Head emad ja need emad, kes tööl käivad

Ega mul ei ole tegelikult midagi uut öelda, ma lihtsalt tahan end igaaastaselt välja elada teemal “lasteaed on suletud ja vanemad käivad tööl”.  Alustame sellest, et ma sain eelmisel aastal õpetajatega rääkides aru, et lasteaia sulgemine mingiks perioodiks on hädavajalik, sest leidub vanemaid, kes ei saa aru, et ka laps vajab puhkust ning tassivad oma lapse igal võimalikul hetkel lasteaeda. Mind teeb selline asi kurvaks ja selles mõttes on mul jah hea meel, et lapsed sunniviisiliselt puhatagi saavad, aga ma olen sada korda ka öelnud seda, et minu arvates oleks täiesti sobilik lahendus see, et lastel on kohustuslik puhata lasteaiast vähemalt kaks nädalalt järjest suvel ja talvel. Lasteaed ei pea suviotsa kinni olema.

Igal aastal on palju vanemaid, kel on mure, mida oma lasteaiaealise lapsega teha, sest tööd ei anna pausile panna. Kõik tööd ei ole paindlikud, kõik ei saa järjest neli nädalat puhata ja kõik ei saa palgata puhkust võtta, kõigil pole vanavanemaid käepärast või käivad need tööl ning mõelda vaid on olemas ka üksikvanemaid. Igal aastal on selliste teemade juures kohal ka need kraaksujad, kes ütlevad, et normaalne lapsevanem võtab endale lapsega samal ajal puhkuse. Ma tahaks ausalt sellistele inimestele otse öelda, mine v…u! Kohe niimoodi ilustamata.

Kuigi Ida tahab väga lasteaeda minna, tahtis ka valverühma minna, siis minu süda lõhkes natukene teda suveõhtuti magama kamandades ja hommikul unisena äratades.  Ma tahaks, et ta saaks suvel puhata ja mängida.

64775856_445411486039676_1690894655538855936_n

Kahjuks on ajad muutunud ja ei ole varnast võtta mittetöölkäivaid vanavanemaid ja pealegi, ajad on nii palju muutunud, et vanaemad ei istu enam maal pliidi ääres, pannkoogipann käes, neil on ka oma sotsiaalne elu. Jah, osa minust mõtleb, et krt, mis vanasti viga oli, nagu lasteaiad-koolid kinni pandi, kupatati lapsed maale vanaema juurde, aga teine osa minust saabki ka aru, et enam ei ole “vanasti” ja ebaaus oleks võrrelda aastat 1989 ja 2019.

“Normaalse vanemana” võtame me oma suvepuhkuse lähtuvalt lasteia puhkusest. Kui lasteaiapuhkus kestab viis (või rohkem) nädalat, siis meie puhkus on kaks nädalat. Võtsime koos puhkuse, sest ausalt öeldes tahaks puhkuse ajal perega koos midagi teha. See on minu arvates puhkuse üks eesmärke. “Õnneks” läks nii, et Marek pidi oma puhkuse võtma nädal hiljem ja me katame ära kolm lasteaiatut nädalat. Edasi peab vaene laps käima ilmselt minuga tööl kaasas. Hea on, et on selline töökoht eks. Samas ei ole ka see väga normaalne, aga mis valikud on. Paluda kodus töötada? Ilmselt isegi võimalik, aga teate, ma tunneksin end halvasti. Ma olen alati natuke pahandanud nende üle, kes kogu aeg lapsi nö töölt puudumise ettekäändeks toovad. Jah, saan aru, et elu lastega ongi selline, et tuleb ette igasugu asju, aga teised ei pea ju selle pärast rohkem tööl olema, et minul on laps. Lapse olemasolu ei ole põhjus vabamaks töögraafikuks.

Igaaastane probleem.

Ma ei taha Idat valverühma viia. Mis sellest, et oma lasteaias ja tuttavad lapsed ning õpetajad. Ootamatult läks aga nii, et mu ema, kes laulupeoks Eestisse tuli, avastas, et tegelikult ta võiks nädal aega Idat hoida kui keegi ta Tartusse tooks. Teate, mida halb/normaalne/hea ema tegi? St mina. Pani autole hääled sisse ja viis lapse peale tööd vanaema juurde Tartusse, isegi ei mõelnud selle peale, kas vanaemal äkki oleks oma aega vaja, sõitis öösel tagasi Tallinnasse ja läks viis tundi hiljem poolmagamata tööle. Miks ma seda pikemalt mõtlemata tegin. Mitte sellepärast, et ma tahaks ise Idat “jalust ära” saada. Teate, ta on juba sellises vanuses, et ta saab ise endaga väga hästi hakkama ja ei ole enam väsitav (kui välja arvata nonstop jutuvada ning ootamatud tujukõikumised). Ma tahan, et ta saakski puhata.

Ma olen normaalne lapsevanem. Aga vajadusel olen ma (kahjuks?) ka lapsevanem, kes käib tööl.

 

35 thoughts on “Head emad ja need emad, kes tööl käivad

 1. Muidu kõik kena ja olen 100% nõus, aga insta storys seda ilma turvatoolita pilti nähes oli veidi paha tunne lapse pärast

  • ECE R44/04 standardi järgi võib last sõidutada istmekõrgendusel alates 15 kg. Turvatool on turvalisem loomulikult, aga me ei saa elada mõeldes vaid sellele, mis võib juhtuda, pigem ikka elada mõeldes, et midagi ei juhtu ja kasutada piisavalt turvaelemente. Mind kaitseb vaid turvavöö. Ainuke, mille kallal saaks norida, on see, et laps peaks/võiks istuda taga keskmisel kohal, sest seal on ta kõige rohkem kaitstud võimalike kokkupõrgete eest.
   Minule jätab paha tunde selline kommenteerimine. Seda oleksid võinud kommenteerida IG storys? Milleks siin?

 2. Proovige veel koolilastega – vaheaeg on lausa kolm kuud! Ei jäta ju lapsi kolmeks kuuks üksi koju (või noh, tegelt jätame…). Mu teismeline istus reaalselt vist eelmisel aastal kogu suvevaheaja arvutis ja telekas (perepuhkusel olime vahepeal 1 nädala). Sel aastal on “sotsiaalne kalender” natuke rohkem täis ja väikese virina saatel saab poisi kodust ikka välja ka.

 3. Saan aru, et on loodud valverühmad? Seega last on võimalik lasteaeda viia (nendel kellel reaalne vajadus on – tööl käivad vanemad!). Kus on probleem? 😀
  Teine probleem on õpetajate puhkus. Millal nemad siis oma 42 päeva välja võtta saavad?
  Igatahed eelistan sügisel puhanud õpetajat oma lapsele 🙂

  • Ei, ega ei olegi probleemi. Täiesti normaalne on viia laps kodust kaugele võõrasse valvelasteaeda. Sest ega turvatunne ja tuttavad näod polegi olulised. Kõige olulisem on 42 päeva suvel puhanud õpetaja.

   • Jah, 42 päeva suvel puhanud õpetaja ON kõige olulisem. Minu ema ja ämm on lasteaiaõpetajad ja ma näen kõrvalt, kui väsinud ja kurnatud nad õppeaasta lõpuks on. See Norras ja kusiganes toimiv süsteem on muidugi tore, et rühmas võiks olla rohkem õpetajaid/õpetaja abisid lapse kohta, et koormus oleks rohkem hajutatud, aga meil pole mõtet seda praegu siia sisse tuua, sest Eestis seda süsteemi pole. Nii on, et suvel puhkavadki paljud vanemad koos lastega ja lasteaias on vähem lapsi. Talvel on üldjuhul rühmad täis ja ei ole seda võimalust, et panna kaks rühma kokku, et mõni õpetaja saaks oma puhkuse talvel välja võtta. Nii et on igati loogiline, et õpetajad puhkavad suvel.
    Sa kirjutad, et saate Marekiga võtta kaks nädalat puhkust. Puhkust on ettenähtud ikka 28 kalendripäeva, mis on neli nädalat. See, et sa oled otsustanud osa oma puhkusest võtta muul ajal, kui lasteaed on avatud, on su enda valik, ettenägematus ja oskamatus arvestada oma lapse lasteaia graafikuga. Lapsevanemaks olemise ohverdused, eksole. Ja mis “täiesti normaalne on viia laps kodust kaugele võõrasse valvelasteaeda”? Ise kirjutad, et tuttav lasteaed, tuttavad näod. Pigem on see postitus jonn su poolt, mitte see, et pole võimalust last lasteaeda viia.
    Tulles esimese lause juurde tagasi – õpetajad ja õpetaja abid on need, kes vastutavad lasteaias laste turvalisuse eest. Kas sa tõesti arvad, et nad ei vääri lastest puhkust, et hoida oma meeled erksad ja et neil oleks jaksu oma tööd hästi teha?

   • Valverühm ja valvelasteaed on kaks eri asja.
    Meil on tööl talvel kollektiivpuhkus, ma ei ütle ju tööandjale, et kuulge, ma ei puhka, sest ma tahan juulis puhata. Ja lapsevanemaks olemine on küll ohati ohverduste toomine enda arvelt, aga tead, ma väsin sügisel/kevadel ka ära (laps ka), siis tahaks ka korraks puhata ja mängida. Või peab leppima sellega, et aasta aega töötad nagu hobune ja siis suvel korra puhkad, sest “nii on alati olnud ja sa oled lapsevanem”.
    Ma EI ÜTLE, et õpetajad ei teeni puhkust, nende töö on ränk ja kurnav, aga kui probleem pole vaid minul, vaid paljudel teistel, siis ei ole nii, et probeelmi üldse ei ole eksju

  • No nüüd sa liialdad endale sobivalt 🙂 kas see on normaalne arutelu? 🙂
   Lähtusin sinu enda kirjutatud tekstist “ma ei taha Idat valverühma viia. Mis sellest, et oma lasteaias ja tuttavad lapsed ning õpetajad” ehk siis asi pole selles, et sa ei saa viia vaid sa ei taha?!
   Millal Ida on 2 nädalat talvel puhanud? Et sobiks selline süsteem?

   • Eks ma ikka liialdan muidugi:) Aga jaa, ega ma ei tahaks ka valverühma viia, tahaks ka ju olla normaalne ema avaliku arvamuse järhgi, kes lapsele puhkust lubab. Mulle meeldiks, et laps saaks suvel olla nii nagu mina olin maal vanama juures, aga kahjuks maavanaemasid ei ole täna enam väga võtta. Seega valverühmaga pean ma hakkama saama ja end kehvasti tundma, et ehk keegi vaatab, et no mis ema see on, kes suvel lapse lasteaeda tirib.
    Küll aga on mulle täiesti vastuvõetamatu VALVELASTEAIA kontseptsioon. Peaksin lapse viima täiesti võõrasse lasteaeda? Mu meelest üsna barbaarne.
    Talvel puhkas Ida lasteaiast Norras. Seal oli lasteaed kogu aeg avatud, st loomulikult mitte pühade ajal, aga vanematel oli kohustus anda lapsele puhkust kaks järjestikku nädalat suvel ja kaks nädalat kokku sügis-talvel. Üsna teostatav.

 4. Tegelikult on küll ikka võimalik oma laps neljaks nädalaks kuskile “panna”. Nimelt seaduse järgi on vanematel, kes kasvatavad kuni 7-aastast last, saada puhkus NEILE SOBIVAL AJAL. Seega, keegi ei keela puhkust planeerida just lasteaia puhkuse ajaks ja veeta oma puhkus koos lapsega. Kui lapsel on kaks vanemat, siis on seega võimalus isegi kaks kuud suvel last lasteaiast koju jätta.
  Koolilaste vanematele: puhkust neile sobival ajal on õigus saada vanemal, kes kasvatab 7-10-aastast last (lapse koolivaheajal).

  • 1) seadus on üks asi, aga usu mind, see ei kehti igal pool. Ma tean ettevõtteid, kus sellise seadusega lehvitamise eest oleks kohe kinga saanud. See ei ole ühekordne juhus. Suvel ANTI puhkust maksimaalselt nädal ja seda TÖÖANDJALE SOBIVAL AJAL;
   2) Mulle tundub natukene ebaaus, et ma peangi oma neli nädalat puhkust võtma välja IGAL AASTAL TÄPSELT ÜHES KUUS, sest lasteaed on suletud. Ma ei tahaks üldse juulis puhata. Hoopis mais ja augustis, või aprillis ja novembris.
   3) Neli nädalat seaduse järgi võin olla puhkusel järjest, aga kui lasteaed on kinni kuus nädalat, mis siis?

   • Ja nagu siin kommenteeriti, siis seadus seaduseks, aga fakt on see, et igal pool ei saa neli nädalat järjest puhata. Ja mida teeb sisekliima ettevõttes kui keegi lastega töötajad hakkavad kõik koos neli nädalat puhkama. Tulge mõistusele!

 5. Mäletan neid lasteaia suvevaheaegu, mis algasid pärast jaanipäeva ja lõppesid augusti algul. Mõnes riigis oleks lastekaitse tagajalgadel, et lasteaialapsed üksi kodus. Minu jaoks oli oluline lapse turvatunne, so tuttavad õpetajad, tuttav ümbrus. Puhkuse sisustamine on paras ettevõtmine, eriti kui puudub tugivõrgustik vanavanemate näol. Lasteaialaste emadena koopereerusime, st lapsed, kes omavahel sõbrad, veetsid siis osa puhkusest mõnel päeval nädalas sõbra juures, vahel jäid ööseks ka (kui oli nii tore, et koju ei tahtnud minna).
  Esimesed 3 algkooliaastat oli järgmine etapp, mis vaja üleelada, st 3 kuud puhkust sisustada. Nüüd hingan kergendatult, st 2 kooliaste – lapsed sisustavad oma vaba aega ise, koos sõpradega sportides/külas käies… ja oh imet mõnikord loevad raamatut! Mulle jäänud vaid külmkapi täitmise vaev ja õhtul järgmise päeva lõunasöögi valmistamine.

 6. Minu jaoks ka aktuaalne teema.
  Meie rühm on suletud 17.06-18.08 ehk 9 nädalat ja nii oli ka eelmisel suvel.
  Valverühmas on juulikuuks kirjas ~40 last 2 õpetaja ja 1 abi kohta – terve valla kohta.
  Meie rühmas on väsitav olla ka siis kui 20 last kohal.
  Sellistele kommenteerijatele, et “valverühma muidugi – kus on probleem?” tahaks ka umbes midagi Sinu väljaöeldu sarnast öelda – see näitab täielikku silmaklappidega empaatiapuudulikkust – isegi täiskasvanud inimesed vajavad harjumiseks muutustega töökeskkonnas aega ja isegi sügisel uuesti tuttavas keskkonnas võtab lastel kohanemine aega. Et sellise koormuse juures ei saa ju laps puhata ja talveks energiat varuda:)
  Paraku ei saa ka rühm koguaeg lahti olla, sest siis viiksid ilmselt võimalusel need “laps peab harjuma kõigega, mitte olema lumehelbeke” tüüpi mammad oma lapsi kui saaks ka nädalavahetustel, riigipühadel ja 24/7, sest muidu ei jää mammadel aega teisi elama õpetada.

 7. Kui seadus “ei kehti igal pool”, siis tasuks minu arust süüdistada seda seadusele vilistavat tööandjat, mitte aga õpetajaid ja lasteaeda.

  • Ma võin siin süüdistada, keda tahan, aga kui inimesel on valida oma töökoht või õiguse taga ajamine, siis ikka valitakse esimene üldjuhul. Mis ma tahan öelda on see, et maailm ei ole must ja valge

   • Seadus seaduseks, aga mitmetes töökohtades ei ole lihtsalt võimalik suvel rohkem puhata kui 2 nädat järjest. Näiteks, kui üksteise puhkust asendavad töötajad, kellel on môlemal/kõigil lasteaia lapsed. Räägin omast kogemusest, et 6 töötaja vahel pidime ära jagama kolm suvekuud – kellel lasteaia-, kellel koolilapsed. Ja mehega tahaks vähemalt nädala suvel samaaegselt puhata, et perega koos midagi teha.

  • Seadus võib olla aga mida see teeb töökoha sisekliimaga kui kõik peavad puhkama 2 nädalat talvel ja max 2 ndl suvel, siis osad tegelased puhkavad 4 nädalat suvel? Paraku on osades sektorites suvi tihe tööaeg ning juunis-augustis on väga kiire töötempo. Meil oli lasteaed 6 nädalat kõige täiega kinni, st et polnudki võimalik perena koos toimetada. Aga jah, lasteaiad ning üldse õpetajad on alarahastatud.

 8. Laps peab suvel puhkama, selge see, aga suvevaheaja teema on mõnevõrra seotud ka “nii on alati olnud”-põhimõttega. Mu 4-aastase poja lasteaias hakkasid juba mai lõpust tasapisi vihjed, et “eks nüüd hakkab lapsi vähemaks jääma” ja “ta on üks viimaseid, kellele järele tullakse” (kuigi ei ole!). Ju oli asi selles, et olen töölkäivatest emadest veel aste “halvem” ema ehk siis see, kes on pisema lapsega kodus ja viib ikkagi vanema lapse lasteaeda. Tegelikult töötan pisema kõrvalt poole kohaga ja õpin (st suvel kirjutan magistritööd). Nende jaoks, kes seda ei tea (nt õpetajad), olen lihtsalt üks laisk ja saamatu ema.

 9. Meie lasteaed on koos algkooliga, jagavad sama maja, ja IGA jumala kooli vaheaeg on ka lasteaias rühmad koos.. Lisaks suvevaheajale on ka talvel iga 2kuu tagant rühmad nädal aega koos. Kui veel tööl käisin oli eriti raske, vanavanematel omal nii palju töid ja tegemisi, valverühm lastele ei meeldinud, noorem laps hakkas lausa hüsteeriliselt öösiti üleval nutmas käima.. Nüüd kui olen kolmanda lapsega kodus ja minu töö ongi vaid kodus tehtav siis pole nii hullu, suure planeerimise peale saab suvega hakkama. Tunnen sügavalt kaasa vanematele, kellel pole võimalik lapsi koju jätta. Saan aru, et suvel tahavad ka lapsed puhata aga miks peab ka talvel koos kooliga vaheaegu pidama ma aru ei saa.

 10. Suurema lapsega oli hea, vanaema õpetaja ja polnud probleemi, kui vanaema teenis lisaraha laagris siis ta oli ka laagris, väiksemaga on jama- ta on eelpubekast “poisterahvas”ja vanaemaga aega veeta? ? No way! Me siis sätime nii, et koos perega puhkame ainult nädala koos ( mul on võimalus 3 nädalat võtta) ülejäänud aja “hoiavad” teda xbox, arvutu, teler ja aktiivse poole pealt kuni õhtuni skatepark ja mööda alevit jalgratas ja samasuguse “saatusega” klassivennad/sõbrad 🙂 muid lahendusi pole.. kahjuks

  • Ma arvan, et sõbrad ja skatepark on lapse jaoks kõige lahedam asi, selmet vanematega terve suvi hängida.

 11. MInul polnd juba nõuka ajal mingit maavanaema. Oli vanaema linnas, kes käis tööl ja mina käisin kaasas, või emaga tööl, või isaga. Sama situatsioon on kestnud juba aastakümneid, Oleme Eveliisiga eakaaslased.
  Samas oli see “tööl” käimine tore ka, mul sellest palju-palju lahedaid mäestusi. Loodetavasti oma lastel kunagi sama 🙂

 12. Mina tegin sugulasega kaupa. Ta tuli maalt Tallinna last hoidma, pisut taskuraha sai ja kõik olid rahul. Neiu sai õhtupoolikul oma asju ajada, laos oli hoitud. Ma saaks nurinat aru, kui tegu oleks üksikvanemaga, aga praegu on ju lahendused olemas, need lihtsalt ei meeldi.

 13. Kas sa siis tahaksid, et lasteaiaõpetajad ei puhkaks suvel, selleks et sinul mugavam oleks? Valverühma tehakse niikuinii.

  • Ma ei räägi valverühmast, vaid sellest, et lasteaed on kuni kaheksa nädalat kinni. Ja üks teema on mugavus, soovid jne, aga teine teema on see, et neli nädalat ühel vanemal puhata suvel ei ole tegelikult 90% juhtudel võimalik.
   Ja no ausalt – teoreetiliselt kas on normaalne, et koige pealt puhkab ema neli nädalat suvel ja siis isa? A mõtle kui pere tahaks midagi ka koos teha? Kevadel puhata, sest ollakse väsinud vms?

 14. Ei saa tõesti igal pool suvel neli nädalat puhkust. Meil on lausa töölepingus kirjas kuupäevad, millal puhkust võtta ei tohi. Sinna kuulub siis ka suvekuu, mis meil tipphooaeg. Suvel on ette nähtud puhkust kaks nädalat ja sealjuures peavad saama puhata kõik 5-6 inimest ning puhkused ei tohiks (suures osas) kokku langeda. Lihtne puhkuseplaane teha? Ei. 😊

 15. Mind ajab see teema ka alati keema (eriti need kaagutajad,et suvel peab laps 2 kuud kodus olema, kuna mõlemal vanemal on õigus puhkusele jne)… Ise hetkel 5 aastase lapse ema.. Kindlasti olen osade meelest halb ema aga meil ka suvel lasteaed kaks kuud kinni, õnneks on olemas valverühm, kus on u 20 last ja veel suuremaks õnneks käib mu laps ka suverühmas hea meelega.. mingisugust stressi pole täheldanud…Puhkame küll 4 nädalat suvel, aga kahes osas..ja seda samal ajal mehega, et saaks perega kvaliteetaega veeta, ringi sõita ja toredaid kohti külastada, seega laps saab suvel 4 nädalat kokku puhata, muidugi võiks rohkem aga ei kujuta ette seda ka, et puhkaksime terve aja erinevatel aegadel ainult sellepärast, et laps ei peaks valverühmas käima..(eks jõuame eraldi puhata, kui kooliaeg tuleb). 3 kuud tundub hetkel ulme minu jaoks..et kuidas esimeste klasside laps üksi nii pikalt on (lisaks veel need muud koolivaheajad), aga no eks siis näeme, mingi aja tahaks ka siis terve perega samal ajal puhata, ei kujuta hästi ette, et koos kuskile pikemaks sõita ei saa ja ainult nädalavahetustega leppima peab). Vanavanemad aidata ei saa, kuna käivad tööl ja puhkuse ajal tahavad ka ise reisida ja puhata.. Sügisest jään koju, kuna perre tuleb ka teine laps, eks siis aasta-paar saab ka suurem suvel kauem puhata..

  • Aga kelle valik see on? See on teie pere valik! Lasteaed ei saa ju iga ühe järgi kohanduda.
   Kuna lasteaed oole kohustuslik siis ei peagi ta koguaeg avatud olema. Nii lihtne see ongi 🙂

Leave a Reply