Parempoolne Eesti ja kole astmeline tulumaks

Mul oli täna plaanis  Botoxist ja naise kehast kirjutada, aga kui ma hommikul uudised lahti tegin ja USA presidendivalimiste valguses Facebooki “pühaissand jumal” postitasin, kirjutasid mulle paar lugejat ning väga huvitavad arutelud viisid mind hoopiski poliitikalainele. Libe jää iseenesest, sest poliitika on viimaste aastate jooksul mind väga huvitama hakanud, kuid ma ei saa öelda, et ma poliitikas väga kodus oleks, aga ega siis arvamus on arvamus.

Vahemärkusena pean ma ütlema, et mulle nii õudselt meeldib kui paljud teist viitsivad mulle erinevatel teemadel sõnumeid saata ja arutleda, väidelda, mulle meeldib, et inimesed julgevad mitte nõustuda, muutumata sealjuures vastikuks. Tänu sellistele kommentaatoritele on minu silmaring paljugi suurenenud, aitäh teile!

Aga et siis sellest parempoolsest Eestist ja Reformierakonna sloganist, et nad on Eesti pärast mures ja püüavad teha omalt poolt kõik, et ära hoida vasakpööret. Mu meelest on see nii jabur hirmutamine nagu oleks maailmalõpp vaid loetud sekundite kaugusel juhul kui Taavi Rõivase valitsus peab tagasi astuma. Ma olin väga pikka aega Reformierakonna valija ja igipõline Keskerakonna vastane, Keskerakonna pooldaja ei ole ma siiani, olgugi, et teatud poliitikud selles seltskonnas mulle täitsa meeldivad, kuid Reformierakonda ei vali ma juba mitu aastat. Ma olen ka Sotsiaaldemokraate nagu tuld kartnud, sest noh astmeline tulumaks, mis on olnud minu suurim hirm, ja ka IRL-is olen ma olnud pettnud. Nüüd te arvate, et ju ma siis olen Helmede pooldaja,sest mis meil siin ikka veel järele jääb, eksju. Ei, Helmed ei ole kohe sugugi minu teetassike.

Endale üllatuseks olen ma aina rohkem hakanud toetama sotse. Põhjus? Astmeline tulumaks. Olles elanud Eestist eemal ja kuulanud erinevate poliitikute, sotsioloogide, teadurite ettekandeid arvan ma, et astmeline tulumaks võibki olla heaoluühiskonna üks alustalasid. Mulle tundub, et Eesti inimesed on liiga egoistlikud. Kas ma eksin kui ma ütlen, et klassikaline mõttemall on selline: “Aga miks mina pean rohkem makse maksma, kui ma olen rohkem end koolitanud ja rohkem tööd teinud, et saaksin parema töökoha ja parema palga, kui tahad ka rohkem teenida, siis see on sinu enda teha, leia endale tasuvam töökoht, mitte ära ole nõus väikesepalgalise töökohaga.”?  Mina mõtlesin nii. Täna vaatan ma veidike laiemat pilti. Paljud tööd saab inimese asemel ära teha masin, see olukord muutub veelgi ja nagu isegi näete on maailm muutumises, rikkaid selle klassikalises rahalises mõttes tuleb juurde, kuid on ka kaotajaid – keskklass. Ja selle asemel, et mõelda, et nii kaua kuni minul on hea, on kõik ilus, tasukski vaadata laiemalt, minul on hea ka siis kui minu naabril ja tema naabril ja tema naabril on hea. Meil on erinevad võimalused, kuid me kõik oleme kuulnud ütlust “nõrgemat tuleb aidata”. Mina ei taha elada ühiskonnas, kus mingi osa inimesi peab vaesuses virelema, sest meil pole mingeid sotsiaalseid garantiisid (töötutoetus on ca 130 eurot kuus, kas te kujutaks ette kui jääte tööst ilma ja peate sellise summaga kuus hakkama saama mingi aeg? ja uskuge mind uue töö leidmine ei ole ühele tavalisele inimesele enam sugugi enam nii iseenesestmõistetav nagu me üleolevalt tihti soovitame) ja ise hoida samal ajal kiivalt kinni igast teenitud sendist.

Mina ravin täna tasuta oma depressiooni tänu nendele inimestele, kes Norras rohkem makse maksid kui mina. Mul on sel aastal olemas frikort. “Innvilget frikort” on selline paberilipik, mis ütleb, et aasta jooksul oled sa arsti visiitidele kulutanud rohkem kui ette nähtud omaosa (2185 NOK), ülejäänu kantakse sulle pangakontole automaatselt tagasi ning edaspidi on arstiabi (sh psühholoog, psühhiaater) tasuta, sinise retseptiga ravimid (sh antidepressandid) tasuta. Mul on selline “frikort” nüüd olemas. Muidugi on Norra toetuste jagamine selline teema, millest võiks eraldi postituse kirjutada, sest ka seal on palju liiga absurdseid toetusi, kuid Norra on näide sellest, et kõrgemaid makse ei pea alati kartma. Mis jumala eest ei tähenda seda, et võtame nüüd üle kõik sealsed maksud, mida meil veel pole, nagu näiteks telekamaks, aga saate aru, mida ma mõtlen? Mina saan tasuta abi, olen rõõmsam, õnnelikum, töövõimelisem, minu pere on sellevõrra rõõmsam, õnnelikum, töövõimelisem, me anname endasi rohkem positiivset kui negatiivset.

Te ju teate, et ei võida see, kel on surres rohkem asju? Võib olla on minu mõte naiivne, ma ei ole piisavalt analüüsinud ja arutlenud ja uurinud, võib olla on mu mõte, et astmeline tulumaks võiks pigem edu tuua, ka vale, kuid ma ei usu, et see “vasakpööre” nii suur ja kole hunt on nagu parempoolne Reformierakond rahvast hirmutada tahab.

Ja lõpetuseks tsiteerin ma üht oma lemmikkommenteerijat: “Parempoolne Reformierakonna kohta öelda ei ole sugugi vale, parem-vasak skaalal nad ongi paremal. Kuid parempoolne on tänases immigratsioonikriisis siiski rohkem neonatsismi ja rahvuskonservatiivide iseloomustamiseks kasutatav sõna. Mina peaministrina vaataks väga hoolikalt kas ja kuidas ma seda sõna kasutan.”  See võtab ilmekalt kokku, mida ma meie peaministri intelligentsusest arvan. Väärikalt tagasiastumine oleks täiskasvanulik käitumine, lapsik jonniajamine jätab halva maitse suhu.

33 thoughts on “Parempoolne Eesti ja kole astmeline tulumaks

 1. Mul on kusjuures sama, et pärast Soome kolimist ei tundu astmeline tulumaks enam kuidagi hirmus või ebaõiglane, pigem vastupidi. See ongi heaoluühiskonna vundament.

 2. Ma arvan, et vähemalt osaliselt on astmelise tulumaksu kartuse ees väärarusaam, et astmeline tulumaks maksustab kõrgema maksumääraga terve su sissetuleku; arvatakse, et kui näiteks aastane sissetulek on 25 000 eurot (brutos), siis kindlasti rakendub kõrgem maksumäär tervele summale, kuigi tegelikult rakenduks kõrgem maksumäär ainult poolele summale või mis iganes summadelt astmed välja kujundatakse.
  Teisest küljes on ka see, et eestlane tegelikult on valmis maksma ühisesse kassasse, saades sealt ka ühist kasu – aga mittemaksmise eelistamine või vältimine tekib sellest, et kas kasu ei saada/ei nähta või leitakse, et kasu jagamine ei toimi ühtlaselt või ei jõua abivajajani.
  Paradoksaalselt on mulle jäänud mulje, et isegi kui Põhjamaade sots.süsteemi toetatakse (seega toetatakse ka seda, mis selle rahaga tehakse), siis samasuguse süsteemi rakendamist Eestis ei nähta positiivse, vaid negatiivse ilminguna ning pigem ollakse sellele vastu, sama argumendiga, et miks mina peaksin rohkem maksma?

  • Ega mina tahaks ka oma rahakotirauad võimalikult kinni hoida ja maksta tahaks makse ikka nii vähe kui võimalik, aga mulle on hakanud tunduma, et see ei ole kõige kohutavam asi, mis tänases Eestis juhtuda saaks.

 3. Oi appi ära taha astmelist tuumaks! Ma saan aru et sa oled seda ise ka kogenud aga enda näite peal: elan Iiris, siin saan nii nagu suurem osa Iirlasi kord nädalas palka. Minu leping on 24 tundi nädalas. Kui ma teen ainult need tunnid maksan nädalas u 6 euri maksudeks. Enamasti aga teen lisatunde – ja nii kui oma 24st üle lähen olen mingis uues kastis mille tulemusel maksan u 40 – 100 euri nädalas makse. Eelmisel reedel näiteks teenisin 560 millest kätte sain 470 euri…. Ja see kõik läheb sõna otseses kellegi töötu tasku ja ma ise ei saa sellest mingit kasu. Pm käisin 5 päeva nädalas tööl , ühe sellest päevast ainult selle nimel et saaks siinsetele töötutele palka maksta. Sest töötu olemine on Iirimaal täiesti tõsiselt võetav karjäärivalik 🙂 Eestis on nii et tead et oma maksudega maksad vähemalt oma haigekassa kinni ja sul on sisuliselt tasuta arsti ravi. Siin sellist süsteemi pole. Perearsti visiit on 60 euri. …Kui saadetakse edasi vmt siis maksad aga juurde. Paar aastat tagasi sattusin haiglasse ja tol kuul olid mul med. kulud 1200 euri. On top of kõik muud suured arved nii et mul oleks hädasti endal seda vaja olnud et keegi mulle arsti arveid maksaks nagu mina maksan töötutele. Jh töötud saavad medical cardi ehk siis haigekassa kaardi ja 200 euri nädalas ning soodustused arvetele jne.

  • No see on nii Iirimaal, riigis mis mõni aeg tagasi oli faktiliselt pankrotis, see et ei osata oma majandust ja makse adekvaatselt kujundada, on selle riigi tragöödia. Eestil või ükskõik millisel riigil, kes läheb üle astmelisele tulumaksule, on võimalus õppida teiste vigadest ja ämbritest.

  • Ma arvan,et Iirimaa näitel on viga kusagil palju kaugemal kui vaid astmelises tulumaksus kui töötu olemine on tõsiseltvõetav karjäärivalik. Ma never ei vaiks Töötukassas käimist, isegi kui sissetulek oleks sama, mis tööl käies, lihtsalt piinlik oleks.

 4. Ma hakkasin mõtlema, et USAs ju demokraadid, kes peavad ennast liberaalideks, on vasakpoolsed. Meil liberaalidest Reform peab ennast parempoolseks ja hirmutab vasakpoolsusega 😀 Võta siis kinni, kes mis olla soovib.

   • USA piliitsüsteem on minu jaoks peaaegu tume maa, ma ei ole sellesse kunagi süvenenud, sest noh poliitika pole mind varasemalt üldse huvitanud ja see ei ole olnud selline teema, mida tuttavatega arutada, nüüd lähen end kurssi viima

   • Ma tean väga hästi, mis süsteem USAs on. Lihtsalt mõtteks, et ei IRL, SDE ega KESK pole keegi vasakpartei, pigem ikka tsentristlikud. Vasakpoolsus on nagu mingi tont, millega lapsi hirmutada.

   • Muidugi on vasakpoolsus tont, siis ärkavad kohe Stalin, Lenin ja Brežnev ellu, kui mõni skaalal tsentrist veidikene vasakule kalduv jõud võimu ligi peaks pääsema.

    Ma ei püüdnud targutada. Aga paljusid ajab see USA ja Euroopa erinevus segadusse, sest noh need nagunii vastanduvad paljuski. See polegi nagu süsteem seal, rohkem põlvkondi kestnud traditsioon, inimesed on perekondade kaupa ühe kahest partei valijad ja kui mõni pereliige juhtumisi vaadetelt erineb vaadatakse teda kui ketserit. Mulle see süsteem seal tegelikult meeldib, täitsa intrigeeriv on jälgida ja lugeda seda tausta. 🙂

 5. Ma üldiselt sellel teemal vastu ei vaidle ja kaasa ei nooguta, aga minu meelest võrdlus Norraga ei ole siinkohal absoluutselt asjakohane, arvestades sealseid naftavarusid. Norra ei ole sellepärast rikas riik, et neil astmeline maksusüsteem on 🙂

 6. Ma ei poolda astmelisele tulumaksule üleminekut. Võib-olla mõtleksin ümber, kui suudetaks võtta KOGU meie maksu- ja toetuste- jms süsteem pulkadeks ja panna see uuesti kokku nagu puzle, et iga jupp oleks omal kohal ja kokku tuleks ilus selge ja lihtne pilt. Praegu on mõni koht valusalt ülereguleeritud, samas teistes kohtades enam-vähem džungliseadused. Kui nüüd niimoodi “enam-vähem üle jala” otsustataks, et teeme siis kuidagi selle tulumaksusüsteemimuutuse, ilmselt süveneks probleem veelgi.
  Su jutu lõpuga olen väga nõus. Mõtlesin sama, et aumehelik oleks praegu ise taganeda, mitte tõesti ajada oma jonni, mis jätab endast lihtsalt naeruväärse mulje kogu maailmale.

  • Ma ei ole kunagi varjanud oma vastumeelsust Taavi Rõivase suhtes, kuid püüdsin siin igati mängida seda mängu, et anname võimaluse end tõestada, tõestas, et igaüks ei sobi siiski peaministriks ja mitte tagasi astudes kolisevad ämbrid, kuhu ta kahe jalaga astus, veel pikalt.

 7. Neonatsism on ikkagi paremäärmuslik ideoloogia ja parempoolsus ei võrdu paremäärmuslusega. Ehk peaks sellistes keerulistes asjades toetuma natuke targemale “lemmikkommenteerijale” või siis jääma selliste lihtsamate teemade nagu ilukirurgia ja presidendi riided juurde.

  • Ma ei tea, ma arvan, et isegi kui ma kõike ei tea ja ehk ka pange panen mingite asjadega, siis on mul siiski õigus ka “keerulistel” teemadel kaasa rääkida, kasvõi selleks end harida ja targemaks saada või anda sinusugustele põhjust enda kallal ilkuda. Sul hakkas ju parem onju?

 8. Muidugi on õigus kaasa rääkida, kõigil on õigus kaasa rääkida – ka minusugusel, aga targemaks see ei pruugi teha, eriti kui keegi vastu ei räägi. Nüüd hästi lihtsate sõnadega kirjutades – eriti rumal on arvustada teise inimese intelligentsust tsitaadiga, mis on lihtsalt lollus.
  Ja veel kui mina “ilkusin” oma kommentaaris sinu kallal, siis millena ikkagi kvalifitseerub see sinu mõttearendus Taavi Rõivase ja tema intelligentsuse kohta – teadusliku analüüsina? Kas “sinusugusel” hakkas parem, et sa nüüdseks endise peaministri kallal “ilkuda” said? Kes sinust jumala tegi?

  • Jah, hakkas küll parem, sest minu arvates ei oleks Taavi Rõivas peaministriks saada. Jumalat ilkumine minust ei tee, kuid ma arvan, et ma väga ei eksi kui ütlen, et Taavi Rõivas tõestas, et igaüks ei sobi peaministriks

 9. Seda, kas Taavi Rõivas peaministriks sobib või mitte ei ole antud kontekstis oluline. Oluline on see, miks sina arvad, et sa võid teisi labasel kombel alavääristada, aga kui sulle samaga vastatakse siis on kohe “ilkumine” ja “sinusugused” ehk siis ikkagi – kes sinust jumala tegi? Igaüks ei sobi peaministriks, igaüks ei sobi “keerulistel” teemadel sõna võtma.

Leave a Reply