Lasteaiad TERVE suve puhkusel???

Ma sain teada, et Eestis on suviti lasteaiad TÄIESTI SULETUD. Minu lapsepõlves oli ka, aga siis olid natuke teised ajad, vanaemad olid üldjuhul pensionil, elasid maal, lapselapsed olidki lasteaia ja kooli asemel nende juures ja elutempo oli hoopis teine. Praegu käivad vanaemad ja vanavanaemad (ja kui me pensioniea tõstmisega jätkame, siis varsti ka vanavanavanaemad) tööl ning kui nad ei ole tööl, siis nad tahavad ka puhata, käia reisil ja tegeleda oma asjadega.

Ma ei suuda mõista, mis moodi lasteaialaste vanemad peavad suvel tööl käima? Kõik ei ole nii õnnelikud “lillekesed” nagu mina, et töötan kodus. Minu teada on tavalisel tööinimesel puhkust aastas 28 päeva, lasteaiad on aga kinni terve suve, mis teoreetiliselt kestab ikka rohkem kui 28 päeva (kui me ilma järgi ei vaata, vaid kalendrisuve). Mul on miljon küsimust, aga no ma panen aja kokkuhoiu mõttes kirja vaid mõned. Ütleme, et olen üksikvanem ja mul ei ole sugulasi, kes saaksid/tahaksid abiks olla suvel lapse hoidmisel – kuidas ma siis hakkama saan? Võtan lapse tööle kaasa? Aga kui ma töötan kassapidaja, bussijuhina? Väikelaste vanematel on õigus puhkust saada suvel, ma tean ma tean, aga teate, kui väga paljud inimesed kaotavad peale emapuhkust üldse oma töö, siis ma ütlen teile ka seda, et kui see ema  alati eelisjärjekorras puhkuse saab ja laps kogu aeg nö ettekäändeks on, siis ühel või teisel põhjusel varem või hiljem saab see vanem lihtsalt kinga. Lihtsam on tööle võtta keegi, kes ei pea suvel lapsega kodus puhkama neli nädalat järjest või ei vea last tööle kaasa. Töökohti on vähe, soovijaid palju. Must ja valge maailm.

Mu meelest on ajuvaba, et lasteaed on terve suvi kinni. See lihtsalt ei “meigi senssi”. Ma olen kuulnud tuttavate lugusid, kuidas nad peavad hullult vaeva nägema, et klapitada puhkusi, uurida ja organiseerida, kuhu laps suvel panna. Jah, muidugi peab laps ka puhata saama, loomulikult peab, aga no mingi mõistlikkus peaks ikkagi säilima. Ida Norra lasteaias peavad lapsed suvel ka kolm  nädalat puhkama, nendest kaks nädalat järjest. Lasteias puhkavad õpetajad vaheldumisi. Suvel uuritakse vanematelt täpselt, kuna üks või teine laps puhkab ja mis kellast kellani laps lasteaias käib, vastavalt sellele pannakse paika ka puhkuste ja tööl olevate õpetajate graafik. Kõik on rahul. Kõik saavad puhata, kõik saavad tööl käia. Ei mingit kaost.

Ma kuulsin ka seda, et on olemas asenduslasteaiad. No päriselt? Ma ei saa sellest mõttest aru – viia lapsed võõra inimese ja võõraste laste juurde hoopis teise kohta kui ta harjunud on? Lisaks veel on mõnes maakohas asenduslasteaed 30 km  (!!!!) kaugusel.

Nüüd me jõuame sellesse punkti, et lasteaias ei saa õpetajad graafikuga töötada, sest neid on liiga vähe seal lihtsalt. Absoluutselt nõus. On naeruväärne, et 20 lapsega peab hakkama saama üks õpetaja ja üks assistent. Lugesin Ebapärlikarbi postitust sellest, et Riigikogust lahkujad saavad hüvitiseks 10 000 eurot (LINK) ja kui nüüd lisada siia Taavi eralennuki sõidud ja proua Majanduse “tööreisid”, siis ma jõudsin järeldusele, et asjad on ikka jummalast kreenis. Selle raha võiks peaks hoopis suunama lasteaedadesse ja koolidesse. Et seal oleks piisavalt personali ja lasteaiad oleks avatud ka suvel. Mihkli lahkumishüvitise eest saaks juba päris mitu õpetajat või assistenti lasteaeda juurde. Minu postitusest ja vanemate omavahelisest nurinast pole muidugi mingit tolku, seda ei võta keegi kuulda, nii kaua kuni vanemad lepivad sellise süsteemiga ei muutu mitte midagi. Aga miks te me lepime?  Ärme lepi. See EI OLE OKEI, et lasteaed terve suvi kinni on. Kõik peavad puhata saama, aga mitte sellisel moel. Jällegi jõuan ma järeldusele, et Eestis on paljud asjad nii ja mitte teisiti, sest “nii on alati olnud”. Seda ahvide eksperimenti mäletate? No mu meelest sinna ahvide asemele võib eestlased ka panna. Ei mingeid uuendusi ega muutusi. Ja siis kekkame, et oleme õudselt innovaatilised.

 cropped-cropped-img_2387.jpg

PS: Mihkel Raud ei ole mingi õilis hing, kes Riigikogust moraalsetel kaalutlustel lahkus. Ta on täpselt samasugune jobukakk nagu need teised (Maire Aunaste, Heidy Purga, Reporteri saatejuht, Erkki Nool ja teised sportlase, lauljad, näitlejad), kes sinna ei kandideeri mitte “õiglust majja lööma”, vaid hüvede pärast.

31 thoughts on “Lasteaiad TERVE suve puhkusel???

 1. Lasteaeda väga Tallinnas valida ei saa, hea kui üldse koha saad eks, aga mina sain jumala lambist oma lapsele lasteaia kohe, kui mul oli vaja (saatsin Haridusametisse kirja, et mul on nüüd vaja, mis ma tegema peaks :D), kodu lähedale (noh autoga 5 min sõitu) ja suvel oli see lasteaeg KOGUAEG lahti. Kusjuures ma alguses üldse ei saanud aru, kui mõned teised rääkisid, et lasteaed suvel kinni, mul oli et mismõttes?! Mul kuidagi nii hullusti on vedanud selliste asjadega vist.

  • Kusjuures ma alguses arvasin, et see on mingi pseudoprobleem, et ah mis terve suve ja kuidas ei saa hakkama, et õpetajad ju peavad ka puhkama, aga siis kuulasin teiste jutte ja süvenesin rohkem teemasse, on ikka pekkis küll, et osad lasteaiad terve suve kinni. Ajuvaba

 2. Minu põnni lasteaed oli kollektiivpuhkusel juulis 2 nädalat ja sellest oli juba talvel juttu. ma täitsa rõõmustasin, et mul sellist probleemi nüüd küll ei ole, et kuhu suvel laps panna. rõõmsalt kinnitasin oma puhkusesoovi ära (mida tuleb teha ju hiljemalt märtsis). ja siis hakkas veel igasugu põnevust kooruma. juba peale jaanipäeva suunati sellised 5-6 aastased 2-3stega ühte rühma ja siis tuli veel uudis, et 4. juulist kuni 15. augustini on pisikeste rühm üldse kinni ja nemad peavad siis käima ka mingis suvakas rühmas. kui ma õpetaja käest siis uurisin, et mis värk sellega on, “lohutas” tema mind, et oh, need lapsed on sellised 3.5 aastased ja ei ole tema küll probleemi näinud. kui siis tuli see õnnistatud aeg kätte, et tuli siis oma 2a10k ka sinna asendusrühma viia avanes mulle seal vaatepilt, kus 1 õpetaja mässas nii umbes 20 lapsega vanuses 2-7, kõigil teibiga nimed kõhu peal. täielik kaos, ma ütlen! lõpptulemus oli see, et vältimaks juhtu, kus mu laps üldse keelduks tagasi minemast ka oma rühma, pidin ma palkama lapsehoidja (lisaks maksan ma ju ka lasteaia kohatasu), et mitte traumeerida oma last. et nagu minu küsimus ongi, et kas lasteaiakasvatajad peavad tõepoolest puhkama terve suve korraga? jutt on muidugi jah, et niikuinii on ju vähe lapsi ja pole mõtet rühmi lahti hoida, aga no muidugi on vähe kui vanemad ei taha oma lapsi sellisest kaosest läbi vedada.

 3. Need suvi läbi lahti lasteaiad ongi tavaliselt need asenduslasteaiad, kuhu siis linna pealt need lapsed kokku veetakse, kelle oma aed kinni on.
  Meie maalasteaed puhkab 1,5 kuud. Juba juunist jäävad pooled lapsed koduseks ja tulevad augusti jooksul. Vanemate vabal valikul. Enamasti on tegu peredega, kellel ka koolilapsed ja lasteaialaps siis sellises vanuses, keda julgetakse jätta suurematega.
  Ma olen muidu mõelnud ka, et kuidas seda ebamugavat pausi oleks mõistlik lahendada aga head lahendust ei teagi. Nii vähemalt saavad lapsed puhkust, muidu mõni ei saakski. Küll kuulnud näiteid, kuidas laps suvi läbi lasteaias ja emad siis õhtul rannast tulles korjavad lapsed peale…

 4. Ja ikkagi küsitakse, et miks, oh miks pole kõigis Eesti peredes 4 last? 🙂 Jah, meil on mõndagi, mis parem kui mujal, näiteks see vanemahüvitis 1,5 aastat, aga minu arvamus selline, et see pole ka õige lahendus, kui üks asi on hästi hea, siis teised asjad võivad olla hästi halvad. Selline see taskaal ka olema ei peaks. Pigem juba kõik keskpärane ja mõni asi väga hea, aga mitte paljud asjad väga halvad ja mõni asi väga hea.

 5. Prantsusmaal kuuluvad lasteaiad täpselt samasse süsteemi koolidega (sp. nimetatakse neidki koolideks), mis tähendab, et kui on koolivaheaeg, siis on ka lasteaial vaheaeg. Ühesõnaga iga seitsme nädala tagant on lasteaed kaks nädalat kinni. Pluss siis suvel kaks kuud. Ka üsna täbar olukord.

  • Soomes on juulikuus kinni meie lasteaed. Kel vaja, viib siis sinna nn. “asendusladteaeda”, kus kõik kasvatajad ja lapsed on võõrad. Reaalsuses tähendab see seda, et (kel sugulasi hoidjateks pole) ühel lapsevanemal peaks siis samuti vähemalt sama pikk puhkus olema kui tegemist on alla 6a lastega.

 6. Ma ei lahmiks nii hoolega, et terves Eestis – see on omavalitsuseti väga erinev. Ääsmäe vist ei ole Tallinn? Tallinna lasteaiad puhkavad küll ainult kuu (juuli tavaliselt) ja minu arust on see normaalne. Meie lasteaed on siis see asenduslasteaed – veab meil 🙂
  Aga teiste omavalitsuste aedade pärast on tallinlastel vist keeruline protestida….

 7. Tallinnas vast jah üle kuu aja kinni olevat lasteaeda nii kergelt ei leia, aga teretulemast maale, sõbrad! 🙂
  Siin käibki nii, et lasteaiad on 4-6 nädalat kinni, asenduslasteaedasid (?) ei ole, klapita siis oma kaasaga lapsehoidjaid, kui mõlemad saavad heal juhul korraga vaid 2 nädala kaupa puhata. Ühisest perepuhkusest võid suvel ainult unistada!
  Olen esitanud küsimuse “Kuidas lasteaed saab olla 6 nädalat järjest puhkusel?” oma lapse lasteaia direktorile. Selle peale sain vastuseks: “Me peame võimaldama õpetajatele/õpetaja assistentidele nende ettenähtud puhkuse.” (kuni 56 päeva)
  Nii et… Mida teha? 🙂 Olen ka ise tihti mõelnud, et mida üksikvanemad ja need teevad, kel ei ole sõpru/sugulasi lapsehoidjateks võtta… Jube!

 8. nooh, õpetaja puhkus on üldjuhul 56 kalendripäeva, s.o. siis 1,5 kuud… ja suvel ei käi väga lajud lapsed kõik kuud lasteaias… osadel saavad vanemad suvel puhata, nt on töökohtades kollektiivpuhkused ja seega on lapsi korraga vähem lasteaias ning õpetajad saavad oma puhkusi klapitada… 1 läheb 2 nädalat varem, teine 2 nädalat hiljem ja kolmas-neljas üldse kuu aega hiljem nt… ja suveti on mitmed rühmad, tänu lastevähesusele, koos… nii, et kui on lasteaedasid, mis terve suve kinni, siis on seal puhtalt tahtmise ja juhtimise taga asi… ma vähemalt arvan nii… 😛

 9. Minu lapsed käivad lasteaias, mis on aastaringselt lahti, kuid kui oleks vaja neid asenduslasteaeda viia, siis viiksin ka. Vaheldus ei ole probleemiks ei mulle ega lastele. Minul on jäänud mulje, et osad lapsevanemad lihtsalt mõtlevad üle ja arvavad, et nende laps ei saa uues keskkonnas hakkama. Tegelikult aga kohanevad lapsed väga kiiresti ja kergesti. Suurem probleem on ilmselt küll jah maakohtades, kus tõesti võib tekkida seis, et asenduslasteaed on kaugel. Samas saaks ilmselt uurida mõnes muus lasteaias käimise võimalust, mis on suvel avatud ning jääb lapsevanema igapäevatrajektoorile. See on tüüpiline eestlaste asi kõige pärast esmalt üle muretseda, tragöödia tekitada ja siis aru saada, et lõpuks ikkagi lahenevad paljud asjad oluliselt kiiremini ja kergemalt, kui algselt paistis. 🙂

 10. Mul sõbranna Taanis, kes arvestab alati, et suvel on lasteaed kuu aega kinni ja võtab selleks ajaks puhkuse või kombineerib abikaasa puhkusega. Soomes tuttavatel täpselt sama lugu, juulis lasteaed kinni ja lapsevanemad peavad ise hakkama saama. Puhkus lasteaiast on lapsele sama vajalik kui vanemale puhkus tööst.

 11. Naabervallas on lasteaia kollektiivpuhkus terve juuli, juuni ja august on kõik rühmad koos (lasteaias on kolm rühma) ja õpetajad puhkavad läbisegi. Ehk siis juunis ja augustis on lapse lasteaeda viimine ka ebasoovitav, sest neid on kahe õpetaja kohta liiga palju. Kõik valla lasteaiad puhkavad samal ajal.
  Juulis on teoreetiliselt võimalik kasutada eralasteaia teenuseid, millest siis vald mingi osa kinni maksab (mitte kogu summat). Kusjuures see võimalus tekkis alles eelmisel aastal, varem polnud üldse alternatiivi.
  Suvi suveks, aastas paar päeva on kollektiivne õpetajate koolitus vmt, kus lapse lasteaeda toomine on ebasoovitav, sest õpetajad on kõik koolitusel, lastega on kokk, koristaja jne.
  Siis on need pikkade pühade nädalad (jõulud, aastavahetus, jaanipäev), kus põhimõtteliselt ka käsutatakse lasteaed lastest tühjaks terveks nädalaks.
  Aaa ja siis on veel need pühade-eelsed poolikud päevad, kus lasteaed paneb kella ühest üksed kinni (mul lõppeb tööpäev siis kell kaks, aga seda 50km kaugusel). Sellel ka alternatiivi ei ole, et oleks valverühm paar tundi vmt.

  Olen üksikvanem ja õnneks saan kuigi palju oma liikumisi sättida ning vajadusel saan lapse tööle kaasa võtta, aga paras peavalu on küll see logistika, sest minulgi on ette nähtud vaid 28 puhkepäeva. Lapsehoidjaid ja huvilisi vanavanemaid ei ole.

  Ja siis veel, et lasteaed on seitsmeni lahti, aga kell viis on minu laps enamasti viimane ja õpetaja ootab juba koos lapsega väravas.

  Minu laps läheb nüüd varsti kooli, aga olen sel teemal sõdinud ning ebapopulaarsust kogunud küll. See eralasteaia võimalus tekitati, kuid see on nii kallis, et enamus seda seetõttu ei kasuta ning ongi tulemus, et järelikult pole vaja. Tegelikult on kolmesed-neljased päev otsa ilma vanemliku järelevalveta küla peal, heal juhul kuue-seitsmeste “valve” all.
  Kusjuures seda põhjendust kuulsin ka, et muidu osad lapsed ei saagi puhata. Et vanemad tulevad päikesest põlenuna rannast õhtuti ja võtavad lapsed… no ma ei tea, mulle küll meeldib koos lapsega puhata, aga ma eelistaksin seda teha endale sobival ajal. Minu erialal on tegelikult suvi kõige kiirem tööaeg üldse, minu õnn, et meie ettevõttes on inimeste keskmine vanus nii kõrge, et väikelapse vanemaid praktiliselt pole.

  Aga muidu on tore 😀 Mulle meeldib nende õppetegevus, meisterdamised, matkad, looduslähedus, teemapäevad ja palju muud. Ehk, kui lasteaed toimib (ja tegelikult teeb seda ju suurem osa aastast), siis on kõik hästi.

 12. Usun, et paljudel on raske seda puhkust ajastada omal, aga usun et enamus kohtades ikka see kusagil kuu kinni ehk ja asendusvõimalus ikkagi ka hea. Samas neil vanematel, kes vahetustega töötavad, on aasta läbi mure lapsehoidmisega. Neid inimesi on ju tuhandeid ja üksikvanemad ka kindlasti paljud. Isegi olen politseis tòòl ja ei saa unistadagi ainult päeval töötamisest lühikeste pãevadega 😀 samuti pikad pãevad on poodides ja restoranides jne…usun et see suve planeerimine pole selle kõrval kõige hullem 🙂

 13. Ma ei tea õnneks ühtegi sellist lasteaeda mis terve suve kinni. Kõu omas on suve alguses ja lõpus rühmad koos ja juulikuu kinni. Enamik linnaaedasid nii, pluss osades 1 rühm ka juulis lahti.
  Mul oli poiss jaanist alates eelmise nädalani kodus. Probleem oli pigem abikaasa töökohas puhkuste ajal ei lastud enam neid töölolijaid norm ajal koju vaid ikka 3-4 ületundi iga päev. Aga minu töö algab ju kuuest..vat siis käis küll laps tööl kaasas või külapeal mängimas, see oli raske. Ei kadesta üksikvanemaid kel nt graafikuga töö. Jube keeruline 🙁

  • Probleem ongi vist kõige suurem üksikvanematel, kel graafikuga töö. Mina muidugi üksikvanematest ei saa üldse aru, ses mõttes, et KUIDAS nad hakkama saavad. Neile peaks medalid andma kõigile

 14. Esiteks sa reageerid natuke üle, kui sa tead 2 suvel kinni olevat lasteaeda siis on natuke meelevaldne üldistada seda Eesti lasteaedadele. Minu lapse lasteaed on ka kollektiiv puhkusel 4 nädalat. Kuna õpetajatel on ette nähtud pikk puhkus siis muudmoodi väga ei saagi. Enne ja peale kollektiivpuhkust õpetajad puhkavad ka ühekaupa ja juba asendavad üksteist. Ja vanematele, kes suvel puhkust ei saa pakutakse asenduslasteaeda.
  Võibolla Harjumaal on asjad teisiti kuid nii pereliikmetest lasteaiaõpetajad kui kogemus enda lapse aias näitab, et suvel viiaksegi lasteaeda väga väheseid lapsi. Näiteks ühes 2 rühamaga maalasteaias avaldasid suviseks aiakohaks soovi 2 vanemat, aeda sooviti tuua kokku 3 last (omavalitsus organiseeris õpetaja nendega tegelema). Oma lapse aed oli kollektiivpuhkusel 4 nädalat, oma lapsel lasin kodus olla 5 nädalat, 6. nädalal viisin lapse aeda. 2 Sõimerühma lapsed olid ühte rühma kokku pandud (kummaski 12 last) kuna aias kohal oli 5 last.
  Ma saan aru, et on vanemaid, kellel ei ole võimalik suvist lastehoidu organiseerida kuid ma näen ka seda, et vanemad on organiseerinud oma lapsed suveks hoopis mujale kui lasteaeda. Minu laps oli üsna kurb, ootas oma rühmakaaslastega kohtumist aga nemad ilmselt alles puhkasid kusagil mujal.

 15. Õnneks ei ole endal olnud vaja pead murda, kuidas laps suvel hoitud saab. Tunnistan, et vanemale, kellel ei ole võimalik olla vaba terve kuu (või lausa poolteist?!) ja tugivõrk puudub, on see tõesti kaunikesti kaelamurdev mure.

  Aga. Minu meelest võiks suveperioodil ehk siis juunis-juulis-augustis käia lapsed lasteaias niiöelda vajaduspõhiselt. Päris kindlasti peaks see kehtima asenduslasteaeda minevate laste kohta. Kellel on võimalik puhata kodus või (muidugi seda soovivate) vanavanematega või kuidas just kellelgi on, see puhkab. Aga kes ei saa, see siis tuleb lasteaeda.

  On raske uskuda, kui palju on tegelikult lapsi, kes tuuakse lasteaeda, ehkki ema on näiteks teise lapsega kodus. Või on isa kodus, aga ta tahab ju puhata! (Ja neil lastel on tihtilugu ka pikad päevad.) Nii saavadki kokkuliidetud rühmad ülerahvastatud ja tekib personalinappus. Väiksema seltskonnaga oleks ju väga lahe suve veeta, siis ei mõjuks see segamini elu nii kurnavalt ei lastele, lasteaia töötajatele ega ka lapsevanematele.

  Loomulikult ma mõistan, et väikelapse vanem vajab aega endale, aga niimoodi ei peaks see käima.See jutt käis siis nüüd tõesti nende kohta, kes saaks lubada lapse kojujätmist, aga isiklikust mugavusest ei tee seda.

  Lasteaedade kinnioleku kohta – ma ei teadnudki, et kollektiivpuhkusel võib lasteaed olla ka rohkem kui kuu. Jälle targem. Nii minu kodukoha lasteaed kui ka töökohaks olev on kinni ainult juulis, mõlemas pakutakse alternatiiviks asenduslasteaeda, arvasin, et see süsteem on üldine.

  Ühesõnaga – probleem on. Korralik.

 16. Mina elan Hispaanias ja siin on lasteaiad ja koolid kinni 10 nädalat ehk siis lausa 2,5 kuud. Mul on alati hämming, et kuhu need vanemad küll oma lapsed panema peaksid? Ja siin pole asenduslasteaedu ka, nii et võrreldes Eestiga veel hullem olukord.

 17. Need lasteaiad ei asu kindlasti Tallinnas ja kindlasti ei ole nad suletud terve suve 🙂 sa alguses kirjutad, et sain teada, et Eestis on lasteaiad terve suve suletud (üldistus?), samas kommentarides tuleb väja, et tead kahte sellist lasteaeda?
  lasteaed ei ole kohustuslik – kui süsteem ei meeldi ei pea teenust ostma 🙂

  • Ma blogis päris palju üldistan, sest ma ei viitsi alati kõiki erandeid välja tuua ja poliitiliselt korrektne olla ja nagu on öeldud, siis mu postituste pealkirjad on tihti “kollased”, et noh neid va klikke tuleks rohkem:)
   Aga nagu kommentaarides ka välja tuleb, siis ma ei ole ikkagi ainus, kes probleemi näeb süsteemis

Leave a Reply