Mul on ettepanek! / Let’s take our children outside!

Ma ei ole talveiinimene. Ma eelistan igal hetkel sooja ilma, kuid tänu Norras elamisele olen ma talvega rahu teinud, ma olen leppinud, sellega, et pool aastat on külm, lumine ja/vöi vihmane ja mul ei jäänud muud üle kui meile soetada ilmale vastavad riided. Minu suureks üllatuseks ei olnudki öiges riietuses talv nii kohutav ja külm ka polnud. Ma sain selgeks, et “pole halba ilma, on vaid vale riietus” ei ole niisama sönakölks, vaid vastab  täitsa töele. Parem öppida hilja kui mitte kunagi, eks?

Selle sissejuhatusega tahan ma jälle kord jöuda lasteaia-teemani. Kui ma sügisel Ida Eestis lasteadea viisin ja talle vihmase ilmaga vihmariided selga panin, vaatas üks ema seda pealt ja ütles siis öpetajale, et peaks vist ka lapse vihmariided lasteaeda tooma, et need meil ju täitsa olemas. Teine ema vastas selle peale, et ega siis nii väikestega vihmaga ikka välja ei minda, et neil hakkab ju külm. Väljas oli tookord soe varasügisene/hilissuvine ilm, lihtsalt vihmane. Ida kalpsas koju minnes mööda poriloike, samal ajal kui teised lapsed ruttu-ruttu autoni jooksid, et mitte märjaks saada. Et külm ei hakkaks.

Nädal aega tagasi käisin ma ühes teises Eesti lasteaias külas ja mul hakkas kurb. Väljas paistis päike, nii ilus ilm oli, suuremate laste rühm mängis väljas, väiksemaid ei paistnud kusagil. Kui ma väikeste rühma läksin, siis öpetaja pani neid riidesse, öeldes, et päeval me ei jöudnudki välja, et lähme siis vähemalt praegugi korraks. Kell oli viis saamas. Enamus lapsi oli juba koju läinud. Nad said imeilusa ilmaga välja vaid korraks. Ma ei heida midagi ette öpetajatele, ma saan aru, et päevaprogramm on nii tihe, et öues MÂNGIMISEKS, mis peakski olema väikese inimeses töö, pole lihtsalt aega.

See tegi mind kurvaks. Aga veelgi kurvemaks tegi mind tolle lasteaia öpetajate ja vanemate suhtumine. Vaid ÛKS öpetaja mängis koos lastega ja oli soojalt riides, nii et tal oli mugav ja oli näha, et nii lapsed kui tema olid rahul. Kolm teist öpetajat seisid koha peal ja külmetasid. “No nii kole külm on,” rääkisid nad omavahel, lödisesid ja vaatasid pidevalt kella. Aga muidugi on külm kui te 1) ei ole sobivalt riides ja 2) ei liiguta. “Vaesed lapsed ka peavad öues külmetama!” ütlesid paar ema, kes lödisevaid öpetajaid nägid ja kohe ka lastele kaasa tundsid. Paar oma lapsele järtele tulnud ema vaatas kotkapilgul üle, kas lapsele on ikka talvekombe ja fliis ja karupüksid ja sada kampsunit selga pandud. Väljas muide oli 10kraadi sooja. Sobivast riietusest olen ma n+1 korda rääkinud (näiteks siin), aga mul on tunne, et ma hammustasin tol hetkel läbi midagi hoopis olulisemat.

Mul on tunne, et lasteaedade öppeprogrammid on teinud inimesed, kes kardavad veidike külmemat ilma, kes ei tea, mida tähendab sobiv riietus ja kes pole sügisel-talvel väljas käinud. Nad arvavad, et kui temperatuur langeb alla 10 kraadi, siis juhtub öues midagi hirmsat. Parem on toas istuda. Ja selleks ongi nad välja möelnud nii palju tubaseid tegevusi, pluss bürokraatiat öpetajatele, et välja minekuks polegi aega. Kui nad siiski sügisel-talvel välja satuvad, on neil külm ja nad ei oska seal olla. Nad ei tea, et on olemas soojad riided, millega ka talvisel ajal on öues täitsa mönus. Nii see ring läheb. Köigil on külm, lastele öeldakse ka, et on külm ja paha, lapsed ei tea paremini, kasvavad selle teadmisega üles ja ongi jälle sündinud uus pölvkond külmavareseid.

Aga mul on ettepanek. Haridus-ja teadusministeeriumile. Palgad on lasteaedades nagu nad (vist) on, nii et ei saa eeldada, et öpetajad ise endale sobivad öueriided muretsevad. Te tehke hankekonkurss ja muretsege lasteia töötajatele mugavad ja soojad öueriided. Millega oleks öues mönus. Nii et ei pea sukapükste ja seeliku ja saabastega +10kraadi juures lödisema. Uskuge mind, see on hea möte!  Värske öhk ja öues olemine tuleb köigile vaid kasuks. Siis pole ka ehk nii palju haigusi! Ah, et kust sellised rahad vöetakse? No ma ei tea, vöib-olla siit ka ettepanek riigikogule. Tehke möni seadus ümber. No näiteks, et iga presidendi abikaasa ei saaks terve ülejäänud elu 1000 eur kompensatsiooni vöi ametist lahkumise hüvitised ei ulatuks 93 000 euroni. Lastesse ja inimestesse, kes nendega töötavad, panustamine ei ole paha möte, onju?

IMG_4517.JPG

Mina pakkisin Idale täna kaasa sooja voodriga kilepüksid, kummikud, vihmakindad ja soojad kindad, jope, puuvillase pesu ja fliisi. Väljas on 4kraadi sooja ja on lume-vihmasegune ilm. Aga ma tean, et nad on pool päeva väljas. Keegi ei külmeta ega kurda. Magamise jaoks panin vankrisse paksema teki.

// I went to visit one Estonian kindergarten and what I saw there made me sad. It wasbeautiful sunny day and I was sure that the children are outside playing. The playground looked abandoned, just a small group of children were outside. No laughing and now playing, they were just walking quietly. No wonder actually because the teachers showed with every bone in their body that it is cold and bad to be outside, they were all freezing. Or I think the kids actually were not freezing, but I think they reflected what they saw from the adults. The teachers were looking at their watches, hoping that parents will come soon and they can go inside and the parents who saw their children outside in this awful cold (10 degrees) weather, said also “poor kids, have to stay outside and freeze”. Only one teacher was dressed proparly and was not freezing, but having fun together with her group of children.

I am not a winter person either and I always prefer summer and heat, but living in Norway has taught me that there really is no bad weather, there is just bad clothes and/or laziness. When I took my dauhter with rain clothes to kindergarten one of the mothers told the teacher, that perhaps she also should put rain clothes on her daughter. Another mom said that there is no need, because surely they will not go outside in rain.

In my daughter’s Estonian kindergarten they sometimes do not have time to go outside because the daily programme is so intense. I don’t know what this involves, but I think there should always be time for playing outside. Isn’t it what children like the most? But when teachers and parents are freezing because of bad clothes, no one wants to go outside. Of course. I understand that. So perhaps all kindergarten teachers should get outdoor clothes? We don’t have money for that? Well, maybe then it is about time that politicians look over some laws? Perhaps Presidents do not have to get 93 000 euros after retiring and not all the wives of Presidents need to have a monthly salary for the rest of their life? 

I don`t know how will I make people understand that the weather is not bad, there is nothing wrong to be outside in autumn and winter and also that warm comfortabel clothes are not that expensive like we are afraid.

 

16 thoughts on “Mul on ettepanek! / Let’s take our children outside!

 1. Ma ei saa aru, mis hullust õppeprogrammist sa koguaeg räägid? Õppeprogramm on täpselt nii tihe, kui ma ise selle teen. Pealegi saan ma sisuliselt kõiki õppetegevusi viia läbi ka õues. Mis vahet seal on, kas ma õpin loendamist toas või õues? Kas ma pean perest rääkimiseks olema tingimata toas? Jne jne
  Ps. Näiteks meie liikumisõpetaja viib 80% tegevustest läbi õues. Jah, ka talvel!

  • Jah, aga siin ongi erinevus. Sina teed neid asju öues ja ei leia, et see tihe on. Mina käisin lasteaias, kus mulle öeldi sönasönalt “öppeprogramm on nii tihe, et meil pole aega öues käimiseks”. Mina ei tea, mida nad seal öpivad. On lasteaedasid, kus tahetakse väljas käia ja on lasteaedasid, kus ei taheta ja leitakse vabandusi. Vbla see “tihe öppeprogramm” on lihtsalt mugav ettekääne, mina ei tea

 2. Sul on mingite imelike lasteaedadega kogemused 😀 Mul on kogemused ühe lasteaiaga Tartus, ühe lasteaiaga (nelja erineva rühmaga) Tallinnas ning ühe lasteaiaga (kahe rühmaga) Peetris. Kõikides on laste õueskäik olnud priooriteediks, vihm pole kunagi seganud, ka -20ga on veidikeseks õue mindud. Peetris koolis-lasteaias on üldse väga tugev suund sellele, et lapsed peavad võimalikult palju õues olema. Nt kehalise tunnis nad ükskord suusatasid täitsa paduvihmaga 😀 Seega ära Eesti lasteaedadele ja lapsevanematele väga liiga tee, kahju, et sul on kogemusi niivõrd ekstreemsete näidetega.

 3. Meie lasteaias on täpselt sama probleem, lastel pole aega mängida. Enne lõunat nad käivad erinevates tundides – liikumine, laulmine, kokandus ja ma ei tea mis veel, sinna lisaks veel rühmas toimuvad tunnid, kus nad midagi õpivad või meisterdavad. Õue jõuavad korraks enne lõunasööki (kui jõuavad). Õhtul õnneks on vabam ja lähevad enamus päevadel õue. Kuna minu neljane lõunaund ei maga, siis toon ta alati lõunast ära, sest ta segab teiste und, kes seda veel vajavad. Siis käimegi pikalt õues ja laps saab aega ka mängida. Kui ma peaks ka pikad päevad tööl olema ja alles õhtul lapsele järgi jõuaks, siis lapsel jääks pikad õues olemised ja mängimine ära.

 4. Minu lapse lasteaias käiakse iga päev hommikuti õues. Õhtul jäädakse tuppa ainult siis, kui väljas ikka tõeline koerailm on ja seda on tegelikult väga harva. Vihma ja ilmastikukindlad riided lasteaia õuevarustuses on kohustuslikud. Kusjuures eelmine aasta möödus nii, et rühmas polnud mitte ainsatki haiguspuhangut, mis rühma lastest tühjaks teeks.

 5. Lasteaedadest ei tea ma suurt midagi, sest kedagi sinna viia-tuua veel pole. Aga see soojade ja mugavate riiete soetamine pole tegelikult nii lihtne midagi, need on lihtsalt kallid. Kahtlustan, et on palju ka inimesi, kes ei tea tänapäeva spetskangastest või sellest, et villasegune aluspesu päästab talvel kringliks külmumast. Sügiseti-talviti jooksjaid vaadatakse endiselt seltskondades nagu ogaraid. Aga õigete riiete ja jalatsitega on ka talvine jooksmine väga mõnus. Tõsi -20 on palju, aga mis mõtet mul oleks 3 kuud aastas joosta ja siis 9 kuud mõelda, et liiga külm on ja toas istuda, et siis jälle kevade saabudes “rannavormi” saama hakata. Ka jalutamas saab talvel käia ilma selleta, et end pealaest jalatallani vatti mässida, sest tuleb leida õiged riided. Ühesõnaga suhtumine on meil naljakas, aga samas ma ei usu ka, et see külma ilma kartmine vaid eestlastele omane on. Küll on ka Norras neid, kes miinuskraade nähes end tuppa müürivad. Isiklikult mina märkasin pärast seda, kui ma ka talvel palju jalutasin ja õues jooksin, et olen palju tervem, külmetus ja nohu on oluliselt harvemini kallal. Ma muide olen totaalne külmavares, ma ei hakka kunagi mõistma, kuidas sa sokke ei kanna. Mul on ka toas koguaeg sokid jalas, sest mu jalad niimoodi külmetaksid muidu, et ma ei saaks üldse olla. 😀

  • Jaa, spets soe pesu on töesti päris kallis, aga mis puutub nt lasteaiatöötajatesse, siis need peaksidki töåoandja poolt kuuluma kohustusliku tööriietuse hulka.
   Lastele ja endale riiete soetamisega on vist tegelikult aga nii, et kui jätta ostmata mingid kampsunid jms, et oleks soe ja soetada selle asemel soe pesu, siis teoorias peaks see hoopis odavam tulema. Aga jah, ma ise krigistan ka praegu hambaid vaid paljast m¨ttest, et vana soe pesu hakkab Idale väikseks jääma ning vaja on uus soetada.
   Muidugi on siin ka külmavareseid, nende kohta on nalju isegi nii et tapab, aga samas kohtab väga palju hoikut, et pigem ka talvel öues liikuda, seda ma Eestis nii väga ei olnud kohanud.
   PS: täna hommikul kui Ida lasteaaeda viisin, unustasin sokid ikka jalga panemata:D

 6. Mul ka kaks last tartu lasteaias ja kasvatajad rõhutavad ise, et viibime võimalikult palju õues! Ka võimlemise tunnid on enamasti õues. Paduvihmaga ainult ei minda õue. Väike vihm ka ei sega 🙂 Mina olen rahul.

 7. Kusjuures ma täiesti usun, et selliseid aedasid, õpetajaid on. Su mõte välisriiete hankest on ka hea.
  Mul on kogemus inimestega, kes tõsimeeli usuvad, et peab toas soojas istuma. Kes ütlevad, et nt tuulega lapsed kardavad õues olla. Et õues tuleb jälgida, et sa hingaksid AINULT nina kaudu ja rääkida ei tasu, sest nii on haigused kergemad tulema. Kes üleriietavad oma lapsi nii toas kui ka õues. Kui lapsed jäävad haigeks (ja nii nad jäävad üsna tihti) ei tohi last vannitada ega pesta.
  Kui ma oma lapsega üks päev õue läksin, siis minuga pahandati, et me nii külma ilmaga õue oleme tulnud jne.
  Selliseid inimesi on. Muidugi kahju, et mul on rõõm neid teada, tunda. Mu meelest on see probleem. Nii kasvavad peale uued toainimesed.
  Kusjuures ma ei oska isegi lahendust välja pakkuda. See riiete ost oleks tore, aga see sellist toainimest ei muuda.
  Sellest peaks rohkem rääkima. Kõik saab alguse kodust. Ma usun, et selline kaasaegsem mõtteviis tuleb ajaga.
  Seni on mul siiralt kahju lastest. Oma last kasvatan ikka oma moodi ja viin ta sinna lasteaeda, kus mu väärtusi jagatakse. Õues oleme uhkusega ja iga ilmaga. Mis sellest, et mind peetakse hulluks.
  Ma siiralt loodan, et meie õpetajate palgad ja nende väärtustamine muutuks meie ühiskonnas olulisemaks. Nad teevad ikka väga olulist asja ja nende roll meie laste päevades on suur.

  • Jah, sul on ilmselt kahjuks öigus, et ega toainimest naljalt ei muuda. Mina olin ka 99% toainimene, aga teiste eeskujul pistsin nina öue ja avastasin, et täitsa tore on. Kuidagi ei tahaks enam vaid toainimene olla. Pole mul ka häid soovitusi, kuidas inimesi rohkem öue saada, aga ma loodan, et ajapikku ikka muutuvad asjad.

 8. Minu lapse aias (3-aastaste rühm) õnneks käiakse üldiselt õues kaks korda päevas. Hommikul nii 10.30 paiku on joonistamine-meisterdamine-muusika-võimlemine (tunnid noh) läbi ja lõunasöögini ollakse õues. ja õhtul peale söömist 16 paiku minnakse samuti välja.
  Kusjuures soojad riided lasteaiaõpetajatele on täitsa loogiline ettepanek. Tööandja ju peabki tagama töötajale tööriietuse ja töökaitsevahendid kui seda vaja on. Ja kui töö nõuab pikemat õues viibimist siis olekski mõistlik tagada kõigile õpetajatele korralikud joped, talvepüksid ja soojad saapad. Politseinikud ju ei patrulli oma talikostüümis.

 9. Minu preili läks sellel sügisel lasteaeda ja juba esimesel koosolekul öeldi, et õues ollakse ikka iga päev, kui just pussnuge ei saja ja lapsed peavad saama mängida liiva, lume, veega ja muretsege vastavad riided. Ja et meie viimased talved on sellised, et paksu talvekombe ilma on vähe ja kõige otstarbekamad on voodriga vihmariided, mida saab kasutada enamuse aastast. Siis mõtlesin endamisi, et oh kui heasse rühma me sattusime, sest olin ka kuulnud jutte, kuidas täiesti normaalsete ilmadega passitakse toas. Ise kodus käime ka lastega ikka kaks korda päevas väljas. Värske õhk teeb ainult head 🙂

 10. Tahaks ka väga, et mulle külmal ajal õues meeldiks… Aga seal on külm. Ja külm!!!
  Äkki teed postituse soojadest riietest, mis tõesti on ka soojad?

Leave a Reply