Kas soodsat teenust tohib kasutada?

Metsas elades kasutan ma päris palju takso teenuseid. Kasvõi selleks, et Ussipesast Keilasse rongi peale saada. Keilas on kaks taksojuhti. Üks neist küsib selle sõidu eest 12-13 eurot, teine seitse eurot. Loomulikult kasutan ma seda, kes seitse eurot küsib. Olen juhilt ka küsinud, et miks ta odavamalt sõidab. “Mulle on tähtis, et klient uuesti minu valiks,” vastas ta. Ja nii ongi. Ma sõidan alati selle taksojuhiga.

Mõnikord juhtub, et mul on vaja taksoga linna või linnast koju saada. Siis ma ei vali Keila taksot. Ma valin Taxify. Soodsama hinna tõttu. Ei taha maksta 30 eurot kui saan maksta 15-20 eurot. Eile, täna öösel juhtus siis väikene intsident, millest ka Facebookis kirjutasin juba ja rohkem seda teemat otseselt lahata ei taha, sest asi sai ka juba lahenduse.  Nii nagu ikka tuli teema alla igasugu kommentaare. Ma ei vaidle üldse vastu, et hind on madal ja kulud kõrged, aga olen siiski seda meelt, et kui tariif on selline, siis ei ole minu asi rohkem maksta, see on töötaja ja tööandja  selgeks rääkida, mitte kliendi ja teenuse pakkuja. Ehk siis nagu keegi ka kommenteeris, et ei saa ju olla nii, et lähen restorani, söön oma supi ära ja kokk tuleb hiljem suurema arvega, sest “tead, täna oli ikka selle supi tegemisega natuke rohkem jama”, et maksa kaheksa asemel, mis menüüs on, 12 eurot. Või et tunnen, et elektriku palk on liiga väike ja maksan talle rohkem, sest muidu olen ma vaese inimese ära kasutaja. Nii nagu väidab üks kommentaar:

Just seetõttu natuke häbi peaks olema igal kliendil sellest mitte aru saada ja õigustada orjapidamist, et “aga ise nad sõidavad selle hinnaga” ja “miks mina peaksin ennast halvasti tundma”.
Peaksid küll end halvasti tundma. Sina ei ole süüdi, et taksojuhid nii vähe palka saavad, aga natukene mõistmist võiks siiski olla, et elu ei ole must ja valge. Sellel juhil on ka ehk naine ja lapsed kodus ootamas, ta ei saa jääda diivanile istuma, aga kui muud tööd antud hetkel pole?

Ma ei ole idioot, et ma arvaks, et taksojuhi töö on meelakkumine või elu must ja valge, aga aru ei saa ma küll sellest, miks ma peaksin end kehvasti tundma kui kasutan turul olevat soodsamat teenust. Muidugi oleks aus viimase rongiga koju sõita ja oma taksojuhile seitse eurot maksta, aga mis sa teed, mõnikord on soov kauem veinitada. Ja no samas…kell 12 kohalikku taksojuhti tööle ajada on ka ju ebainimlik ja ära kasutamine. Seitsme euro eest. Aus oleks sellises kohas elades üldse mitte väljas käia nii, et tekib ühistranspordi/takso vajadus.

Kas soodsama teenuse ja toote kasutamine on tõesti häbiväärne ja lausa  orjapidamise õigustamine?

Kohelge teist inimest nii nagu te ise soovite saada koheldud. Ehk et kõik me soovime saada oma töö eest leiva lauale. Taxify taksojuhid peavad sisuliselt tegema orjatööd, vaat see on piinlik. Paraku tuleb tunnistada, et antud taksojuht polnud just osavaim suhtekorraldaja, ta oleks olnud targem keelduda. Mitte ennast alandades ja kliendi tuju rikkudes väärilist tasu nuruda.

 

4 thoughts on “Kas soodsat teenust tohib kasutada?

  1. Ma ütlen, et tohib küll kasutada, aga mul on sellega natuke omad probleemid. Kui teenus on üliodav, siis peab keegi selle tõttu kannatama – tasuta asju ju ei ole. On lihtne öelda, et “ahh, miks see taksojuht siis rohkem ei küsi” või “miks MINA peaks rohkem maksma”, aga tegelikkuses on ju nii, et peaks eksisteerima tasakaal odava ja õiglase hinna vahel.

    Kas ma tahan maksta rohkem kui keegi teine pakub sama teenust 20% odavamalt? Ei taha, mulle meeldib raha kokku hoida. Aga kui ma enda ümber ringi vaatan, siis tegelikult mulle näiteks ei meeldi, et osad teenused on muutunud nö. vabatahtliku-põhiseks. Näiteks see taksoteenus – ühest küljest on soodne hind mulle väga meeltmööda, teisalt aga… kui inimene ISE taksot nö Taxify või Uberiga sõidab, siis ei kehti talle mitte mingid nõuded (nagu need kehtivad taksodele) – oma soodsa hinna tagaajamisega propageerin ma ka seda, et pikemas perspektiivis minu enda ja teiste kaitseks olevad seadused jm regulatsioonid “ära õgvendataks”.

    Eestis pole see ehk nii suur probleem, aga näiteks USAs jne räägitakse sellest juba mõnda aega – et kas niimoodi teenuseid luues ja pakkudes me mitte iseendal istumise alt oksa ei sae.

  2. Keegi ei käse inimestel töötada kohas kus nad liiga vähe palka saavad enda arust. Cvkeskus on täis pakkumisi, Tallinnas üle tuhande lausa. Aga eii, vaja taxifysse lõvi mängima minna ja nõuda summasid mis nende arust sobiv on. See on samahea, et ma lähen poodi müüjaks 2,97€ tunnipalgaga ja palgaarvestusel ütlen, et ou kle teeme ikka 5€ tund 😀. Kuna 2,97€ on liiga väike summa aga ega ma vaeva ka ei viitsi näha, et paremat tööd või palka leida.
    Fbs on kainekate grupp ka kus võib leida üsna soodsaid pakkumisi vahel muidu 😀
    Hea postitus muidu. Selliseid situatsioone on vast igal teisel olnud.

Leave a Reply