Täitsa hüpoteetiline

Sissejuhatus: See on TÄITSA hüpoteetiline küsimus, kõik sarnasused TEGELIKE inimestega on JUHUSLIKUD.

Härra ja proua Maasikas töötavad ühes ettevõttes, üks turunduses, teine tootmises. Ühel hetkel tunneb proua Maasikas, et ta ei taha selles ettevõttes enam töötada, talle ei meeldi töökorraldus, ta tahab muutust. Teeb ettepaneku muutuseks, aga muutus ei sobi. Pole hullu ja proua Maasikas lahkub, sest talle on tööd pakkunud tundmatu kohalik piimatootja. Kuu aega hiljem selgub, et proua Maasikas ei sobi tundmatut piima müüma, st talle öeldaks, et tänan, aga tänan ei, ja proua Maasikas, kes läks tööle käsunduslepinguga, on päeva pealt kodune ilma sissetulekuta. Ta jõuab korraks langeda depressiooni ja enesehaletsusse, jõuab tõusta ja ühe töökoha vastu võtta, kui näeb kogemata Facebookis kuulutust, et üks tilluke aga armas ettevõte otsib töötajat. Proua Maasikas on seda väikest ettevõtet alati fännanud, arvas aastaid, et see enam ei eksisteerigi, kuid tunneb südame all väikest torget, et hoolimata juba vastu võetud töökohast peab ta sellele kohale kandideerima. On viimane päev kandideerida. Proua Maasikas saadab oma CV.

Proua Maasikas kutsutakse vestlusele. Ta käib mitmel vestlusel, sest on üks väike aga. Kuidas suhtub härra Maasika töökoht sellesse, et proua Maasikas läheb tööle ettevõttesse, mis muuhulgas toodab ka samasuguseid asju nagu härra Maasika ettevõte? Proua ja härra Maasikas arutavad seda ja ei näe probleemi, sest neil on kodus muud teha kui kahe ettevõtte ärisaladusi omavahel jagada, pealegi miks peaks emb kumb neist ohustama teise töökohta? Proua Maasikas läheb tööle. Ei varja kellegi eest. Möödub kuu ja kaks ja kolmaski. Kõik teevad oma tööd. Proua Maasikas elab jätkuvalt kaasa härra Maasika edule, kuid annab endast 100% oma ettevõtte nimel. Ühel hetkel saab proua Maasikas härra Maasika ettevõtte omanikult sotsiaalmeediasse sapiseid kommentaare oma postitustele. Proua Maasikas jääb professionaalseks ja vastab viisakalt ka üleolevatele kommentaaridele. Lastetoa küsimus. Härra ja proua Maasikas tegutsevad kumbki oma ettevõtte nimel edasi.

Kuniks ühel kenal päeval tuleb härra Maasikas koju ja ütleb, et on tööst ilma. AGA tal on kuu aja jooksul võimalus ümber mõelda ja tagasi minna tingimusel, et proua Maasikas OMA tööst loobub. Proua Maasikas ei suuda seda hästi uskuda. Proua Maasikas on mänginud ausat mängu. Kui ta härra Maasika ettevõttest ära tuli pakuti talle, et ta jätkaks nende aitamist väikese tasu eest. Kui proua Maasika piimabisnes lörri läks, kirjutas proua Maasikas, et jätkab hea meelega projektipõhist koostööd, aga summa on naaaatukene liiga tilluke, et äkki lepiks kokku tunnihinde põhjal koostöö. Sai viisaka vastuse, et pole vaja. Ega sellest midagi, proua Maasikas oli ju ise otsustanud lahkuda ja härra Maasika turundustiim oli niikuinii suur. Kui Proua Maasikas läks uude nö konkureerivasse ettevõttesse, kirjutasid talle mõned vanad kliendid. Proua Maasikas suhtles nendega ja ütles nii mõnelegi, et hindab jätkuvalt härra Maasika töökoha tegevust ja elab edule kaasa, mida ta tõepoolest ka tegi. Turgu jagub kõigile mõtles proua Maasikas. Ta on alati järginud Robert Fulghumi lihtsaid põhimõtteid.

Ja siis visatakse perekond Maasikale ultimaatum.

Mida teeksite teie? Proua Maasikas on oma töös väga hea, ta teab seda ja teised teavad seda. Proua Maasikas on lihtsalt sõnakas naine ja kõikidele (mees)ülemustele see ei meeldi, nad näevad proua Maasikas konkurenti. Proua Maasikas armastab oma tööd ja teeb seda kirega. Härra Maasikas on oma töös hea ja teised teavad seda. Härra Maasikas armastab oma tööd ja teeb seda kirega. Kes peaks oma tööst ja karjäärist hetkel loobuma?

Härra Maasikas on proua Maasikat alati tema ettevõtmistes toetanud. Aga proua Maasikas on ka härra Maasikat toetanud. Kui välismaal elades proua Maasikas kuigi edukas polnud ja härra Maasikale pakuti kodumaal tasuvat töökohta, tehti otsus härra Maasika järgi. Nüüd on mõlemad leidnud oma kire. Erinevates ettevõtetes. Osaliselt konkureerivates. Härra Maasikale öeldi “ootame sind kiiresti tagasi” ehk siis mehed on vaikimisi pannud paika, et proua Maasikas peab siin kaotajaks jääma. Proua Maasikas ei taha kakelda, proua Maasikas tahaks oma asja ajada, aga proua Maasikas ei ole valmis oma karjäärist, mille nimel ta on väga vaeva näinud, niimoodi loobuma. Ja kui ta loobub, kaotab pere pool sissetulekust. Kui ta ei loobu, kaotab pere pool sissetulekust, lihtsalt härra Maasikale jääb tema maineka nimega ametikoht.

Kuidas selline ultimaatum lahendada?

Proua Maasikas mõtleb, et kui ta nii kardetav konkurent on ja härra Maasikas nii hinnatud töötaja, siis ultimaatumi asemel oleks härra Maasika ettevõte pidanud ta hoopis “tagasi ostma”, mitte jätma päeva pealt tööta härra Maasikat. Isegi kui proua Maasikas seda ei kaaluks oleks see olnud ausam. Proua Maasikal on hetkel veidral kombel (koroonakriis ju!) laual kaks tööpakkumist, kutset vestlustele, üsna atraktiivstele ja kõrgetele kohtadele. Proua Maasikas võiks panustada neile, loobuda karjäärist senises maailmas ja jätta härra Maasikale tema töökoht. Anda loobumisvõit.

Aga proua Maasikas ei taha loobumisvõitu anda.

Ps: Hüpoteetiliselt koondati ka proua Maasika sōbranna. Proua Maasikas arvab, et see on ekstraalatu. Elus on nii palju muud peale kastide.

 

4 thoughts on “Täitsa hüpoteetiline

  1. Väljapressija jääb väljapressijaks, ükskõik kui siidiseid või pehmeid kindaid kannab.
    Eesti on väike ja kahju kui sellised lühinägelikud firmaomanikud ettevõtjad majandavad. Kaotus on nende, kui hr Maasikas’t kergekäeliselt loobuvad. Usun, et hr Maasikas leiab kiiresti rakendust uus ettevõttes.
    Kas hr Maasikas koondati? või mis §§-ga tema tööleping lõpetati?

    • Mina arvan sama, et väljapressija jääb väljapressijaks ja mis on motivatsioon härra Maasikal panustada nii nagu veel eelmise nädalani? Hr Maasikas koondati, st saab koondatud kui proua Maasikas ütleb, et tema pole nõus.

Leave a Reply