Avameelselt.Narkootikumidest.

Ma ei tea, kuidas ja mille peale, aga sattusime täna hommikul sõbrannadega (netituttavatega?) rääkima kanepi ja muude narkootikumide teemal ja mulle tuli meelde, et kunagi kui ma ühe teise blogija samateemalise postituse kommentaare lugesin, läksin ma närvi. JÄLLE. Ja kirjutasin, mida mina arvan. Kui te arvate, et ma selle postituse peale ei saanud vihakirju, siis te eksite. Üks vihane kommentaar on mu Facebooki lehe seinalgi veel üleval.
NB! Allolev lugu on kirjutatud 1,5 aastat tagasi, võib olla on ka postituses mainitud inimese arvamus muutunud, ajendatud tänasest vestlusest kopeerisin selle vanast blogist siia.
wtbyj
Ma võiksin kirjutada vaid: “Kanep on narkootikum!” ja sellega oleks öeldud minu seisukoht kanepi legaliseerimise kohta, kuid ei, ma kirjutan pikemalt. Avameelselt. Sest üks samateemaline postitus ja seal all olevad kommentaarid ajasid mind närvi.
Ma ei ole kanepi peale kunagi väga sügavalt mõelnud, minu maailmas pole seda vaja, sellele pole seal kohta, kanep ei ole absoluutselt minu teetassike, mu meelest kuulub see natuke wannabe kunstiinimeste või isegi teise Eesti (ma ei pea silmas mingeid asotsiaalidest maakaid, vaid selliseid “lihtsaid jõmme”, naissoost jõmme) pärusmaale, ja ma pean tunnistama, et natuke ehmatav oli seda postitust lugeda. Mulle on alati meeldinud, et Mallukas julgeb välja öelda kõik, vahet ei ole, millise tormi teetassis see tekitada võib, või kuidas keegi temast pärast seda arvab, kuid see postitus…
Mulle jäi kusagilt silma tiitel “staarblogija”, ehk siis see tähendab ju, et inimene on tuntud, omab (teatud määral) mõjuvõimu ning on ehk ka paljudele eeskujuks. Parandage mind kui ma eksin, aga ma usun, et Marianni lugejate hulgas on palju ka nooremaid inimesi, kes päris täpselt veel ehk ei teagi, kes nad on ja kelleks saada tahavad. Nad otsivad eeskujusid. Ja nüüd on justkui eeskujuks, et “aegajalt kanepit suitsetada on hea, sest see aitab kaasa loomingulisusele ja muudab meid chill’iks”. Noorte jaoks on oluline chill olla. Ma isegi ei tea täpselt, mida see tähendab, aga mul on meeles, et mu ristitütar üritas seda meile kunagi selgeks teha. Mina olevat “enam-vähem chill” ja see ei kõla ju nagu kompliment. Mallukas oleks kindlasti chill (või mis sa ütled, Laureen?). Novot ja nii see postitus mu jaoks juba eos vale oli.
Ma ei viitsi isegi süveneda argumentidesse, et ravi eesmärgil ja bla bla blaa. Vastu ma ei vaidle, sest selles väites võib tõepõhi all olla, ma tõesti ei ole uurinud. Ja Body Shopi kanepikreem ja huulepalsam on minu lemmikud olnud juba aastaid (kas see teeb minust tegelikult nüüd kahepalgelise inimese/narkomaani või on need kanepitooted midagi muud?). Igatahes jääb mulle mulje, et terve Eesti on täis haigeid inimesi, keda saaks ravida vaid kanepiga ja seetõttu peaks selle ka kindlasti legaliseerima. Naljanumber, ausõna.
Et mu postitus ei läheks romaaniks, siis ma jätan vahele ka võrdlused suitsu ja tubakaga. Ütlen vaid seda, et kuigi mul on soe suhe veiniga, siis minugi poolest võiks  alkoholi-ja tubakaaktsiisi tõsta palju tahetakse, sest need ei ole igapäevaeluks vajalikud (erinevalt kütusest, mille hind kogu aeg tõuseb).
Mis mu meelest aga oli palju kohutavam kui see postitus, olid kommentaarid, kus selgus, et pea iga teine teeb aegajalt ühe “jointi” (jumal, kus ma vihkan juba seda sõna), inimeste tutvusringkonnad koosnevadki kanepisuitsetajatest  ja kõik tunduvad selle üle uhked olema. On hirmuäratav kui lihtsalt kättesaadav on Eestis siiski keelatud narkootikum. Mulle tundub, et kui ma nüüd ühel kenal päeval peaksin kanepit vajama, siis ma võiksin lihtsalt minna Viru väljakul bussipeatusesse ja küsida seal suvaliselt inimeselt, kus on lähim koht, kust kanepit saaks. Kui tema ise ei tea, siis ta kindlasti teab soovitada kedagi, kes teab.
Mu meelest on naiivne öelda, et kanep on “vaid süütu taim”. Nii nagu ka seal kommentaariumis mõned mainisid, siis ka minu esimene mõte oli, et kui kanepit suitsetanud inimene istub autorooli, kas ta oleks siis adekvaatne või ohtlikult chill?
Kanepit suitsetanud inimesed ei ole adekvaatsed. Ma tean inimesi, kelle puhul ma julgen öelda, et mida rohkem nad kanepit tarbisid, sest siis oli mõnus ja rahulik olla, seda juurviljamaks nad muutusid, nende jutt oli seosetu ja selge peaga ei suutnud nad mu meelest üldse reaalses maailmas elada. Tõsi, ma ei saa sajaprotsendiliselt kuidagi öelda, et see vaid kanepi süü oli, võib-olla nad olidki lihtsalt debiilikud, mida ma alguses tähele ei pannud, kuid seos kanepiga on olemas.
Mulle jäi silma ka kommentaar, et kui te vaid teaksite kui paljud edukad inimesed Eestis kokaiini (ja muid mõnuaineid) tarbivad. Tean. Ma võiksin erinevatesse kõmulehtedesse saata isegi pilte tuntud nägudest ja nende “saladustest”. See on selline avalik saladus, mida paljud teavad.  Ma võiksin teile rääkida, mida mõnuained on teinud ühe või teise Eesti mõistes kuulsa inimesega, ma võiksin rääkida erinevatest pidudest, ma võiksin rääkida palju. Nagu te aru saate, siis ei ole ka mina mingi ingel (mitte et keegi kunagi seda arvanud olekski, eks) ja oskan sel teemal kaasa rääkida erineval tasandil isiklikele kogemustele tuginedes. Ma näen muidugi nüüd vaimusilmas, kuidas minu sõnu on võimalik väänata ja kusagil kirjutada, et “no mida oligi arvata, narkomaan kah veel lisaks kõigele muule”, kuid mis seal ikka, aga tõesti…igasugu narkootikumide tarbimise põhjuseks on minu arvates:  1) soov kuhugi gruppi kuuluda, vahet ei ole kas gruppi “kõik, kes on edukad, teevad aega-ajalt kokaiini, see ei ole sõltuvus”  või gruppi “me oleme kamp kunstiinimesi, kes teevad aeg-ajalt kõigest ühe süütu jointi, see ei ole kindlasti mitte sõltuvus” 2) sisemised probleemid ja madal enesehinnang ning 3) eskapism.
Ma ei tea, kas see teema ärritaks mind ka siis sama palju kui ma ei oleks ema, kuid nüüd emana tundub mulle ausõna kohatu leida isegi mõnd poolt-argumenti kanepi laiatarbekaubana kättesaamiseks. Põhjus. Vaadake statistikat. Inimesed ei oska piiri pidada. Ei alkoholi, suitsu ega narkootikumidega. Milleks meile veel vaja juurde legaalseid aineid, mis mis meid “kunstiliselt avavad”.
Absinth oli ka vaid aperitiiv, eriti populaarne kirjanike ja kunstnike seas. Mõni neist lõikas endal kõrvagi peast.

6 thoughts on “Avameelselt.Narkootikumidest.

 1. lihtsalt arvamuste paljususe huvides – minu jaoks kehtib ülaltoodu täpselt samamoodi ka alkoholi kohta. ühed sõltuvusttekitavad mõnuained kõik. kuna sinu jaoks ei ole, siis mind huvitaks, miks?

  • ma ei ole seda väitnud. mu meelest on ka alkohol sõltuvusttekitav mõnuaine, aga ma ei näe pointi üks aine veel legaliseerida. minu jaoks on erinevus selles, et kaks klaasi veini tarbinud inimene suudab ajada adekvaatset juttu, ühe kanepisuitsu teinud inimene aga mitte.
   kui aga küsida, kas lubada lisaks alkoholile ja kanep või keelustada siis ka alkohol, siis by all means, keelustage enne ka alkohol.

   • väitnud vist jah ei ole, mulle jäi lihtsalt mulje, kuna olen aru saanud, et sul on veiniga soojad suhted, muud midagi. adekvaatne jutt on muidugi veidi definitsiooni küsimus ja oleneb vist inimesest ka. ja legaliseerida kindlasti mitte, pigem siis juba mõlemad kriminaliseerida, seda mõtlesingi. ma ütlen, see telefoniga kirjutamine…

   • noh ütleme nii, et mu pere on mind ammu hoitanud, et ma nii palju veinist ei kirjutaks, et jääb tiba teine mulje tegelikkusest, aga ma ei põe. vein tõesti meeldib, kuid elu alkoholita oleks ka täiesti elatav;)

   • mina ei tule kindlasti kellelegi ütlema, mida too oma blogis võib või ei või kirjutada. “soojad suhted” tähendab minu jaoks ka täiesti normaalset tarbimist.

 2. Pea iga asi elus on ohtlik, mõni kordades rohkem kui teine. Mind ennast mõnuained, sh alkohol, ei tõmba ja mina neid ei tarbi, küll aga tõmbab mind šokolaad – kõik kolm on tegelikult sõltuvust tekitavad.

  Minu arvamus on, et kanep ei tohiks olla lihtsasti kättesaadav, rääkimata legaliseerimisest. Inimene, kes juba teeb muud, tugevamat narkootikumi, ei hakka sul kanepit tõmbama, sest korraga tehti kanep legaalseks – see inimene teeb ikka oma karmimaid asju, sest karmim narkots annab talle selle vajaliku high, mida kanep enam never ever ei suudaks teha. Küll aga võib kanep tekitada olukorra, kus inimene proovib kanepit, temaga ei juhtu mitte midagi ja siis ta mõtleb, et prooviks siis juba midagi muud ka. Kui keegi tõesti saab mulle arusaadavalt, mõistvalt, positiivseid ja negatiivseid pooli välja tuues, ära seletada MIKS see vajalik on (see ei loe, et sulle nii meeldib ja high on tore ning pealegi on kõik inimesed siis ka toredad), siis ma oleks sellega ehk isegi nõus.

  Kanepi kasutamist nt vähiravis ma ei keelustaks. Kui see ära ei ravi, aga piinu aitab vähendada, siis miks mitte?

Leave a Reply