Lõunauinak – poolt või vastu?

Kui see küsimus esitada mulle, siis ma ütleks kõva häälega jaaaa. Oh, kuidas mulle meeldiks üks mõnus lõunauni, aga kahjuks on mu ööpäevas vaid 24 tundi ja tegemisi nii palju, et varastada aega lõunauinakuks tundub liigne luksus või lausa patt, vaat et isegi laiskus. Aga tegelikult tahtsin ma rääkida lapse lõunaunest.

Ma olen alati pooldanud seda, et väikesed lapsed peavad lõunaund magama. Ida on lõunati kenasti maganud, kuid ma ei ole kunagi otseselt mingit kellaaega jälginud või lõunauinaku pärast kuhugi minemata jätnud. Tunnike siia sinna ei ole üldse oluline olnud. Kui me oleme lõunaune ajal külas olnud ja ma olen märganud, et laps hakkab virilaks muutuma, teinekord isegi väljakannatamatuks, oleme me lihtsalt ära läinud. Lõunauni on magatud kas autos või kärus, aga kunagi ei ole me kella pealt jälginud, et vot täpselt sel ajal peab ta magama. Praegu panen ma Ida kodus ka lõunaund magama. Põhjus selleks on tihti väga egoistlik – nii on mul 1-2tundi lapsevaba aega.

Norras nagu te teate paljud lapsed selles vanuses enam lõunaund ei maga. Mina olen ikka olnud lõunaune-usku ka siin ja palunud Ida siiski ka lasteaias magama panna. Kui ta ei maganud, siis oli teada, et ees on ootamas õuduste õhtu. Viril ja väsinud laps. Nüüd on Ida lasteaias keeldunud magamisest, kuid ta ei ole enam õhtul viril. Pigem hoopis vaikne, rahulik, nokitseb omaette ja nõuab kella 7-8 ajal magamaminekut. Kolm õhtut on ta enne kaheksat magama läinud (ja maganud kella 6.30-7.00ni!) ja teate, mulle meeldib see. Set jällegi egoistlikult on mul õhtul OMA aeg. Esimene pluss on see, et ta on õhtul rahulik, mitte ei jookse ringi, sest ilmselgelt on ta lasteaias müttamisest väsinud ja teiseks nagu juba öeldud varajane magamaminek.

Eestis ei ole meil mingit võimalust teda enne poolt kümmet magama saada ja kodused õhtud on kõike muud kui rahulikud. Idal on energiat ja aktiivsust nii et tapab. Aga pole ka ime, kui ta päeval enamuse ajast rahulikult mängib + teeb 2h uinaku. Siin aga jooksevad nad pool päeva aktiivselt õues ja pole siis mingi  ime, et tal õhtuks enam üleliigset energiat ei ole. Mulle meeldivad need rahulikud õhtud, kus me joonistame või raamatut vaatame või Ida lihtsalt omaette mängib, mitte ei jookse ühest toanurgast teise, ei hüppa diivanil üles alla, ei turni trepil, aknalaudadel.

Ma hakkan täiesti mõistma seda, miks Norras lapsed lõunaund ei maga.

4 thoughts on “Lõunauinak – poolt või vastu?

 1. Ma kardan, et sellele lõunaune küsimusele ei ole ühest õiget vastust. Lapsed on erinevad ja nende unevajadused ka. Kui minu laps oli 1a 6k vana (vanus, mil lapsi hakatakse sõime panema) siis magas ta veel kaht lõunaund ning jaksas maksimaalselt ülevalt olla 4-5 tundi jutti. 2-aastasena magas juba üht lõunaund, nii 3 tundi järjest. Ka praegu 3-aastasena on tal lõunaund väga vaja, muidu väsib. Lapsteaias magab ilusti sealse 2 tundi lõunaund, kodustel päevadel lapseme tal une täis magada, enamasti kestab uni siis 3-3,5 tundi. Kusjuures magama jääb õhtul nii 21.30 ja ärkab hiljemalt kell 7 (ka puhkepäevadel). Inglismaal peetakse normaalseks (tuttavate näitel), et väikelaps pannakse juba 18-19 paiku õhtul magama kuna muidu vanematele ei jäävat oma aega. See on minu jaoks veidi kummaline kuna veidi aega võiks jääda ju ka lastega koos olemiseks?
  Usalda Idaga oma sisetunnet, kui laps lõunauneta päeval jääb 20 paiku ilusti magama ja magab hommikuni siis ilmselgelt on see teie pere jaoks toimiv lahendus. Lasteaias kipub mängimine niikuinii rohkem väsitama.

  • Siin on mu meelest ka tavaline lapsed 18-19 paiku magama panna, aga no samas see polegi nii ebaloogiline, kui kolmest laps lasteaiast ära tuua, siis jääb õhtul aega nii lapsele kui pärast iseendale.
   Ma pean nüüd vaatamagi, kuidas Ida magada tahab, sest no kui ta tõesti enam ei taha lõunaund magada, siis mis ma teda sunnin. Siiani olen “sundinud”, sest ta muidu tõesti oli õhtuti nii kohutavalt halvas tujus, nüüd on aga nagu ära vahetatud. Muidugi võib see lihtsalt mingi faas olla, eks näis

  • Elame ka Inglismaal. Suurem osa lapsi lõpetavad päevauned 2,5 või 3 aastaseks saades. 4 aastased ei maga enam kindlasti päeval, sest 4-selt minnakse kooli ja seal ei toimu mingit magamist :). Mulle tundus ka algul see imelikuna, et lapsed lähevad õhtul 7 ajal magama ja päeval ei maga, aga kui meie laps sündis ja 2,5 aastaselt päevauned lõpetas ning õhtuti 7-8 ajal magama läks ei osanud ma enam paremat varianti tahtagi. Ideaalne lapsele korraga üks hea ja pikk ööuni ära magada, kui teda päevaunega solgutada (seda enam, et teda oleks võimatu olnud päeval magama saada ja kui oleks õnnestunud, siis pärast normaalsel ajal uuesti ülesse. Peale päevaund alati siis ka selline unesegane ja viril, kuni kuskil õhtul 8 ajal tuli elu uuesti sisse ja siis oli jälle raske teda ööunne saada. No täiesti mõtetu solgutamine.) Kui aga laps õhtul 7 ajal magama läheb, siis on kõik rahul. Ma saan ka mehega rahus rääkida ja telekast filme või kas või uudiseid vaatada. Väikese lapse kõrvalt seda teha ju ei saa.
   Minu jaoks täiesti imelik mõelda, et kui me Eestis elaksime siis peaks me 6 aastane laps lasteaias käima ja seal ka veel päeval magama. Ta ei oleks sellega mitte mingil juhul nõus, mina ka mitte 🙂

 2. Ma ei ole ka kunagi kella vaadanud. Preili, kes praegu veel 3ne, teda on kuidagi lasteaias vist magama saadud, aga kodus võib sellest vaid unistada. Ta sai 1, kui juba keeldus magamast, vahel harva juhtus. Nädalavahetuseti ta siis nüüd kodus ka ei maga, aga õhtul vajub kuskil 9 ajal ära (muidu ikka 10ni veab välja). Poja saab kohe 2, temaga on nii, et kui lõuna käes, siis ta ütleb mulle juba, et on väsinud- siis võtan ma oma trennikoti ja sõidame jõusaali. Ta jääb juba autos magama ja magab trennis puhkenurgas kergkärus olles rahulikult edasi. Tund-poolteist saan vabalt omi asju ajada spordisaalis. 1 päev on siiani juhtunud, et ta ei ole maganud (see oli nädalavahetus), puhkepäevadel muidugi ongi keerulisem- siis poja vajub kuskil kl 3-4 ajal alles ära, sest teine on ju üleval. Ei aita eriti see ka, kui hommikul möllavad õues ja siis söövad kõhud täis lõuna ajal- kes ikka magada ei taha, see ei maga kah. Möllu jätkub igal õhtul nii u kl 8ni, siis natuke rahunevad ja vaatavad ilusti telekat.

Leave a Reply