Kas teie pesete oma tampoone?//“Oh, don’t use that one, that’s for boiling my menstrual blood!”

Juustulugu mäletate? Seda kus mu sõbranna seitse kuud vana märja pesulapi moodi haisvat juustu proovis Mareki sünnipäeval, sest “elus peab kõike proovima”. Ma olen muidu selle lööklause poolt ja ega ma suuresti millegi ees risti ette ei löö, ometi on asju, mida ma julgen käsi südamel lubada, et ma kunagi ei proovi. Isegi ka mitte uudishimust.

Pealkirjast saite juba ilmselt aru, kuhu ma oma jutuga tüürin? Päris palju on igal pool juttu menstruatsioonipükstest ja mooncup´idest, mis tampoone ja sidemeid asendavad. Kutsuge mind vanaks või vanamoodsaks, aga mul läheb vaid nendele toodetele mõeldes süda pahaks. Reaalselt. Minu arvates on tampoonid jumala kingitus naistele ja süttigu maailm või heleda leegiga põlema, aga mina keeldun siinkohal mõtlemast kellelegi teisele peale enda.

Ma alustan natuke kaugemalt.

Meil olid Rootsis sugulased, kes meile ikka pakke saatsid – Burdasid, nätsu, talvetosse, kohviube, komme, lumepesuteksasid…Mind loomulikult erutasid kõige rohkem kommid. Üks kord kui vanaonult jälle pakk tuli, oli see üüratu suur. Mina olin elevil. Ja järgmine hetk täiega pettunud, sest see oli täis erinevaid sidemeid. Dafaq, mõtlesin mina! Ema seletas, et ta oli onul palunud neid mulle saata, sest ühel päeval läheb mul neid vaja ja siis ma tänan neid veel. Ma ootasin seda päeva aastaid, sidemed seisid kapis, mina olin neid nähes alati pahur, et no mida pakki. Aga teate, mis? Emad ei ole rumalad. See päev tuligi, kui ma välismaiste sidemete eest tänulik olin, sest need, mida meil apteegis müüdi…ütleme lihtsalt viisakalt, et ei kannatanud kriitikat. Muidugi kui ma lugesin vanad head “Tütarlapsest sirgub naine” raamatust, kuidas “vana aja inimesed” marlit pesid ja seda haaknõeltega pükste külge kinnitasid, siis ilmselt oli edasiminek ikkagi hüppeline.

Menstruatsioonipäevad, olid minu teismeea kõige vihatumad päevad. Nii palju sekeldamist ja ebakindlust. Kuni tekkisid tampoonid.  Maailma kõige geniaalsem leiutis. Kõik. Ma siiralt olen hämmingus, et inimesed tahavad muid variante katsetada.

Kõige pealt arvasin ma, et minu taluvuspiir läks seal, kus ma lugesin “menstruatsioonipükstest”. Tegu siis justkui tavaliste alukatega, aga imavad verd. Päeva lõpuks võtad jalast, pesed puhtaks ja paned kuivama. Hommikul jälle uuesti jalga. Ma ei liialda kui ma ütlen, et mul hakkab praegu ka paljast mõttest, et peaksin vabatahtlikult õhtuti oma veriseid aluspükse pesema. Kui ma ei eksi siis ma olen lugenud ka mingist merikäsnast, mis toimub nagu tampoon, aga mida tuleb samuti pesta. Öäk! Milleks? Aastal 2018 kui on olemas kõik mugavused? Keegi vist isegi korduvkasutas väiksema ökoloogilise jalajälje nimel wc-paberit? (See on isegi rõvedam kui menstruatsioonipüksid.)

Selgus, et “menstruatsioonipüksid” ei ole mu taluvuspiir. Mooncup mõttena on mu jaoks juba nii piisavalt rõve, et ma ei hakka isegi siin rääkima, miks. Pole nagu sünnis. Ah, what the hell… Lükkad veiniklaasi enda sisemusse, käid päev läbi klaas “püksis” ja siis kallad kogutud sisu (mis reklaamis kindlasti oleks sinist värvi) kraanikaussi? Sinna, kus oma hambaid pesed? Öäk! Loomulikult olen ma mooncupide teemadel üsna harimatu, sest ei osanud mina teada, et neid ei pesta, vaid keedetakse lausa. Kus? Samas potis, kus hiljem perele suppi keedad? Või on kapis eraldi mooncup´i pott? “Ärge seda potti võtke, see on mu menstruatsioonivere keetmiseks!” Ma võin küll loodusest hoolida, aga pagan…mitte miski ei pane mulle endale veiniklaasi “püksi” toppima ja pärast seda supipotis läbi keetma!

Selgitage mulle palun, miks inimesed sellised alternatiivid valivad? Ilma naljata. Ma tahaks aru saada. Looduse aspekti ja öko-schmöko jätame kõrvale.

//

The other day, a friend of mine had a taste of a seven-month-old cheese that stunk like an aged wash cloth at Marek’s birthday because “you’ve got to try everything in life”. I am all for this slogan and I don’t turn my nose up to anything usually. Yet there are things that I can promise, hand on heart, I will never try. Even out of curiosity.

You can probably tell from the title where I am going with this. I have read a lot recently about period panties and Mooncups that are supposed to replace tampons and sanitary pads. You can call me old or old-fashioned but I feel sick merely thinking about these products. Honestly! I see tampons as god’s gift to womankind and even hell might freeze over but this is the line I draw in refusing to consider anyone else’s well-being before my own.

I’ll start a bit further back.

During the Soviet times, when I was a kid, we had family in Sweden who often sent us parcels. They contained Burda magazines, chewing gum, winter trainers, coffee beans, candy, snow wash jeans… I was obviously most excited about the candy. One time we got another parcel from my uncle and it was huge. I was so excited. And the very next moment I was totally disappointed because it was full of different sanitary pads. I thought, dafaq! My mom then explained that she had asked the uncle to send us these, because one day I am going to need them and then I will be grateful. For years I kept waiting for the day, the pads stationed in the cupboard and every time I saw them, I thought once again what a stupid parcel it had been. But you know what? Moms are not stupid. The day came when I felt grateful for the foreign sanitary pads because the ones sold in our pharmacy were… let’s put it kindly, were not worth mentioning. Of course, compared to what I read about the olden times in the legendary book A Girl Becomes A Woman, when women washed muslin that was attached to their underwear with pins, the pharmacy goods were quite a major improvement.

The days of my period were the most hated days of my teenage years. So much hassle and so much insecurity. Until tampons came about. The most ingenious invention in the world. Word. I am honestly amazed that people want to try anything else.

I thought that reading about period panties was where my limit was. Menstrual underwear is panties that seem ordinary but absorb blood. At the end of the day you take them off, wash them and put them out to try. In the morning you pull them on again. I am not exaggerating when I say that I feel sick just merely thinking about having to wash bloody underwear at night. If I’m not mistaken, I think I’ve also read about some natural sponge that works like a tampon but you have to wash it. Eww! Why? In 2018 when we have all the comforts of modern life! Someone even re-used toilet paper in the name of reducing their ecological footprint, I think? (That’s even worse than period panties!)

It turned out that period panties are not my limit. Mooncup as a concept is disgusting enough for me that I don’t even need to tell you why. It wouldn’t be appropriate. Oh, what the hell!? So you push a wine glass up inside you, walk around all day with that cup in your pants and then pour all what’s inside (which would be lovely blue colour in a commercial) down the sink? The same one you use for brushing your teeth? Ewww! Of course, I am quite uneducated when it comes to menstrual cups because it turns out you don’t just wash them but boil them! Where? In the same pan you use for making soup for your family later? Or is there a special Mooncup pan in your cupboard? “Oh, don’t use that one, that’s for boiling my menstrual blood!” I may care about the environment but damn… nothing will make me want to push a wine glass inside me and then boil it later in my kitchen pan!

Please explain me why do people choose such alternatives? I’m not joking. I really want to understand. Let’s leave nature and eco stuff aside…

 

 

61 thoughts on “Kas teie pesete oma tampoone?//“Oh, don’t use that one, that’s for boiling my menstrual blood!”

 1. Mooncupi juures mind häirib tegelt see “klaas püksis” mõte märksa enam kui hilisem käitlemine 🙂
  Aga nii naljakas, kuidas paar aastat vanusevahet tunda annavad – minu päevade algus nimelt langes täpselt sellele “kuidas inimesed vanal ajal” -ajale ehk õndsasse üleminekuaega, kus apteegis vatti ja sageli ka marlit polnud (literally, ei olnud) ja sidemetest võis ainult und näha. Ehk et … nojah … ema piiratud vati- ja marlivarud ja muud käepärased vahendid, sh korduvkasutus, eksole. Esimesed Soome päritolu sidemed hakkasid siinmail liikuma umbes sel ajal, kui ma juba 8. klassis olin. Täitsa uskumatu, kui tagasi mõelda …

  • Oh see hilisem käitlemine on midagi, millele ma mõeldagi ei taha tegelikult:D
   Aga teisel teemal, siis muidugi annab vanusevahe selles teemas tunda. Eks ma olen neid vati-ja marlilugusid ju piisavalt kuulnud (vaid natukene endast vanematelt inimestelt) ja no ikka ulme tundub tegelikult. Mitte et minust nooremad jälle saaks aru sellest, et mis mõttes vanaonu sidemeid saatis Rootsist:D

 2. Üritan selgitada. Ilma naljata 🙂 Mina olen mooncupi kasutanud umbes aasta. Ja see muutis mu elu palju lihtsamaks. Panen kohe järjekorras kirja, miks.
  1. Esiteks olen ma selline tuulepea, et pooltel kordadel kui mul päevad hakkasid ei olnud mul kodus tampoone. Olin unustanud osta.
  2. OB tampoonid, ainsad mida kasutasin, olid päris kallid ja peale spiraali paigaldamist läks neid ühe tsükli ajal kaks pakki.
  3. Isegi kõige suurema imavusega tampoonid, SuperPlus või mis iganes nad olid, lekkisid. Mõnikord isegi kohe peale paigaldamist. Spiraali rõõmud. Nii et lisaks tuli kanda veel ka sidemeid. Ja vat need on rõvedad asjad.
  3. Tampoone immutatakse päris karmide kemikaalidega ja ei ole väga tervislik neid endale nädal aega järjest tuppe toppida. Ja nii iga kuu ja 30 – 40 aastat järjest.
  4. Mis sa teed tampooniga peale kasutamist? Peldikupotti ei tohi visata (piinlik lugu aga ükskord Rootsi laevas viskasin ja see läks umbe ning mingi torumees pidi seda tulema lahti kaevama… ÕÕK). Okei, mässin peldikupaberisse ja viskan prügisse, aga no sorry igakord peale tampooni vahetust ju prügi välja ei vii ning see teadmine, et need tampoonid seal vedelevad ei ole just meeliülendav.
  5. Kui sul on tampoon ja käid pissil või number kahel, siis on tunne, et peaks ka tampooni ära vahetama, sest see nöör ju ripub seal. Või hoiad nöörist kinni, et see nö kannatada ei saaks?
  6. Tampooni nöör võib jääda näit bikiinipükste serva vahelt välja tilbendama. Kunagi kuskil blogis sel teemal ka pikalt heietati.

  Seda ka veel, et Mooncupi tühjendad ikka tihedamini kui kord päevas ja see pole sugugi rõvedam kui tampooni eemaldamine. Ja selle pesemine ei ole nii rõve midagi kui arvata võib. Sorry kui liiga detailne, aga vere kallad ju otse kraanikausi auku , lased mooncupi veega üle nii et verejälgi enam pole ja siis pesed seebiga puhtaks. Kogu lugu. See keetmine on tõesti veits ebamugav tegevus, aga mul on selle jaoks tõesti eraldi väike kopsikulaadne asi.

  Aga pika heietuse kokkuvõtteks. Inimesed on erinevad ja mis sobib ühele, ei sobi teisele. Ma arvasin kunagi, et ei suuda iial kellegi teise sitta või okset rookida, aga sain lapsed ja rookisin nii, et polnud asigi. Iseenda veri, mis pärineb minu enda seest on selle kõrval tühi-tähi. Millest mina aru ei saa ja mis mind tõesti sõna otseses mõttes oksele ajab on see, kuidas keegi suudab kellegi teise mädaseid vinne pigistada. Või lasta enda omi pigistada. Issand, juba selle kirjapanek ajab iiveldama.

  • Miks sa seda nööri siis endale sisse ei pane natuke? Ma ei mõtle meetri kaugusele tuppe, aga jumala lihtsalt saab selle ju natuke sisse lükata ja midagi ei häiri ei pissil käies ega ripu kuskil bikiini vahelt välja.

   • Sorri, aga miks peab selle vere kraanikaussi valama??? eemm .. vetsupott on ka olemas ja tundb nagu asjakohasem selliseks asjaks…

   • Päris ausalt, vahet pole, kas valad kraanikausi äravoolu või wc-potti. Üks kanalisatsioon kõik. Inimesed räägiad, et issand, ma ju pesen seal hambaid. Ma ei tea.. Vb mõni tõseti paneb kraanikausile punni ette ja viskab oma proteesid kraanikaussi, et seal neid harjaga nühkida. Valdav enamus peseb neid teisiti. Ei näe mingit vahet, kas kraanikaussi sülitada või sinna menstruaalverd valada. Üks kehaeritis kõik. Aga kui mõni muu vigastus veritseb, minnakse ikka seda kraani alla pesema. Mis vahet seal on? Pole nagu võrreldav väljaheidetega, mille jaoks reeglina ikka eraldi ruum on. Mulle ei mahu pähe, miks sellised asjad nii tabud on. ja nii massiliselt.

 3. ee.. mina ikka vetsupotti kallan selle sisu, sa ei pea seda isegi vahtima enne, kui ära valad. ma täna just mõtlesin, et mooncup on ikka jumala kingitus. minule tampoonid üldse ei sobinud, aga mooncup on niii mugav. ja millegipärast minus ei tekita vastikustunnet selle keetmine ka, ega ma siis verist cupi potti pane.. aga eks sellega ongi nii nagu kõigega siin ilmas: kui ei meeldi, siis ei pea kasutama. millegipärast väga paljud kasutavad, ju siis kõige hullem polegi 😀

  • Oleme nüüd ausad, ma ei ole päris loll ka, kuigi ma sellise mulje endast aegajalt teadlikult jätan. Muidugi ei arva ma ju tegelikult, et keegi verd täis mooncupi supipotti pistab või samal ajal kui mees hambaid peseb samasse kraanikaussi selle topsiku tühjendab. Kirjanduslikud liialdused ikka, kallid inimesed!

 4. Mooncup’i fänn siin. Kasutan juba 4-5 aastat vähemalt. Miks?
  1) tervisele ohutu (erinevalt tampoonidest)
  2) mul on nii suur verejooks, et esimestel päevadel peaksin tampooni iga poole tunni tagant vahetama, mooncup mahutab palju enam.
  3) vähem lekkimisvõimalust, kui tampooniga
  4) nii mugav kasutada, ei pea mitte kunagi muretsema, kas on sidemeid või tampoone, sest ainult 1 vahendit ongi vaja
  5) vt eelmist, ehk suur raha kokkuhoid
  6) jalgevahelt ei ripu mingi rõve nöör, seega ujulas/saunas või paljalt kodus ringi käies on täiesti muretu
  7) see võib kauem sees olla, kui tampoon. Kui ei ole vererikas päev, siis panen hommikul mooncupi sisse ja ei mõtle sellele enne, kui õhtul magama lähen
  8) seda võib isegi enne päevade algust või täitsa lõpus kasutada, tupp ei “kuiva” ära nagu tampooniga
  9) saab vere kogust mõõta, ehk et kui on mingi jama ja tundub, et ilgelt palju verd, siis saab arstile täpselt öelda, palju sul verd tuleb.
  10) minu jaoks ei ole üldse rõve, tampoon on lihtsalt kordades rõvedam, peab mingi verise pambu prügisse haisema jätma (või kartma, et ummistab torud)
  11) ma ei mõtle enam üldse päevadele või ei muretse nende pärast ette, sest sisuliselt mooncup = mul tunne, et polegi päevi
  12) loodust säästab, jah, minu jaoks argument!

  Rohkem ei tule hetkel meelde. Ahjaa, ma ei keeda enda oma enam kunagi, pesen korralikult lõhnatu seebiga ja kõik Ok. Ma ei mõista, kuidas selle pesemine on rõvedam, kui kätega verise tampooni väljaurgitsemine, no ei ole. Ja kallan tavaliselt vetsupotti, mitte kraanikaussi 🙂

  See jutt, et uih ja aih, nii rõve.. kõlab nagu tiineka jutt, ausalt. Ise oled sünnitanud naine 😀 tampoonid on minu jaoks täitsa samas kategoorias marli-vati sidemetega, mooncup on 21. sajand. Soovitan silmaklapid peast võtta ja ära proovida 😛

  • Vastan selle sünnituse kohta, et mu meelest on ka sünnitus rõve. Arusaamatu, et viimasel ajal ka seda fotole jäädvustada tahetakse. Mu meelest nii ilge tegevus. Kui ei teaks kui imeline on tagajärg, siis never ei sünnitaks ka. Uih ja aih ja väkk mu jaoks!

   • Ongi rõve, minu meelest ka, iialgi enam ei tahaks kogeda 😀 aga paksem nahk kasvas küll peale seda, et iga väike asi enam iuuu ei tundu. Kuigi mooncupi kasutasin juba enne rasedust, see pole kunagi mu arvates rõve olnud, no päevad on juba “rõvedad” oma olemuselt, vahet ju pole, mida kasutada. Samamoodi on lapse tagumiku pühkimine ju iuu, aga no käib nagu täiskasvanuks olemise juurde, et teeme ära ja ei minestagi.

 5. Lisaks ökoloogilisele jalajäljele veel mõju kehale. Hügieenivahendites kasutatavad materjalid võivad tekitada lööbeid, allergiaid, tundlikkust, võimalik vähirisk… Vahendeid on muidugi erinevaid ning nende mõjud samamoodi… Mõni ei saa tampoone kasutada, mõni hügieenisidemeid. Neil juhtudel on mooncup ju vajalik alternatiiv. Materjal peaks ka kehasõbralikum olema. Mulle endale tundub ka selle topsiku käsitlemine/hooldus veidi ebameeldiv aga need imavad püksikud on vist isegi häirivamad.
  Aga vähemalt on valikud ning ei pea vatti või iseõmmeldud vahendeid kasutama.

 6. Mille poolest see verine tampoon siis parem on kui mooncup? Mu meelest mõte kanalisatsioonis hulpivat tampoonist ei ole palju meeldivam. Ja misjaoks mooncuppi kraanikaussi peab tühjendama? Ikka vetsupotti ju kallad tühjaks! Pärast lihtsalt veega loputad. Või pühid paberiga puhtaks.
  Mooncuppi tunned täpselt sama vähe kui tampoonigi, lihtsalt kindlustunne on suurem, sest õigesti paigaldatud mooncup ei lase kunagi läbi. Tampoonide läbi laskmist olen elu jooksul omajagu kogenud. Ja toksilise šoki sündroomi oht on ka hulga väiksem mooncuppi kasutades.
  Aga ilmselgelt said juba aru, et mina olen mooncupi kasutaja. Ning julgelt propageerin seda!

 7. oot, oot, stopp nüüd. ma ei ole mingi antifänn, aga väita, et see on tervisele ohutu ilm mingite reservatsioonideta, on küll väga vara.

  https://www.mooncup.co.uk/using-mooncup/can-you-get-toxic-shock-syndrome-from-a-menstrual-cup/

  http://www.telegraph.co.uk/health-fitness/body/toxic-shock-syndrome-the-myths-that-need-busting/
  It isn’t just tampons that could increase risk of TSS – any internal vaginal device can do the same.

  http://metro.co.uk/2017/07/06/menstrual-cups-are-more-likely-to-cause-toxic-shock-syndrome-than-tampons-claims-study-6758784/

  • kord kuus ei ole ju nii palju, et ei leiaks seda viitsimist endas (vesi keema panna, tops sisse visata ja paar minutit oodata)

   • MIna ka ei viitsiks. Ja ei tahaks. Aga siin olen nüüd saanud teada palju mooncupi pooldajate arvamusi, aga menstruatsioonipüksikute kasutajaid pole? Neid ei kiida keegi?

   • Ma aru saanud, et need püksid on pigem selleks puhuks, kui mooncup juhtub lekkima, ja seda juhtub algajatel. Oma tutvusringi pealt tean, et mooncupi kasutajatel on kulunud 3-6 kuud, enne kui asja päris käppa saavad ja enam lekkeid kartma ei pea. A pole neist pükstest erilises vaimustuses küll jah. Lihtsalt ei näe nii suurt kasutegurit neil. Nende sage pesemine poleks ka ilmselt mu meelistegevus.

 8. mul tekitavad tampoonid seent ja kuivust, mooncup ( mul miski analoog ja sel spets tops kaasas, milles saab mikros dedinfitseerida) aga ses mõttes kõvasti parem. ja mugav ka, sest ei pea tagavaratampoone kaasa vedama.

 9. Samaaaaa, mul ka reaalselt läheb süda pahaks selle mötte peale… Never ei loobu tampoonidest, nalja teete?! Pluss punktid mis siin välja toodud pole isegi üldse veenvad 😀 “ala mul nagu polekski päevasid” WTF

  • Ega sellest et unustad ära, et päevad käimas on, ei saagi enne aru, kui mooncupi kasutajaks pole saanud. Loomulikult ei kao nähtused, mis seotud enesetundega, kellel need siis raskemal või kergemal kujul on (igat sorti valud näiteks, tujukõikumised jne). Aga eks see ole väga individuaalne. Mul peale migreeni esimesel päeval muid hädasid eriti polnud. Nii et teisel-kolmandal päeval tegutsesin nagu “normaalne” inimene. Raske on seda isegi kirjeldada, milline “vabanemise” tunne tekkis! Eriti öösel magades.
   Tegelikult võib asja üle vaidlema jäädagi. Ja kui hinges valmis pole, siis ei aita mingid ümberveenmised. Kuigi ma võtan vastaste argumente ükskõik mis teemadel palju tõsisemalt, kui vastane ka teab, millest räägib, st on asjaga isiklikult tuttav või läbi proovinud. Ning ma tean, et mitte kõigile ei hakka tops meeldima. Paljud loobuvad, sest ei saa pihta, kuidas täpselt seda kasutada. Need, kes saavad, on enamuses siiski väga rahul. Tegin enne kasutamist päris põhjaliku uurimistöö. Muidu oleksin vist olnud üks nendest, kes loobunuks. Sest mul võttis ikka parasjagu aega, et aru saada, kuidas täpselt topsi sisse panna.

   • No justnimelt, endal pole imelik siin wtf-itada, kui pole ise asja proovinudki?! Aga lambad jäävad lammasteks, ma tegelt ei tahagi, et nii kitsarinnalised inimesed nii head toodet kasutama hakkaks, kahjurõõm on liiga suur hetkel sellest, et sa ikka veel tampoone enda sisse topid, et viitsiks ümber veenma hakata 😀

 10. Minagi olen Mooncupi kasutaja ja ei kavatse enam mitte kunagi tampoone kasutama hakata, elukvaliteet on lihtsalt hoopis teine nüüd ja kahetsen ainult seda, et lasin ikka päris palju aastaid ennast eelarvamustel mõjutada ja ei julgenud seda varem kasutusse võtta. Miks ma nii tulihingeline fänn olen?

  1. Olen tampoone alati äärmiselt ebahügieeniliseks pidanud, verd koguv vatitomb soojas tupes on lihtsalt ideaalne kasvulava bakteritele ja ka TŠSi oht hirmutas mind piisavalt palju, et vahetasin tampoone alati iga 4 tunni tagant nagu soovitatud, mitte ei oodanud maksimaalselt ettenähtud 8 tunnini – ilmselgelt tähendas see meeletult suurt tampoonikulu, asjatust stressist rääkimata. Mooncupi tuleb tühjendada ainult iga 12 tunni tagant, st hommikul ja õhtul – maksimaalselt mugav.
  2. Sellel samal hügieeni kaalutlusel tuleb tampoone teadupärast vahetada ka kohe pärast ujumas käimist (kehast välja ulatuv nöör imab endasse vett ja juhib vees leiduvad bakterid otse tuppe) – suvel rannas ääretult ebapraktiline ja tobe ettevõtmine. Mooncupiga võib rannas veeta suvel terve päeva, kordagi päevadele mõtlemata. Sama kehtib loomulikult ka spas käies või ujulat külastades.
  3. Keskkonnasääst on ka minu jaoks oluline argument.
  4. Topsiku tühjendamine wc- potti ja selle seejärel kraani all loputamine on minu jaoks kordades vähem ebameeldiv tegevus, kui verise tampooni wc-paberisse keerutamine ja selle prügikasti baktereid paljundama jätmine.
  5. Ja nagu varem mainitud, ei ole seda keha siseselt üldse tunda ja õigel paigaldamisel on see peaaegu täiesti lekkekindel.

  Ühesõnaga – parim leid, soovitan absoluutselt kõigile! : )

 11. Kõik tarkused on juba ära öeldud. Olen kasutanud mooncupi ca poolteist aastat ja ainult mõnel päeval olen mõelnud, et fuck it, ei viitsi jamada…ja siis bussi peale joostes kahetsenud 😀 See ei leki, päris tihti unustad üldse ära, et päevad on, ei pea klooriga töödeldud keemiapulki enda sees hoidma, kus kõik seisab ja paisub (vot see on öäk mõte).
  Ja mille kuradi pärast sa seda kraanikaussi valama pead, vetsupott on selleks 😀
  Puhtalt maitse asi, aga keep your mind open

 12. Aga neil, kes Mooncupi kardavad, kuidas teil on lood vibraatoriga? See ka ju silikoonist asi, mis tuleb sisse toppida. 😀

 13. Mina ei ole ökohull, nii et loodus ei olegi minu jaoks argument nr 1. Aga kõik muu, mis siin juba ära öeldud – kiidan kaasa.

  Kes soovib rõvetseda, siis palun väga. Ka tampooni paigaldades saab näpp veriseks. Mõtle kui rõve, pesed näpu ära, aga pärast lähed selle rõveda näpuga perele sibulat hakkima. Iuu, onju.

  Mooncupi ei ole mina küll keetnud. Mul on selleks üks klaasist pooleliitrine purk, kuhu panen cupi keevasse vette natukeseks seisma. Kuna ma kurke ei marineeri, siis mul rohkem klaaspurke kodus polegi ja puudub oht, et keegi samast purgist kunagi sööma peaks.

 14. Ma ikka vahel imestan, et miks inimesed imestavad teiste valikute ja eelistuste üle? No et mõnele meeldib sinine ja teisele punane, mõnele tampoon, teisele side või mooncup, mõnele vein ja teine ei taha alkoholi nähagi, kolmandale brünett ja neljandale blond, viiendale aga mees ja kuuendale ka mees. Samas, miks ma ise küll imestan, et keegi imestab…
  Ise kasutan Organicupi ja ei saa öelda, et nt 15 aastat tagasi oleksin hõisates idee sellest vastu võtnud. Never say never.

  • Selle nimi on arutelu. Erinevad arvamused. Uudishimu. Küsimused. Olen sada korda varem ka öelnud, et kui iga asja suhtes, mis tekitab küsimusi või teistmoodi arvamust, peaks suu kinni hoidma, siis sureks pooled blogid, ajalehed, portaalid üldse välja.

 15. Olen ka menstruaalanuma ehk eesti keeles KUPSIKU (feministeeriumi leiutatud sõna) veendunud kasutaja juba viimased…5 aastat äkki? Alguses oli Mooncup, see ei sobinud siiski kuju poolest ja õnneks leidsin teise mudeli internetist, mis sobis ideaalselt. Kes Mooncupi proovib ja ei sobi, siis ärge andke alla – kupsikuid on palju erinevaid! 😉

  See on ülimõnus, sest ei leki, ei loo kasvulava bakteritele nagu teeb niiske tampoon ja ei kuivata tuppe. Tühjendada saab seda ilusti wc-potti, nii et midagi pole näha. Pesed kraani all puhtaks ja korras. Mina olen veel selline, kes vere nägemise peale minestab ja ka mina saan hakkama. Ja naised – kõik me oleme vähemalt korra lekkinud ja oma veriseid püksikuid kraani all leotanud – pole see kupsiku loputamine hullem ühti.

  Olen isegi avastanud, et see annab väga hea ülevaate sellest, palju tsükli erinevatel päevadel verd tuleb ja õpid oma keha paremini tundma. Kellel on huvi, siis soovitan otsida youtube’ist menstrual cup’ide reviewsid ja kogemusi, neid kasutavad paljud naised ja enamiku seisukoht on, et pärast cupi proovimist ei lähe nad kunagi tampoonide peale tagasi, sest mõte klooriga valgendatud vatitombust su sisemuses vettimas on lihtsalt rõve.

  Veel üks huvitav lugu: ühest välismaa cupikasutajate grupist lugesin, kuidas üks paar püüdis väga last saada, aga ei õnnestunud kuidagi. Arst oli neile lõpuks öelnud, et leppige sellega, et olete viljatud ja mõelge lapsendamisele. Pikk lugu lühikeseks, aga naine vahetas mingi hetk tampoonid cupi vastu ja paar kuud hiljem rasestus. Nüüd on neil kaks last. Mõelge, kui paljud kasutavad Nuvaringi, millest hormoonid imenduvad läbi tupe. Muidugi imenduvad meie organismi ka kemikaalid, millega tampoone on töödeldud ja valgendatud. Paljud kasutajad (ma ise sealhulgas) ütlevad, et päevad on palju vähem valusad cupiga, ka ilmselt kemikaalide puudumise tõttu.

  Ja mina keedan küll tavalises potis pliidi peal, mis seal siis nii väga on 😀 KEEV VESI ju tapab kõik bakterid, mis seal olid või on. Pärast on kõik puhas, poti loptan enne söögitegemist üle.

  Rohkem avatud meelt! 😉

 16. Jep, siit on juba kõik minu jaoks poolt argumendid läbi käinud. Minul iga kord öösel õnnestus linadele lekkida, nii sideme, tampooni kui ka sideme ja tampooniga. Pmst kellelegi külla jääda ööseks päevade ajal ei julgenud. Mooncupiga pole seda kordagi juhtunud.

  • Kui keha horisontaalasendis on ja magab , siis kuidas see veri üdlse cupis püsib? :O Ja kui öösel vähkred kõhuli ja selili ja külili, siis see veri tegelikult vedeleb sul kuskil laiali ja kui hommikul tõused, siis voolab klõnks-klõnks-klõks “pokaali”?

 17. Ahhetasin ka mina taeva poole, et miks jumal inimesed midagi muud peale tampooni kasutavad, kuniks hakkas järjest enam ja enam lekkima infot, et meie pühad tampoonikesed kubisevad pestitsiididest ja herbitsiididest. Kõikidest testitud tampoonidest leiti mürke, k õ i k i d e s t. Enda käsi ei tõuse enam tampooni järele teades, et selle seest on leitud muuhulgas ka Roundup’is leiduvaid mürke. Roundup, man!
  Mooncup tundub ainuke normaalne alternatiiv olevat, kuid ise pole seda sammu veel teinud, sest blokk tuleb peale kui mõtlen kuidas seda kokku painutada ja sisse toppida ja välja urgitseda. Aga eks see on vaid enda peas kinni, sest ma pole veel kohanud naist, kes ütleks, et proovis cupi aga ei jääud selle juurde.

 18. Mina hakkasin ka mooncupi kasutama ja olen väga rahul. Põhjus, miks kasutama hakkasin oli ebamugav tunne tampoonidest. Eriti vererohked mu päevad pole ja tampoone kuiva tuppe sisse lükata oli äärmiselt valus ja vastik. Sidemeid ma kasutada ei taha, sest see ‘märg’ tunne pükstes oli rõve ning vahepeal lekkis, kui side paigalt liikus. Mooncupiga on lihtne, hommikul panen sisse, peale tööd kodus kallan potti tühjaks, teen wc paberiga puhtaks, kraanikausis lasen kuuma veega üle ja jälle sisse. Ei kuivata ega hõõru ja enesetunne on ka parem. 🙂

 19. Minumeelest nii… Oma kännu otsast kirjutatud postitus. Siinkohal ütlen ära, et see oli minu jaoks viimane piisk minu karikasse: rohkem ma teie blogi enam ei loe. #uusaastalubadus

 20. Siin juba palju plusse kirjas, aga üks pluss on menstruaalanumal ka see, et seda saab ujulas kasutada. Muidu päevade ajal väga ujulasse ei kipuks, aga see on täiesti lekkimiskindel ja ei tee teist nägugi ujuma minnes. Ise kasutan nii tampoone kui ka seda cupi, vastvalt olukorrale/viitsimisele (seda cupi peab ju enne päevi keetma ehk ära desinfitseerima).

  Aga jah, selles osas Myyiuga nõus, et see pole etem kui tampoon tingimata. Naistearst ka seletas, et üleüldse selline menstruaalvere kehas hoidmine pole eriti tervislik. Bakteritele suurepärane kasvulava. Ja kui mõelda, et on inimesi, kes hommikul panevad selle cupi sisse ja alles õhtul tühjendavad… no nii kaua käitutakse nii, kui tupeseen välja ei löö või midagi hullemat. Tervise seisukohast on kõige parem ikka sidemeid kasutada tegelikult. Seega mooncupi nn tervislikkus pole argument minu jaoks, vaid lihtsalt teatud olukordades (nagu ujulas) on ainuvõimalik valik.

  • Natuke rumal arst sul- mooncupiga sa ei hoia verd kehas “kinni”, veri koguneb anumasse ning kehaga enam kokku ei puutu. Ja kuidas siis selles anumasse kogutud veres saavad bakterid vohada? (eeldusel, et kopsik on ise puhas, muidugi). Jutt, et veri on räpane ja ainuüksi sellest hakkab mingi bakterikoloonia vohama on ka rumal, sest sellisel juhul peaks bakterid vohama ka siis, kui veri voolab sidemesse. Tampooniga on teine lugu – verine tampoon puutub kokku tupeseintega, mis seda nö kehasoojusega soojendavad- vot see on ideaalne bakterite kasvulava!

   • see ei ole küll minu kommentaarium, aga lihtsalt ei saa jätta sellele vastamata. harime siis natuke.
    mis mõttes ei puutu veri kehaga kokku ja ei hoia kehas sees? ega see topsik ei sulgu sul nö pealt nii, et mis sees, see sees. see topsik ja selle sisu ongi kogu täiega su kehas sees, ja nii tihkelt kinni, et sealt tilkagi välja ei leki. üsna kena keskkond bakteritele, ma ütleks.
    aga need bakterid on meie kõigi kehas juba olemas, sh tšs omad. ja tõesti, kasvavad bakterid ka sidemes, aga siis vähemalt väljaspool keha.
    ja absurdi kunn on väide, et tampoonis vohavad bakterid vaid sel põhjusel, et see puutub kokku soojade tupeseintega… ma saan aru, et sinu meelest see topsik hõljub seal kuskil kõiksuses, tupesoojus seda ei mõjuta ja välja võttes on see topsik koos oma sisuga pmst… jahe?:D
    uhh, mul hakkas kõht valutama selle jutu peale.

   • Ei, kopsik ei hõlju, ta on vaakumiga tupeseinte küljes. Kui sa oleksid seda kasutanud, siis teaksid. Ja ei, ma ei tee päevade ajal tiritamme, et see veri mul tagasi kuskile voolaks. Ja ei, see veri seal kopsikus ei ole jahe, kuid bakterid ei saa vohada ainult selle tõttu, et veri kopsikus on, kui kopsik on eelnevalt korralikult puhastatud. Kokkupuude õhuga puudub.
    Enivei, ma ei kavatse kedagi ümber veenda milleski, igaleühele oma

   • Second that – kokkupuude õhuga puudub tänu vaakumile. Seega ka bakterid ei voha. Kõigi muude vahenditega olid seeninfektsioonid ja ka immitsus. Cup on maailmapäästja.

   • osa minust tahaks öelda, et tahaks täitsa teada, kuidas te seda paigaldate nii, et tõesti absoluutselt õhku topsi või tuppe ei jää, aga ju teil on siis seal mingid tööstusliku tugevusega lihased, mis selle õhu kõigepealt välja suruvad (aga tampoonist miskipärast ei suru ja seega tampoon puutub õhu ja soojusega kuidagi märkimisväärselt rohkem kokku…). nii et las ta jääb, elage oma bakterivaba tupega edasi.

 21. Olen kõigi nende mooncupi pooldajatega nõus, kes siin eespool sõna on võtnud. Ja võin öelda, et ma kahetsen ainult ühte asja, miks ma varem sellest ei teadnud. Kasutasin seda päris mitu head aastat. Hetkel olen küll nii kaugel, et ei peagi enam õnneks muresema selliste asjade üle 😉 Aga oma tütardele olen samamoodi seda kuutassikest soovitanud. Ja kui noorem pisut tõrksam, siis vanem ei kujuta ilma enam ettegi. Sest see annab hulga suurema vabaduse. Sa võid lausa ära unustada, et päevad käimas on! Ja ma ei keetnud seda topsi kunagi, pesin lihtsalt korralikult ära (kusagilt lugesin, et kas meesterahvad ka ikka enne naisega voodisse heitmist korraliku pesu läbi teevad 😛 ) Nii et ma soovitan. Pea meeles, et sellega harjumine ei tarvitse üleöö tulla. Vajab natuke kannatust, et pihta saada, kuidas täpselt ta korralikult paigas on. Ja ei ole see vere äravalamine ka sugugi nii õudne.
  Kirjutasin kunagi sellest siin: http://minukanada.blogspot.ca/2011/06/punkt.html

 22. Palju asju on juba ära öeldud Mooncupi kasuks. Kuid ma siiski pean ütlema, et mind hämmastab, et nii paljud naised peavad menstruaalverd rõvedaks, miks?! Et ei tohiks isegi kraanikaussi valada?!

  • 100% ühinen hämminguga. Sellest oli paar aastat tagasi suur skandaal, et seriaalis “Girls” näidati ühes osas verist tampooni. OMG eksole. Samal ajal ei pilguta keegi silmagi kui õhtu läbi tulevad telekast filmid, kus inimestel voolab ja pritsib igaltpoolt mujalt verd ja kõik kohad on mingeid veriseid kaltse täis (kiirabiseriaalid nt)…see on täiesti OK aga menstruaalveri on justkui mingi erinev veri, mis on megarõve. Get real…

 23. Topsi eelistega nõus, minul Natu anum. Ülimugav ja never-ever ei taha muu peale tagasi minna. Tampoonidest sain tihti valud ja sügeleva tupe, topsiga seda probleemi pole. Tühjaks kallan wc-potti, pühin paberiga puhtaks ja siis sisse tagasi. Kui on kraanikauss kõrval, siis ka loputan. Kui keeta vaja, siis samamoodi puhastan ära ja söögitegemise potis keedan.
  Ja ega te topsi täies suuruses sisse ei suru, et õhuga koos paneksite. Tops volditakse kokku ja siis pannakse sisse.

 24. Minu jaoks ka rõve endale mingit topsi sisse toppida, aga sellepärast ka, et on paar imelikku asja, mille üle ikka juurdlen vahepeal (ilmselt kõige veidramad küsimused mis selle teema all nähtud, aga here goes, kes teab siis ma tahaks ka kohutavalt vastuseid!). Esiteks kuidas on võimalik, et see tops seal nii tihedasti kinni on, et midagi üle ääre ei tule, selleks peaks ju konkreetselt vaakum tekkida? Eriti nagu enne arutatud, kui magades sipled või joogapoose teed. Teiseks, kuna see tundub ikka üsna suur (ärge hakake vaidlema, mulle mahub tampoon vaevalt sisse ja need on tampsidega võrreldes tohutud), sissepanekuks vaja kokku voltida jne, siis kas ta nagu…seestpoolt välja ei venita? 😀 Teatavasti lihased sundasendis ja venitades ikka muudavad kuju, eriti aastakümneid kasutades… Last but not least, KUIDAS on nii, et mingi naftast tehtud kummijulla, mis mõnel päev otsa sees kopitab, saab olla tervisele kasulikum ja vähem baktereid koguda, kui puuvillast tehtud tampoon, mida vahetatakse iga paari tunni järel ning mis tõmbab vere endasse, mitte ei lase sellel niisama päev otsa lahtiselt urruaugus tsillida?! Tänan ette.

  • See on valmistatud erilisest meditsiinilisest silikoonist, mis ei tekita allergiat. Silikooni ennast saadakse ränidioksiidist (üks kõige enam levinud mineraale maailmas). See ei põhjusta ärritust ja sobib ka nendele, kel on tundlik nahk, ekseem või allergia.
   Tops võib tunduda suur, aga tegelikult mitte. Mu teismelisest tütar, kel polnud kunagi vahekorda olnud, sai hakkama, ning on nüüd mitu aastat seda kasutanud. Noorematele on pisut väiksem versioon olemas.
   Tops tekitab tõesti vaakumi, kui oled pihta saanud, kuidas täpselt sisse panna. Ma magasin öösel probleemideta. Ning tütar käib karate trennis.
   Aga nagu eespool nimetatud, ega kedagi ümber veenda ei saa, kes eitava suhtumise võtnud. See lihtsalt nende kaotus 😉 Enamus neist, kes topsi kasutavad, ei vaata enam kunagi igatsevalt tampoonide või sidemete poole. Nii et midagi head peab seal nende jaoks olema. Õieti, ega enne aru ei saagi, kui pole proovinud.

 25. Eile just juhtusin nägema mingit saadet , kus olid nn ihnuskoid. Seal siis üks naine käis kuskil pesulas, kus kogutakse tema jaoks üksikuid sokke, ja kasutas neid siis päevade ajal. Säästlik 🙂

Leave a Reply