Närvidemäng blogijatega

Kaheksa kuud olen ma teinud (muu kõrvalt) tööd, et leida need blogijad, kes tunduvad minu projekti jaoks õiged. Te ei kujuta ettegi kui närvesööv see on olnud. Põhjuseks see, et kõik tahavad enda blogijaid maha müüa ja summad on ulmelised – blogipostituse eest võtavad blogijad 1000 kuni 6000 eurot. Ehk siis kui oled nõus käima postituse eest välja tuhandeid eurosid, tahad teada, mida täpselt selle raha eest saad. Case study´d, statistika, jälgijate arv, jälgijate huvid, kas on õige sihtrühm. Ja lõpuks otsustad ikka kõhutunde järgi, sest…

Kaks viimast kuud on olnud väga intensiivsed ja ma olen koostöös teiste turundusinimestega keskendunud Norra turundusplaani koostamisele. Alles hiljuti siin keegi kommenteeris, et turundusjuhiks sobib iga inimene, sest kes see siis ei oskaks sotsiaalmeedias infot jagada. Nojah, turundus on siiski midagi natuke rohkemat ja kõige hullem osa on eelarvesse mahtumine. Kuidas saada 9800-eurone projekt kuueelarvega, milleks on 3950 eurot?

Uuel nädalal on meil Norra tippblogijatega ühe suure kampaania lanseerimine. See on tähendanud magamata öid, stressi, sõna otses mõttes ninast veri väljas töötamist, ma olen isegi kaalus kaks kilo kaotanud, sest mul ei ole olnud meeles enne hilisõhtut süüa. Valisime oma kampaania näoks ühe tuntud, kuid üsna kalli blogija, nö Norra Malluka. Valiku tegime puhtalt tuntuse ja jälgijate arvu järgi. Temale lisaks viis väiksemat blogijat. Esmaspäeval kui kampaania lanseerimiseni oli jäänud natuke üle nädala, otsustasime me aga ühtäkki, et see ei ole meie jaoks õige profiil. Tundus üleshaibitud ja ülemakstud. Me olime tema agentuuriga läbi rääkinud aastase koostöölepingu, et saaksime osadena tasuda ja nii oleks me saanud umbes 50 000-eurose projekti 3950-eurose kuumaksega, nii nagu meie eelarve lubas. Ei, see ei sisaldanud vaid blogijaid, aga ka reklaame ja intervjuusid kohalikes moeajakirjades. Viimasel hetkel loobusime me sellest koostööst.

Algas stress. Kust nii ruttu leida uued ja sobilikud blogijad. Leidsin uue agentuuri ja minu üllatuseks pakuti mulle sealt ülicoole blogijaid, kellest kolm on ka minu enda lemmikud. Probleemiks aga jäi, et nende eest küsiti mult ca 8000 eurot. Minu eelarvest kaks korda rohkem ja aastase lepingu läbirääkimisteks, milleks eelmises agentuuris kulus laias laastus kaheksa kuud, ei olnud mul enam aega. Blogijate värbamisest sai mäng. Kirjutasin agentuurile, et meil on laual kaks pakkumist, üks nende konkurendilt summas 3950 ja nende oma, et me sooviks valida nende pakkumise, aga hind… Agentuur mängis vastu. Neil on hetkel kiire ja pole aega hinnavaidlusteks. Hinnad on täpselt nii nagu nad on ja viisakusest tuli ta oma hinnast alla 1000 eurot. Võta või jäta.

Nüüd olin ma tegelikult käpuli. Esimesele agentuurile olin ma viisakalt ära öelnud ja teine agentuur oli mulle viisakalt ära ütlemas. Ma sain tegelikult nendest aru, sest hetkel hingab Norra Black Friday ja jõulude rütmis ja blogijad müüvad nagu soojad saiad. 1750 eurot ühe instagrami postituse eest välja käia on hetkel kommiraha.

Ma keeldusin alla andmast ja võtsin endale pähe, et ma pean 8000eurose projekti saama 4000 euro eest. Me kauplesime edasi tagasi kaks päeva ja lõpuks kolmapäeval – päev enne seda kui pidin kaubaga Norra sõitma, lõime me projekti lukku 4950 euro eest. Järgnes metsikult kiire viimasel hetkel promotoodete valimine ja kokku panemine ning klientide ja kauplustega muudatuste läbirääkimine. Seegi tähendas seda, et veel kolmapäeval kui projekt oli lukku löödud, ei olnud ma ürituse toimumises enam üldse kindel. Pole siis ime, et mul stressist ninast verd jooksma hakkas ja pea magamatusest otsas plahvatada tahtis.

Summad on nii suured ja kuigi ma olen teinud põhjaliku turu-uuringu blogijate ja kasu kohta, siis tegelikult nagu ma kirjutasin on kõik prognoosid hetkel tehtud siiski mingil määral kõhutunde järgi. Kas see kõhutunne petab või ei peta, selgub juba paari nädala pärast. Ma ei taha mitte midagi öelda Eesti blogijate ja turundusinimeste ning agentuuride kohta, sest ilmselgelt on Skandinaavia ja Eesti blogimaailmad võrreldamatud suurused, seega see postitus ei ole siin kuidagi mingi üleolev halvustus, lihtsalt tahtsin kirjutada KUI erinevad need maailmad on. Meie müüme end topsi jogurti eest ja oleme „vaid blogijad”, samal ajal kui Norras on see nii hull äri ja strateegiline mäng, et mine hulluks.

#pöidladpihkuetmukõhutunnemindalteiveamuiduonpeapakul

Päise foto: AdLink Media

 

16 thoughts on “Närvidemäng blogijatega

  1. Huvi pärast küsin, kas Rootsis ja Norras on ka mingid blog.tr.ee laadsed tooted või kust sa oma lemmikud leidnud oled? Kiikaks ka, mida rootslased teevad ja palju ma nüüdseks aru saan 🙂

    • Vist isegi on, aga ma ise olen Norras vaadanud nt United Influencers, Side2 ja Adlink Media lehelt nende influencereid ja siis omakorda nende instakontodelt avastanud teisi blogijaid. Facebookis olen nt Norra blogijate grupis. Ilmselt on samasugune Rootsi blogijate grupp ka olemas, kust avastada blogijaid. Rootsis ma blog.tr taolisi asju ei tea, aga olen lihtsalt guugeldanud “svenske toppbloggere” jne

    • Meie ütlesime ära Ane Gyllstrøm, Kaya Andersen, Stine Steen, Pernille Juvodden
      Benedicthe Bjerke ja Lene Orvik. Kahjuks jäime ilma Line Langmost, Hedda Skougist ja Anja Johansenist, kes olid meie top viis valiku sees. Nendest, kelle valisime, uuel nädalal:)

Leave a Reply