No on nolk!

Ma jään dopinguskandaali suhtes oma arvamuse juurde, et jube vastik tunne on, et selline asi juhtus ning Eesti suusasport (aastateks) põrmustava paugu sai. Murdmaasuusatamine on üks väheseid spordialasid, millele me olen ikka kaasa elanud ja millega enam-vähem kursis olnud, seepärast ka minu suurem kaasaelamine (kui siinkohal sellist sõna üldse sobiks kasutada) kogu skandaaliga seonduvale.

Lugesin loomulikult ka mida kurikuulsad Perekooli targad arvavad ja ega ma poleksi muidu sel teemal veel rohkem kirjutanud, kui poleks avanud teemat pealkirjaga “No on nolk“, kus teemaalgataja kirjutab: “Kuulan pressikat ja järjest rohkem tekib tunne, et see Karel Tammjärv ei ole päris korras mõistusega. Lihtsalt nii kohutavalt kahju on lähedastest ja treenerist, kelle elu mingite idikate pärast lihtsalt kokku kukkus.”

Ütlen täiesti ausalt, et kuigi loomulikult mõistan ma dopingu hukka, siis ma julgen häbenemata öelda respekt Karel Tammjärvele. Enne teadsin teda kui üht eestlast kahekümne-kolmekümne seast, nüüd aga saan ma öelda, et ta on küll see tüüp, kes kummutab müüdi, et sportlased olid trennis sel ajal kui mõistust jagati. Ja seepärast on temast lausa kahju, inimlikult kahju, et nii rumal oli. Nii nagu üks spordiajakirjanik ka ütles, siis Tammjärv tõusis tema jaoks kõrgemale (inimesena) kui on kunagi olnud sportlasena. Ma olen sama meelt. Julgus oma eksimust tunnistada on harvem nähtus kui me arvame. Inimesena ei saa seda sportlast maha kanda. Võrdleme Tammjärve ja Veerpalu käitumist. Üks rõhutab pressikonverentsil, et jätab oma vanemad asjast välja, teine jookseb kohe põlle alla ja laseb emal enda eest kirju saata.

Jah, nii nagu kommentaaridest on läbi käinud, siis ilmselt ei ole kumbki Veerpalu suurem asi meediaga suhtleja, aga põgenemine, “mis ei olnud põgenemine” , jättis ikka väga kehva mulje. “Ma ei tahtnud ajakirjanikega suhelda,” vabandas Andreas Veerpalu. Mis te arvate, kas Karel Tammjärv hüppas rõõmust tagajalgadele, et peab pressikonverentsil oma viga tunnistama? Aga veel halvema mulje kui jättis endast Andreas Veerpalu, jättis endast muidugi Andrus Veerpalu. Kunagi ta peab ju vastuseid andma ja pressiga suhtlema? Mida ta ootab? Et advokaadid annaksid talle nõu? Olles ise lapsevanem, siis ma arvan, et sellises olukorras teeksin ma kõik, et oma lapse pea kohalt kirvest eemaldada, võtaksin enda peale (rohkem) süüd, aga siin ma isegi ei imestaks kui “armastatud suusakangelane” tuleks välja lõpuks ütlusega, et tema ei teadnud midagi. Ja no pagan võtaks, milline täiskasvanud mees põgeneb sellises olukorras meedia eest? Minu meelest on see inimestele, kes temasse uskusid 2011. aastal, näkku sülitamine. Palju paremas valguses oleks mõlemad Veerpalud kui nad oleksid pressikal kasvõi oma nägu näidanud. Ja okei, ma just kirjutasin, et lapsevanemana teeksin ma kõik, et oma last selles olukorras aidata, aga see, et ema nüüd meeste eest räägib, ei tee asju paremaks, vaid veelgi piinlikumaks. 24-aastane mees, kes suhtleb läbi ema. Kas varsti annab ka Andrus Veerpalu oma avalduse läbi naise? Ei imestaks.

Mati Alaver on kolmas argpüks, kelle “siirast kahetsemist” on raske uskuda kui mõned tunnid hiljem annab ta intervjuu, kus ta lihtsalt teeb oma margi veelgi rohem täis. “Andsin arsti kontaktid, aga ei soovitanud dopingut.” Mis väide see on? Milleks loll vassimine? Ole mees ja ole aus. Miks sa selle numbri siis andsid? Et sportlased saaksid Saksamaalt sõpru, kellega saksa keelt praktiseerida või milleks?  Lõpetuseks oli mul häbi kuulata Kristina Smigun-Vähi kommentaari dopingujuhtumile. “See kõik on väga piinlik” on kommentaar inimeselt, kes ise on dopinguskandaali üle elanud ja peaks teadma kõige paremini, mida see tähendab. Tema peaks olema küll üks selline sportlane, kes oleks pidanud sellise kommentaari asemel, kas vait olema või püüdma selgitada, miks sportlased võivad selliseid valesid otsuseid teha.

Mina osaliselt näen, et süü on ka minusugustel näpuga vibutajatel, kes sarkastiliselt irvitavad, et no mis sportlased te olete kui esikümnessegi ei jõua. Ma saan aru survest teha paremini ja jõuda kaugemale. Ootused inimestele (lastele) on liiga suured. Kehtib igas valdkonnas.

11 thoughts on “No on nolk!

 1. Olen paljuga nõus, aga kogu aeg mõtlen, et ajakirjandus oleks ta kätte saades tükkideks rebinud.
  Mitte tema enda tegude pärast, vaid just vana Veerpalu teemadel. Ilmselt ei olnud noorest Veerpalu vastajat küsimustele, just vana Veerpalu teadmistest/tegudest, noh ta oleks vanale ilmselt täielikult vee peale tõmmanud.
  Kujutan ette selliseid küsimusi: Kuidas sa selle peale tulid, et dopingut teha? No vana pakkus? Kas vana siis arvas, et see võiks kasulik olla? Kas ta on proovinud?… Mida see noor Veerpalu siis vastanuks?
  Tammjärv oli selle teemaga seotud ainult ise, noor Veerpalu aga perekonnana.
  Normaalne oleks olnud, et vana oleks lapse eest end ohverdanud. Aga seda ju ei juhtunud.
  Ma olen selle noore Veerpalu pärast täitsa mures, tuleb ta ikka sellest välja.

  • Jah, ka nõus, aga nüüd ju rebitaks veel rohkem? Selline käitumine oli halvas olukorras veelgi halvem. Ja kui ongi nõrgem natuur nagu ema ütleb, siis praegu poleks ju enam seda noiajahti kui oleks veerpalud kohal olnud ja kasvõi öelnud, et ei suuda kommenteerida.

   • Sel ööl tehti vale otsus, kui põgeneti. Ma üldse ei imesta kui see sündis vana Veerpalu ja Alaveri lolli otsusena. Vana Veerpalu ja Alaver kalkuleerisid, mis see neile kaasa toob, õigemini ma usun pigem, et Alaver otsustas.
    Mulle tundub see vana Veerpalu ka äärmisel nõrga isiksusena.

   • Väga nõus sinu mõtetega!
    Saan täiesti aru, et inimesed on erinevad ja kõigil pole sellist julgust ja tugevat närvi nagu Tammjärvel, kuid “mina meediaga ei suhtle” suhtumine ja peitupugemine pole ka päris õige. Kui otse kaamera ees ei suuda suhelda, siis ehk oleks võinud mingi salvestuse kokku leppida (nt ERR-ga vm rahuliku usaldusväärsuse ajakirjanikuga) või online-intervjuu või vähemalt öelda, et praegu toibun ja X aja pärast annan teada, kui olen valmis rääkima. Kõik oleks parem kui “ei kommentaari”.

 2. Vaatasin seda pressikonverentsi ja mul oli lausa Tammjärvest kahju. Jah oli ise rumal, et sellele teele läks ja usun, et ta kahetseb seda. Nagu ta ütles on see kõik talle hetkel vabastav ja saab rääkida nii et käed ei värise. Rumal tegu aga julges kõigi ees rääkida.
  No ja need Veerpalud, häbi lihtsalt niimoodi põgeneda, isegi Anti Sarapuule ei öeldud. Okei ei taha tulla kaamerate ette rääkima pole valmis jne aga no anna sellest teada , kirjuta kiri kasvõi mitte ära mine peitu.
  Antist on mul ka nii kahju, uskumatu et ta suutis nii rahulik Tammjärve kõrval olla, kujutan ette et sisimas ta karjus ja sõimas.

  • Lugesin mingit kommetaari, et jah tubli, Karel, et rääkima hakkasid, aga ärme tee temast kangelast. Mu meelest ei tee keegi temast kangelast, vaid värskendav on julgus ja oskus tehtule otsa vaadata (Rainer Vakra tuleb kohe meelde vastandina sellele käitumisele). See on kehvas situatsioonis tunnustust väärt.
   Veerpalude mitte soovist ajakirjandusega rääkida voikski aru saada kui nad ei oleks mingil moel andnud teada, et ei oska (hmmm… ei julge) hetkel rääkida.

 3. Minu esimene mõte oli samuti, et oma lapse eest viskuks tulle, ükskõik kui valus v ebameeldiv see oleks. Aga, milline isa see on, kes oma poega säästab sellega, et tirib ta veel rohkem sohu. Pannud ta lennukile ja andnud ise vastused või eraintervjuu vms. Lapsevanemana minu jaoks arusaamatu. Karel Tammjärv on saanud rahu, üks päev oli hull, elas selle üle ja nüüd ju vaikus, keegi ajakirjanikest ei ahista teda ega pinni . Ma ise oleks tahtnud vastuseid küsimustele: kas ta tundis, et veredoping aitas teda, kas ta tundis, et jõudu rohkem võrreldes tavaolekuga, et ta sõnastaks, selle füüsilise tunde, mis veredopinguga kaasnes? Ja kas ta ka kartis ohtusid, mis veredopinguga kaasneda võivad tervisele (trombid, insult, infarkt)? Eks see lugu elab omasoodu, aga kahju on sellest, et sportlased on ühe endi seast üksi jätnud. Raudselt on neid sportlasi veel, kes sellest teadsid, et veredopinguga Eestis majandatakse, aga kellelgi pole julgust Karel Tammjärve juttu toetada. Keegi ei tea midagi. See on vastik.

 4. Mina ei saa aru ,miks panna oma lapse eest pead tulle ( nagu paljud väidavad) .
  Jah ma teeks seda ,kui keegi mult küsiks ,kas minu või mu lapse pea .
  Samas et võtta süü enda peale ,sest laps sai lollusega hakkama ?
  Töötasin poes pikka aega juhatajana ja mina olin see inimene ,kellega pikanäpuvennad istusid ja vanemaid / politseid ootasid .
  Ma ütlen et 10 korrast 9 leidsin vanemad mingi vabanduse ,miks nende laps varastab poest kommi või joogi ,eriti veel kui neil on RAHA olemas . Uskumatu ,mis teeb lapsevanemaga kohusetunne . Nad reaalselt arvavadki ,et laps keerab sitta ja kuna me oleme nende emmed/issid ,siis me peame läbi valede seda pättust õiglustama.
  Sama kehtib ka Veerpaludega .Kui vanal on selles oma süü,siis seda tuleb ka tunnistada .Aga kui vanal sellega pistmis pole siis tema hoidku sellest eemale .Tema poeg on juba ammu enda eest ise vastutav isik .

  • Mina ikka mõtlen kogu juttu antud teema kontekstis ja arvestades Andrease nõrka isiksust, et kui isa sellest kõigest teadlik oli, siis oma lapse säästmiseks, oleks võinud ise selgitusi anda ja kindlasti ei pea ma silmas seda, kui laps mingi jamaga hakkama saab, siis pimesi kaitseks, minu arvamus on dopingu juhtumi kontekstis, kui Andreas nii mõjutatav ja nõrk on (sellisel juhul poleks ta olnud piisavalt tugev ka iseseisvalt dopingu juurde pöördumisel), siis oleks isa pidanud tema eest selle läbi tegema, seda enam, et oli kogu sellest värgist teadlik. Aga tundub, et seal peres kaks äput ja hoopis ema peab vastust andma. Kuuldes tema intervjuud TV3-le pole täiesti kindel, kas temagi midagi ei teadnud. Kokutas ja puterdas ja vassis sama moodi. Fakt on ju, et Andrus Veerpalu teadis, mis toimub ja tolereeris seda. Aga jah oma last niimoodi sisse vedada, rikkuda tervist, tema mainega riskida, tema tulevikuga riskida, seda kõike pealt vaadates ja veel nõu andes, see on arusaamatu ja vahele jäädes lihtsalt uttu tõmmata ja poeg kaasa vedada. V-o Andreas oleks isegi tahtnud rääkida, aga surve oli, et põgeneme, et vana Veerpalu sisse mitte rääkida. Vaevalt, et Andreas väga kogenud valetaja on, kui ennast väljendada tuleb, et hirm enda pärast oli Andrus Veerpalul suurem kui hirm poja pärast. Mulle tundub. Mingid pisivargused jms on täiesti ebaoluline selle teema juures.

 5. Üks asi veel, mis mind imestama pani ema intervjuud kuulates, et ta muretses poja pärast, et mis seal politseis juhtus ja mitte sõnagi sellest, et ta poja tervisega mängiti nagu v-o eeldaks ühelt emalt, kui ta sellisest asjast teada saab. aga muidugi võimalik, et lihtsalt ei rääkinud, aga pühendada nutuselt aega politseis toimuvale, milleks? See on see pime emaarmastus, et mis mu pojakesega seal politseis tehti ja ta ei teadnud midagi mis saab jne. Selle asemel, et ise ka mõista oma poja tegu üheselt hukka või kui usutav see on, et Andrusega pole rääkinud. Ta pole koju jõudnud. Kas üks ema, kes saab teada midagi sellist oma lapse kohta, ei helistaks ja ei nõuaks aru, vaid ootaks rahulikult kui koju jõutakse.

 6. Vaatasin ka Tammjärve pressikat ja mõtlesin hoopis selle saksa arsti peale. Ta tundub olevat mingi täielik sekti juht, kuidas sportlane oli nii sisse tõmmatud, et tegelikult kõigi nende aastate jooksul ei tekkinud mingit eetilist probleemi tal. Või kui tekkis, siis kohe kinnitati talle, et nii tulebki teha, nii tehaksegi. Nagu spordi Jim Jones.

  See on nii ohtlik, kuidas inimene võib sattuda mingisse mulli, ise aru saamatagi, millega ta tegelikult tegeleb ja kellele kõige sellega liiga teeb. Pressikal tundus Tammjärv väga asjalik inimene, suisa tore ausameelne inimene (oli selgelt näha, kui suur kergendus tal oli rääkida) ja see hirmutab veel rohkem. Nii asjalik inimene ja ikka sattub sellesse mulli. Meid kõiki on tegelikult lihtne veenda olla ja käituda ebaeetiliselt, just nagu need Zimbardo või Milgrami eksperimendid on ammugi tõestanud.

  Hirmutav.

Leave a Reply