Koledad hoovid//Show me your garden and I shall tell what you are

Tulime reisilt koju ja kui ma muidu arvan, et meil on selline suht okei aed/hoov/õueala, siis ühtäkki tundus mulle see ikka veel nii poolik ja lõpetamata ja mannetu. Mul on nii palju mõtteid ja soove, aga kuidagi ei jõua kõiki neid realiseerida. Kahel põhjusel. Aeg ja raha. Muidugi võiksime me päevad ja ööd aias rassida, aga ma ütlen ausalt, et nii ka ei viitsi, et suvel puhkamise asemel töötad end ribadeks. Võimalust kellelegi öelda, et vot ma tahan seda ja seda ja seda, et tulgu ja tehtagu, aga ei ole. Aga küll me ühel päeval selle aia ka selliseks saame nagu mu vaimusilm ette kujutab.

Siiski julgen ma öelda, et meie hoov on vähemalt korras.

Lapsena meeldis mulle Annelinnas õhtuti ringi jalutada ja vaadata inimeste akendesse. Ei, mind ei huvitanud inimesed ja nende tegevused, ma isegi ei pannud neid tähele. Ma vaatasin kardinaid ja lampe. Nüüd vaatan ma hoove. Sõidan ringi ja vaatan, millised on inimeste hoovid. St ma ei sõida teadliku eesmärgiga ringi nagu aiament, aga kui aedadest möödun, siis ikka vaatan, mida tehtud on ja kuidas asjad välja näevad. Mul ei lähe meelest kui kunagi Valgamaal möödusin ühest IMEILUSAST aiast, jäime lausa imetlema, hiljem kirjutasin sellest muinasjutumajast ja – aiast metsa sees ka blogis ja sain teada, et see oli ühe mu blogilugeja aed.

Aastatega on minu meelest inimeste aiad palju ilusamaks muutunud. Kola ja rämpsu on vähem ja inimesed tunduvad rohkem hoolivat sellest, kuidas neid ümbritsev välja näeb. On muidugi ikka vastupidiseid näiteid ka. Näiteks ühest hoovist sõidan ma aastaid mööda, see tundub alati nii must ja räpane, asjad igal pool vedelemas. Kevade algusest olen ma sellest aiast tihedamini möödunud – ehitavad. Aed nägi välja nagu sõjatander, aga see on ehituse ajal loogiline eksju. Nüüd on möödunud pea neli kuud. Mulle tundub, et ehitus on läbi saanud, aga laga on ikka alles. Ehk siis vana mustuse ja laga kõrvale, igas nurgas vedelemas mõni pott või potsik, autojupid, lääpas aiatoolid, on lisandunud ka ehitusrämps. Euroalused vedelevad siin ja seal, värvipotid ja muu suvaline jama seal samas kõrval. Ma ei saa aru, kuidas saab elada nii, et vaatad elutoa aknast välja ja sind ei häiri, et sealt vaatab sulle vastu euroalus, tühi värvipott ja katkine ning võidunud nahkdiivan? Rääkimata sellest, et nad on soetanud endale mingi ratasel maja ja isegi seda ei ole nad viitsinud kenasti paika sättida. Maja on reaalselt viltu ja toetub mingitele tuhablokkidele ja palgijuppidele.

Ma ei pea silmas seda, et kõik aiad peaksid olema nii sätitud ja ilusad nagu Kivi talus (ma isegi ei saa aru, kuidas on võimalik, et õueala kogu aeg täiuslikult korras on ja see ei ole mingi tilluke hoov),  ma lihtsalt pean silmas sellist elementaarset puhtust, millest mõnda hoovi vaadates täiesti puudu jääb.

Kui raske saab olla oma hoovi korras hoidmine? Isegi kui seal leidub nö üleliigset “jama”. Vaadake, kasvõi seda imeilusat suvist istumisnurka. Ei nõua erilist raha, vaid lihtsalt leidlikkust ja pealehakkamist. On ju silmal ilus vaadata.

cropped-img_0804.jpg

We came home from the trip and if I think otherwise we have quite okay  garden / courtyard / yard, suddenly it seemed to me that it was still half-finished and poor. I have so many thoughts and desires, but it takes to realize them. For two reasons. Time and money. Of course, we could work  days and nights in the garden, but I wanna play and chill as well as an Estonian movie classic says. Don´t really have the possibility to tell someone please come and do it either. Yet. But one day we will get this gardens as my mental imagination sees it.

However, I dare say that our yard is looks more or less okay.

As a child, I loved to walk around in town and watch people’s windows. No, I was not interested in people and their activities, I did not even notice them. I watched curtains and lamps. Now I look at the gardens. I’m driving around and looking what people are doing. Well, I do not drive aroundwith a  purpose, but when I’m past the gardens, I still look at what has been done and how things look. 

Over the years, I think  gardens have become much more beautiful. There is less garbage, and people seem to be care more about how their surroundings look like. There are, of course, still the opposite of the examples. For example, I’m driving past one one yard for years, it always seems so  dirty, things are  all over the place. Since the beginning of the spring, I’ve been more often passed this garden – they are building. The garden looked like a war zone, but it is logical during the construction. It’s been almost four months now. It seems to me they have finished but the garbage is still there.  I do not understand how you can live like that –  looking out of the living room window and it doesn´t disturb you that everything around the house is filthy.  How hard it is to keep the gardens clean?? It gives so much more. See, even this wonderful summer seat. It does not require a lot of money, but is so beautiful to the eye. Shabby yet chic. 

 

11 thoughts on “Koledad hoovid//Show me your garden and I shall tell what you are

 1. Me reboveerime vana maja ja tead kui raske on maakohas ehitusrämpsust ja vanast kolast lahti saada? Puitmaterjal läheb kütteks, aga igasuguse muu sodi, nt eterniit, vanad värvipurgid, kodutehnika, riided jm jaoks on vaja suur konteiner tellida. Ja seda saab 90 km kauguselt linnast, maal keegi seda teenust ei paku. Suure konteineri tellime on kallis, eriti kui veel kui jäätmeid sorteerida ei taha, sinna juurde veel transport. Ma üldse ei imesta, et hoovid sodi täis on. Vanasti oli vanaraua kogujad isegi maakohas, nüüd pole neid ka enam, jälle vaja kohale tellida ja maksta.

  • ma seda täitsa mõistan, meil on endal ka aianurgas sodi, AGA see ei vedele igal pool ümber maja suvalistes kohtades, et vana pesumasin maja ees, katkine vann maja taga, eterniit keset hoovi jne jne jne

 2. Mina jagan täiesti sinu arvamust. Elan ka pigem maal, kui linnas, kuid siiski mitte päris karu tagumikus. Aedu ja hoove on siinkandis küll, mõni super ilus, teine nagu mustlaslaager. Vahel satungi mõtlema, et okei, ehk tõesti pole raha, et suuri muutusi aias teha, kuid koristamine on ju tasuta! Aga osadel, nagu sinagi kirjutasid, vedelevad mingid ehitusasjad keset hoovi ja paistab, et nad jäävadki sinna.. aga eks inimesed ole erinevad ja “ilu” on ju vaataja silmades 😄

  • Mul on tihti sama mõte olnud peas “Kodutunnet” vaadates, ma saan aru, et ei ole raha ehituse jms jaoks ja elatakse kehvades tingimustes, aga mõni kodu on ju lihtsalt sassis ja must ning seda ma ei mõista. Koristamine ON tasuta:)

 3. Ma olen ka selline, kes aedasid vaatab. Ja no mõnes hoovis kohe karjub kogu see kola ja prügi silma. Mul on alati siis tunne, et lähen ise koristama, no ei kannata vaadata.
  Mu enda hoovis jagub ka neid asju, mida ma sinna ei tahaks – lauavirnad ja paadid ja autohaagised. Kahjuks ei ole neid kuhugi ladustada ka nii, et minu silm puhkaks. Aga vähemalt on need asjad aiaääres ja mitte igal pool laiali. Rauakola jm sodi saab kolida kuhugi nii, et silma ei hakka. Kui ma üksi elaks, oleks mul ilmselt piinlikult korras aed, aga mul on mees ja kaks last- kõik nad tunduvad toimetavat selle nimel, et mul tegevust oleks mööda hoovi laiali jäetud asju koristada. Oi, kuidas mulle ei meeldi, kui võetakse nt ämber, aga tagasi ei panda.

 4. Nõustun, et ilus oleks korras hoida. Aga näiteks see viimane pilt, ma küll aru ei saa mis seal ilusat on? Raske pildi peal asju eristadagi(et mis seal taga toimub), ehk see on minu jaoks üks väga sassis aed. Seega küllap neil, kelle aeda sina sassis pead on lihtsalt veel madalamad normid, kui sul.

  • See ei ole aed, vaid näide sellest, kuidas üks vana ja kohe kokku kukkumas majalobudik muuta lihtsate vahenditega ka ilusamaks, osakeseks aiast, nii et see ei häiri silma, vaid on omamoodi ilus.

   • Täpselt! Ja üks kommenteerija siin kirjutas et lauahunnik vedeleb aia ääres.. Ka sellest lauahunnikust saaks ju tegelikult omapärase disainielemendi kujundada (kasvõi väikestes plekkämbrites lilli asetada/riputada külge , mingid aiatuled äkki kohtvalgustina, praktiliselt ära kasutada näiteks aiatarvete hoidmise koht teha, rehad, labida, kühvlid, võimalusi on nii palju!), et ei pea olema lihtsalt lauahunnik 🙂 Ja kola hoovi peal laiali ei ole mingil moel vabandatava, täpselt nagu lihtsalt kasimata ja koristamata toad Kodutunde saates!

  • Olen Willyga ühel meelel, et mis seal istumisnurgas ilusat on? Räpakas ja kipakas. Ometigi muidu mulle vanad või omapärased asjad meeldivad.
   Selle foto puhul on tunne, et väljaspool kaadrit võiks olla mingi kanepist läbiimbunud aiandushuvilisest hipi, kes muidu seal ringi siblib.

   • No vot nüüd mul on paha tunne, et näitasin kellegi teistmoodi aianurgakest, mis minu arvates on väga lahe ja omapärane, aga nüüd tehakse siin hoopis maha. Aga noh mis teha, maitsed on nii erinevad, et ega ei saa vaielda, vaid lihtsalt kakelda;)

 5. I feel you 🙂 Mul on alati nii, et kui ma tulen kelleltki külast näiteks kus on kõik ilusti korras, siis mind räigelt hakkab häirima, et meil kodus pole isegi liistud ära pandud, peale 9 aastat 🙂
  Sauna ehituse ajal ka tekkis igasugu sodi vana sauna lammutamisest ja eks sai sinna jäätmejaama veetud ka, aga meeste arusaam koristamisest on see, et tõstame aga asjade hunnikut edasi ja no nüüd peale 2aastat ma olen suutnud lõpuks need vedelevad asjad likvideerida. Ma olen Neitsi ja mind ilgelt häirib igasugune vedelemine, aga no teistel vist suva ja ma lihtsalt üksi ei suuda liigutada osasid asju. Muidu ikka oma jõu piires tassin minema.

  Mulle ka jäävad teiste hoovid silma kas iluga või koledusega, aga nt ma ei saa aru neist inimestest kellel on mingid tohutud kogused igasugu autovrakke aias. Meil naabritel on reaalselt terve aed paksult täis. Ega niisama ei näegi, sest neil kõrged kuusehekid ees ja näeb mingit 10 rauakolakat aia taga. Ükskord oli vaja oma krundi kohta Maa-ameti kaarti vaadata ja no johhaidii, selle aerofoto pealt oli ikka väga hästi näha KUI palju neid autokeresid neil nt tagaaias oli 😀

Leave a Reply