Site icon Eveliisi eluviis

Jõulud rahasse arvutatuna

Advertisements

Kogumispäevikusse ma ei ole vaadanud, aga sain aru, et Marimell sai oma jõulueelarve kokkupanemiseks inspiratsiooni just sealt. Kulutada tonn või kaks jõulude peale tundub mulle ausalt öeldes ikka räme raiskamine ja mul oleks rahast täiega kahju. Mulle meeldivad küll jõulud ning pean ausalt ka tunnistama, et kingitusi on ka tore saada, aga et jõulud vaid rahaga siduda, on minu jaoks natukene vastukarva mõte. Seepärast võib olla tundub mulle ka kogusmipäeviku jõulueelarve mõte võõras. Ma lihtsalt ei kuluta jõulude ajal ulmeliselt rohkem kui muudel kuudel, ma ei tea ausalt, kas see on vanusega tulnud või milles asi, aga igasugu niisama ostlemine ostlemise või mingite pühade pärast on mulle täiesti vastukarva.

Natuke offtopic, aga käisin üle saja aasta reede õhtul peale tööd Järve Keskuse Selveris ja peale poolt tundi, mis ma seal veetsin, tahtsin ma põgeneda. Tegelikult põgenesingi (kuigi plaan oli nädala toit valmis osta), sest kogu see jõulumöll ja rahvamass (reede õhtu peale tööd, halloooo, kus mu aju oli!) oli nii väsitav. Igalt poolt kargas näkku ja kõrva reklaam, mida kõike ma jõuludeks soetama peaks. Ma ei taha jõuludeks midagi erilist soetada.

Jõuluehetele ei kulu mul suurt midagi, sest ehted on olemas ja ma ei ole kunagi taga ajanud viimase moe järgi kuusepuud, sest kuigi mulle meeldiks ameerikalikult kaunistatud kodu, siis ma lihtsalt ei oska kodu kaunistada ja nii tuleb leppida sellega, mida oskan. Kuusk ja küünlad põhimõtteliselt. Kuuse sel aastal ostsime, kunstkuusk oli meid aastaid teeninud, aga eelmisel aastal tundus juba liiga niru, et läks kunstkuuskede taevasse ja sel aastal…ma ei tea, uue naftakuuse ostmine, et säästa loodust, tundus  vale. Kuusk maksis 19 eurot, jalg kaheksa eurot ja Ida rõõmuks lasin tal valida mõned uued meelepärased ehted 19 euro eest. 46 eurot kodukaunistamise peale jõulueelarvesse kui mul selline asi oleks.

Päkapikusussi lähevad väikesed asjad. Loodusväe batoonid ja kohukesed ning pakimahlad, mis olid sussi sisse mõeldud kahjuks loosi ei läinud, sest tšikk avastas mulle saadetud paki ja võttis mult ära võimaluse neid sussi sees kasutada. Ta lihtsalt oleks aru saanud. Ma juba tean eelmisest aastast kui ma oma arvates hullult hea päkapikk olin ja kõigile BonBoni asju sussi sisse panin, siis vaatas Ida oma komplekti pettumusega, et pähh see on ju su töö juurest. Täna hommikul püüdsin ma teda ära petta laevast saadud Lotte memory-mänguga. Mis te arvate, mis ta ütles? “Nüüd on mul neid ju kaks tükki, ma JUST laevast sain sellise.” Mitte et ta oleks mäletanud, kus see “teine” on, sest järgmine küsimus oli, et aga kus see on, mis ma laevast sain. No ei saanud vastata, et ootas minu seljakotis õiget aega. Sussi sisse lähevad asjad, mille hind on ikka keskmiselt euro. Nätsupakk, mullitaja, väike šokolaad. Täna lähen second handist läbi ja vaatan, kas sealt sobib mõni mänguasi. Ida tahaks hetkel KÕIKI mänguasju maailmas, aga ma ei ole nõus talle rohkem mänguasju ostma, sest 1) meil on mänguasju niigi liiga palju ja 2) mulle tundub, et ta enam ei hinda asju, ma ei taha lihtsalt selle pärast osta, et saaksin endale vastu rinda taguda ja öelda, et olen “hea ema”, kes lapsele imelist lapsepõlve loob, isegi kui saab hetkel päkapiku aja varju pugeda. Ei ole liiga palju asju vaja! siit tuleb eelarvesse kui mul see oleks ca 25 eurot.

Sõbrannade advendikalendrit ma kokku arvestada ei oska, sest sinna sai täiesti seinast seina asju – meil on küll (vist) reegel, et kingid peaks jääma paari euro sisse (v.a üks suurem – 24. pakk), aga vaadates minule tehtud pakke, siis ma vist olen ainus, kes on ka siin koonerdanud ja püüdnud hoida eelarve ca 3 eur/kink. Ma avan iga hommik pakke ja mõtlen, et pagan, kas ma tegin juba 24. kingi lahti. Kui mul oleks eelarve, siis umbes 50-60 eurot ehk kulub selle kalendri peale.

Kingituste peale ma ei tea palju kulub, sest ma ei tea isegi seda kas ja mida ja kellele ma ostan. Okei, Ida loomulikult saab kingi, aga mis see olema saab, seda ma ei oska isegi välja mõelda, sest ta tahab kõike. Kui ma oleks egoistlik, siis ma kingiks talle Harry Potteri Sigatüüka Lego, aga ma ei ole nii egoistlik, et kingin lapsele mänguasja, mida ma ise tahaks. Jajah, ma täiega tahaks seda lego, kuigi ma olen kohe 40. Kui ma teaks, kust sellist asja saab, siis ma kingiks talle jõuludeks Miraculous Ladybug kostüümi. See vist on selle aasta wishlist´is siiski esikohal. Kas keegi teab, kust selliseid asju leida võiks? Aliexpressist kindlasti, aga selleks olen ma juba liiga hiljaks jäänud. Igatahes üle 50 euro ka Ida kingitusele ma kulutada ei plaani.

Marekile tean ma ka laias laastus, mida ma kinkida plaanin, aga seda ma siia väga kirja ei pane, las mingi üllatusmoment säilib ka. Midagi eksklusiivset ja erilist…mitte. Ma igal aastal mõtlen, et oleks see hea naine ja teeks ka mehele advendikalendri, aga siis ma vaatan peeglisse ja saan aru, et ma ju ei ole see hea naine. Ma olen see laisk ja mugav naine, kes igal aastal lubab, et järgmisel aastal. Võib olla siis järgmisel aastal.

Ka toidu peale ma ei tea palju kuluda võib, sest ma ei tea, kas me oleme kodus, kas meile tulevad külalised, kas me peame midagi kaasa võtma, kas….Sada “kas”-küsimust, millest sõltub ka eelarve. Samas meeldib mulle traditsiooniline Eesti jõululaud, mis ei ole teab mis edev ja kulukas, nii et ega siin ka väga palju raha ei kulu.

Mis me siis kokku saime. Paarsada eurot? Rohkem ei oska küll kulutada isegi kui tahaks. Tuhandeid ei kulutaks ma eales, kui kulutaks, siis ilmselt ka nii, et ostaks kingitused majale. Uus aed, uus välisuks, uus terass, uus garaaž, remont teisel korrusel, uued söögitoolid, uus vaip….Või säästaks raha mõne reisi jaoks. Tilulilu peale ma reaalselt ei raatsi raha kulutada.

*Räägib inimene, kes võiks kulutada lõputult raha lillede ja küünalde peale.

 

Exit mobile version