Site icon Eveliisi eluviis

Influencerite kombel veepaastul

Advertisements

Sõbranna jagas seda linki, kuidas Õhtu reporter proovis omal nahal järgi influencerite seas populaarset viie päeva veepaastu ehk five day water fastingut. Kolm päeva pidas vastu, sest muidu oleks ära minestanud ja kartis oma tervise pärast. Samal ajal kui temal kadus viimanegi energia, siis Juhani Särglep pakatas samal ajal energiast ja surfas täiega. Jäime sõbrannadega arutama, et kas tegelikult on nii, et influencerid täiega valetavad kaamerate ees ja tegelikult hoopis minestavad samamoodi.

Mina, loll nagu ma olen, pean ka kõik kohe omal nahal ära katsetama. Ja katsetasingi. Selle erinevusega, et ma patustasin kohviga ja kolmapäeval sõin ühe võileiva. Nüüd natuke kahetsen, et patustasin, sest ma ei saa öelda, et 100% hakkama sain, kuigi tegelikult oleksin saanud.

Disclaimer:  Ma ei arva, et viiepäeva paast on mõistlik. Ma ei näe põhjust seda uuesti teha. Ma kindlasti mitte ei kirjuta seda selle pärast, et seda soovitada. Ei soovita üldse!

Aga räägin endast ja oma kogemusest.

Alustame sellest, et ma olen elu aeg olnud kehvade söömisharjumustega. Kui kunagi Norrasse vahetusõpilaseks läksin ja ütlesin, et ei söögi hommikul, nõudis mu vahetuspere, et ma sööma hakkaksin, et muidu ei lase nad mind kodust väljagi. Hakkasin hommikuti sööma, harjusin ära ja meeldis (kellele ei meeldiks üldse süüa?), Eestisse tagasi minnes langesin tagasi oma vana rutiini juurde ja hommikusöök kippus jälle meelest minema. Aga ma sõin lõunat. Mid aeg edasi ja mida kaugemal asus töökohast toidukoht (noh nii 200-500m), seda laisemaks ma muutusin ja aina tihedamalt jätsin ma ära ka lõunasöögi. Ma lihtsalt ei viitsinud sööma minna. Ja mõnikord olin ka nii tööhoos, et mulle ei meeldinud pausi teha. Aegajalt ikka käisin söömas koos teistega, aga väga laias laastus võib öelda, et umbes sellest ajast kui ma tulin Tallinnasse tööle (2004.aastal) ei ole ma lõunat söönud. Viisteist aastat. Hommikusööki ka.

Teeme nii, et te ei ütle mulle, et kas ma ei tea kui ebatervislik see on. Muidugi ma tean, ma ei ole rumal. Ma olen laisk ja mugav ja harjunud niimoodi toimima. Siinkohal tahan ma vaid rääkida sellest, kas ja kui keeruline oli viis päeva söömata olla.

  1. päev ei saanud ma mitte midagi aru. Kõht tühjaks ei läinud, aga pole ka ime, sest kui ma söön 90% ajast vaid õhtul, ühe korra päevas, siis mul ei saagi kõht tühjaks minna. Lihtsalt raske oli võidelda harjumusega külmkapist midagi näksimiseks võtta.
  2. päev läks peale lõunat korraks kõht tühjaks, aga vesi ja kohv ja good to go again. Energiapuuduse või muude hädade üle ei saanud kurta. Õhtul ostsin Idale ja ta sõbrale pitsat koju kaasa. Autos mõnusa pitsalõhna sees 20 minutit olla oli küll piin.
  3. päeval energiapuudust ja väsimust ei tundnud ikka. Ühe korra kui liiga järsult tõusin hakkas pea natuke ringi käima, aga see ei olnud ka midagi erilist mu jaoks, sest seda tuleb muidu ka aegajalt ette.
  4. päeval ei suutnud vastu panna harjumusele külmkapist midagi süüa ja tegin endale võileiva. Natuke olin väsinud ja mõtlesin tegelikult, et võiks läbi saada, et tahaks süüa. Isegi mitte niivõrd näljast, vaid soovist süüa. Süüa millal ja mida tahan.
  5. päev on kerge. Kõhus on küll õõnes tunne, aga näljatunnet ei ole. Jõin kasemahla. Patustasin ilmselgelt, aga ma mu elu eesmärk ei olnudki iga hinna eest viis päeva vaid vett lahmida, tahtsin vaid teada uudishimust, kas saan hakkama.

Kokkuvõte: Minu jaoks, kelle söömisharjumused on täiega ebanormaalsed, oli see viis päeva suhteliselt lebo. Tegin kõike seda, mida igapäevaseltki. Otseselt trenni, matkama ja jooksma ei oleks ehk läinud, aga ma ei usu, et oleksin ka rohkem aktiivselt liikudes pilti taskusse visanud. Nii et influencerid ei pruugi ikkagi valetada kui ütlevad et joovad viis päeva vaid vett. Kas see tervislik ja vajalik on, see on juba hoopis teine küsimus.

Küsite, kas ma kaalu/varurasva/rasva/mida iganes ka kaotasin, siis siinkohal jään ma konkreetse vastuse võlgu, sest ma ei ole end kaalunud. Ei enne ega pärast. Riided on seljas samasugused, midagi suuremaks ei jäänud, seega  kaalu ei kaotanud. Aga ma sõin ju ka, nii et eks see kaalulangus selle nahka läkski:D  Samas ma isegi ütleks, et ma ei tunne end üldse halvasti, pigem isegi hästi. Suurim miinus selle paastu juures? Pea ei lõika vapsee. See on ebameeldiv kõrvanäht. Kõikide asjade tegemine on võtnud kauem aega.

Do not try this at home! Ma proovisin teie eest.

 

Exit mobile version