mingi lasteaiaarve maksmata. Käsi südamel, ma EI OLNUD seda arvet saanud, ma ei teadnud MITTE MIDAGI sellest arvest ega võlgnevusest. Puudu ei olnud ka nagu ühtegi arvet jäänud. Ei osanud kahtlustadagi, et olen midagi kahe silma vahele jätnud. Seekord;) Uutel arvetel EI OLE peal olnud, et midagi on maksmata. Aga lasteaiast leidsin täna Ida kapist hunniku arveid. Vanu -ammu makstud, uusi – ka makstud, ja ilmselt ka selle kadumaläinud arve. Miks on Norras nii tavaline, et arve ei jõua kohale, aga inkassohoiatus/nõue jõuab? Ja arve tuleb teinekord alles hiljem hoiatusest?

10 thoughts on “Norra asjaajamine vol miljon

 1. Soovitan lihtsalt natuke rohkem organiseeritust. 🙂
  Või on asi lihtsalt minu üleorganiseerituses, aga mulle tundub, et nt lasteaia arved on ju ikka igakuised väljaminekud ja kui arvet pole saanud, võiks tekkida ju küsimus, et miks pole saanud? Või Norras saadetakse neid kaootiliselt ja suvaliselt, mitte perioodiliselt? Või ongi see kuidagi levinud, et inimestel ei olegi mingit ettekujutust igakuistest arvetest? Elekter, vesi, lasteaed, lapse huviringid, enda spordiklubi kuumaksed vms… Et kui elektriarvet mingil põhjusel ei saa, kas siis ei tule pähe mõte, et võiks uurida, et miks pole arve tulnud, et ehk postitöötaja pani valesse postkasti (ikkagi inimene…) vms? Et kui arvet ei tule, siis äkki ei olegi vaja maksta. 😀
  Norra asjaajamist ei oska kommenteerida, aga üldises plaanis paistad sa selline sahmerdis, kelle puhul üldse ei imesta ka, et sellised asjad juhtuvad… Kohati oled ju lausa uhke selle üle (postitused teemal jõudsime jälle 2 min enne laeva väljumist laevale ja lennupiletil nimi vigane häshtäg it’s sooooo me ja travelling with eveliis). Eks ta natuke naljakas olegi, samas tuleb ka siis tagajärgedega leppida. Et kui mingil põhjusel peadki ostma lapsele uue lennupileti, sest nimes viga sees, siis ei maksa turvatöötaja peale närvi minna. 😀 Jah, seda ei juhtunud ja sa ei läinud, aga…….. Vabalt läheksid närvi, kui nii juhtuks. 😀
  Elan inimesega, kes ei suuda ka oma asju kuidagi hallata ja minu kannatuse paneb see ikka umbes nii ülepäeviti täiega proovile. 😀

  • Tead, tegelikult on nii, et selliseid “sahmerdusi” juhtub kõigil, lihtsalt kõik ei jaga neid sotsiaalmeedias avalikult. Kõigil lihtsalt ei juhtu nii tihti, sest võib olla nad ei sõida nädalas korra lennuki/laeva/bussi/auto/ratta/rongiga. Mul on üks sõbranna, kellega pidevalt juhtub äpardusi, aga mitte sellepärast, et ta oleks sahmerdis, vaid selle pärast et ta mõnikord reisib Prantsusmaa ja Saksamaa vahel nädalas kolm-neli korda. Siis juhtubki.
   Ja mina blogijana jagan oma juhtumisi (hastagide ja uhkusega), sest mulle tundub, et seda on lõbus meelelahutuseks lugeda. Kui keegi PÄRISELT sellest minu kui inimese kohta mingid järeldused teeb, siis see on selliste postituste negatiivne (vist) osa. Üheksal reisil kümnest ei juhtu mul midagi põnevat, aga neid üheksat reisi ma ka ei jaga, vaid seda ühte:)

   • Nõus, et kõigil juhtub ja loogiline, et mida rohkem on reise, seda rohkem juhtub… Lihtsalt mul on mulje jäänud, et sa neid “sahmerdusi” serveeridki kui midagi sinule täiesti omast ja sinuga kaasas käivat…
    Ma olin praegu lausa nii nõme ja korraks guugeldasin prooviks 😀
    https://estonianwithabackpack.com/2016/05/04/when-i-travel-things-happen/
    Ma ei saa lugejana sinna midagi parata, et mul jääb sinust sotsiaalmeedias mingi mulje ja et ma sinu kohta selle kõige põhjal mingeid järeldusi teen… Eks ma natuke naiivne ju olengi, arvates, et suur osa nendest loodavatest kuvanditest on tõsi 😀 Ma vist olengi liiga tõsine inimene, usun seda, mida näen, ja tegelikult tuleks sellistel nende enda huvides sotsiaalmeedia ära keelata. 😀

   • Jah, nagu öeldud, sotsiaalmeedia võlu ja valu, et kui endast blogis lood ühe kuvandi, siis selliseks jäädki lugeja jaoks. Aga mulle sobib.
    Üks sõbranna küsis ka kunagi, et kuule, miks sa blogis end kogu aeg lolliks teed, et kas sa ei karda, et inimesed peavadki sind siis lolliks. Ma ei ole sellele kunagi nii mõelnud, et mida teised mõtlevad. Ju siis olen lõhestunud isiksus, et mulle meeldib olla see blogi-totu:)

 2. Ma ei ütleks et see “inkasso jõuab aga arved ei jõua” on norralik .Ja ka see et kõik paberimajandus võtab miljon aastat on õigustatud sest norras on ikka korralikult palju elanikke ,seega kõik võtabki poole kauem .
  Arvetega ongi nii et kui maksa ,läheb inkassosse .See et arvet ei saanud on “sinu probleem” sest sealt maalt kus nemad in arve ära saatnud pole see enam mende probleem (ala sinu postkastist võis keegi selle ära tõmmata või u name it ) .
  Ma ise elan küll rootsis aga 14 aasta jooksul siin on korduvalt arved lampi kaduma läinud ja kui arvet ei tule siis ise helistan ja palun kohemaid uue saata jne .
  Muidu ongi my fault et arve maksmata ,mis muud .
  Loodan et saad sellele probleemile lahenduse.Inimlik töötaja ehk saab aru et sa ei ela seal riigis seega sul veidi raskendatud see arvete ülevaade .
  Ja kui võimaik siis äkki nad lasteaias saaksid sulle arvetest mingi koopia või meeldetuletuse saata meilile ,siis sul hea ülevaade .

 3. Lisaks, et Saksamaal sama. Tuleb ka ise veidi hoolt kanda ja arvetel silma peal hoida. Kui midagi jääb vahele, siis ei saa olla, et arvet pole. Jääb ju silma, et midagi maksmata. Ja siin on asjaajamist poole rohkem, sest sakslased armastavad paberit ja juba ainuüksi seepärast võtab kõik kauem aega. Ma ei saa endale päris hästi lubada seda “ikka juhtub”-stiili, sest ei soovi ebameeldivaid üllatusi ja hea on kõike järje peal hoida. Mis ei tähenda, et siin maal kõik normaalselt sujub.

  • Ma olen viimased kaks nädalat palunud ühe teenuse hinda. Saan vastuseks et tellige meie portaalist, vastan, et portaal ei tööta, saadan screenshote jne jne, küsin, kas nad võiks mulle hinna öelda, et siis ma tean, kas aega kulutada üldse. Saan vastuseks tellige portaalist. Hulluks ajab.

Leave a Reply