Naerata!

Tööle sõites jäin ma autos SkyPlusi kuulama, kus arutati selle üle, kui palju on ülemusi, kes oma alluvate peale karjuvad. Et täiesti ebanormaalne ja absoluutselt ju mitte motiveeriv. Te ei kujuta ette kui palju ülemused mu peale karjunud on. Põhjuseks see, et ma ütlen oma arvamuse välja ja mitte alati ei ole see olnud ülemusele meelt mööda. Igal juhul on olukord lõppenud sellega, et varem või hiljem olen ma tööst loobunud või ilma jäänud, sest see ei ole lihtsalt normaalne töökeskkond.

Ma jäin sellele teemale mõtlema veidike teise nurga alt. Mul on (kahjuks) tuttavaid, kelle jaoks näiteks postiljon, autojuht, poemüüja, remondimees, ettekandja, turvamees, valvur on keegi, kes on nö madalamast kastist ning kelle peale tuleb karjuda/sõimata/mõnitada/ alandada. Sest lihtsalt on võimalus. Aga selles olukorras ei saa postiljon, autojuht, poemüüja, remondimees, ettekandja, turvamees, valvur oma tööst lihtsalt niisama loobuda, nad kannatavad selle ära, sest see on nende töö “paratamatus”.

Iganädalaselt ühele koosolekule minnes pean ma minema majja, kuhu sisse saamiseks peab turvamehele ütlema oma autonumbri, et väravast sisse saada ning ka majja sisenemiseks peab turvamees mind eraldi sisse laskma. Te ei kujuta ette kui palju kordi ma olen kuulnud, et issand kui nõme, vastik, ülbe see turvamees on. Sõimab ja õiendab. Tegelikkus on hoopis midagi muud. Turvamees on tõre kui temaga ülbelt ja üleolevalt käitutakse. Ma olen seda kordi ja kordi pealt näinud, kuidas inimesed nendesse suhtuvad. Tee! Lase! Mis see sinu asi on? Kohe! Kiiresti!  Minul ei ole sealsete turvameestega kordagi probleeme olnud. Nad naeratavad mulle alati, lasevad hea meelega mind uksest sisse ja välja ning isegi avavad mulle uksi kui näevad turvakaamerast, et ma lähenen. Ma tervitan neid alati kõlava häälega, ma palun alati viisakalt end sisse lasta, kui ma majast sisse ja välja käin, poetan ma neile paar sõbralikku lauset, lahkudes soovin ma neile head päeva. Minu jaoks elementaarne viisakus, aga nende jaoks ilmselt harjumatu, sest ma nägin kui kohmetud nad olid sellest, et keegi nendega lihtsalt suhtles, ilma sõimamata, ülbitsemata.

Eile oli mul vaja jälle sinna koosolekule minna. Sattusin hoovi sõitma ühe teise inimesega, vabu parkimiskohti ei olnud. See inimene, kellega ma koos hoovi sõitsin, ärritus, sõimas läbi turvamehe (miks?) ja sõitis siis ärritunult minema, parkis end tasulisse parklasse. Ülemusele lubas ka kaevata, et turvamees ebaviisakas on. Mina parkisin end hoovi, mitte parkimiskohale, sest ma lihtsalt ei raatsinud tasuda parkimise eest. “Teate, ärge sinna küll parkige, ma saan selle eest sõimata,” ütles turvamees mulle. Ma sain aru ja olin nõus auto tasulisse parklasse panema. “Siin on tegelikult üks tühi parkimiskoht ka,” sosistas turvamees mulle, “parkige sinna!”

Ja naeratas mulle. Saate aru, ma olen seda turvameest näinud viis kuud. Ta on olnud tusane ja natuke kuri, kohmetu, et temaga suhtlen, aga täna ta naeratas.  Mul oli hea meel selle üle. See kõlab nii tobedalt ja imalalt, aga, inimesed, naeratage, ärge olge üleolevad ja ei ole teiega tõre ükski postiljon, autojuht, poemüüja, remondimees, ettekandja, turvamees, valvur.

6 thoughts on “Naerata!

  1. Mulle väga meeldib see mõte, et inimese hinge suurust näitab see, kuidas ta endast nõrgematega käitub. Ma ei saa aru, kui kehv peab olema ühe inimese lastetuba, et ta lubab endale teise inimesega lugupidamatult käituda, olgu teine mis tahes ametikandja. Ma jälestan selliseid inimesi.

  2. Ma võtan oma kunagised sõnad tagasi ja ütlen välja, et sa siiski meeldid mulle. Juba ainuüksi selle postituse pärast.
    See viimane lause sul ei olnud imal, nii lihtsalt ongi. Naerata, ja maailm naeratab sulle vastu! Tõenäoliselt mitte esimesel korral, aga kahesajandamal korral juba kindlasti. Mõne inimesega pole lihtsalt võimalik nii palju kordi kohtuda, et jõuda sinu naeratuse temapoolset peegeldamist ära oodata, aga kui oleks, siis see juhtuks.

  3. See läheb mu meelest elementaarse viisakuse alla :). Selles mõttes, et kas nn lastetoas on seda õpetatud või mitte ning kas inimene ise tuleb selle peale. Selline viisakus peaks kehtima ju kõikjal, nagu hetkel ka maanteeamet liikluses reklaamib. Tere ja naeratus ei maksa midagi, aga tekitavad ometi hea tunde, samuti tänamine, Ahjaa, alles üks päev liikles Fb-s üks sait, kus oli kirjas, et tänapäeval aetakse elementaarne viisakus segi flirdiga :D.

  4. Mina kuulsin ka seda arutelu ja täiesti ausalt, minu peale ei ole karjunud ükski ülemus mitte kunagi ja nüüd kui mul endal on alluvad, pole ma samuti mitte kellegi peale karjunud. Ma ei kujuta isegi ette, kuidas saaks asi minna nii kaugele, et täiskasvanud ja normaalsed inimesed hakkavad töökeskkonnas üksteist sõimama ja häält tõstma. Ja kui juhtun peale situatsioonile, kus inimene mõnitab või alandab kas klienditeenindajat, kojameest, koristajat, siis ma astun vahele ja alati. 99% mõnitaja sellist sekkumist ei oota ja koheselt tõmmatakse tagasi ja lahkutakse. Soovitan proovida, saab nõmetsejale endale häbi taha, sest reeglina nad tunnevad häbi kui keegi nende peremehetaemisse sekkub.

  5. Nii õiged sõnad! Näiteks ei saa ma kunagi aru, kui räägitakse Eesti “kurjadest” teenindajatest. Sest ma ei ole neid kunagi näinud. Vahel on tunne, et jutt käib mingist teisest maast, kuhu ma sattunud pole 🙂 Samas muidugi… Ma kipun naeratama ja midagi kena ütlema 😉 Sest ma olen veerand sajandit ise teenindaja rollis olnud. Ja tean… kui minuga ollakse kena, siis olen mina lausa superkena. Need, kes on suhtunud minusse kui “vaenlasesse” ei saa kunagi teada, kui palju ma tegelikult nende heaks teha oleks võinud. Selle asemel on nad saanud ainult täpselt sellise teeninduse, mida mult oodatakse ja mitte grammigi rohkem 😉

Leave a Reply