Öine limonaadimüük

Kuulsin täna hommikul uudistest, et “Bermuuda kolmnurga” baaridel keelatakse ikkagi alkoholimüük kella kaheteistkümnest viieni. Ei, mitte päeval. Vaid kella kaheteistkümnest õhtul kella viieni varahommikul.

Võib olla ma olen asjadest valesti aru saanud või on asjad aastatega muutunud, sest jumal teab kui kaua ma pole ühtegi baari sellises ajavahemikus sattunud, aga ma mäletan, kuidas asjad vanasti olid. Vanasti. Siis mindi hilisõhtul välja baari istuma, joodi endale tuju sisse, mindi ööklubisse ja mõnikord juhtus, et veel peale ööklubi sai ka baari mindud, limonaadi ja küpsisekooki me sinna sööma ei läinud, me tahtsime “tuisutopse” teha. Ma olen ikka kuulnud, et tänapäeval on baaridel umbes samasugune eesmärk nagu vanasti ja keegi neist ei ole oma äri püsti pannud selleks, et öösel limpsi müüa. Ja kui oli baari minek, siis valiti ikka istumiseks see koht, mis kauem lahti oli, sest mõnikord ei saanud hoogu pidama.

Nüüd siis “Bermuuda kolmurga” baaride juurde. Oletame, et baaride eesmärk on siiski alkoholi müüa ning põhiline kasum tulebki sellistes kohtades alkoholi müügist. Ja oletame, et kliendid valivad pigem need kohad, kus kell kaksteist ei korjata õlleklaasi eest ära. Oletame ka, et vanalinnas on päris tihe konkurents baaridel, et igalt ruutmeetrilt võib mõne öölokaali leida. Selliste, puht hüpoteetiliste oletuste põhjal julgeksin ma öelda, et “Bermuuda kolmnurga” baarid panevad sellise piirangu juures oma uksed lihtsalt kinni.

Minul endal on nendest baaridest muidugi täiesti ükskõik. Ei ole ma sinna pikka aega sattunud, ei plaaninud ka sattuda ning taga ma neid kohti nutma ei jääks. Mind lihtsalt häirib niivõrd absurdne piirang. Põhjus vist oli selles (vähemalt paar aastat tagasi kui kogu see jutt päevakorda tuli), et liiga lärmakas on kohalike vanalinna elanike jaoks. No ma ei tea. Kui mu maja taga on lasteaed, mis on ka üsna lärmakas, siis ma ei käsi seda kinni panna. Kui mu maja ees on trammitee, mis on ka üsna lärmakas, siis ma ei palu seda ümber suunata. Kui ma tahan rahu ja vaikust, siis ma valin elukohaks teise koha. “Ma lähen metsa elama, ma ei talu seda pinget, poed, peod, panemine, ma lähen metsa elama, seal on kõik hästi lihtne, linnud, labidas, lilled,” laulis kunagi Jarek. Need, kes ei talu poode, pidusid ja panemist peaksid metsa kolima.

Ma saan ka sellest aru, et ühiskond on muutunud teadlikumaks ja inimesed piiravad oma alkoholitarbimist, ma saan aru, et tuleb propageerida tervislikumat eluviisi, aga no ausalt…Baarid võiks ikka baarid olla. Limpsi-ja jäätisekohvikud on midagi muud. Burksi saab igast teisest gurmeekioskist, mis 24/7 avatud. Millest need baarid siis elama hakkavad?

Ei millestki. Nad panevad oma uksed kinni. Eks see ongi eesmärk. Ma ei ole kindel, et vaid elanike öörahu huvides. Võib olla mõni külmetav kunstnik vajab jälle tasuta ateljeepinda?

Uuuuhhh, ma kõlasin nagu vandenõuteoreetik

11 thoughts on “Öine limonaadimüük

 1. Kuna mul endal pole ka nendest konkreetsetest baaridest sooja ega külma (ja minu teada Nimeta vastas olev Shooters panigi juba uksed kinni?) siis kohati on mul kodanikuna isegi hea meel, et linn oma elanikke kuulab. Samas ei ole ma nii naiivne, et mitte näha / mõista omakasu 😀 iseasi kas just ruume vaja või siis on vanalinna elanikud ise linnale vajalikud 😉

 2. Kuulsin ka sellist juttu, et Shooters pani näiteks uksed kinni, et siis uue nime all koht avada sealsamas (ilma, et ühtegi kaebust oleks nende kohta).
  Nimeta baari omanikud ostsid lausa ülemised korrused ära, et vähem kaebusi oleks, sest siis saab öelda ‘kui ei meeldi, koli ära’ 😁.

 3. Olen nõus et selline asi suretab need baarid välja kindla peale, aga natuke naljakas ju trammitee või lasteaiaga võrrelda. Ilmselge on see, et täielikku vaikust linnast oodata on liiga palju, aga elementaarne ööuni võiks ikka olemas olla. Samamoodi need “pole vaja kolida vanalinna” jutud – inimesed seal ikka märksa kauem olnud kui baarid. Trammid sõidavad ka enamvähem mõistlikult, lisaks on see vajalik, mitte puhas meelelahutus. Trammitee juurde kolides ju arvestad sellega, sama lugu igasuguste lennukoridoride jms asjadega. Teine naljakas teema on need õnnetus kalamaja helikopterid – need “koli siis maale!!” karjujad on võib-olla märksa parema mürataluvusega, kui teised inimesed. Point on lihtsalt selles et need kalamaja helikopterid ja vanalinna baarid on tegelikkuses jumala ebavajalikud ja ei ole ühtegi põhjust miks nad peaksid inimeste ööund ja rahuliku elurajooni miljööd rikkuma. Lasteaiad, trammiteed ja reisilennukid aga vajalikult ja enamasti ei ilmu “üllatusena”. Baaride ja üleüldse vanalinna osas oleks ilmselt ka paremaid lahendusi, aga see ei muuda fakti et inimesel on ikka mingit sorti õugus teatud öörahule.

  • Nõus. Pealegi trammid ja lasteaiad ei tohiks inimeste ööund küll kuidagi segada, öösel ju trammid ei sõida ja lasteaiad on suletud.

  • Jaa, muidugi olen ma nõus, et näited on eri kaalukategooriast, aga no lihtsalt võtsin enda vaatenurgast, et kunagi kui Tallinna kolisin, siis ostsin korteri trammitee kõrvale, ei osanud lihtsalt aimatagi, et see segav võiks olla; tookord ei olnud ka kell kuus-seitse minu jaoks mõistlik aeg lärmiks.
   Ühesõnaga, mis ma tahan öelda? Ma saan öörahu vajadusest vägagi aru (ma olin siiski pea kolm aastat magamata) ning eks see üks lõhkine küna ongi nende baaridega seal vanalinnas. Või igal pool, kus inimesi elab;) baarid metsa?

 4. Ma olen täitsa kindel, et millalgi tuleb see aeg, kus alkoholi joomine ongi võimalikult ebamugav ja natuke ka häbiasi, nö halb aga teadlik pahe. Isegi väike drink. Nagu suitsetaminegi (ja selle maine) praegu. Me liigume sinna poole. Ma isegi ei tea, kas see on halb või hea… Ikka hea? Sest tervislikum? Samas kõik ei ole joodikud, kes klaasikest veini naudivad.
  PS: Su postituse pointist sain ma muidu aru küll.

  • Vist ikka hea jah. Kuid ongi vist sama nagu suitsetamisega. Alguses tundus selle keelamine ka ju eriti absurdne ja inimõiguste piiramine, täna ei kujutaks ma ette, et keegi nt lennukis suitsetaks.

   • Just-just! Ja kui järjest Eesti esijoodikud ja -pidutsejad (vb natuke liiga robustelt öeldud) hakkavad propageerima tervislikku eluviisi ja taunima alkoholi, siis see mõjub. Pane mu sõnu tähele.

   • Kuule, mis. Isegi mina, esijoodik-blogijana olen mingil määral veini trenni ja tervislikkuse vastu vahetanud, nii et usun su sõnu.
    Aga hetkel on mul nendest baaridest ikka natuke kahju, kuigi need minu elu ega olu kuidagi ei mõjuta.

 5. Kõige rohkem meeldis mulle see, et kui tahta rahu ja vaikust tuleb valida teistsugune elukoht, näiteks maa, mets.
  Isver kas te teate, isegi see ei aita. Tümakaturistid valguvad esimeste soojade ilmadega maale loodusesse, ehk siis metsa. See kestab septembri lõpuni. Minu karupee kodus metsade vahel on meeletud peod, võistlevad lauluväljaku kontsertidega oma valjuse poolt. Ainus vahe on selles, et linnas on sul võimalik peolt ära minna. Seal tuleb magada nii, et padi vibreerib bassi rütmis, süda peksab ja esmaspäeval tööle minnes tahaks pildi taskusse panna. Ja need mõned talud, nii 6 on neid, mis jäävad kuni 500 m raadiusse, peavad lihtsalt ära kannatama. Sest tuleb ju aru saada linnainimestest, kes maale loodusesse pääsevad, et lõpuks ometi ilma piiranguteta pidu pidada. Sest seal ju inimesi ei ela, keda see võiks segada, ning kui elabki, siis need vähesed neid lihtsalt ei koti. Nii on see olnud nüüd 3 aastat.
  Teate, ma olen nõus kannatama liiklusmüra, lasteaedu , räuskavaid inimesi jne näiteid, mis siin on toodud, need on kõik köki-möki, kuid ma ei suuda taluda seda jubedat bassi ja tümakat, mis maapinda ja majade seinu ja põrandaid mööda levib. See tunne on ilge. Kõndida männimetsas ja tunda, kuidas bass maapinda ja metsa mööda vibreerib. Pole midagi hullemat, kui võimas helitehnika inimese käes, kes oskab seda ainult maksimumini sättida.
  Teatud sagedused helide puhul on väga efektiivsed piinamismeetodid. Näiteks tuulegeneraatorite läheduses elavatel inimestel on mürast tingitudervisekahjustused kujunenud.
  Ausalt. Kui mul isiklik kogemus puuduks siis ma ei usuks seda.
  Pealegi baaridest rääkides, suurlinnad on leidnud lahenduseks väga tõhusalt teostatud heliisolatsiooni. Lausa nii tõhusa, et mõnikord on olnud peopaika lausa raske üles leida. Eestlasena olen ju harjunud lärmi järgi orienteeruma.

  • Jaa, tead, ma selle peale isegi ei tulnud, et tegelikult on sul ju täiesti õigus, et see variant on ju veel ka. Ja see pole teps meeldiv. Isver, kui keegi kunagi avastaks meie Ussipesa läheduse ja hakkaks siin technot korraldama, siis ma vist koliks kasvõi Bermuuda kolmnurka vabathtlikult. Esimesele korrusele:)

Leave a Reply