Tartu vs Tallinn

Üsna tihti kui Tartust juttu tuleb öeldaks, et Tartu on Eesti kõige igavam linn, kuhu üldse ei kipu ega satu, et pole põhjust.  Ma ei ole (enam) nõus. Ma olen Tartust ära olnud peaaegu viisteist aastat, kuid eemaldumise asemel olen ma Tartuga emotsionaalselt palju lähemaks saanud.

IMG_2633.JPG

Ma olen Tartuga sõbraks saanud*, Tartut uuesti avastanud ning alateadlikult on mu hääles kõlamas uhkusenoot kui ma tutvustan teistele Tartu Ülikooli ja selle ajalugu, laulupidude traditsiooni algust, Toomemäge. Ma vean inimesi ühesuguse uhkusetundega jalutama nii Supilinna kui Annelinna. Annelinnas möödusid mu teismelise aastad. Mulle tulevad silme ette mängitud peitused ja trihvaad. Te ei tea, mis trihvaa on? Võib-olla te tunnete seda „uka-uka” nime all?  „Too too tool sealt!” ütlen ma põhja-eestlasele ning üritan selgeks teha „selle” ja „tolle” erinevust. „Pürst” ja „putsu” ja„rõivistu” on minu sõnavaras tavapärased sõnad ning reedavad mu Lõuna-Eesti päritolu.  Mulle meeldib Taru juures see meie “oma keel”, mis teistele nii naljakas tundub. „Pürst” ja „putsu” ja„rõivistu” on minu sõnavaras tavapärased sõnad ning reedavad mu Lõuna-Eesti päritolu. Mu vanaema vuhvtitab krookas linasid ja annab tiitsule vägevat.

Te vist saite juba aru, et mulle meeldib Tartu? Mulle meeldib ka Tallinn. Keskaegse Tallinna kõrval meeldib mulle ääretult Tallinna moodsus. Eelmine nädal käisin ma üle saja tuhande aasta Loomelinnakus. Toidutänav on täiesti geniaalne. Ma ei tea, kuidas seal on lood toidu maitse ja hindadega, aga koht ise oli superkhuul. Hoopis teise näoga kui Tartu. Tõeline Hipsterville.

IMG_2511.JPGIMG_2507IMG_2508.JPG

Ja siis jõuame me tagasi Tartusse. Kodune ja armas, kuid mu meelest toimub siin alati midagi põnevat ja teistsugust.

IMG_2609.JPGIMG_2614.JPGIMG_2623.JPGIMG_2622.JPG

Eile kui me ei suutnud otsustada, mida me siis oma lapsevabal õhtul ette võtame, tegime me väikese jalutuskäigu Tartus. Lihtsalt jalutasimegi niisama. Tartu on ilus. Üldse mitte igav. Mulle meeldis.

 IMG_2579.JPG

Me otsustasime läbi käia ka sellisest söögikohast nagu Umb Roht. Koht oli kena, sisehoov oli mu lemmik juba siis kui ta veel vinoteek Noir oli, toit oli väga maitsev ja siidrivalik (mulle) nii uus ja huvitav, aga ma suutsin end siiski siniseks vihastada. Kui me olime söömise lõpetanud, viidi meie taldrikud ära, küsiti kenasti, kas soovime magustoitu, me ei soovinud. Kui me olime oma joogid ära joonud, jäime me tühjade klaasidega istuma lauda. sellest ajast kui me kella hakkasime võtma 20 minutiks. MITTE KEEGI ei tulnud uurima, kas me tahaksime midagi juurde või tahaksime maksta, teenindajad lobisesid, käisid väljas teisi toole ja pleede sättimas, aga meist ei teinud keegi välja. Kui lõpuks ka Marek vihastas ja arvet küsis, vastas teenindaja, et ta arvas, et me niisama istume. No siis ma ei istuks ju tühja klaasi taga. “Ma oleks ju tulnud, kui te oleks kutsunud,” ütles teenindaja, ma vihastasin uuesti. Kui see tõrvatilgake meepotis välja jätta, siis üldmulje Umbrohust (Umb Rohtist?) oli siiski positiivne ja mulle pigem meeldis ning soovitan.

IMG_2593.JPGIMG_2587.JPGIMG_2583.JPG

 Kas see pole aga tegelikult naljakas, kuidas ajaga arvamus (või inimene ise?) muutub. Kui ma olin saanud 20-aastaseks tundsin ma, et pean saama Tartust ära pealinna, muidu suren. Suurlinna tuled olid palju ahvatlevamad kui igav ja turvaline Tartu. „Siin ei ole midagi teha,” rääkisin ma kõigile, kes vaid kuulata viitsisid. „Tallinn on äge!” lisasin ma. Kui ma nüüd peaksin valima, kas Tallinn või Tartu, siis teate mul tekib natuke raskusi. Tallinn on kihvt, tõeliselt äge linn, aga Tartu on nii omanäoline ja armas, et ma vist kipuks Tartu valima.

*liikluskultuur välja arvata:D

//
I have been away from Tartu for 15 years. When I was 20, I thought Tartu is the most boring town, nothing is happening, nowhere to go, everything is the same all the time, everyone knows everyone and rumours are quick to start. I had to get to Tallinn. Well, in a way I think I was right 15 years ago – Tartu was quiet and not much was happening, but perhaps it also had something to do with the people I was hanging out then. The interests we shared did not involve too much culture. Tartu is considered to be the cultural crib of Estonia and I think this is part of the charm of this little town (with 100 000 inhabitants and being the 2nd largest town in Estonia).
Tallinn is really cool, besides the wonderful medieval old town I think the hip and cool part of Tallinn is facinating. So creative and chill. Totally different from Tartu. Hipsterville!
IMG_2501.JPG
But then again there is Tartu. Charming and sweet. I have changed, the town has changed and I tell you Tartu IS worth a visit when in Estonia. There is a lot to see here. IMG_2597.JPG

8 thoughts on “Tartu vs Tallinn

  1. Tartu on maailma parim! 🙂 Ise elasin kolm aastat Tallinnas ja nüüd omadega Tartusse tagasi jõudnuna olen enam kui kindel, et ei koli enam kunagi pealinna. Tartus on minu jaoks just see atmosfäär, mis teeb sellest kõige parema koha, kus elada.

  2. Mul oli ka 22-aastaselt tunne, et Tartu on täiesti surnud koht, kuhu ma ei suudaks enam iial elama minna, nii vaikne ja igav. Keegi mu tuttavatest kunagi ütles, et Tartus on tore külas käia. Ja olin nõus. Ja ega Tallinnaski elades nägin ainsa variandina kesklinna (südalinna) või selle lähedust. Nüüd olen vanem ja ei saa omakorda aru inimestest, kes viitsivad kesklinnas elada. Ma ei suudaks enam iialgi, ma ei taha enam rapsimist ja tõmblemist, lärmi ja inimhorde. Tallinnas elamise vastu pole mul endiselt midagi, aga ka väiksemad linnad pole enam mu jaoks maha kantud. Miks mitte kolida millalgi üldse Haapsallu? Kui iga päev tööl ei peaks käima, koliksin kindlasti Tallinnast välja.

  3. Ma hääletaks ka Haapsalu poolt kui saaks selle rongi sealt käima, siis poleks üldse probleemi nt 3 x nädalas linna tööle ja tagasi sõita. Ma armastan Tallinna, Tartu meeldib ka…aga tahaks jälle linnamelust eemale.

Leave a Reply