Lumehelbekesed ja silmakirjalikkus //Snowflakes and hypocrisy

Loen hommikul uudiseid ja mõtlen, et mida silmakirjalikkust. “Nagu arvata oli, sai alkoholi müük Eesti lõunapiiril jaanipäeva eel sisse suurema hoo. Ootamatu oli aga see, et alkoholikoormate vahel patseeris hulgaliselt alaealisi, kes vanemaid kangema kraami kokkuostmisel abistasid. Lastevanemate liidu juht Aivar Haller ütleb, et pilt viinakäru lükkavatest lastest ajab nutma.”

Et keegi mulle sõnu suhu ei hakkaks panema, siis ma ei poolda kuidagi Läti alkoreise, ekstra alkoreisi ei hakkaks ma kunagi ette võtma, olen Lätis perepuhkusel ka käinud ja alkopoest mööda sõitnud, sest midagi ei olnud sealt vaja ja lihtsalt kokku kahmimise pärast ei hakanud ka soodsat alkoholi kokku kahmima, aga…Ma ei arva, et see nüüd maailma lõpp on kui inimesed Lätist alkoholi ostmas käivad. Norrakad käivad Rootsis ostmas, soomlased Eestis, eestlased Lätis. Seda on alati tehtud. Norras on isegi väljend “harrytur“, mis tähendab Rootsi odava toidu ja alkoholi järele reisi. Saage üle. Me käisime hiljuti Ida ja Marekiga Valga lähistel, eksisime ära ja sattusime ka Valga linna. Pärast kirusime end, et kuramus kui juba nii lähedal olime Lätile, oleks võinud ka oma saunaõlled sealt osta. Jäi ostmata, aga oleks see meist siis halvemad lapsevanemad teinud kui me oleks Idaga koos käinud alkoholipoes?

Lastevanemate liidu juht oleks meist pildi teinud, artikli kirjutanud uue aja traditsioonidest ja nutnud? See ajab teda nutma? Aga mitte see kui kohus ei pea vägistajaks oma kasutütre suguelundeid näperdavat meesterahvast? Mitte see, et keset päeva veab keegi metsa üheksa-aastase lapse? Mitte see, et iga viies laps elab vaesuses? On sotsiaalselt tõrjutud? See peaks teda nutma ajama. Jätke see jauramine nende alkoturistide kallal. Jätke see sildistamine, et Lätis käivad alkoholi ostmas vaid madala haridustasemega ossid. Nagu eelmisest postitusest võisite lugeda, siis ossid käivad hoopis saartel end välja elamas.

Lastevanemate liit nutku nende laste pärast, kelle vanemad on igapäevaselt nii purupurjus, et ei suuda Läti sõidu peale mõeldagi, võib olla nad ei tea, kus Läti ongi. Nutke nende laste pärast, kes elavad alkohoolikutest ja/või vägivaldsete vanematega, vaesuses ja tõrjutuses. Ärge olge f…g lumehelbekesed, kes saavad šoki sellest, et laps lükkab poekäru, milles on alkohol.

//

I was reading news in the morning and thinking to myself how hypocritical. “As was expected, sales of alcohol near the border of South-Estonia increased remarkably before Midsummer Day. It was unexpected though that in between the big loads of alcohol you could see many underage children helping their parents buying the booze. The head of Parents Union Aivar Halles says that seeing a child pushing a trolley full of alcohol, makes him want to cry.”

Just so no one starts putting words into my mouth, I DO NOT favor the booze trips to Latvia in any way. I would never drive there just for the alcohol. I have been to a family holiday to Latvia and driven past a shop as we didn’t need anything from there and there was no point in buying just for the sake of it … Yet I don’t think it is the end of the world if people do so. Norwegians drive to Sweden, Finns come to Estonia and Estonians go to Latvia for cheap alcohol. That’s how it’s always been. Norwegians even have a saying “harrytur” which means going to Sweden for cheap food and drinks. Get over it! We were near Valga recently with Ida and Marek, got lost a bit and ended up in the city center. After wards, we swore ourselves for being so close to Latvia, but not even buying beer for sauna. We didn’t, but would that have made us worse parents if we had gone to alcohol shop with Ida?

Would Mr. Halles have taken a photo of us and written an article of the modern traditions and then cried? THIS makes him cry? But not the fact, that court does not see a man, who touched his stepdaughter’s genitals, a rapist? Not the fact that somebody drags a 9-year old into the wood in the middle of the day? Not the fact that every fifth child is living in poverty? Is socially excluded? THAT should make him cry. Stop whining over the booze tourists. Stop saying that only people with low educational level drive to Latvia. These people live their frustration out in other places.

The Parents Union should cry for those children, whose parents are so drunk on daily basis, that they can’t even think about driving to Latvia, maybe they don’t even know where Latvia is. Cry for the children whose parents are drunks and violent, who live in poverty and exclusion. Stop being f*****g snowflakes, who get upset seeing a child pushing trolley where there is also alcohol in it.

29 thoughts on “Lumehelbekesed ja silmakirjalikkus //Snowflakes and hypocrisy

 1. Mõistan, et sa oled leilis, et enam ei saa poodigi minna ilma, et keegi sind rongavaneks ei soimaks. Samas sinu enda vastus on ju puhas Donaldi whataboutism. Üks probleem ei välista teist. Ühe probleemi esile tõstmine ei tähenda, et teine probleem oleks kuidagi pisendatud või kaoks.

  • Saan aru, mida sa öelda tahad ja olen nagu nõus, aga samas ei ole ka….just nimelt selle pärast, et rongaemaks on tänapäeval nii lihtne saada. Lugesin Malluka blogist enda kohta kommentaari, mis oli stiilis a la “ise karjub oma lapse peale võõraste inimeste kuuldes” ja jäin mõtlema, et näed, jälle tõestus sellest, et olen rongaema. Ei karju vaid koduseinte vahel, vaid lausa näitan välja, et laps vahepeal hulluks ajab.
   Sama on selliste “nutmaajavate lugudega” – see, et laps on alkoholipoes on vale vaatepilt, aga kindlasti mitte kõige suurem probleem.

 2. Ma saan Lapsevanemate liidu juhist tegelikult aru küll – on ikka kurb küll, kui käru on triiki alkoholi täis ja selle peal-kõrval mängib/istub laps. Samas olen ma sinu näidetega ka nõus – asjaolu, et meie kohus teeb üldse laste ahistamise osas otsuseid, mille kohaselt keegi vaid aastaks-kaheks kinni läheb (neid näiteid, kus inimene on korduvalt sarnaste kuritegude eest vangi sattunud ja ikka vaid korraga aastakese-kaks saanud, on meediast ennegi läbi jooksnud) ja samas lapsele käe püksi paneb (ja veel julgeb öelda, et “eesmärk ei olnud vägistamine”) siis….

  Ehk nagu Jaanika ütles – mõlemad probleemid on üheselt suured.

 3. aga kui olen lapsega poes ja oleks vaja toiduvalmistamiseks veini osta või mehele võtta paar õlut – kas ma peaks siis seniks lapse andma infoletti hoiule, et ta jumala pärast ei näeks mida ma ostan ? 😛

  • No siin on ju ikka vaks vahet, kas ostad veini või paar õlut poes käimise käigus või võtad lapse Alko1000 poodi kaasa, kuhu on mindud eesmärgiga 5 kasti longerot kaasa vedada.

   • mis vahet seal kas pudel veini ja paar õlut või pika aja peale 5 kasti longerot (sry, tegelt ma ei joo seda üldse), ikkagi LAPSEGA koos ostad alkoholi

   • Aga oletame, et ma olen lapsega Riia reisil autoga. Keegi tuttav/sõber/pereliige teab seda ja ütleb, et kuule ole hea ja too viis kasti longerot ka. Kuna seal olen, siis noh miks ka mitte. Lapse võtan kaasa poodi. Välja tulles teeb keegi minust pildi ja voila…olengi teine eesti, kes ei suuda Eestist alkoholi osta ja lapsele ebaterveid kombeid õpetab.
    Või isegi kui keegi ei tee pilti, siis pean leppima inimeste halvustavate pilkudega. See on ju natuke silmakirjalik?

  • Ma just mõtlesin sama asja… Või kui tulengi perereisilt Lätist ja käin suts sealt alkopoest läbi, et siis jätan lapse üksi autosse, et jumala eest ta ei näeks seda õllekasti või veinipudelit kärus, ega pärast kodus tõstad selle sama õllekasti või veinid autost välja ja paned külmkappi ja hiljem siis avad mõne saunaõhtul.. terve see aeg peab laps oma toas istuma ja ise külmkappi avada ka ei tohi, muidu näeb seal äkki midagi, mis on saatanast..ja kes teab, mis inimene temast veel tuleb, kui näeb, et ema-isa vahel veini või õlut tarbivad..

 4. Olen absoluutselt nõus – nii Lätis alkoholi järel käimine ja see, et laps (kes võis vabalt olla ka näiteks 17) lükkas käru…so what, indeed! Kõik need teised sinu poolt toodud probleemid ongi sada ja tuhat ja miljon korda suuremad. Kui seda kasutütart näppiva tüübi asja lugesin oleksin tahtnud suisa kellelegi pasunasse panna. See olgu lastevanemate liidu reageerimise koht. Mina olen täitsa kindlalt rongaema (hahaa, mu noorem laps saab täna 18 – MA EI VASTUTA ENAM KELLEGI EEST!!!), sest olen jätkuvalt seisukohal, et alkoholitarbimine on normaalse elu osa ja seda peab kodus õppima nagu iga muudki asja. Ja kuna mitmes Lääne-Euroopa riigis lubatakse lahjat alkoholi osta alates 16 aastaselt, siis on mõlemad saanud käia poes emale veini ostmas (osa normaalse veini ostmise õppest). Lätti spetsiaalselt alkoreisile ilmselt kunagi ei lähe (ma ei ole ju kogu aeg Eestis ka), AGA kui suvel Pärnus olles peaks mingi muu põhjus Lätti sõitmiseks tekkima ja pood parasjagu lahti, siis lähen ikka sissa küll ja ilmselt ostan ka midagi, kui minu meelejärgi jooke on. Ja igaks juhuks lisan, et ma tegelikult eriti madala haridustasemega ei ole, tööl käin, lapsed käivad koolis ja ma neid kodus jooma ei sunni:).

  • Ma olen ka üldiselt seisukohal, et alkoholitarbimine, küll mõõdukas tarbimine, on elu osa ja seda ei pea varjama laste eest. Palju hullem on kui kasvatada last 18 aastat vati sees ja siis ühel päeval kui saab ise otsustada, ta siis otsustab kõik maailma alkoholi ära proovida. Parem kasvatada lapsi silmad lahti.

 5. ma nt oma esimesel ja siiani viimasel Läti alkopoe külastusel (kuna olin tööga seoses Valgas ja siis saigi supsti Valkas käidud) tõin mehele paar kasti õlut, töökaaslasele mitu veinipakki, teisele töökaaslasele paar kasti siidrit ja veel ühele tuttavale kasti viina- ma kujutan ette kuidas “korralikud kodanikud” oleksid mind hukka mõistnud ja päid vangutanud- õnneks polnud kedagi pilti tegemas ja laps oli ka kenasti lasteaias hoiul 😀

 6. Me oleme praeguseks 2 korda lätis käinud. Esimese korra oli 2 aastane kaasas.. sest mul polnud teda lihtsalt kuskile saata. Käru oli täis kuhjaga alkoholi. Ei tundnud häbi kaa,sest mina ju oma peas tean, et meie perre jõudis sealt üks kast õlut mehele. Ülejäänu ostsime sugulastele/tuttavatele- kes esitasid oma soovid, et nad ise ei peaks sõitma. Kuna tee oli üks siis ostsine teistele ka asjad ära. Aga samas kujutan ette küll, et mõni mööduja vb vaatas imelikult, sest endal laps kaasas ja käru on kuhjaga täis alkoholi 😀
  Teisel korral jätsime lapse koju.. aga mina olin selle paari kuuga saanud omale suurema kõhu 😀 seega jällegi ilmselt vaatas niimõnigi imelikult.. et mingi rase part on tulnud jooki ostma. Aga jällegi tõime 80% kaubast tuttavatele jaanipäevaks ja isale sünnipäeva pidamiseks tema soovitud joogid.. jälle oli kuhjaga käru täis.

 7. Muide, Systembolagetis (Rootsi alkopoes; Rootsis toidupoes alkoholi saadaval ei ole) koos lapsega sisse ei lasta. Tahtsime osta pudeli veini, aga ei saanud sissegi, kuna laps kaasas. Rootslased=lumehelbekesed?
  (üldiselt see meeletu lumehelbekeseks sildistamine hakkab lõpuks närvidele käima. Ise sa oled sildistamise vastu, aga teisi tembeldad suure hoolega?)

  • Muide, olen Systembolagetis lapsega käinud. Ma sildistan jah kusjuures ja eks see ongi natuke silmakirjalik, aga tead mu meelest inimesed lähevad liiale igasugu probleemidega. Näiteks täna kuulsin veel uudist, et Laura Ingalls Wilderi nimi ei kõlba enam USA lastekirjanduse auhinnale, sest raamatutes liigselt stereotüüpe ja rassismi, mis ei sobi kaasaaegsete väärtustega. See raamat kirjutati pmst sada aastat tagasi ja on ajuvaba kritiseerida tolleaegset suhtumist. Nimetan neid inimesi, st kritiseerijaid, ka lumehelbekesteks kusjuures.

   • See küll vale jutt,et syatembolagetis lapsega ei lasta sisse.Keegi pole kordAgi meil keelanud osta,laps on kärus ja pole midagi häda olnud.

 8. Mina käisin kahe lapsega Valkas alkoreisil pulmaviinasid ostmas. Käru oli triiki täis viinasid ja veine. 3-aastane käe otsas ja 1-aastane puusal. Ilusa perepildi oleks saanud teha. Tõmmake nüüd võlla (lisaks surmapatule laste silme ees alkoholi osta tunnistasin just ka abielueelse seksi üles).
  Kuhu need lapsed panema oleks pidanud, et oleks olnud sotsiaalselt viisakas vastavat asjaajamist teha?
  Ihsand, kuidas mind ajavad lollid inimesed närvi.
  Nii lihtne on silmi pööritada ja ristimärki otsa ette lüüa, ilma et natuke kaugemale mõtleks või üldse alternatiivseid hinnanguid kaaluks.
  Eveliis, ma harva kommenteerin sind, aga pea alati olen sinu kirjutatuga nõus. Nii tore, et sa sellistel teemadel sõna võtad.

  • nats läheb teemast välja, aga tead mis on naljakas? Kui kommenteerib inimene, keda ise fännan (no ikka sinu tegemisi ja vahvat pere pean silmas muidugi) ja see inimene veel minuga nõus ka on:D

 9. Saan aru sinu pointist, aga samas kritiseerid teda samal põhimõttel kui näiteks mõni inimene teeb annetuse kodututele loomadele ja siis tuleks keegi ütlema, et aga kas vähihaiged lapsed pole siis tähtsad?! Selles mõttes, et nii ei saa ju midagi öelda ja teha, kui alati leiaks ka suurema ja olulisema probleemi. Tuleb lihtsalt probleemide rägastiku otsast pihta hakata ja vähemalt millegi kohta suu lahti teha nagu see lastevanemate liidu juht. Tema ütlust ei peaks ära nullima selle comebackiga, et kuskil on ka suuremaid probleeme. Ja siis kui tõstataks vägistatud laste teema tuleb ja ütleb keegi, et aga meil siin on veel leebe, Indias vägistatakse lapsi palju hullemini. Ei saa ju kohe ühe suusoojaga lahendada kõiki probleeme. Btw paljud laste väärkohtlemised ja peksmised tekivadki sellest, et isal-kasuisal on kärutäis õlut olnud. Ja mitte ainult kuskil II Eesti maakohtades, kes ei oskagi Lätti sõita, vaid ka igati respektaablites kodudes, kus isa käis X5-ga poes enne täis joomist ja loomastumist.

  • Ma vastan sulle Herzi kommentaariga. Maailm ei ole must ja valge. Ei pea võlla tõmbama ja nutma kui nähakse lastega inimesi Läti alkopoes. Läti alkopood ajab meid nutma, aga Eestis ei nuta keegi kui inimesed lastega Selveri alkoosakonnast läbi jalutavad.

 10. len Eveliisiga rohkem, kui nõus… võib-olla, kui sellised kätt püksi ajavad värdjad saaksid väärilisi karistusi, võib-olla, kui astutaks vägivalla all kannatanud laste eest rohkem avalikult välja, kirjutataks siiramaid lugusid, kuidas sellised uudised väärkohtlemistest ei too mitte ainult nuttu peale, vaid okset kurku ja ängistust ning vägagi suurel määral ka abitustunnet.. siis poleks Eveliis sellest kirjutanudki, et lapsevanemate liidu juht niimoodi reageeris. küsimus on pigem, kumb on siis reaalsem/suurem probleem? jah, ideaalis me tahaks hoida alati lapsed sellistest nö alko-trippidest eemale, aga nagu eelnevaltki siin on kirjutatud, siis igakord pole see võimalik. imelik ongi nutta kärusid täis alkoholi üle, mille lähedal viibib laps ja mitte väljendada enda pahameelt reaalse väärkohtlemise üle.

  võite kaks korda mõelda, millise jälje jätab väärkohtlemine ja millise jätab üks tripp lätti. :))))

 11. Ma olen ikka eriti läbi kukkunud ema siis. Poest veini ostan koos lastega. Väljas istudes ikka võtan pokaali veini või sangria…ja joon seda laste ees. Meil on siin mänguväljakute kõrval kokteilibaarid. Samal ajal, kui lapsed mängivad, siis me sõbrannaga üldjuhul ajame juttu ja joome tintot. Õnneks pole keegi veel selle pärast nutma hakanud 😀

  • Kuni viimase näiteni oli asi (minu jaoks) okei, aga kui minna lastega mänguväljakule ja ise samal ajal alksi libistada… see ei ole minu jaoks okei.

 12. Kurb kui päevakajalisi uudiseid kasutatakse ära selleks, et saada odavat tähelepanu.
  Palju keerulisem on öelda midagi tähelepanuväärset ja kergesti mõistetavat sisulise poole pealt. Minu jaoks on sisuline mure see kui inimesed ei oska rõõmu tunda ega pidutseda ilma alkoholita. Minu jaoks on mure see kui alkohol on tähtpäevade lahutamatu osa kui alkohol on tee, kuidas inimesed jõuavad tõsisemate vestlusteemadeni. Minu jaoks on tõsine mure see kui juuatäis peaga sõitmist välditakse sellepärast, et siis saab karistada. Minu jaoks on tõsine probleem see kui juuatäis peaga sõitmist võetakse kergemini siis kui kedagi alla ei aetud, mis siis, et riskikäitumine on sama. Minu jaoks on probleem nagu autor kirjutas see kui vanemad on nii purjus, et ei suuda Lätist uue alkoholi toomise peale isegi mõelda. Selle kõige juures on kärulükkamine täiesti kõrvaline probleem. Jääme siis ootama, et perekonnad ostavad edaspidi ohtralt tualettpaberit, millega õlle- ja viinapakid ära peita, et teistele korralike pereinimestena ennast näidata. Kui ka keegi peaks vahelt viinapudelit nägema, siis on külluslikult paberit, mida nutjatele jagada.

 13. Käisime juubelipidustusteks alkoholi ostmas. Sest inimestele meeldib suvisel aiapeol külma õlut või klaasikest veini limpsida ja kes olen mina, et oma külalisi keelata. Lisaks ühele sõbrale kast õlut, teisele kast jne. Hoidsime kokku päris korraliku summa, mille saame remondifondi lisada. Käru oli alkoholi täis ja minul sülelaps kaasas. Ja mul oli nii tohutult piinlik! Täiesti arusaamatult nõme oli olla seal, kuigi MINU ostuks oli mineraalvesi ja kõrvitsaseemned. Tahtsin võimalikult kiiresti teha ja ausalt ka mõtlesin poe ees, et appi, äkki nüüd mingi moraaliment teeb minust ja beebist pilti.

  A siis ma mõtlesin, et kurat. Kõik need, kes nägid, olid ise ka seal alkoturistitamas. Seega pada ja katel ja kõik need asjad. Hakkas natuke kergem. Aga uuesti lapsega minna ikkagi ei tahaks.

 14. Jah, norrakad käivad Rootsis ja taanlased Saksamaal, sest seal on hinnad odavamad ning piirkaubandus on igati OK. Aga meil Eestis on alkorallist saanud protestiüritus, meelsuse näitamine võimu vastu. Vaba maa ja kõigil on selleks õigus, aga jabur on võimu vastu võidelda alkopoe ees laps õllekastide peal kõõlumas. Mine ja protesteeri Läti tanklas, sest kütuseaktsiis on ülemõistuse ja kergitab kõiki hindu, ka toidu omi. Seda millegipärast ei tehta, hea elu sümboliks on saanud odav ja mitte just kõige parema kvaliteediga õlu.(Sry Eesti suurtootjad, teie peamised õlled ei ole joodavad). Aga teha seda alkopoes ja kaamera ees kilgata, et meie näitame valitsusele kohta kätte. Anna olla! Kui sõidad uhkelt ringi autoga maksud sõidavad Lätti, siis lepi sellega, et kohalikus haiglas pannakse sünnitusosakond kinni, sest riigil pole raha. Et väiksed koolid ja päästekomandod suletakse, sest riigil pole raha. Kui maksud sõidavad Lätti, siis nõua neid riiklike teenuseid ka Lätist. Aga tegelikult on kurb, et 25 aastat on olnud oma riik ja inimesed ei saa siiani aru, et nö tasuta teenused nagu haridus, meditsiin , turvalisus ja piirivalve makstakse kinni maksudest. PS Tuttav lätlane on Eesti elu peale kade, jah, neil on odav alkohol, aga seal on lapsetoetused madalad, palgad väiksemad ja medistiinisüsteem on krahhi äärel.

Leave a Reply