Jalas kollased sandaalid, hüüan: elagu skandaalid!

Saan teistest blogidest aru, et poliitika kütab hetkel kirgi. Minul on oma hääl antud ja ma ütlen vaid ühte, minge valima! Andke oma hääl sellele, kelle poolt te ise tunnete, et olete. Mitte, et isa käskis või mees soovitas, ma ise ei teaks niikuinii keda valida. Üks lihtne moodus saada aru, keda valida, on kasutada valijakompassi. Teine moodus on lihtsalt sirvida (kasvõi diagonaalis) läbi erakondade valimislubadused. See ei võta rohkem kui veerand tundi. Nii palju aega ja keskendumisvõimet on inimesel ikka. Aga minge valima, ärge jätke oma häält kasutamata. Isegi kui tunnete, et ükski erakond ei kõneta ja pole päris õige, siis valige kasvõi inimest. Mina kusjuures valisingi inimest. Sest ma ei suutnud otsustada. Muidugi igaks juhuks ütlen, et selle erakonna vaated on mulle laias pildis ikka ka sobivad ja teatud erakonnad ma välistasin igal juhul.

Muidugi teeb mind kurvaks see, kui ükskõikselt inimesed valimistesse suhtuvad, aga palju kurvemaks tegid mind suusaskandaali uudised. Mul on tegelikult vaid üks küsimus – mida meie suusatajad lootsin dopinguga saavutada? Viimase koha asemel eelviimane koht saavutada? Olen jah sarkastiline, aga Eesti murdmaasuusatajad on ikka tagumise otsa mehed olnud, nii et küsimus on ikka õigustatud. Eile ikka veel räägiti, et eestlased võivad puhtalt välja tulla, aga samal ajal mõtlesin, et no mida enam puhtalt, kui sind juba vahistati ja teised on üles tunnistanud dopingu. Niisama vaid kahtluste pärast kedagi vahistama ei hakata. Kuigi sisimas lootsin ka ju mina, et see ei saa olla tõsi. Ma päriselt ei saa nende kahe suusataja motiividest ja ajumahust aru. Andres Veerpalust on ka kahju. Ise dopinguskandaali üle elanud, ikka märk küljes, mida ei lasta unustada ja nüüd siis teolt tabatud oma poeg ja lisaks veel suusataja, kelle treener sa oled.

Täna hommikuste uudiste valguses ja vaadates nüüd natukene ka pressikonverentsi ütlen ma ausalt, et ma olen sõnatu. Ilmselt on pool Eestit sõnatud. Ma ei ole oma olekult väga naiivne, aga sellist infot, mis pressikonverents meileni tõi, ei oleks ma osanud oodata. Nii palju tundeid – kurbus, piinlikkus, viha. Samas on ikka kahju ka. Selline Eesti suusaspordi matuste tunne on. Head aega, Eesti suusasport! Head aega, Mati Alaver ja Andrus Veerpalu! Kriips peal karjääril ja (elu)tööl. Kohal Eesti spordiajaloos.  Ma olen nii pettunud. Positiivne on vaid see, et vähemalt ei lähe nad spordiajalukku pildiga, kus süstal veenis on. Kuigi ega see midagi olulist ei muuda, ei ole ju nii, et nemad teevad, kõik teevad, me tegime ka, me lihtsalt jäime vahele.

Mitte et see kõige olulisem oleks, aga oma töös puutun ma hästi palju kokku Skandinaavia inimestega. Mis te arvate kui palju ma olen kuulnud irvitamist Šmiguni ja Veerpalu juhtumite üle ja alati ebameeldivust tundnud, et pean selgitama, et ei ei, kõik on ju pääsenud ja see on lihtsalt laim. Siis lisandus Danske Bank´i lugu ja nüüd siis selline pomm, mida meil küll unustada ei lasta (niipea).

Propa sõnad sobivad siia hästi:

Seisan üksi mere ääres, jalas kollased sandaalid. Valged merevahust sääred, hüüan: Elagu skandaalid. 

Täna siis tusatuju pilved kaasa tõi, varjud end me ümber kokku lõid ja ainus hetk meil rõõmud viis. 

Kes küll mõelda võis, et see kõik ka tabab meid, on ju sõnu häid, aga me ei leidnud neid.  Ei, ei, ei, eila veel, ei, ei. 

18 thoughts on “Jalas kollased sandaalid, hüüan: elagu skandaalid!

 1. Ma vaatasin ka seda pressikat ja mõtlesin, et mida kuradit. Esiteks enda karjäärile sellise idiootsusega kriips peale tõmmata, aga lisaks veel teiste omale ka. Ja oleks siis sellest dopingust kasu olnud! Ma olen ka hästi kurb praegu, mõneti ka sellepärast, et olen Andrus Veerpalu ikka meie rahvuslikuks uhkuseks pidanud, aga nüüd praeguste uudiste valguses … ma enam ei tea.

 2. Oot-oot! Need skandinaavlased! Kas on tõesti veel inimesi, kes arvavad, et iga viimane kui astmahaige Norra murdmaasuusataja on tegelikult ka astmahaige? Või et rootslased ja norrakad ei kasuta dopingut? Mina ei usu juba ammu-ammu, et on olemas selline asi nagu puhas sport. On lihtsalt need lollid, kes jäävad ausaks ja need, kes oskavad mitte vahele jääda. Eriline lugupidamine nendele sportlastele, kes ongi dopinguvabadena teinud kõvad tulemused, ainult ma paraku ei oska ühtki nimetada. Skandinaavlased mingu muidugi liputagu nüüd Johaugile saba…topeltmoraal haiseb.

  • Sellega olen ma muidugi nõus, et topeltmoraal haiseb ja ei ole norrakatel ka põhjust väga õitseda, aga see ei muuda olukorda, et Eesti suusaspordi mainel on küll kriips peal. Ja see skandaal on ikka väga kurvaks tegev.

   • Ahh! Kriips on mõneks ajaks peal, ei kao suusatamine selle tõttu kusagile. 18 aastat tagasi kodusel Lahti MM-il tegid soomlased oma nalja ära ja näe nüüd suusatavad jälle Soome poisid tipus. Vist. Ma ei ole jälginud enam suusatamist pingsalt. Ja kui just vägisi meelde ei tuleta, siis ei mäleta mitte keegi, et soomlastel selline hirmus temp tehtud sai. Mind ajab lihtsalt oksele see võltsvagatsemine, et meie omad küll saavad ilma hakkama, mis teie Veerpaludel siis viga on. Aga süütuse presumptsioon kehtib ja kuni Norra koondises (Rootsi omas on olnud vahele jäämist rohkem) massilist vahelevõtmist ei ole, on nemad puhtad poisid.

    Mind paneb see nn. skandaal lihtsalt muigama, sest kõigile justkui tuleks sellised asjad üllatusena. Natukene naiivne ikka. 🙂

   • No kriips peal ongi nii umbes 15-20 aastaks kui Lahti MM aluseks võtta. See on ikka pikk aeg ja seda saab täitsa korralikuks kriipsuks nimetada küll. Mati Alaver küll kahjuks kustutas oma (positiivse) koha spordiajaloos
    Mind skandaal muigama ei pane, dopinguskandaalid ei tule otseselt üllatusena, aga võib olla olen ma ikka natuke naiivne ka, et sellist asjade käiku ei osanud kuidagi oodata. Kui Andres Veerpalu juhtum oli, siis kas olid “Usume Veerpalu” leeris või olid kindel, et lihtsalt loll jäi vahele. Mina näiteks täiesti 100% uskusin Veerpalu süütust, olen uskunud siiani, nüüd aga…

   • Ütleme nii et see süütuse uskumine on suht okei, kui ei tea sügavamat tausta. Ma ei imesta, paljud uskusid, mina ka uskusin. Aga elus on tulnud ette olukordi ja tutvusi, mis on mind harinud. Ja kui on räpasem asi, kui poliitika, siis on see sport. Veerpalut tegelikult lunastas minu silmis see, et aine, mille kasutamises ta süüdistuse sai, kuulutati keelatuks hiljem. Minu arust oli tema süüdistamine lihtsalt ebaõiglane sel hetkel. Kasutas või ei kasutanud, see polnudki peamine, aga see aine ei olnud tema võitude ja hiilge ajal veel keelatute nimekirjas. Seal hauguti lihtsalt vale puu all. Nüüd aga…idioodid.

    Sellest, et perekond Veerpalu jooksu pani võib paljutki välja lugeda. Poiss ise ilmselt ei oska toime tulla, kuigi 24 on juba täitsa täiskasvanud mees. Ilmselt häbi on, aga tunnistamiseks pole lihtsalt mune.

   • Aa, ma arvasin, et noorem oli laps Veerpalu. 24 on ikka päris täiskasvanud mees ja munad peaks täitsa olemas olema. Selles mõttes Tammjärvele plusspunktid, aga mis see põgenemine aitanud oleks, lõpuks tuleb ju ikka vastuseid andma hakata.

 3. Minu jaoks on kõige üllatavam, et kui Karel Tammjärvel oli vähemalt nii palju mehisust, et ilmuda inimeste ette pressikonverentsile ja oma süüd tunnistada, siis Andrus Veerpalu oma pojakesega põgenesid kellelegi ütlemata teadmata suunas. Vot see saba jalge vahel peitu pugemine on asi, mis minu silmis nullis ära viimasegi austuseraasu nende suhtes. Kui mees teeb vea , siis mees julgeb ka vastutada, aga põgeneda.. HÄBI!

  • Täpselt samad tunded. Kuulasin Tammjärve intervjuud ja mul hakkas isegi tast kahju, mulle meeldis kuidas ta rääkis oma perest, kellele see juhtum kahtlemata lihtne ei ole.
   Veerpalude põgenemine aga ei jäta just fantaasiale palju ruumi.

   • Absoluutselt nõus! Ole mees ja julge tunnistada. Veerpalud on oma margi nii täis teinud, et lihtsalt piinlik. Meenus ka, kui vana Veerpalu oma juhtumi ajal pisar silmanurgas süütust vandus. Hale!

   • Ma päris huviga ootan, milline nende avaldus siis nüüd olema saab. Tulnud koos laua taha ja rääkinud ära, aga pole vist nii lihtne kui polegi vaid poeg eksinud ja peab ka enda kohta käivatele küsimustele ilma advokaadita (kes veel ei ole leidnud taktikat, kuidas “puhtalt pääseda”) vastama hakkama käigu pealt.
    “Seenelkäik” on selles valguses ikka üks hea film;)

 4. Minu jaoks tõmbas Veerpalu uskumisele kriipsu peale jurist Pilv oma lausega: võivad veel puhtalt pääseda. Sellega ta nagu ütles ju välja, et tegid mis tegid, oluline on “puhtalt pääsemine”. Ja nii tõenäoliselt ka papa Veerpalu juhtumi puhul. Kurb iseenesest.😢

 5. Ma eile nii lootsin, et eestlaste suhtes on vaid kahtlus, ikka ju loodad parimat 🙁
  Veerpalu ja Alaver jah… alles mõni päev varem oli artikkel Veerpalust, kus oli juttu, et sellest 15km sõidust oleneb tema jaoks praktiliselt kõik – väga prohvetlik tundus seda 2 päeva hiljem (pärast Polotranini vahistamist) lugeda. No ja oma poeg veel takkapihta.
  Loll on olla loll aga ma saan aru, et 24a olles 1,5 päeva olnud vahistatud ja andnud tunnistusi jne võivad närvid ikka vägagi läbi olla. Olen ise pidanud KaPos aru andmas käima ning ausaltöeldes juba see fakt, et sa pead uurijaga vestlema, see võttis jala värisema kuigi mina polnud midagi teinud, uuriti ühe inimese kohta, kellega tööalaselt kokku puutusin.
  Hea, et sellised inimesed tabatakse, ehk muutub sport ausamaks. Ma tegelikult lootsin, et vahepeal tuleb korralik litakas norrakatele, nende astmaatikute pidev näpuganäitamine ei ole kunagi usutavalt mõjunud aga noh, eks igal oinal tule kunagi oma mihklipäev.

 6. Mul vanaisa haigestus 2006 vms aastal ühte haigusesse mille tõttu tal läks veri paksuks. Nii Tartu kiirabi kui kliinikumis tehti talle nalja, et veri nagu Veerpalu. Teatavasti EPO või veredopingu süstimise mõjul võib veri muutuda paksuks ja tekkida trombid. Klassiõde oli suusataja ja tema vihjas juba 2000a paiku, et Veerpalu käib TÜ kliinikumis vereülekandeid tegemas, mis iganes eesmärgil siis. Tol ajal nn alpimaju siin polnud.

  CASi otsuses oli ju kirjas, et Veerpalu pigem tarvitas kehavälist kasvuhormooni ja teema oli pigem mingites protseduurireeglite rikkumises.
  Suusatajate ringkondades on pigem koguaeg sisustatud kahtlasest käitumisest. See nagu Vakragagi – jutud levisid ammu ning kahjuks osutuski plagiaadikahtlus tõeks.

 7. Tõdi ta on et dopinguga on vahele jäädud ennegi.
  Samas teab ju iga mats ,miks norrakad ja rootslased on suusatamises tublid.
  Pikka maad suusatavad inimesed ikka väga väga palju ,talvespordid on nendes riikides väga hinnatud ,lund on nii et tapab ja mida muud ikka teha kui suusatada eks 🙂
  Meil lapsed suusatasid kolmeselt nii slaalomit kui pikka maad .See on lihtsalt tava siin riigis ja sealt ka head tulemused ,sest suusatatakse aastaringselt lihtsalt .
  Ma enne rootsi kolimist polnud väga ”rullsuuski” tänavapildis näinudki kui aus olla .Siin on aga igalpool neid .
  Eesti poistest on aga kahju .Veerpalu poisil oli suusatulevik alles ees ju .Ei tea never kes seda totukest manupuleeris ,võibolla oma isagi?
  On ju väga tavaline see kui loodetaksenoma saavutamata tulemusi hiljem laste peal teostada .
  Aga no oli mis oli ,egas maailm nüüd otsa lõppe ,teevad kunagi comebacki ja asi ants .

  Mis puutub poliitikasse siis ärritab mind nende blogijate naiivsus mind . Et üldse arvata end järsku teadmast poliitikast ,olles aastaid emapuhkusel . Järjekordne trikk lugejaid /komme saada sest see rämps mis suust tuleb ei saa ju tõsi olla

 8. Mind lihtsalt huvitab mis emapuhkus siia puutub, et poliitika kohta sõna ei või võtta? Siis oled muust maailmast eraldatud, uudiseid ei loe ja kodust välja ei saa?

Leave a Reply