Pärast saunaõllesid julgelt autorooli

Igal hommikul kuulen ma tööle sõites liiklusuudistest kui mitu joobes juhti jälle ööpäeva jooksul roolist tabati. Eiole üks või kaks, üleeile oli see arv näiteks üheksa. Üheksa! See on täiesti ebanormaalne.

Järgmiseks kuulen ma teiselt raadiokanalilt alkomeetri reklaami. Alkomeeter on vajalik asi, nõus. Rohkem inimesi nagu liiklusuudistest võib järeldada, peaksid endale vähemalt alkomeetri soetama, kui ei suuda niisama mõista, et pikale veninud pidu ei ole veel verest lahtunud, küsimus pole üldse selles. Mulle jäi tohutult kõrva kriipima see sõnum. Või lausestus pigem. Sõnum oli muidugi, et enne rooli istumist kontrolli alkomeetriga, aga nii jabur dialoog oli mu meelest:

“Õhtul on saunapidu, tuled ka? 

“Kuule ei saa, pean õhtul koju minema ja siis jääb pidu poolikuks.”

“Ah ära muretse, mul on Firma X alkomeeter, saad saunaõlle ära juua ja siis rahuliku südamega autorooli istuda!”

Võimalik, et viga ongi minus, aga esiteks jäi mulle kõrvu kumama vaid lause “joo ja istu rooli” ja teiseks mõte, et kui tahad sauna tulla siis PEAD jooma. Ma saan aru, et alkomeetri reklaamis ei oleks saanud öelda, et kle sa võid “Kellukest” ka juua, aga oleks ju võinud selle reklaami kuidagi teisiti lahendada kui et “joo ja istu rooli”?

8 thoughts on “Pärast saunaõllesid julgelt autorooli

  1. Mind häirib ka, et alkomeetritega koos reklaamitakse “joome ja kohe sõidame” mentaliteeti. Võiks selle lahendada ju nii, et alkomeetriga kontrollid järgmisel hommikul, kas eilne pidu veel segab sõitu minekut või mitte.

  2. Mida veel tahta, kui isegi prokurör (ehk siis riiklik SÜÜDISTAJA!) kaitseb roolijoodikut! Tänase Delfi uudis: “Prokurör kaitses roolijoodikut: ta sõitis ajal, kui Tallinna liiklus oli rahunenud!”

  3. Mind ka see reklaam kohutavalt häirib. Esiteks juba see joodikkultuuri propageerimine, ehk et “pidu jääb poolikuks”. Samas, jah, kainetel pidupanijatel polegi vaja alkomeetrit kasutada.
    Mul on ajusopis ikka veel reklaam: “Kui jood, ära sõida!”, see praegune on aga ristivastupidine või siis jätab vägisi selle mulje. Laste puhul ka ei ole mõtet öelda: “Ära tee seda, ei astu sinna!”, nende aju kuuleb automaatselt: “Tee seda, astu sinna!”, see reklaam loob ajus sama seose.

    • Mul on selles mõttes hea meel, et ma pole ainus, kellele see kõrva kriipima jäänud on. Mind ka jubedalst häirib joodikkultuuri propageerimine ja ma ei ole ju miski karsklane, kes joomist jubedaks patuks peaks, aga see reklaam lihtsalt saadab nii vale signaali (minu) aju jaoks. “Joo ja sõida”

  4. Eesti liikluskultuur üllatab ka kaaseurooplasi. Viimases autokooli teoorialoengus rääkis õpetaja, kes oli hiljuti lugenud loengut Briti sõduritele, ühe loo. Britid olla öelnud, et eestlased on lollakad. Seda just liikluses. Arulagedad möödasõidud, möödasõidud kurvides, möödasõidud absurdsetes teeoludes, veoautod teevad möödasõite (sõdur on tähelepanelik, näeb, et tegemist on Eesti numbrimärgiga autoga mitte Poola kangelastega) ja kiiruseületamine. Sai vist ammendav nimekiri. Kokkuvõtteks võib öelda, et mul oli seda lugu kuulata päris hirmus. Täiesti asjatud ja lollid riskid, millega nt Tallinn-Tartu maanteel võidab umbes 10 minutit aega. Mõttetu! Eile jälgisin õppesõidu ajal ise teisi liiklejaid. Situatsioon kus ma näen juba kaugelt, et fooris läheb punane tuli põlema, lasen gaasi lahti ja lasen autol veereda, sest säästlik sõit jne. Ja siis üks maasturikangelane pidi mu nina eest süstima, et saaks ikka selle foori alla esimeseks ja saaks seal passida. Mina nimme ei tahtnud sinna foori alla seisma jõuda, sest ma ei tahtnud ees koperdada kohalt minekul, see pole veel nii sujuv kui võiks. Aga mida see süstija võitis? Ilmselt sai endale tõestada midagi. Samamoodi on need signaalitajad täiesti arusaamatud mulle. Minul on sügavalt savi su signaalist – aga sa ei tohi signaali lasta linnas, kui sul ei ole liiklusohtlik olukord. Miks on vaja tõmmelda? Minu senine õppesõiduauto on remondis, sest Akadeemia tee ristis otsustas üks seltsimees õppesõidul olnud õpilasele tagant sisse kütta ja ikka kohe 50-ga. Aru ma ei saa, miks see liiklus nii närviline on? Eestlastel on mingi alaväärsuskompleks, mis koguaeg vajab kompenseerimist? Nendest, kes alkoholi joonuna rooli lähevad, ei hakka ma isegi rääkima, see on see klass inimesi, kellest mina lugu ei pea ja kunagi ei hakka ka.

    • on palju asju, mida ma liikluses aru ei saa. Just need mõttetud möödasõidud et võita…minut? Valgusfoori taga süstimine, et saaks ikka mööda ja enne järgmise valgusfoori alla ootama. Ja mis mind ajab marru on õppesõidu autodele signaalitamine ja nende kirumine. Me kõik oleme õpilased olnud ja teel koperdanud. Okei, osa vbla tegi load siis kui teel oli kaks liinibussi ja üks auto ja on selge, et nad ei jäänud liikluses väga ette, aga natuke arusaamist ja mõistmist võiks liiklejatel olla küll.

Leave a Reply