Norwegian ways of food

Las ma tutvustan teile natuke Norra kööki.

Päeva alustatakse loomulikult korraliku hommikusöögiga, sest Norras on väga oluline alustada päeva “god og mett” – täis köhuga. Kui ma Norra kolisin ja keeldusin hommikust söömast esialgu, ütles Britt, et enne ma kodust välja minna ei saa, kui hommikusöök on söödud. Mis on hommikusöögiks? Muidugi brødskiver – vöileivad. Erineva pålegg’ga (pealepanuga:D). Tüüpilisemad on pruun juust, tuubi kaviaar, maksapasteet, moos, salaami.

Kui hommiksöök on söödud, tuleb löunasöögiks endale matpakke kaasa pakkida. vahet ei ole kas lähete tööle, kooli, lasteaeda, “ut på tur” (metsa, mägedesse jalutama), matpakke on igal öigel norrakal kaasas. 99% juhtudest on seal brødskiver. Pruuni juustuga. Kas te teate mönd muud rahvust, kus oleks kasutusel selline eluliselt oluline asi nagu mellomleggspapir? Paber, mis panna vöileivade vahele, et need kokku ei kleepuks. Igas Norra majapidamise on mellomleggspapir kohustuslik.

Täiesti ebaloomulikult varajasel ajal söövad norrakad öhtusööki, kuid sellega ei ole päev veel läbi saanud. On jäänud veel päeva viimane toidukord – kveldsmat. ôhtuoode. Keegi ei taha Norras “med tom mage” (tühja köhuga) magama minna ja seepärast on see toidukord leiutatud. Mida nad söövad. Ikka voileibu. Tihti moosiga.

Nagu te näete, siis Idal on Norra toidukultuuriga soojad suhted. Mis on tema lemmiktoit? Brødskiver med brunost – vöileivad pruuni juustuga. Kui mina 16-aastasena Norra tulin ei suutnud ma pruuni juustuga kuidagi sinasöbraks saada. Nagu plastiliin. Tänaseks päevaks olen ma selle toiduainega rahu sölminud, kuid fänni pole minust siiani saanud.

Leidsin internetist ka Norra toidu kohta sellise artikli.

IMG_3891.JPGIMG_3857.JPGIMG_3887.JPG

Let’s talk a bit about Norwegian food habits.

Frokost is eaten in the early morning. Unlike the quick ”coffee and croissant” breakfast in some countries, frokosten is an important meal in Norway. Norwegians think it’s important to be god og mett (”good and full”) They start their day with brødskiver (slices of bread) with “pålegg” like  brunost (brown cheese), Snøfrisk, kaviar……

After they are “god og mett” they pack a matpakke (packed lunch) to take with them for lunch. It doesn’t matter if they are going to work, school, kindergarten, “ut på tur” (out for a walk) – a real Norwegian has a matpakke with them. What does it consist? Slices of bread of course. Typically with brunost. Do you know any other nations where they have “mellomleggspapir”? A paper to put between brødskiver so that they do not stick together? “Mellomleggspapir” is a kitchen essential in Norway

After they have eaten middag (dinner), there is still one more meal. Kveldsmat(evening meal) – last meal of the day. No one wants to go to bed with tom mage (empty stomach) and that is why they have some slices of bread, often with jam, before going to bed.

As you see my daughter has mastered the art of Norwegian cuisine. Her favorite food? Brødskiver. With brown cheese. When I came to Norway at age of 16, the brown cheese for me was the most awful thing a person has ever invented. I have made peace with it now, but it still is not my favorite food.

Found also a funny article about Norwegian brødskiver HERE

One thought on “Norwegian ways of food

  1. Pingback: Mis näoga on minu Norra? – estonianwithabackpack

Leave a Reply