Teeme nüüd asja lihtsaks – lasteaiad suvel lahti JA lastele puhkus kohustuslikuks!

Kui te olete mu blogi lugeja, siis te teate, et mina ja Eesti lasteaiad olema pidevalt nö vaenujalal. Mind häirib Eesti lasteaedade juures palju asju, st Eesti lasteaiasüsteemi juures. Eriti lähen ma marru kui lasteaed on suvel kinni, sest kuidas kuramus peaksid vanemad saama tööl käia kui lasteaed üle kuu aja kinni on? Või kuidas saaks koos puhata kogu perega? Või… Ühesõnaga mu meelest on absoluutselt ajuvaba, et lasteaed on suvel suletud. Jah, ma tean, et on olemas asenduslasteaiad, aga täiesti võõrasse keskkonda täiesti võõraste laste ja õpetajate juurde ma lihtsalt ei taha oma last viia. Ma ei tea, võib olla ma pingutan üle, aga mu meelest on see lapse suhtes ebaõiglane. Jah, me saaksime võtta puhkuse nii, et mina kaks nädalat ja Marek teised kaks, aga näiteks sel aastal tahtsime me üle sajatuhande aasta minna KOOS reisile. Jah, me saime tänu sugulastele Ida hoitud, aga see pole sugulaste suhtes ka aus. Miks nemad peavad oma suvepuhkuse ajal last hoidma?

Nii peab Ida näiteks järgmisel nädalal kaks päeva minuga tööle kaasa tulema, sest mul ei ole muud varianti. Peaks lausa terve nädala tulema, aga õnneks on Norras lasteaiad avatud ja me lähemegi järgmisel nädalal Lillehammerisse. Ida saab lasteaeda viia ja mina saan tööd teha.

Ja nüüd see teine pool, millest mu tuttavad (ja lasteaia õpetajad) on rääkinud. Et miks on lasteaed suvel suletud. Sest leidub vanemaid, kes ise puhkavad, aga laps käib ikka lasteaias edasi. Vanemad tahavad ka puhata. Ma ausalt ei ole seda uskunud, sest mis paganama inimene see on, kes ise naudib mererannas või koduaias suve, aga lapse saadab jalust ära? Kes teeb niimoodi? Mu tuttavad on kinnitanud, et see ei ole väljamõeldis ega liialdus, aga mina olen ikka skeptiline olnud. Mida rohkem ma aga loen igasugu uudiseid, viimati siis lapsest, kes ise koju jalutas lasteaias* ja kodus olev ema oli šokis kui laos ukse taga koputas, seda rohkem hakkan ma uskuma, et nad tõepoolest ei liialda. Okei, muidugi on ka muid põhjuseid, miks ema on kodus ja laps lasteaias, aga põhimõtteliselt hakkan ma aru saama, et osad inimesed viivadki lapsed lasteaeda jalust ära. Kas laps siis ei vaja nende arvates puhkust? Ida ajab meid päevas 3976497328 korda hulluks, aga sellegi poolest TAHAME me lapsega oma puhkust jagada. Lapsepõlv, mälestused, rõõm kõigi silmades (söödud närvid ka, aga las see olla seekord).

Ida Lillehammeri lasteaed on suvel kogu aeg avatud, aga vanematel on KOHUSTUS lapsele suvel anda kolm nädalat puhkust, sellest kaks nädalat järjest. Paned kenasti kirja, millal laps puhkab ja kõik. Miks Eestis ei võiks samasugune süsteem olla? Lapsi on suvel niikuinii vähem, üks-kaks asendusrühma lasteaia peale ei tapaks ju kedagi? Jääks ära see iga-aastane stress, kuidas lasteaia suvepuhkus sugulaste, sõprade vahel ära katta. Ja laisad vanemad oleksid lihtsalt fakti ees. Lapsele puhkuse andmine on KOHUSTUSLIK.

PS: Ma lähen jumalast tihti närvi kui vanemad ei pane lasteaias väravat riivi. Ilmselt nii need lapsed välja saavadki. Keegi ei viitsi seda lisasekundit raisata, et laste turvalisus oleks tagatud, aga parastama ja süüdistama on kanged kõik kui lõpuks mõni laps lasteaiast välja jalutabki. Ilmselt nii oli ka selles Tartu loos. Olen kuulnud, et tegu oli väga hea õpetajaga, kellega see õnnetus juhtus, kuid juhtub ka parimatega. Et ei juhtuks, siis LAPSEVANEMAD RAISAKE SEE LISASEKUND, et värav lukku panna!

20 thoughts on “Teeme nüüd asja lihtsaks – lasteaiad suvel lahti JA lastele puhkus kohustuslikuks!

 1. No mis sa selle peale kostad, kui ma väidan (ja ma väidan!) et suverühmades ja asenduslasteaedades käivadki enamasti koduste emade lapsed! Oma pikaajalisest praktikast võin väita seda! Kui maikuus õppetegevus läbi saab ja ülejäänud aja kuni lasteaia suvepuhkuseni pakub lasteaed ju tegelikult nö ainult lapsehoidmise teenust, siis 90% lastest kes käima jäävad on need, kes TEGELIKULT lapsehoidu ei vaja kuna emad kodused (ja sugugi mitte beebiga kodus). Päris tavaline on olukord kus vaatad et näed, 12-st kohalolevast lapsest ainult KAHEL on vanemad praegu tööl.. Ja kui oma lasteaed läheb puhkama, pannakse needsamad lapsed ka kindlasti valvelasteaeda. Täielik nonsenss tegelikult, et töölkäivad vanemad leiavad võimaluse lapsi suvel lasteaiast koju jätta, vähemalt mingigi aja, aga need kes tööl ei käi- need ei leia. Teeb nõutuks…

  • See teeb mind ausalt öeldes isegi mitte enam kurvaks, vaid kurjaks. Ma lihtsalt ei saa aru, kuidas niii… Pole siis ime, et lapsed tihti haiged on. Kuna nad puhkavad? Aga ma näengi lahendusena, et lasteaias lastele puhkus kohustuslikuks. Siis lihtsalt ei saa mugavat lastehoiu teenust kasutada!

  • Huvi pärast tahaks teada, kust lasteaiaõpetaja nii täpselt teab, kuhu ja mida tegema lapsevanemad päeval lähevad? Päris küsimus, sest mul endal lasteaiaealist pole ja ma ei teagi, et lasteaeda kirja pannes pean ka üles loetlema oma töökohad ja töögraafikud. Samasuguseid tobedaid järeldusi võiks teha ka tööpäeva kellaaegadel mingis kaubanduskeskuses, kus parkla on täis ja kõik shoppavad nagu mitte keegi enam tööl ei käikski. Tegelikult on vist nii, et üha rohkem on inimesi paindliku tööajaga, kodukontoriga, passiivse sissetulekuga jne. Mina ei oskaks küll inimese peale vaatamise järgi lahterdada, et see on korralik 8-5 tööinimene, aga see on kodune, kes midagi ei tee. Enamus inimesi ongi praegusel ajal seal kuskil vahepeal, mitte kindlates raamides üks või teine.

 2. Saue lasteaias oli juulis valverühm.. kui muidu on aasta läbi keskmiselt 300 last lasteaias siis nüüd kuu aega oli kuskil 12 😀 aga eks nt mõnele üksikvanemale on see valverühma olemasolu väga tähtis

 3. Juulikuus oli meil põhimõtteliselt täismaja. Ema ütleb lapsele, et tuleb varsti, et käib turul ja koristab ja tegelikkuses jõuab viimasel minutil. Selliseid vanemaid leidub rohkem kui üks 🙂 ja tegelikult neil ongi täielik õigus ju tulla, millal tahavad. Sellepärast ongi naljakas lugeda seda draamat, kui aiad on suvel kuu aega kinni, sest probleem on selles, et vanemad ei saa lastest puhata, mitte et lapsi poleks kuhugi jätta.

  • No vot, aga mina (ja ma tean paljusid teisi) hoiaks last võimalikult palju suvel lasteaiast kodus, sest suvi ei ole minu arvates lasteaias käimise aeg. Küll aga ei ole see piisav põhjus, miks suvel mitte tööl käia. Ja nii ma ka ei taha, et mina puhkan kaks nädalat ja siis Marek kaks nädalat. Ma tahan koos ka puhata. Ehk siis minu jaoks ei ole lapse lasteaeda viimine mingi – oh jess saan ise puhata ja mängida.- vaid konkreetne vajadus. Saan lapse tööle kaasa võtta, aga see ei ole ju tegelikult okei lahendus. Pealegi kõigil sellist varianti ei olegi. Nii et ei ole pseudoprobleem. Paljudele reaalne mure.

 4. Ilus jutt jaa aga tekkis kohe üks pisikene küsimus, mille peale vanemad (nagu näha) tihti ei mõtle…millal õpetajad puhkavad siis? 😀 õpetaja abid? Aga köögipersonal?

  • See argument ajab mind alati marru. Mis mõttes nagu näha ei mõtle õpetajate jt peale? Kas pikk puhkus on inimõigus või lihtsalt boonus, millega on harjutud? Ja ma ei ütle, et õpetajad ei ole ära teeninud pikka puhkust, nende töö ja panus muul ajal on ebainimlikult suur, ma täiega imetlen meie õpetajaid ja õpetaja abisid, AGA pikk suvepuhkus ei ole hädavajalik. Meie lasteaiasüsteem LONKAB NII KÕVASTI kui on probleem, kuidas saaks lasteaiad ka suvel lahti olla, personal puhata ja lapsed ning vanemad ei oleks stressis. Suvel ei pea ju töötama KÕIK rühmad ja KÕIK inimesed. Kööki pole suvel vajagi. Näidake mulle üks laps, kes suvel kolm korda päevas (eriti palavaga) sooja toitu sööb?
   Lahendusi on nii palju. Aga ei…ärme vaata raamidest väljapoole, oleme kinni selles, mis on alati olnud ja jumala eest ärme muuda midagi, sest siis ei saa lasteaia töötajad puhata.
   Teeme siis teistpidi. KÕIK lasteaias käivate laste vanemad hakkavad ka suvel puhkama sama kaua kui lasteaiad kinni on.

   • Nagu näha teema ajab sind leili aga palun püüa rahulikult argumenteerida, mitte emotsionaalselt lahmida 🙂
    Ei see pikem puhkus ei ole mitte inimõigus vaid seaduses ettenähtud puhkusepäevade arv 🙂
    Rääkida, et olukorras, kus paljudel lastel on lasteaia söögikorrad AINSAD söögikorrad päevas, et kolm korda päevas süüa pole vaja on lollus!!! Vaata palun statistikat palju lapsi elab meil vaesuses või selle piiril. Jah lasteaiad asuvad ka väljaspool Tallinnat! Ja ei ole ju 3 korda päevas soe toit aga see selleks 😉 minu jaosk on toit siiski täisväärtuslik toit, mitte võileivad nagu teatud riikides on kombeks!
    Ja Eestis on piisavalt väiksemaid maju, kus ei olegi võimalik muud moodi puhkust inimestele väljastada kui suvel. Kes asendab rühmaõpetajat kui ta otsustab talvel 2 nädalat puhata kuskil Egiptuses? KES? Paariline (ei ole kohustatud), direktor, äkki mõni lapsevanem?
    Meie lasteaiasüsteem on maailmas üks tugevamaid! Jah, ta pole ideaalne aga milline süsteem on?

   • Muidugi ajab see teema mind närvi, ei eita, aga rohkem ajavad mind närvi kommentaarid “nagu näha õpetajast ei hooli keegi”.
    Nagu näha oled õpetaja, kes näeb vaid seda osa, mis talle sobib. Kui igal aastal on draama, siis järelikult ON probleem

   • Ma ei ole õpetaja paraku! Süsteemiga olen aga kursis küll.
    Nagu näha argumenteerida sa ei taha vaid lahmid jätkuvalt. Ma tõin oma kommentaaris päris mitu punkti miks su mõte hetke-Eestis ei töötaks. Sina aga selle asemel, et oma väiteid kaitsta/põhjendada loed sealt ruttu midagi endale sobivat, et mitte edasi arutada 🙂

 5. Eks kõiki variante esineb. Kuid ega lasteaias töötavad inimesed ise ka ei tahaks lühemat suvepuhkust tegelikult, see on nende töö üks suuri boonuseid. Enne pühi sageli on avaldatud survet last aeda mitte tuua, et enamik lapsi juba kodus ja puhkavad ning lapsel hakkab igav ja on halb. Aga kuidas saab ikka veel tööl käiv lapsevanem lapse koju jätta selle põhjenduse pärast. Töölt sellepärast ära ei saa jääda, tööandjale pole see piisav põhjendus. Vanavanemad kaugel. Palgata hoidja paariks päevaks? Nii ongi tumalt lapse ikka aeda viinud ning tegelikult on seal ikka lapsi ka olnud,samas seisus vanemaid palju. Ja teise nurga alt. Enne pühi on nii mõneski lasteaias tuleb jutuks, et kui lapsi nii vähe on, kas peaks kõik tööle tulema, ehk on mõistlikum siis juba osadele vaba päev anda ja lapsed kokku koguda rühmade peale.
  Aga loomulilult vajab laps ka lasteaiast puhkust ning tegelikult peaks ka pere osa aega koos puhkama.

 6. Mul endalgi on täiega paha tunne olnud kui lapse lasteaeda viin ja seal vaid kaks last on ning ma jõuan Idale alati viimasena järgi, aga midagi pole parata. Ma eeldan, et inimesed siiski ei pea mind mingiks koduseks emaks, kes lihtsalt ei viitsi varem järele minna.
  Kui suvel on niikuinii vähe lapsi, siis piisakski kui üks rühm oleks lahti. Söögimure saab ka alati kuidagi lahendatud. Asi on tahtmises ja väljaspool raame mõtlemises, vanast lahti laskmises.
  Ja kindlasti tuleks teha midagi ümber nii, et IGA LAPS saaks oma perega KOOS suvel puhata. Mis lapsepõlv see on kui ei saa suvel rutiinist välja

 7. Minu lapse lasteaed on suvel 2 nädalat suvepuhkusel, täpsed kuupäevad antakse aasta alguses ning alati panen ma needsamad nädalad endale suvepuhkusena kirja. Lisaks neile kahele nädalale proovin ma ka sättida nii, et laps saaks veel kauem kodus olla, näiteks vanaemaga vms. Ma tean, et ma olen suhteliselt priviligeeritud, sest mul on võimalus oma last niiviisi “jagada”, aga samas ma arvan ka, et iga lapsevanem võiks püüda oma lapsele suvel võimalikult pikka puhkust võimaldada. Selle poolt olen ma 100%, et kollektiivpuhkuse asemel võiks olla kohustuslik lasteaiapuhkus, sest olen samuti märganud, et asenduslasteaia varianti kasutatakse üsna varmalt – kas siis sellepärast, et kollektiivpuhkuse aeg ei sobi või muudel põhjustel.

 8. Meie lasteaias pannakse juuni kuus vastavalt laste arvule rühmi jooksvalt kokku. Juuli kuust on avatud üks rühm ja tuuakse veel lapsi kahest lasteaiast. Alates 15. augustist on kõik rühmad avatud.
  Minumeelst väga hea korraldus. Vb on meie kandis väga normaalsed lapsevanemad aga enamus teeb lastele terve suve vabaks (nii kodused, kui töötavad). Vabaks tehakse üldjuhul ka koolivaheajad.
  Mõttetu oleks ju paari lapse pärast tervet rühma lahti hoida. Neil ju endal ka igav.
  Ja nii ongi, et kellel väga vaja saab asendusrühma viia.
  On väga oluline, et õpetajad/kasvatajad saaksid korralikult välja puhata (peaks olema lausa inimõigus). Koormus ja vastutus on megasuur.
  Mul on kodus 2 last, kes söövad ka kuuma ilmaga 3 normaalset toitu. Ja väga tahavad.
  Lisaks, vanemaid on ju ka igasuguseid. On joodikuid, närvihaigeid, niisama hoolimatuid jne jne. Nendel lastel ongi parem lasteaias.

 9. Kas teil on lasteaed tõesti terve suve kinni? See on üsna keeruline küll.
  Meil oli kinni juulikuus ja juunis olid rühmad koos, augustis ka avati üks rühm. Juuliks oli võimalikasenduslasteaeda saada. Ma ise seda ei kasutanud, lihtsalt võtsingi juulis puhkuse 3 nädalat ja vanaema aitas ülejäänud ajaga. Oma lapse järgi ütlen, et talle ei meeldinud ka oma lasteaia kokku pandud rühmad, kui seal ei olnud oma õpetajad. Ei olnud suurt vahet vist, kas asenduslasteaed või võõras rühm. Kui nüüd vanaema poleks olnud, oleksin ilmselt rohkem vaeva näinud hoidja otsimisega – olen siiani FB lapsehoidjate otsimise grupis ja ma näen, et seal pidevalt otsitakse ka hoidjat stiilis, et kes saaks vaadata täna või homme. Samas otsitakse ja leitakse selliseid, kellega tekiks pikemaajaline suhe. Äkki sul tasuks ka sellise püsihoidja leidmisele mõelda?
  Mul on laps nüüd juba koolis ja kool on suvel kohe päris kinni poolest juunist alates, samas esimese klassi laps rõõmsalt üksipäini kodus ei majanda. Seega see probleem ei kao lasteaia lõppedes kohe ära kuhugi.

 10. Meie lasteaias oli vanasti 6 nädalat puhkust, vanematele, kel on 4 nädalat puhkust oli see karm, sest 2 nädalat sai koos puhata ja siis 2 nädalat kumbki eraldi… mingi hetk rääkisin lasteaia juhatajaga läbi, et kas ei oleks võimalik, et juuni ja pool augustit siis liitrühmad ja pooled õpetajad saaks puhata ning kollektiivpuhkus max 4 nädalat ja näe, saigi. Selle 4 nädalase lasteaiapuhkuse puhul saab üksikvanem ka hakkama ja pere puhul on võimalik (kui tahta nädal talvel puhata) kombineerida ka nii, et 1 nädal jääb alles või kõik see kuu aega koos perega puhata.
  Tuleb aru saada, et ka köögil, koristajal jne on puhkust vaja, kui panna maja kuuks ajaks kinni, siis on ka lasteaial lihtsam. Sealjuures on võimalik siis teha remonditöid jne.

 11. Ma olen ka üks nendest “kodustest” emadest. Mine tea, mida lasteaias minust arvatakse 😀 (tegelikult ma arvan, et väga halvasti ei arvata, sest suhtumine on väga ok minusse olnud). Mida ma kodus siis teen – üritan koos sõpradega firmat käima lükata. No ei ole võimalik 2 last kodus kõrval seda teha. Ja miks ma ei puhka mitu nädalat järjest sel suvel – vt paar lauset tagasi. Samas üle terve aasta saavad minu lapsed kindlasti rohkem puhata kui keskmise pere lapsed – neil on alati olnud 1-2 päeva nädalas lasteaiast vaba, talvel käime alati mitmenädalasel reisil, suviti teeme pikkasid nädalalõppe Tallinnast eemal ja mõne nädala suvel (aga mitte mitu järjest) saavad lapsed vabaks ka. Õnneks on meie 6-rühmaline lasteaed on lahti terve suvi. Õpetajad saavad puhata terve suve jooksul ning osad neist puhkavad ka talvel. PS – Direktor käib ka rühmades abiks kui vajadus on.

Leave a Reply